zártkerti ingatlan adásvétele


Szomorú örökös # 2024.10.06. 18:12

Majordomus

Mire jó ,vagy mire elég egy pici épület?
A gábor-cigányoknak fontos a hatalmas palota, másoknak meg bőven elég egy kicsi zug, ahová visszavonulhatnak.
De szerintem nem ez volt a kérdés.

Majordomus # 2024.10.06. 16:50

Csődbe mentél? Mire jó ,vagy mire elég egy pici épület?

Szomorú örökös # 2024.10.06. 14:03

Sziasztok!
Lenne most nekem is egy kérdésem, mivel terveim szerint lakhelyváltás előtt állok. Egy magánházas ingatlant szeretnék eladni, de jó eséllyel egy olyan zártkertet veszek helyette egy kicsi épülettel rajta, ami művelési ág alól kivont, tehát kifüggeszteni szerencsére már jó eséllyel nem kell. A ház maga méretében nekem tökéletesen megfelelne, a helyszín is megfelelne, azonban a gond, hogy bár a tulajdonos elmondása alapján a kicsi ház engedéllyel épült, az valahogy mégsem került rá a tulajdoni lapra akár egy gazdasági épület formájában. Egyrészt úgy gondolom, hogy ez egy komoly nehézséget jelenthet számomra az ingatlan megvételekor, másrészt pedig az a gyanúm, hogy ha csak sima zártkertként is venném meg, nem is fognak rá engedni állandó lakcímre bejelentkezni függetlenül attól, hogy a környékbeli ingatlanokban már mindenki életvitelszerűen él. Az ingatlannak jelenleg helyrajzi száma és pontos címe (utca+házszám) is van.

Jah, és gondolom ilyen esetben az illeték fizetése sem úgy fog alakulni, ahogy én szeretném. Ha magánházat adok el, akkor azt nem lehet beszámolni egy zártkert vásárlásakor, ugye? Előre is tisztelettel köszönöm, ha bárki illetékestől választ kapok rá!

drbjozsef # 2024.06.25. 14:46

Jennifer B,

Nem teljesen értem, hogy melyik szó vagy kifejezés nem világos „az ingatlan megszerzéséről szóló érvényes szerződést, okiratot a földhivatalhoz benyújtották.” mondatban.

Megkötötted a szerződést az ügyvéd előtt, ez után ha nem az Fftv. alá tartozik, akkor aznap, legkésőbb másnap benyújtja az ügyvéd. Ha Fftv. alá tartozott, akkor jött még (az elektronikus) kifüggesztés, jóváhagyás a szervek részéről, és ha mind megvolt, akkor lehetett benyújtani a bejegyzési kérelemmel a földhivatalhoz.
Ha a "bejegyző határozat" alatt a bejegyzési kérelmet érted, akkor az az, és igen, akár a következő évbe is átcsúszhat. De a bejegyző határozat maga jóval később születik, az nem számít ebből a szempontból, hogy mikor pontosan. A tulajdoni lapra szerzésnek a benyújtás napja fog felkerülni (utólag, ugye).

Jennifer B # 2024.06.25. 13:16

Ingatlan eladás esetén érdekelne, hogy mennyi személyi jövedelem adót kell fizetni.

A fő kérdés az lenne, hogy melyik időpontot kell figyelembe vennem az ingatlan szerzés időpontjaként?
Ugye a jogszabály azt mondja, hogy: Alapvetően azt az időpontot, amikor az ingatlan megszerzéséről szóló érvényes szerződést, okiratot a földhivatalhoz benyújtották.
Ez zártkerti telek esetén az adás vételi szerződés éve (pl 2020) vagy a bejegyző határozat érkezési ideje, jelen esetben az már 2021 január.

Előre is köszönöm!

Majordomus # 2023.10.12. 19:18

Köszönöm.
Kérjen egy állásfoglalást.

nanemaaa # 2023.10.12. 07:30

MD
Tudom. csak meg akartalak támogatni a jogszabállyal, hátha úgy könnyebben elfogadja a választ a kérdező.

Majordomus # 2023.10.11. 20:18

Ezt mondtam én is...

nanemaaa # 2023.10.11. 08:42

1997. évi LXXVII. törvény:
18. § (1) * Építési tevékenységet végezni az e törvényben foglaltak, valamint az egyéb jogszabályok megtartásán túl, csak a helyi építési szabályzat előírásainak megfelelően szabad.

Majordomus # 2023.10.10. 21:12

Lehet.
De egybórán belül választ kapsz a kormányhivatalban arról hogy az épitésügyi jogszabályok és a helyi rendezési és szabályozási terv keretein belül mit tehetsz.

gylab # 2023.10.10. 06:04

Hm. Ez most akkor azt jelenti, hogy egy rendelet miatt a házamat soha többé nem alakíthatom át, mert nem az oldalhatárra épült, ami akkoriban nem is volt előírás, most viszont az? Ez így nagyon kemény, a házam értéke egy jó részét elbukta. Ez akkor nem egy joggal való visszaélés az önkormányzat részéről? Ez a HÉSZ része. Ugyanígy nem felel meg a magassági korlátnak sem. Tehát ha most át akarom alakítani, akkor a házamat odébb kell tolnom, és visszabontani a tetőt? Ez valahogy furcsának tűnik.

drbjozsef # 2023.10.10. 04:30

gylab,

Szerintem bármilyen átalakítás (tehát nem felújítás, hanem hozzáépítés), csak úgy lehet, ha a végeredmény a mai szabályoknak megfelel. Ha régen szabályosan épült az akkori szabályok szerint, de az megváltozott, akkor nem fogsz engedélyt/tudomásulvételit kapni egy olyan változtatáshoz, ami nem felel meg a mostani szabályoknak.

Majordomus # 2023.10.09. 19:33

Az épitésügyi hatóságon.

Tervezd meg amit szeretnél és véleményeztesd velük.

gylab # 2023.10.09. 18:06

Csak egy kérdésem volna. Ha van egy házam, ami a mai szabályoknak természetesen nem felel meg (pont van), és át akarom alakítani, akkor csak az átalakításnak kell megfelelni a mai szabályoknak, nem? Vagy akkor nem alakíthatom át a házamat, mert ma már ezt a tájolást sem engedik? Engedéllyel épült, feltüntetett. Ez így nem kerek. Ha viszont megtehetem, akkor mégsem a mai szabályoknak kell megfelelni. Ha viszont mégsem kell megfelelni, akkor az hol jön be a képbe, hogy az akkoriaknak meg kellett felelni? Így ha az átalakítás megfelel a mai szabályoknak, akkor miért ne lehetne az jogszerű akár akkor is, ha nincsen feltüntetve? Persze ez sem jó, mert akkor csak az átalakítás feltüntetése megint nem adja ki... Min múlik akkor valójában, hogy átalakítható-e?

drbjozsef # 2023.10.09. 12:30

termeteselek,

A feltüntetéshez legalizálnod kell, terveztetni, engedélyeztetni, és mivel ezt most csinálnád, ezért természetesen a mostani szabályoknak kell megfelelni.

Ha ezt elutasították, akkor minden bizonnyal valamilyen előírásnak nem felel most meg (elhelyezés, méret, egyéb).

Tehát vagy nem lesz legális, és nem kerül fel a térképszelvényre - tehát sose lesz hitelképes például -, de ha 10 évnél régebben épült, akkor nem bontathatják le. Marad ilyen, így. Mert természetesen ezen szabályosan, engedéllyel, semmilyen átalakítást sem fogsz majd tudni csinálni.
Vagy elbontod/átépíted, hogy megfeleljen a szabályoknak, és akkor feltüntetheted majd.

termeteselek # 2023.10.09. 10:03

A hatályosnak vagy ,amikor emelte az előző tulaj az épületet?Bárkit kérdezek, egyik azt mondja az építés éve szerinti akkori szabályoknak kell megfelelni,van aki azt mondja :a jelen szabályoknak kell megfelelnie az épületnek.....
A műszaki osztályon sem tudtak választ adni .... :-)

Majordomus # 2023.10.08. 20:40

Bármikor de meg kell felelned a hatályos jogszabályoknak. Nem lesz könnyű.

termeteselek # 2023.10.08. 17:28

Köszönöm a választ!
Az elutasító határozat végleges hatályú , tehát nem lehet nekifutni a feltüntetésnek még egyszer ,vagy bármikor újra kérelmezhető?

Majordomus # 2023.10.05. 19:46

Szerintem is. Ha 10 évnél régebbi akkor már nem kötelezhetnek a lebontására.

Ráadásul egy szerszámoskamra minden telekre létesithető.

A 12 m2-es faház ebbe simán belefér.

Az enyémen 46 m2-es 1.5 szobás ház van.pince padlással.

termeteselek # 2023.10.04. 19:50

Üdvözlöm a csoport tagjait!
Zártkert vásárlásban vagyok,a kiszemelt telek tetszik minden részletében ,ám,egy dologra kérdeznék rá:
A 12M2-es kis faház nincs feltüntetve a tulajdoni lapon.(Tulajdonos elmondása és az utcabeliekkel beszélgetve sok ilyen ingatlan van a környéken)
Tulaj megpróbálta pár éve a hivatali intézést (87 éves özvegy) de csak egy elutasító határozatot kapott ,mert nem felelt meg .Az Önkorin telefonon azt mondták nekem a műszaki osztályon,hogy tudják,hogy van rajta épület,se feltüntetni ,se bírsságolni ,se bontatni nem akarják,nyugodtan vegyem meg.
Szeintetek?

Majordomus # 2023.10.04. 19:21

Megvan a 3 év?

Quercus # 2023.10.04. 15:14

Ha 3 évnél régebben vagy tulajdonostárs, és miután ketten vagytok, te megveszed a másik tulajdonostárs tulajdoni hányadát, így a közös tulajdon megszűnik, és a Földforgalmi törvény 20. § b) pontja alapján nincs elővásárlási jog.
De még egyszerűbb, ha a Foktftv. alapján szüntetitek meg a közös tulajdont.

Majordomus # 2023.10.02. 19:15

És erről kell egy előszerződés...

drbjozsef # 2023.10.02. 13:45

Csuklósbusz,

Úgy szokták, hogy közösen megegyeznek olyanban, ami mindkét félnek megfelel. Ennek hiányában nem jön létre a szerződés.

Vagy elfogadja, hogy csak a földbizottsági döntés, és az elővételi jogosultság nyilatkozási ideje után fizetsz neki, vagy azt, hogy csak letétbe teljesítesz.
Vagy te elfogadod, hogy előbb fizetsz, csak akkor szerepeljen benne, hogy ha nem te leszel a végleges vevő, akkor vállalja, hogy 3 munkanapon belül visszafizeti a pénzedet, és majd megkapja a tényleges, elővételi vevőtől. Vagy, ha a földbizottság elutasítja a vételt, akkor is visszaadja.

Szomorú örökös # 2023.10.02. 04:45

Csuklósbusz

Az eladó készpénzes fizetéshez és közvetlen neki, ehhez ragaszkodik.

Akkor helyezd neki ügyvédi letétbe. Ha nem tetszik neki így, ugrik az üzlet.