„hacsak nem arra akart utalni a kérdező, hogy a lakást 3 évig tartotta, és most adta el. Akkor viszont részben jól gondolta.”
Ah, valóban, sőt, így a valószínű. No majd meglátjuk.
Ingatlan eladás utáni SZJA
„Lakás eladás 3 éven belüli vétel esetén, a vétel és az eladás közti különbözetből kell majd adózni.”
„Teljes tévedés. Már vagy 30 éve nincs ilyen szabály.”
hacsak nem arra akart utalni a kérdező, hogy a lakást 3 évig tartotta, és most adta el. Akkor viszont részben jól gondolta.
Egy finomított tényállással mi is pontosabban tudunk becsülni ;)
„Lakás eladás 3 éven belüli vétel esetén, a vétel és az eladás közti különbözetből kell majd adózni.”
Teljes tévedés. Már vagy 30 éve nincs ilyen szabály.
Feltételezem, az illetékfizetéssel kevered, de ott meg nincs semmi más, ami levonható.
Ugyanakkor az igaz, hogy a szerzéssel és az eladással kapcsolatos költségeken kívül, bizonyos értéknövelő beruházások levonhatóak az adózásnál. De csak nagyon szűk körben. Amit említettél, azt biztosan nem. Felújítást alapból semmiképpen sem.
@Juditta
„társas házi kötelezően fizetett felújítási költséget le lehet-e vonni a vétel és az eladás közti különbözetből adódó nyereség összegéből?”
Szerintem nem. Az a felújítási alap bevételi oldala, amivel a társasház gazdálkodik. A felújítás költségét egyébként is névre szóló számlával kell tudni igazolni. A társasáházi befizetés bizonylata pedig nyilvánvalóan nem felel meg ennek.
„Ha jól tudom, levonható az ebben az időszakban történt számlával igazolható felújítás, az ingatlanos értékesítési díja”
A felújításnak nem "ebben az időszakban", hanem az értékesítést megelőző 24 hónapban kell történnie. Fontos azonban, hogy teljesüljön az SzJA törvény szerinti felhasználás; az ugyanis nem felújítást, hanem "értéknövelő beruházás"-t említ. Az pedig ebben az esetben teljesül:
32. "Értéknövelő beruházás:
az ingó, ingatlan szokásos piaci értékét növelő ráfordítás, azzal, hogy szokásos piaci értéket növelő ráfordításnak minősül az az igazolt kiadás is, amely
a) [...]
b) ingatlan átruházása esetében az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt."
„s a kérdéses társas házi felújítási költség?”
Az nem, hiszen itt a társasházi felújítási számlára való befizetésről beszélünk. Ha pedig a tartás időszakában ebből feújításra költött a társasház, akkor a felújításról szóló számla valószínűleg a társasháznak (és nem a lakóknak) lett kiállítva, ennélfogva nem állítható be igazolt kiadásként.
Lakás eladás 3 éven belüli vétel esetén, a vétel és az eladás közti különbözetből kell majd adózni.
Kérdésem az, hogy társas házi kötelezően fizetett felújítási költséget le lehet-e vonni a vétel és az eladás közti különbözetből adódó nyereség összegéből?
Ha jól tudom, levonható az ebben az időszakban történt számlával igazolható felújítás,
az ingatlanos értékesítési díja és a kérdéses társas házi felújítási költség?
köszönöm a választ
Köszönöm drbjozsef!
Foldi,
Az ingatlan eladása esetén a jövedelem megszerzésének időpontjának azt kell tekinteni, amikor az erről szóló okiratot benyújtják az ingatlannyilvántartásba.
Feltételezem, hogy ez esetedben még nem történt meg. Ez esetben pedig még nem keletkezett jövedelmed az eladásból.
Én nem vallanám be, nem fizetném be. Majd jövőre.
Üdvözletem, segítséget kérnék. Eladtam egy földet tavaly, de elmeszelte a földbizottság, amit meg most elmeszelt a bíróság, kötelezte őket új eljárás lefolytatására. Mivel volt rajta egy kis nyereségem, idén májusban kellene bevallanom a tavalyi eladást. Most, hogy új eljárásra lettek kötelezve, és még csak most fognak határozatot hozni, kell-e nekem májusba bevallalom? Lehet, májusra nem is hoznak új határozatot? Köszönettel!
frenczy
jó hát akkor azt is mondhatjuk, hogy meszebbre nyújtózkodtál, mint ameddig a takaró ér, csak ezzel nem vagy kisegítve.
Az adóhatóság évente 1x, 1 Millió forintot meg nem haladó adótartozásra (kivéve áfa) és kérelemre 12 havi pótlékmentes részletfizetési lehetőséget ad.
Add be a bevallásod, fizess be 1 millióval kevesebbet, majd május 22én add be az AUTRESZ nyomtatványon az igényed. Nem kerül végrehajtásra, meg fogják adni - de a jogerős határozatig nem lesz nullás adóigazolásod (ha esetleg pályázathoz pont most kellene ilyen, akkor ezzel számolj)
frenczy
„az adóhatóság érvelése logikailag mennyire állja meg a helyét?”
Az adóhatóság nem logika, hanem törvény alapján működik.
„az eladott lakás négyzetméter ára és az újonnan vásárolt lakás négyzetméter ára ugyanaz”
Ez teljesen irreleváns a kérdésben. Jelenleg adó-ügyben az számít, hogy mikor-mennyiért vetted és hogy mikor-mennyiért adod el.
„Azt sem érzem reálisnak, hogy ha az embernek gyereke születik, teljesen meg van lőve és nem tud elköltözni egy szobával nagyobb lakásba, mert a NAV azonnal megsarcolja.”
Ezen akkor kellett volna gondolkodni, amikor lényegesen drágábban adtad el két év után a lakásodat.
Az adóhatóság nem írja az szja-törvényt, hanem végrehajtja.
Neked a törvénnyel van gondod. Emiatt írhatsz a képviselődnek, lobbizhatsz a pénzügyminiszternél, szervezhetsz tüntetést, alapíthatsz pártot...
És szerintetek az adóhatóság érvelése logikailag mennyire állja meg a helyét?
Ha az elmúlt pár évben nem 80%, hanem 200% lett volna az infláció, akkor a lakás vételárának nagyjából 10%-át jövedelemadóként be kellene fizetnem. Holott az eladott lakás négyzetméter ára és az újonnan vásárolt lakás négyzetméter ára ugyanaz.
Azt sem érzem reálisnak, hogy ha az embernek gyereke születik, teljesen meg van lőve és nem tud elköltözni egy szobával nagyobb lakásba, mert a NAV azonnal megsarcolja.
osztap jól mondja, itt megtalálod az adóhatóság részletes állasfoglalasát, az innen elérhető információs füzetben.
https://nav.gov.hu/…an-adasvetel
A NAV a megszerzéssel kapcsolatos költségnek tekinti a 2021-es adasvétel tulajdonjogi földhivatali bejegyzésének díját, valamint a vagyonszerzési illetéket is.
frenczy,
Igen, kell SZJA-t fizetni. Mindegy, hogy mire költöd a jövedelmet.
Sziasztok, 2021-ben vásároltam egy 3 szobás ingatlant 40m ft-ért. Időközben a család bővült (gyerekünk született), így 2023-ban a 3 szobás lakást eladtam (a négyzetméterárak növekedése miatt 70m ft-ért) és vásároltam helyette egy 4 szobásat (80m ft-ért).
Elméletileg az SZJA = 30m ft * 90% * 15% = 4,05m ft
A valóság pedig az, hogy nekem semmilyen jövedelmem nem keletkezett ebből az ügyletből, sőt, kész anyagi ráfizetés volt a lakáscsere.
Mi az adóhatóság álláspontja ilyen esetben? Ha az ingatlan eladásából származó bevételt saját magam / feleségem / gyerekeim lakhatására fordítom, akkor is kell SZJA-t fizetni?
A válaszokat előre is köszönöm.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02