Ingatlan eladás utáni SZJA


frenczy # 2024.05.15. 12:22

Sziasztok, 2021-ben vásároltam egy 3 szobás ingatlant 40m ft-ért. Időközben a család bővült (gyerekünk született), így 2023-ban a 3 szobás lakást eladtam (a négyzetméterárak növekedése miatt 70m ft-ért) és vásároltam helyette egy 4 szobásat (80m ft-ért).
Elméletileg az SZJA = 30m ft * 90% * 15% = 4,05m ft
A valóság pedig az, hogy nekem semmilyen jövedelmem nem keletkezett ebből az ügyletből, sőt, kész anyagi ráfizetés volt a lakáscsere.
Mi az adóhatóság álláspontja ilyen esetben? Ha az ingatlan eladásából származó bevételt saját magam / feleségem / gyerekeim lakhatására fordítom, akkor is kell SZJA-t fizetni?
A válaszokat előre is köszönöm.

osztap # 2024.05.15. 15:12

frenczy,

Igen, kell SZJA-t fizetni. Mindegy, hogy mire költöd a jövedelmet.

eulimen # 2024.05.15. 18:47

osztap jól mondja, itt megtalálod az adóhatóság részletes állasfoglalasát, az innen elérhető információs füzetben.
https://nav.gov.hu/…an-adasvetel

A NAV a megszerzéssel kapcsolatos költségnek tekinti a 2021-es adasvétel tulajdonjogi földhivatali bejegyzésének díját, valamint a vagyonszerzési illetéket is.

frenczy # 2024.05.16. 13:44

És szerintetek az adóhatóság érvelése logikailag mennyire állja meg a helyét?

Ha az elmúlt pár évben nem 80%, hanem 200% lett volna az infláció, akkor a lakás vételárának nagyjából 10%-át jövedelemadóként be kellene fizetnem. Holott az eladott lakás négyzetméter ára és az újonnan vásárolt lakás négyzetméter ára ugyanaz.

Azt sem érzem reálisnak, hogy ha az embernek gyereke születik, teljesen meg van lőve és nem tud elköltözni egy szobával nagyobb lakásba, mert a NAV azonnal megsarcolja.

osztap # 2024.05.16. 15:18

Az adóhatóság nem írja az szja-törvényt, hanem végrehajtja.

Neked a törvénnyel van gondod. Emiatt írhatsz a képviselődnek, lobbizhatsz a pénzügyminiszternél, szervezhetsz tüntetést, alapíthatsz pártot...

Szomorú örökös # 2024.05.16. 17:25

frenczy

az adóhatóság érvelése logikailag mennyire állja meg a helyét?
Az adóhatóság nem logika, hanem törvény alapján működik.

az eladott lakás négyzetméter ára és az újonnan vásárolt lakás négyzetméter ára ugyanaz
Ez teljesen irreleváns a kérdésben. Jelenleg adó-ügyben az számít, hogy mikor-mennyiért vetted és hogy mikor-mennyiért adod el.

Azt sem érzem reálisnak, hogy ha az embernek gyereke születik, teljesen meg van lőve és nem tud elköltözni egy szobával nagyobb lakásba, mert a NAV azonnal megsarcolja.
Ezen akkor kellett volna gondolkodni, amikor lényegesen drágábban adtad el két év után a lakásodat.

eulimen # 2024.05.16. 17:36

frenczy
jó hát akkor azt is mondhatjuk, hogy meszebbre nyújtózkodtál, mint ameddig a takaró ér, csak ezzel nem vagy kisegítve.
Az adóhatóság évente 1x, 1 Millió forintot meg nem haladó adótartozásra (kivéve áfa) és kérelemre 12 havi pótlékmentes részletfizetési lehetőséget ad.
Add be a bevallásod, fizess be 1 millióval kevesebbet, majd május 22én add be az AUTRESZ nyomtatványon az igényed. Nem kerül végrehajtásra, meg fogják adni - de a jogerős határozatig nem lesz nullás adóigazolásod (ha esetleg pályázathoz pont most kellene ilyen, akkor ezzel számolj)