munka törvénykönyve


bolondmelós # 2011.04.12. 18:22

buksi 22: a dolgozók egymást váltva végzik a szolgálatot?

csacskakatka # 2011.05.22. 11:46

Üdvözletem!
A közvetlen felettesem nem hivatalos formában, de írásban elrendelte a hétvégi túlmunkát, amit természetesen nem akar elszámolni.Pénteken szakmai oktatáson vettem részt, ami egész napos, és a cég küldött oda. Szombat reggel be kellett mennem dolgozni 7-10 -ig, amire számítottam is. Ez a 3 óra el is lesz számolva. Az asztalomon találtam egy papírt, amit a főnököm saját kézzel írt, hogy a pénteki "munkámat"/amit annak kellett volna elvégezni még pénteken, aki helyettesített/ végezzem el, semmi ne maradjon. Erre nem számítottam, de nem akartam megtagadni a munkát, mert fontos az állásom, ezért el végeztem, így este 20-kor végeztem.Viszont szombaton a Katolikus Egyház Búzaszentelő körmenetén szerettem volna részt venni a gyermekeimmel, de így nem mehettem csak a gyerekeim, nélkülem...Ráadásul amit velem elvégeztetett a főnököm, a másik kollégámmal nem...Annyira voltam előrelátó, hogy egy füzetben több ügyféllel aláírattam, hogy azon a napon, részükre a küldemény házhoz szállítása megtörtént. Nem az első eset, hogy a főnök visszaél a felettesi hatalmával, de úgymond ezt a békát már nem tudom, és nem is akarom benyelni. Ügyvéd megfizetésére jelenleg nincs pénzem. Mit tehetek, hová fordulhatok?

csacskakatka # 2011.05.22. 12:47

Az előbbiekhez azt szeretném még hozzáfűzni, hogy amint elolvastam a főnököm levelét, azonnal megpróbáltam felhívni, hogy megbeszéljük a túlmunkát, kicsöngött, de nem vette fel! Egyébként céges telefonja van, tehát bármikor ingyen felhívhatott volna.....

Api67 # 2011.05.27. 09:11

Alkalmazottként dolgozom, meghatározatlan idejű munkaszerződéssel, 3 hónapos próbaidőre. Jelenleg betegszabadságon vagyok, közben a munkáltatóm leépítés miatt megszüntette a munkaviszonyomat. Szeretném tudni, hogy jogszerűen járt-e a munkáltatóm.

valery66 # 2011.07.26. 18:18

Alkalmazottként dolgozom határozatlan idejű munkaszerződéssel. A munkáltató csoportos létszámleépítéssel el fog küldeni az osztályról többed magammal.
3 embert tart meg akik közül:

  • az egyik védettség alatt áll
  • a másik szerződéssel van foglalkoztatva, vagyis számlát hoz a fizetéséért,
  • a harmadik kolléga és az elöző 2 kollégának nincs is könyvelői végzettsége holott az osztályon mindenkit könyvelőként alkalmaztak.

akiknek volt könyvelői végzettsége mind elbocsájtják.
Kérdésem jogos-e a munkáltató döntése?
Megtámadható-e az elbocsátás?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.26. 20:24

Gazdaságossági, ésszerűségi szempontokat a bíróság nem vizsgál. Mindenkinek joga van hülyének lenni, a munkáltatónak is.

durum # 2011.07.26. 20:38

Én az új törvényjavaslattal kapcsolatosan érdeklődőm, próbáltam utána nézni, hogy valahol már tettek fel ezzel kapcsolatosan kérdést, de nem találtam.

Szóval elolvastam az új javaslatot és mint gyes mellett dolgozó és közben harmadik gyerekével várandós anyuka nagyon komoly aggályaim vannak. Ha elfogadják a javaslatot, lehet tudni mikor lép hatályba? Tényleg jól értelmezem?

  • várandósként kirúghatnak rendes felmondással indok nélkül? Mi alapján fogják számolni a TGYÁST?
  • nem élvezek védettséget a gyerek 3 éves koráig, bármikor Gyes/Gyed alatt felmondhatnak
  • jelenleg duplán védett vagyok a 2ik gyerekem aki még nem három éves és a várandóság alapján. ezt mind elveszíteném?
  • van olyan vitahely ahol minket kismamákat is meghallgatnak a törvényhozás ellőtt?

Nagyon jó lenne, ha valaki tudna többet erről a kérdésről, mert nagyon rémisztő!

hunfrakk # 2011.07.26. 21:03

sajnos igen, ezeket elveszítenéd
nagyon-nagyon hátrányos munkavállalókra nézve

elmúlt 25 év legkárosabb, legembertelenebb jogszabálya lesz, ha így fogadják el
(átveszi vezetést bokros-csomagtól)

de ez még csak a tervezet tervezete
lehet kicsit reménykedni
lázár jános azt mondta, lesznek még egyeztetések

őszintén szólva, én nem hiszek nekik
úgyis átvernek minden jogszabályt, amit akarnak
a nép meg úgyis hallgat, nem is tud semmiről
nem tiltakozik stb.
ellenzék nincs, lejáratta magát stb.

civil szervezetekkel biztos egyeztetnek majd
de az csak formaság úgyis

Demján, Széles stb. írják itt a munka törvénykönyvét...

vagyis: ne számíts semmi jóra
a modern európa, a művelt nyugat ilyen törvénykönyveket hoz

durum # 2011.07.26. 21:47

nagyon elkeserítő!

nem tehetünk semmit? most azt sem tudom mit tegyek? ha munkaviszonyba maradok kirúghatnak, akkor most inkább jelentsem magam vissza Gyedre és vegyem igénybe az állam pénzét, majd rúgassam magam ki gyermekem 3 éves korában? Miért jó ez az Államnak, senki sem megy majd vissza dolgozni 3 év előtt, majd neveljük gyerekeinket az Állam pénzén?? Ahelyett, hogy ösztönözzék a kismamák munkába állását, elveszik tőlük. Akkor miért emelték meg a Gyes/Gyed idejét 2-3 évre? Micsoda ellentmondás ez?

Tényleg várandósan kirúghatnak?? Lehet tudni mikor lépne hatályba??

hunfrakk # 2011.07.26. 22:03

2012.01.01 legkorábban
de szerintem (és remélem) később

http://www.kormany.hu/…ak-tervezete

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.26. 22:36

Azért nem kellene, hogy is mondjam... a valós tényekkel kevéssé egyező állításokat tenni. A tervezet nem tartalmaz olyan módosítást, amely eltörölné a terhes nők és a gyereknevelés céljából biztosított fizetés nélküli szabadságon lévők védettségét a munkaviszony rendes felmondással történő megszüntetésével szemben.
A durum által felsoroltakból alig van valami, ami igaz lenne.

durum # 2011.07.26. 23:08

Értelmezné nekem KBS az alábbi tervezetet?

68. § (1) A felmondási idő a felmondás közlését követő napon kezdődik.

(2) A munkáltató rendes felmondása esetén a felmondási idő az alábbiakban meghatározott időtartam lejártát követő napon kezdődik:

  1. a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,
  2. a várandósság,
  3. a szülési szabadság,
  4. a gyermek gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadság (128. §),
  5. a beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés,
  6. a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság,
  7. önkéntes tartalékos katonai szolgálat.

Mert én úgy értem, hogy szülési szabadság után felmondhatnak, vagyis, ha jelzem, hogy visszamennék dolgozni akkor az azt követő napon rendes felmondással elküldhetnek, hacsak 3 éves korig maradok Gyed/Gyes-en és akkor csak a 3 év után rúghatnak ki. A várandóság sem kivétel a felmondás alól, vagyis a várandóság leteltével (ez hogy is értelmezhető??). Bárcsak én értelmezném rosszul és Önnek lenne igaza! Az új javaslatban védelmi idő nem is szerepel (én nem találtam, de lehet, hogy Ön megmutatja nekem, hogy mégis van ilyen), arról nem is beszélve, hogy első napon felmondhatnának az eddigi 30 napos "türelmi" időhöz képest?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.27. 07:03

Nagyon rosszul fogalmazott normaszöveg, szóvá is tettem már a Fórumon, de te is rosszul értelmezed. (Ami a kodifikátor hibája első sorban.) Úgy kell érteni, hogy "a szülési szabadság után, ha nem veszi igénybe a gyerekgodozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadságot". Item a várandóssággal és a szülési szabadsággal - vagy táppénzzel - kapcsolatban.

A védelmi időt éppenséggel ez a most citált szakasz biztosítja, szabályozza. Ami tényleges, érdemi változás lenne, az valóban az a bizonyos 30 (15) nap. Három évhez képest az olyan nagy különbség?

durum # 2011.07.27. 07:24

Bocsánat, hogy értetlenkedem.

"a szülési szabadság után, ha nem veszi igénybe a gyerekgodozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadságot" (vagyis, ha a 6 hónap után nem élek a Gyed/Gyes lehetőségével és visszamennék dolgozni, akkor másnap felmondhat a munkáltatóm??, vagy nem jól értem?)

A 30 (15) nap számomra nem annyira fontos, ha megmarad a lehetőségem mint most is, hogy a 20 hónapos kislányom mellett dolgozom már közel egy éve (védettséget élvezve). Ezt szeretném a harmadik gyerekemmel is a jövő évtől, de nekem pont az Ön által idézett magyarázat támasztja alá a feltételezésemet miszerint ha a szülési szabadság után visszamennék dolgozni, akkor a munkáltatóm elbocsájthat. Viszont, ha igénybe veszem a gyerekgodozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadságot, akkor minden rendbe a gyerek 3 éves koráig..vagy valamit nagyon másképpen értek??

És a várandóságot, hogy is kell értelmezni??

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.27. 08:18

Ez így van. Illetve a tervezet szerint így lenne. Kétségkívül előnytelen változás a munkavállalónak. De messze nem azonos azzal a világvége vízióval, amit felvázoltál a kérdéseiddel.
(Tegeződjünk; a hálón az általános, és egyébként is én vagyok az idősebb.)

durum # 2011.07.27. 09:27

Köszi a tegeződést!

Hát, de igen végül is világvége verzió, legalábbis nekem, várandós vagyok és ha a törvény hatályba lép, biztos vagyok, hogy kirúgnak. Ha pedig a hatályba lépés előtt megszületik a babám, akkor sajnos nem tudok visszamenni dolgozni a 3dik születésnapja előtt mert kirúgnak! Ezt vázoltam tegnap is a kérdéseimmel, semmi egyebet, tehát végül is igazam volt, pedig először azt mondtad, hogy semmi sem igaz az én értelmezésemből!

jucus7 # 2011.07.27. 09:34

T. Fórumozók!

Afelől érdeklődnék, hogy 58 évesen (38 év közalkalmazotti jogviszony esetén) véd-e a korom abban az esetben, ha a munahelyemen leépítés van?
Válaszotokat köszönöm.

pazs # 2011.07.27. 09:56

Nem úgy, hogy nem is lehet téged elküldeni, de csak különösen indokolt esetben és csak plusz végkielégítéssel.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.27. 10:21

Egyáltalán nem volt igazad. Például indoklás nélküli rendes felmondást emlegettél, meg azt, hogy a terhes nőnek fel lehet mondani. És így tovább.
Meglesz az a piros bögre.

hars52 # 2011.07.27. 11:13

jucus7!
Ha mégis fennáll a "különösen indokolt eset" meglépheted azt, hogy ha felmondanak, felveszed havonta az átlagkereseted felmentés címén, aztán az egészen rendes végkielégítésed (+3 hónap) és a legrosszabb esetben is (ha munkát már nem találsz)2012-ben elmehetsz előrehozott öregségi nyugdíjba. Ha a nyugdíjról szóló törvényt a kiszivárgott tervezet szerint megváltoztatják, akkor is a nyugdíjaddal azonos összegű jövedelempótló támogatást kaphatsz.
Ez is egy lehetőség.

durum # 2011.07.27. 19:58

Piros bögre nem kell, van itthon elég, igaz nem piros. Viszont Veled szívesen vitatkozom!
Terhes nőnek az új törvény tervezet alapján fel lehet mondani, ez Te is tudod, abba igazad van, hogy kell indok, de ne legyünk naivak, egy átszervezés (amit minden esetben felhoznak indoknak) is elég lesz a rendes felmondáshoz. Azt is tudjuk, hogy tervezik kivenni a munkakönyvéből azt a paragrafust, ahol a munkáltatónak kell bizonyítani az indokot egy esetleges per ügyben, tehát ezzel szabad kezet adva nekik, hogy a munkavállalóktól bármikor mondvacsinált indokot keresve megszabaduljanak. (tehát ha innen nézzük igazam van).
Sajnos az eddigi munkavállalókat védő törvény ellenében is nagyon sok munkáltatót ismerek, akik a terhes anyukákat, Gyedről visszatérő dolgozni akaró anyukákat pofátlanul kirúgtak, vagy ki akartak rúgni! Velem is megtörtént igaz maradtam, de magamra haragítottam mindenkit. Most képzeld, ha a munkavállalókat a törvény nem fogja védeni, micsoda visszaélések lesznek. És miért, mert egy nő elment szülni (nő mivoltjának jogán), helyébe felvettek valaki mást és inkább őt tartják meg. Ez diszkrimináció egy nőre nézve akárhonnan is nézem!
Nem kérek bögrét, hangsúlyozom!

kikk # 2011.07.28. 09:05

Kedves Durum, én is teljesen hasonló cipőben járok, mint Te. Mióta elolvastam az új munkatv.könyv tervezetet, álmatlan éjszakáim vannak. :( 1 éves a lányom, szeretnék visszamenni dolgozni, a munkahelyemmel úgy tudtam megállapodni (ők azt akarták, hogy maradjak minél tovább otthon), hogy januártól visszavesznek, de tejesen egyértelművé tették, hogy az utódommal nagyon meg vannak elégedve, és nem akarják kirúgni. Eddig nyugodt voltam, hogy én védve leszek, de most...
Muszáj visszamennem, nagyon kell a pénz, de félek, hogy januárban rögtön lapátra tesznek.
Az lenne a kérdésem, hogy ha januárban visszamegyek és ezzel együtt lemondom a GYED-et és esetleg rögtön ki is rúgnak, akkor a GYED-et fogom tudni újra igényelni a gyerek 2 éves koráig, vagy ha arról egyszer lemondtam, akkor már csak a GYES jár?
Köszönöm előre is a választ.

durum # 2011.07.28. 10:51

Elszállt az

durum # 2011.07.28. 10:58

Megírtam egy hosszú üzenetet és elszállt!

Szóval Kikk sajnállak, egy cipőben járunk! Ha megszavazzák a törvény tervezetet engem is kifognak rúgni, vagy még terhesen, vagy a 3 gyerek születése után. Nálunk is utódom bevált, férfi nem kell félni attól, hogy szülni megy. Szerintem ez a törvény teljesen diszkriminálja a nőket!!

Szóval a mai törvény szerint a TGYÁS/GYED összege függ a folyamatos munkaviszonytól. Feltételezem emiatt lesz egy új szociális törvény, vagy ha nem, akkor felmondanak neked, másnap Gyed kérelmet nyújtasz be, de a nem folyamatos munkaviszony miatt nem kapod meg csak a minimális összeget! Én is érdeklődtem telefonon a Minisztériumnál, de nem tudtak mit mondani, talán szeptemberben lesz a törvény tárgyalása és elfogadása, a hatályba lépését sem tudni. Addig maradnak az álmatlan éjszakát, amiből mos már nekem is van!!!

kikk # 2011.07.28. 11:08

Köszönöm dorum a választ.
Az szuper lesz, ha két szék közül a pad alá esek. Se fizetés, se "normális" összegű GYED. Kénytelen leszek leülni a főnökömmel, és megkérni, hogy tiszta lapokkal játsszon. Ha tényleg ki akarnak rúgni, akkor inkább maradok GYED-en.
Az a baj ezzel az egésszel, hogy ez egy negatív spirál. Minél többet vagy otthon (kényszerből), annál nehezebb lesz visszatérni a munkaerőpiacra, vagyis ha elfogadják az új törvényt, teljesen el leszünk lehetetlenítve. :( Így legyen kedve az embernek gyereket vállalni!!!