Kizárás vagy nem kizárás?


Edit48 # 2024.10.08. 20:32

És így akkor igényt tarthatok haszonélvezetre a ház kapcsán? Vagy csak pénzben kaphatom meg az ellenértékét?

osztap # 2024.10.08. 19:57

Edit48,

Ne keverd a kizárást a kitagadással. Kizárásnál jár kötelesrész, HA kéred. Kitagadásnál nem jár, de az más.

Edit48 # 2024.10.08. 19:48

Kedves Osztap, mindenekelőtt köszönöm a válaszát. Az igazi kérdésem az hogy ha jól tudtam értelmezni amiket a neten és itt olvastam, akkor ha kizárt, akkor nem kérhetek semmit a házból, se pénzt, se egy csökkentett haszonélvezetet. Viszont ha ez nem kizárás, hanem kötelesreszre korlàtozás lenne, akkor elvileg kérhetném, hogy a ház egy részére kapják haszonélvezetet? Jól gondolom? Csak ezt nem tudtam eldönteni, hogy ez kötelesrészre korlátozás vagy kizárás még akkor is ha ez a szó nem szerepel a szövegben?

osztap # 2024.10.08. 19:32

Edit48,

Kizárás ez, Ptk. 7:29. (1). De mi az igazi kérdésed?

Edit48 # 2024.10.08. 18:57

Szép estét!

Az lenne a kérdésem, hogy a férjem végrendelete most került beadásra a közjegyzőhöz, én eddig nem tudtam, hogy írt végrendeletet, és azt írta bele, hogy minden a gyerekeié, én pedig csak kötelesrészre tarthatok igényt, és hogy nem maradhatok abba a házban amiben laktunk (az az övé amúgy) mert nem akarja, hogy haszonélvezetet kaphassak, akkor ez kizárásnak minősül vagy sem. Ha nem írt olyat, hogy kizár az öröklésből, csak a fentieket, akkor ez minek minősül? Köszönöm előre is ha válaszolnak!