munka törvénykönyve


sutyi83 # 2010.05.12. 11:25

A járóbeteg van aláhúzva...

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.12. 10:33

Ha csak nem vagy fekvőbeteg, akkor nem.

sutyi83 # 2010.05.12. 09:07

A táppénzes papíromon fel van tüntetve, hogy Kijárhat : 8:00-12:00 ig. Az ez előtti vagy ijnkább utáni időszakban gondolom ha kijön a TB-től vagy a munkáltatótól (??) a betegellenőr és nem talál otthon akkor jogosan kérdezheti meg hogy miért nem tartózkodtam otthon...vagy nem? Szóval necces... sajnos még nem találtam ingyenesen hívható munkajogi tanácsadást ahol megkérdezhettem volna.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.12. 08:48

Necces.

Mindamellett szerintem ilyen, hogy "kijárás" nincs. A keresőképtelenség nem háziőrizet.

sutyi83 # 2010.05.12. 08:45

Szép napot mindenkinek! Kérdésem volna : jelenleg 3 napig táppénzen vagyok, pénteken már keresőképes. 2 munkahelyem van. Amíg az egyiken táppénzen vagyok elmehetek-e a másik munkahelyre munkát végezni? A másik kérdés : reggel 8:00-tól 12:00 ig van kijárásom. Ez alatt az idő alatt elmehetek-e a másik munkahelyemre munkát végezni? A válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.06. 07:40

Levonni egészen biztosan nem lehet, de hogy követelheti a megtérítést, az valószínű.

BaloghD # 2010.05.05. 17:15

Jó napot!

A problémám a következő lenne. A párom egy benzinkúton dolgozik. Hamis pénzből fizettek nála ami később derült ki. A kúton nincs nekik bankjegyvizsgáló. A főnöke leakarja vonni a fizetéséből az összeget. A kérdésem az lenne, hogy van-e joga hozzá, illetve ha nincs mit tud tenni a párom ellene?

Köszönöm!

nandy # 2010.04.23. 22:17
kedvesbanya # 2010.04.23. 21:26

Tiszteletem!

Én érdeklődnék: van egy fával kereskedő ember a városban ahol lakom, és feketén dolgozatja az embereit. Már sokaknak szemet szúr, de senki sem mer bejelentést tenni.
Én sem bántani szeretném őket, de én tisztességes munkahellyel feleannyi pénzért dolgozok meg keservesen, mint amit ők zsebretesznek egy hónapban, valamint keményen adózom, mások meg ilyen könnyűszerrel megkeresik a pénzüket. A többszörösét!
Érdeklődnék, hol kell ezt bejelenteni? Lehet névtelenül is?

Köszönöm!

Egy háromgyerekes anyuka

Edyson # 2009.10.26. 09:17

Az Étterem amugy is zárva lenne

Sz.Márton # 2009.10.26. 07:51

Az 1992. évi XXII. törvény 122.§-tól található válasz a kérdésére. Klikkeljen rá az aktív hivatkozásra a törvény számánál az előző mondatban!

/Esetleg az étterem a kérdéses napon amúgy is zárva lesz?/

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.26. 07:18

Bérelszámolásban gyenge vagyok, de szerintem ez a fizetett ünnep esete. Vagyis kiadhatja a pihenőnapodat november 1-re, csak akkor duplán kell fizetnie.

Edyson # 2009.10.25. 21:09

Sziasztok. Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy most jön Nov. 1., és az ugye vasárnap, de a fönököm ugy döntött hogy a második pihenőnapomat arra a napra osztja. 8 órában dolgozom egy étterembe. Ez lehetséges-e vagy jár a 2 nap + a Nov. 1 ? illtve milyen törvényt nézzek át.

rozsa0703 # 2009.09.28. 11:07

Kedves Wasp!

A leltárnál én is ott voltam,azt aláírtam,csak a leltárelszámolás eredményének ismertetéséről szóló jegyzőkönyvet nem írtam alá.Mert abban az is szerepel, hogy : "a munkavállaló a leltárhiányt elfogadja,annak összegszerűségét nem vitatja, és leltárfelelősségét elismeri.Kötelezett a leltárfelelőssége és a leltárhiány fizetési kötelezettsége tekintetében jogorvoslati jogosultságáról és jelen megállapodás bármely jogcímen való megtámadásáról lemond. "
Így még viheti MB elé az ügyet,hogy a jogvesztő 60 nap letelt?
Rózsa

_Wasp_ # 2009.09.28. 09:16

ha a leltár felvételéhez nem kellett az aláírásod (tehát pl. nem te vetted fel), akkor a leltárhiány miatti követeléstől már nemigen kell tartanod.

(kivétel ezalól természetesen a büntetőeljárás, melyben a polgári igényt a büntethetőség elévüléséig elő lehet terjeszteni - ez akkor állhat fenn, ha bebizonyosodik, hogy például loptál a raktárból, vagy sikkasztottál.)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

rozsa0703 # 2009.09.27. 07:38

Kedves Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni,mit tehet a munkáltatóm,ha a csoportos leltárfelelősségi megállapodásunkban ez szerepel:
" A munkáltató a leltárhiánnyal kapcsolatos kártérítési igényt,a leltárfelvétel befejezését követő 60 napos jogvesztő határidőn belül érvényesítheti a munkavállalóval szemben a Munkaügyi bíróság előtt a Mt.170/D § 5 bekezdése szerint. "
Az én esetemben ez a határidő már letelt,a leltárt nem írtam alá.
Mire számíthatok?
A válaszokat előre is köszönöm!
Rózsa

rozsa0703 # 2009.09.16. 21:20

Kedves Sz.Márton!
Újraolvastam válaszát,az utolsó mondattal arra célzott, hogy én veszíthetek többet?
Ha pl.nem fogadom el a leltár eredményét,Munkaügyi Bírósághoz fordulok,akkor ők bekérik az iratokat,minden szempontot figyelembe vesznek mindkét fél részéről,akkor Ön szerint mit veszthetek?
A becsületemet,szeretném megvédeni,mert most úgy érzem,erkölcsileg és anyagilag is megaláztak!Ön szerint érdemes kiállnom az igazam mellett?
Köszönettel:
Rózsa

rozsa0703 # 2009.09.05. 20:08

Kedves Sz.Márton!
Megértettem a válaszát,amelyet nagyon köszönök,megpróbálok segítséget kérni máshonnan,pl. munkaügyi bíróságon.
Rózsa

Sz.Márton # 2009.09.05. 16:58

rozsa0703!

Leltárhiánnyal kapcsolatos ügyben, csak akkor lehetne érdemben segíteni ha a leltár részletes leírását, lefolyását és résztvevőit is megismeri a sgítséget nyújtó szakember, ami egy ilyen fórumon több szempont miatt is lehetetlen. Az összes körülmény és az érintett cég ismerete nélkül egy komoly anyagi eszközöket felmérő leltárban csak az arra illetékesek adhatnak komoly felvilágosítást és az arra valóban illetékes kérdezőknek. Más esetlegesen érintettek jogait ezzel nem megsértve és kellő megalapozottság nélkül, arra nem érdemes helyen és módon bárkit is meggyanúsítva. Ha anyagilag és erkölcsileg is komolyan érinti Önt egy ilyen ügy, akkor biztosan nem ez a fórum a megoldás kulcsa, hanem egy arra szakosodott ügyvéd, aki (akár kereskedelemben jártas könyvelési szakértővel együtt), alaposan átnézhet minden legálisan hozzáférhetővé tett dokumentumot, mert később többet is veszíteni lehet.

rozsa0703 # 2009.09.05. 11:11

Kedves Sz.Márton!

Nagyon köszönöm a válaszodat,édesanyám hunyt el,és szabadságot vettem ki arra az időre,amíg a hivatalos ügyeket intéztem,tegnap rákérdeztem,hogy megkapom-e a pótszabadságot,a helyettes vezető azt mondta,hogy nem,és felsorolt több kolléganőt aki szintén nem kapta meg.Annyit mondott,hogy kérdezzem meg az ügyvezetőt.
3 évvel ezelőtt édesapám halálakor sem kaptam meg ezeket a napokat,bár akkor még nem tudtam,hogy erre lehetőség van.
Még egyszer köszönöm!

Rózsa

Ui.Munkajogban kereskedelemmel kapcsolatos témában tudnál-e esetleg segíteni (leltárhiány)?

Sz.Márton # 2009.09.04. 21:29

Kedves rozsa0703!

Bár egy másik jogász lennék, de azt a két napot ki kell adják, ha nem, nyomatékosan kérni kell a törvényre hivatkozva, ha akkor sem, a felettes feletteséhez kell menni.

Idézet az 1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről ideillő részéből:

"107. § Mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettsége alól

  1. amíg állampolgári kötelezettségét teljesíti;
  2. közeli hozzátartozója [139. § (2) bekezdés] halálakor, esetenként legalább két munkanapon át;"

"139.§
(2) Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbefogadott, mostoha és nevelt gyermek, az örökbefogadó, a mostoha és a nevelőszülő, a testvér, valamint az élettárs."

rozsa0703 # 2009.09.04. 20:08

Kedves egyjogász!

Az lenne a kérdésem hozzád, hogy közeli hozzátartozó halála esetén a 2 nap pótszabadság adható, vagy ki kell adni a jogszabály szerint?
Ha mégsem adják ki mi a teendő?
Válaszodat előre is köszönöm!
Rózsa

rozsa0703 # 2009.09.01. 07:45

Köszi egyjogász!

Ebben az esetben boltvezetői képesítésről van szó,papír nincs, gyakorlat 12 év.

Rozsa

Egyjogász # 2009.09.01. 07:15

Olyan nincs, hogy "vezetői végzettség".

Ha egy 8 általánossal rendelkező milliomos összegrundol egy részvénytársaságot, miért ne lehetne annak az elnök-vezérigazgatója?

Az állami-önkormányzati szféra más, ott általában a vezetői beosztás betöltéséhez előírnak valamifajta felsőfokú, vagy szakirányú végzettséget.
(Persze hallottam már olyat is, hogy egy önkormányzatnál a 70-es évekből ittragadt "Lassúné Undok Marika" - by Kacsa - minden fajta végzettség nélkül volt jogász végzettségűnek a főnöke.)

rozsa0703 # 2009.09.01. 07:05

Tisztelt fórumozók!

Azt szeretném megkérdezni,vezetői végzettség nélkül a jog szerint lehet-e vezetői beosztásban foglalkoztatni a munkavállalót? Lesz-e ennek következménye,ha így alakul?
A válaszokat nagyon köszönöm!

Rozsa