felmondás gyes alatt


Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.06. 08:42

Tájékoztatnak. Jobb szereted a meglepetést?

ObudaFan # 2016.06.06. 08:42

Ha ez csak egy tájékoztatás, miért ne lenne jogszerű? Mondjuk akkor nem is köt senkit.

Szabicska # 2016.06.06. 08:36

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg TGYÁS-on vagyok itthon, január 20-án született a fiam. Múlt héten a munkáltatómtól kaptam egy tájékoztatást, miszerint a munkaköröm megszűnik és ha majd visszamennék dolgozni, akkor ki leszek rúgva (ez "szépen" megfogalmazva.
Mivel "felmondási tilalom" alatt vagyok, így nem igazán értem, hogy ezt most miért kaptam, hiszen csak évek múlva (min. 2 év) terveztem visszamenni dolgozni.
Jogszerű egyáltalán, hogy ilyen papírt küldenek?

Előre is köszönöm a válaszukat!

Üdvözlettel: Szabina

xyka # 2011.12.10. 09:29

Felsővezetőként gyes alatt tértem vissza dolgozni. Az új ügyvezető azonnal átirányított. A béremet megkapom, a pozíciót helyettem betöltő személy jelenleg egyéb juttatásokban is részesül, ami nekem most nem jár és a Management része sem vagyok. Az elvégzendő feladatok egy része köszönő viszonyban sincs az addigi munkámmal, szimpla beosztottként dolgozom, jelentési kötelezettséggel pl. a pozíciómat betöltő személy felé. Az ügyvezetői szándék részemre egyértelműnek tűnik, mivel rendes felmondással a munkaviszonyom nem szüntethető meg, az lenne a kérdésem, hogy átirányítás alatt (feladatok és az átirányítás ténye is szóban kiadva) tud a munkáltató rendkívüli felmondást érvényesíteni?
Köszönettel
xyka

bokidori # 2011.10.04. 21:16

Tisztelt Szakértők!

Szeretnék segítséget kérni az alábbi témában:

Második gyermekem 2008. 10. 07-én született. 2011. 10. 07-én letelik a GYES. A munkáltatóm itteni telephelye megszűnt 2009 márciusában, de továbbra is állományban vagyok, ugyanis az "anyacég" még létezik (80 km-re). Akkoriban kaptam egy papírt, hogy, miután a felmondási tilalom megszűnik, a munkaviszonyom is. Felhívtam őket és azt mondták írjak egy levelet, hogy közös megegyezéssel megszüntetem a munkaviszonyomat és ezek után ők megírják a kilépési papírjaimat. A 15 éves munkaviszony után járó végkielégítésemet, a 60 napos felmondási időt és a felgyülemlett (több mint 60 nap) szabimat természetesen kifizetik jutalomként, legalábbis ezt mondták.

Azt szeretném tudni, hogy beleegyezzek-e a közös megegyezéssel történő felmondásba vagy mondjanak fel ők rendes felmondással.
Miért szorgalmazzák, hogy jutalomként fizetik ki a járandóságaimat, lehet ebből nekem hátrányom akár adózás vagy bármilyen téren?
Mivel nincs kilátásban másik munkahely, érdemes elmennem táppénzre, ha igen, akkor ezt rögtön a GYES megszűnését követő napon meg is tehetem? Ha igen hány napig és mikortól írassam ki magam (2011.10.08-tól)?
Vonatkozik rám a 30 napos felmondási védettség és ez beletartozik az éveim után járó 60 napos felmondási időbe?

  • Esetleg küldjek egy levelet, hogy szeretnék munkába állni és a felgyülemlett szabijaimat szeretném először kivenni, ebbe beleköthetnek, levédeném ezzel a levéllel magam?

Nagyon megköszönöm a segítségüket, mert teljesen tanácstalan vagyok és nem tudom, hogy kihez forduljak, aki érdemben tud is segíteni.
Üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 19:39

Kifejezetten érdekel, mert a törvény hatályos szövegéből ez nem jön ki. Nyilván ezt szerették volna, de nem így sikerült.

kiskocsi # 2011.09.27. 18:36

Kedves Szakértők!

Elég parázs vita alakult ki. De már tudom a választ a kérdésemre, amit megosztok Önökkel, hátha valakinek még szüksége lesz rá.

Szóval a gyed idejére járó szabadság változása csak azokat érinti, akik 2011. augusztus 1-e után kezdték meg a szülés miatti fizetés nélküli szabadságot. Nem visszamenőleges, így akik ez időpont előtt már fizetés nélküli szabadságon voltak azoknak még a régi szabályozás szerinti (a gyed első évére járó) szabadságot kell számítani.
Ha valakit érdekel, leírom a törvényi hátteret.
üdv: kiskocsi

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 15:15

Akkor ezt nem kicsit, hanem nagyon...

ObudaFan # 2011.09.27. 13:30

Rosszul.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 13:18

De a hat hónapos szabály is csak január elsejétől hatályos. Vagy valamit rosszul tudok?

ObudaFan # 2011.09.27. 13:09

Csakhogy amikor a szabadságot ki kell adni, ez az átmeneti szabály a kérdező esetében még nem lép hatályba, így alkalmazni sem lehet.

A jogalkotó csúnyán eltolta szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 11:54

Bocsánat, azt mondja, 211. §

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 11:53

Január elsején se lesz neki? :)

ObudaFan # 2011.09.27. 10:22

Az Mt-nek nincs 215. § (5) bekezdése.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 10:06

Valaki utalt az Mt. 215. § (5) bekezdésre.

ObudaFan # 2011.09.27. 09:57

Semmilyen átmeneti szabályt nem tartalmaz a módosító törvény, így ez nem egyértelmű, de véleményem szerint éppen ezért vonatkozik rád.

kiskocsi # 2011.09.27. 09:47

Kedves szakértők!

Elméleti bunyóban vagyok a munkáltatóm könyvelőjével. 2 gyermek, 2 Tgyás, 2 gyed után felszámolás miatt elválnak útjaink a felszámolás alatt lévő munkáltatómmal. Vagyis a felszámolóval. A szabadság kifizetésével van egy kis problémánk. Ő azt mondja, hogy a munka törvénykönve módosítása miatt (aug. 1. után) csak fél évre számol nekem szabit. Viszont mindenhol azt olvastam, hogy rám nem vonatkozik, mivel nem visszamenőleges, így nekem még a gyed első évére kellene számolnia a szabijaimat. Mivel 2 gyermek gyedéről van szó, így 22 napot nem akar számfejteni, ami elég nagy különbség. Kérem mondják meg, hogy rám vonatkozik -e az új változás? A második gyedem 2011. aug 25-én járt le.

Üdv

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.25. 20:23

Ez sem igaz, még a tervezetben sem ez van.

durum # 2011.09.25. 18:46

Hát arra számíthatunk az új Munkatörvénnyel, hogy ugyan megmarad a védettség 3 éves korig, de ha visszamennél dolgozni, akkor rendes felmondással felmondhat, vagyis a védettséged csak arra a helyzetre fog szólni, ha otthon csücsülsz Gyed/Gyesen. Nagyon várom már a törvényt, hogy mit fognak ebből az egészből kihozni!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.22. 07:23

és megszűnik a kismamák védettsége a gyermek 3 éves koráig,

Ezt ki mondta neked? Mondott mást is?

DriN # 2011.09.22. 05:53

Köszönöm! Azon tűnődtem, hogy vajon ha elfogadják a Munkatörvénykönyv módosítását, és megszűnik a kismamák védettsége a gyermek 3 éves koráig, akkor vajon ez azokra is érvényes lesz, akik aktuálisan éppen benne vannak a védettségben? Mi szokott lenni a gyakorlat? Sajnos minden verziót végig kell gondolnom, mivel nagyon valószínű, hogy a következő lépés egy egyeztető tárgyalás lesz (ügyvéd jelenlétében) a munkáltatómmal, és tudnom kell, ő is mibe tud kapaszkodni. Lehet, ki szeretné várni a módosítást, vagy visszavesz abban a reményben, hogy a törvény hatályba lépését követően azonnal elengedhet.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.20. 13:29

Nincs méltánylási joguk, egyoldalúan megszakíthatod a fizetés nélküli szabadságot, ők meg kötelesek tudomásul venni.

DriN # 2011.09.20. 13:22

Tisztelt KBS!

Már korábban is írtam ezen az oldalon. A helyzet annyit változott (számomra nagyon negatívan), hogy miután felhívták a munkáltatóm figyelmét a védettségemre, hirtelen törölte a szabadságaimat, és mindent visszacsinált, mintha sosem vett volna vissza az állásomba. Ezután küldött egy levelet, (sajnos az első hivatalos választ a kérésemre), hogy jelentős szervezeti és szerkezeti átalakítások miatt nem áll módjukban támogatni a fizetés nélküli szabadságom megszakítását. (Sajnos annak idején 3 évet írtam alá. Nem én kérvényeztem így, az biztos, egy formanyomtatványt írhattam alá jóhiszeműen, most ezzel próbálják elérni, hogy gyesen maradjak még egy évet.) Megteheti ezt a munkáltató? Én kétlem, hiszen kértem a megszakítást, munkába állást, ők szóban el is fogadták, és ki is írták a szabadságaimat, amit mint írtam visszavontak egyoldalúan. Most itt tartok gyes és fizetés nélkül, valamint azzal a tudattal, hogy lehet igazuk lesz, és el lehet utasítani a fizetés nélküli szabadság megszakítását, csak azért, hogy megússzák az állásidő fizetését. Akkor kérdem én, kinek is találták ki a védettséget, ha ilyen könnyen gyesen maradásra "kötelezhetnek".
Várom válaszát! Köszönöm!

menkecs # 2011.09.19. 14:41

A védelmet nemigen szúrta el, mert kivártam a 3 éves kort és még utána volt vagy 3 hónap szabim. A kilépő papírjaimat nem kaptam meg időben, illetve szerintem anyákat nem alkalmaz, ezért dobott engem. Csakhogy ez nyilván nem írott tény, hogyan bizonyíthatnám? Köszönöm.

ObudaFan # 2011.09.19. 13:40

Hacsaknem szúrta el a munkáltató a felmondási tilalom idejét, vagy valami más banális dolgot, akkor nem érdemes megtámadni. Az alapján, amit írsz, biztosan nem.