határozott idejű szerződés, felmondás


Grád András # 2010.01.30. 20:57

Kedves Anyeze

Igen. az Mt. 79.§ (5) bek alapján valóban nem lehet hosszabb a határozott időtartamú munkaviszony 5 évnél. Úgyhogy ha ez a feltétel következik be előbb, akkor is határozatlan idejűvé alakul át a munkaviszonya. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

anyeze # 2010.01.30. 21:14

Tisztelt Ügyvéd Úr,

Nagyon köszönöm a segítségét!

Regus # 2010.02.17. 16:59

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Határozott idejű munkaszerződésem van, már több mint 6 éve, évenként lett meghosszabbítva, ellenben jövő hónapban fog lejárni, és úgy néz ki, hogy nem fogják meghosszabbítani.
Ez esetben a nem meghosszabbítás felmondásnak számít-e?
Esetleg lehet-e végkielégítést kérni?

hunfrakk # 2010.02.17. 19:19

Határozott idejű munkaszerződésem van,
már több mint 6 éve,
évenként lett meghosszabbítva.

A tipikus jogellenesség, munkáltatói rosszhiszeműség ez, mely a Munka Törvénykönyvének rendelkezéseibe ütközik.

úgy néz ki, hogy nem fogják meghosszabbítani.

a munkaszerződésed határozatlan idejűvé vált, függetlenül attól, hogy mit is tartalmaz az

Mt. 79. §
(4) Határozatlan időtartamúnak kell tekinteni a munkaviszonyt, ha a határozott időtartamú munkaviszony azonos felek közötti ismételt létesítésére, illetve meghosszabbítására az ahhoz fűződő munkáltatói jogos érdek fennállása nélkül kerül sor és a megállapodás megkötése a munkavállaló jogos érdekének csorbítására irányul.

(5) A határozott időre szóló munkaviszony időtartama - ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott időtartamú munkaviszony tartamát is - az öt évet nem haladhatja meg. Ettől eltérően, a (3) bekezdésben meghatározott esetben az engedély meghosszabbítása esetén az újabb határozott idejű munkaviszony időtartama - a korábban létesített munkaviszony időtartamával együtt - az öt évet meghaladhatja.

(6) A határozott idejű munkaviszony határozatlan idejűvé alakul, ha a munkavállaló az időtartam lejártát követően legalább egy munkanapot, közvetlen vezetője tudtával tovább dolgozik. A harmincnapos vagy ennél rövidebb időre létesített munkaviszony azonban csak annyi idővel hosszabbodik meg, amilyen időtartamra eredetileg létrehozták.

*

Ez esetben a nem meghosszabbítás felmondásnak számít-e?

a nem meghosszabbítás azt jelenti amúgy, hogy megszűnik a jogviszony, megszűnik a szerződés, nincs mit felmondani

*

végkielégítés

95. § (1)
A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg.

ha munkaszerződést nézzük, akkor nem jár végkielégítés

de nem azt, hanem a jogviszony egészét kell vizsgálni

ebből per lesz...

megvannak korábbi szerződések?

Regus # 2010.02.17. 20:54

Köszönöm szépen a válaszokat.

Megvannak a munkaszerződéseim, ellenben jelenleg a cégnek kevés munkája van és ezért azt szeretnék, ha jövő hónapban fizetés nélküli szabadságra mennék.
Ilyen esetben mi a helyes megoldás, vagy mi az amit tenni lehet?

Robic # 2010.02.18. 21:34

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az lenne a kérdésem, hogy egy cégnél 5 évig határozatlan szerződésem volt, de 2008 nyarától már csak 1 éves határozott szerződésem lett, amit 2009 nyarán meghosszabbítottak. Ez most 2010 nyarán fog lejárni.
Ha a következő 1 hónapban felmondanának, akkor jár-e valamilyen végkielégítés?
Vagy ha nyáron, mikor lejárt a határozott munkaszerződésem akkor jár-e végkielégítés?
Ezek akkor is járnak-e ha közös megegyezéssel történik?

Segítségüket előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.19. 11:51

Ha határozott idejű szerződés lejár, akkor a munkaviszony megszűnik. Oh ne végkielégítés, felmondási idő.
Mit gondolsz, miért vettek rá, hogy a határozatlan idejű szerződést határozottra módosítsátok? (Nigériai emilre is szoktál pénzt küldeni? Rider Digesttől rendelni a nagy nyereményért?)

laura100 # 2010.03.12. 18:12

Kérdésem a következő!

Határozott idejű munkaszerződésem van,ami 6 hónap.
2009,dec. 7-től 2010 jun 15 ig szól.3 hónap próbaidőm volt ami márc 6-án lejárt.A munkáltatóm azt mondja ujjabb 3 hónap próbaidőm van,ez nincs leírva sehova és nem tudok csak úgy elmenni.Fel szeretnék mondani,mert más lehetőségeim vannak,de köt a jun 15-e.Tudom,hogy 3 lehetőség van az ilyen szerződéseknél,hogy el tudjak jönni.próbaidő alatt,közös megegyezés,vagy rendkívüli.Ebből kettő kizárt,marad a renkívüli részemről.A kérdésem az lenne,hogy milyen okot lehet ilyenkor alkalmazni.Pl,költözés,külföldi munka,stb lehetséges e,el kell e fogadni ezeket az indokokat a munkáltatómnak,hogy ne keljen nekem visszafizetni munkabért.április 30-ig szeretnék csak maradni,tehát közel másfél hónap lenne még hátra.A másik kérdésem az,hogy mennyi az ilyen szerződéseknél a felmondási idő,ami nem szerepel a szerződésemben.

A választ köszönöm előre is.

hunfrakk # 2010.03.12. 18:26

Először is: PRÓBAIDŐ
Mit mond a törvény?
Ezt:

81. § (1) A munkaszerződésben, a munkaviszony létesítésekor próbaidő is kiköthető.

(2) A próbaidő tartama harminc nap. Kollektív szerződés, illetve a felek ennél rövidebb vagy hosszabb, de legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt is megállapíthatnak. A próbaidő meghosszabbítása tilos, ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(3) A próbaidő alatt a munkaviszonyt bármelyik fél azonnali hatállyal megszüntetheti.

*

HATÁROZOTT idejű munkaszerződést NEM lehet felmondani!

nincs felmondási idő stb. (csak határozatlan idejűnél van!)

két lehetőség van a megszüntetésre
itt a törvényszöveg:

88. § (1) A határozott időre szóló munkaviszony csak közös megegyezéssel vagy rendkívüli felmondással, illetőleg próbaidő kikötése esetén azonnali hatállyal szüntethető meg.

*

Mikor kerülhet sor RENDKÍVÜLI felmondásra?
Ekkor:

96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

  1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
  2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(4) A rendkívüli felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni.

(6) Rendkívüli felmondás esetén - e törvényben előírt kivételektől eltekintve - a rendes felmondás szabályai nem alkalmazhatók.

(7) A (6) bekezdéstől eltérően, ha a munkaviszonyt a munkavállaló szünteti meg rendkívüli felmondással, a munkáltató köteles annyi időre járó átlagkeresetet részére kifizetni, amennyi a munkáltató rendes felmondása esetén járna, továbbá megfelelően alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is. A munkavállaló követelheti felmerült kárának megtérítését is.

végrehajtó1 # 2010.03.12. 23:01

laura100

A munkál­tatóm azt mondja ujjabb 3 hónap próbaidőm van”,

nincs

Tudom,hogy 3 lehetőség van az ilyen szerződéseknél,hogy el tudjak jönni.próbaidő alatt

Nem jól tudod.Már nem vagy próba időn.Csak közösmegegyezéssel tudsz jogszerüen eljönni.

A kér­désem az lenne,hogy milyen okot lehet ilyenkor alkalmazni.Pl,költözés­,külföldi munka,stb

egyiket sem

Dödölle1 # 2010.03.15. 15:46

A munkáltató képviselője arra hivatkozik, hogy az én határozott idejű szerződésem határozott céllal, feladatra jött létre (mire másra?), ezért ez a kitétel nem vonatkozik rá.
Igaza van a munkáltatónak,......?

Nincs. A jogszabály nem határozott célú, hanem határozott idejű munkaszerződésről beszél.
mmihaly # 2010.03.17. 21:28

Sziasztok! Ti mi alapján választotok ügyvédet? Végzünk egy kutatást az ügyvédválasztási szokásokról. Kérlek, segítsetek a kérdőív kitöltésével! http://internetstrategia.hu/felmeres/
Köszönöm!

gumless # 2010.03.18. 07:52

Sziasztok! Tanácsot szeretnék kérni. Jelenlegi munkahelyemen határozatlan idejű szerződéssel foglalkoztatnak, de szerződésemre hatással van a cég egy másik szerződése, mely idén év végéig tart, és ez az én szerződésemben is megjelenik, hogy ha a másik szerződésnek vége, rendes felmondással elküldenek.
Most a cégem felajánlotta, hogy kössük át a határozatlan szerződést határozott idejű szerződéssé ugyancsak év végéig. Ennek okainál csak a jövőre vonatkozó feltételezéseiket közölték, és ezek miatt szerintük ez jobb lenne nekem, írásbeli indoklás nem történt a szerződésmódosításról, csak szóbeli tájékoztatás.
Eddigi ismereteim alapján ez a módosítás hátrányosan érintene engem (pl. 4 évi munkaviszonyom után elesnék a végkielégítéstől), ezért én nem gondolnám ezt aláírni. Ebben az esetben azonban indoklást kérnek tőlem, hogy miért nem írom alá.
Szerintetek aláírjam? Kellett volna nekik a módosítás okait írásban közölni? Nekem kell indokolnom a Mt. szerint, hogy miért nem írom alá, és ha igen, milyen érveket tudtok javasolni az Mt. alapján a nem-aláírásra?
Köszönöm előre is a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.18. 08:51

Nem vagy köteles indokolni; de meg tudod. A felajánlott módosítás számodra egyoldalúan hátrányos. Pont.

metox # 2010.03.19. 14:46

Üdvözlet Mindenkinek!

Egy olyan problémám lenne, hogy már nem vagyok próbaidős, és a határozott idejű munkaszerződésemet szeretném megszüntetni annak lejárta előtt. Azt olvastam hogy rendes felmondást ilyenkor nem lehet alkalmazni, de az én munkaszerződésemben szerepel egy olyan pont hogy rendes felmondással mindkét fél megszüntetheti a munkaviszonyt. Most akkor benyújthatok rendes felmondást vagy nem?
Előre is köszönöm a segítséget!

laura100 # 2010.03.20. 18:57

Kérdésem lenne!

Határozott idejű munkaszerződést felbonthat e a munkáltató rendkívüli felmondással,azért mert betegállományban vagyok.Ha igen,akkor vonatkozik e rá,hogy a szerződés lejárta előtti szerződés felbontása miatt a munkabért a lejárati ideig ki kell neki fizetnie.Rendkívüli felmondás oka lehet e az,hogy beteg vagyok és a munkámat nem tudom ellátni.

köszönöm a választ!

nandy # 2010.03.21. 20:48

Rendkívüli felmondás oka lehet e az,hogy beteg vagyok és a munkámat nem tudom ellátni.
Nem. Ha erre hivatkozva mond fel, súlyos jogsértést követ el.

hhhhh # 2010.03.22. 11:30

Tisztelt Hozzáértő!
Gyed alatt járt le határozatlan idejű munkaszerződésem, a munkáltató nem küldte el a papírjaimat.(Tehát állományban tartott)Ebben az esetben is határozatlan lett a munkaszerződésem?

nandy # 2010.03.22. 17:53

Hidd el, ha csak egyszer kérdezel, akkor is választ kapsz...

hhhhh # 2010.03.23. 09:57

Tisztelet Nandy!
Az nem olyan biztos. Szerinted miért írtam meg több oldalra? Mert sajnos már volt olyan hogy a válasz elmaradt. De te nagyon sokat segítettél. köszi
Biztosan te vagy itt az osztó ember.:-)

metox # 2010.03.23. 12:09

Tisztelt Hozzáértők

Korábbi kérdésemre továbbra is várom a választ. Nagyon hálás lennék a segítségért.

Dödölle1 # 2010.03.23. 12:23

metox 2010.03.23. 13:09

Üdvözlet Mindenkinek!

Egy olyan problémám lenne, hogy már nem vagyok próbaidős, és a határozott idejű munkaszerződésemet szeretném megszüntetni annak lejárta előtt. Azt olvastam hogy rendes felmondást ilyenkor nem lehet alkalmazni, de az én munkaszerződésemben szerepel egy olyan pont hogy rendes felmondással mindkét fél megszüntetheti a munkaviszonyt. Most akkor benyújthatok rendes felmondást vagy nem?
Előre is köszönöm a segítséget!

metox 2010.03.23. 13:09 ---- a Munka Törvénykönyvéről

8. § (1) Semmis az a megállapodás, amely munkaviszonyra vonatkozó szabályba, vagy egyébként jogszabályba ütközik.

13. § (1) A munkaviszonnyal összefüggő kérdéseket törvény, illetőleg törvényi felhatalmazás alapján egyéb jogszabály szabályozza.

(2) Kollektív szerződés a munkaviszonyra vonatkozó bármelyik kérdésről rendelkezhet, de - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - jogszabállyal ellentétes nem lehet.

(3) Kollektív szerződés, illetve a felek megállapodása e törvény harmadik részében meghatározott szabályoktól - ha e törvény másképp nem rendelkezik - eltérhet. Ennek feltétele, hogy a munkavállalóra kedvezőbb feltételt állapítson meg.

(4) A kollektív szerződés, illetve a felek megállapodása semmis, ha az a (2)-(3) bekezdésbe ütközik.

(5) Ha e törvény munkaviszonyra vonatkozó szabályt említ, ezen az (1)-(2) bekezdésben foglaltakat kell érteni.

--
A határozott időtartamú munkaviszony megszüntetése

88. § (1) A határozott időre szóló munkaviszony csak közös megegyezéssel vagy rendkívüli felmondással, illetőleg próbaidő kikötése esetén azonnali hatállyal szüntethető meg.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérően is megszüntetheti a munkáltató a határozott időre alkalmazott munkavállaló munkaviszonyát, a munkavállalót azonban egyévi, ha a határozott időből még hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre jutó átlagkeresete megilleti.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.23. 12:34

Metox, add be azt a felmondást. De ha ellenkeznek, akkor szerintem ne erőltesd. Ahogyan arra Dödölle utalt, az erre vonatkozó megállapodásotok alighanem semmis.

metox # 2010.03.23. 14:36

Felettébb érdekes. Én is úgy éreztem hogy nem teljesen egyértelmű a helyzet. Köszönöm a segítséget!

Wildcat # 2010.04.01. 10:01

Jó napot mindenkinek..
Nekem egy kis tanács kéne.A történetem a következő:
16 hetes terhes kismama vagyok,és egy biztonságőri cégnél dolgozom-legalábbis eddig-,másfél hete elmentem táppénzre és március 28.-ig voltam betegállományban,miután leadtam a papírom rá három napra a főnökség behivatott ,hogy felmondtak nekem,és hogy írjak le egy szöveget,sajnos tudatlanságom miatt leírtam a diktáltakat,ami szerint közös megegyezéssel távozom,de a papírom úgy íródott hogy én akarok kilépni március 31.-ével..Na most a fő problémám az ,hogy eszem ágában sem lenne kilépni a munkahelyemről,és az elbocsájtás okát sem közölték velem.háziorvosom ugyan 03.29.-től ismét felvett táppénzre a terhesség teljes szakaszáig,de nem tudom hogy a papíromat amit írattak hogyan tudnám semmissé tenni,és egyáltalán mit tehetnék???...Válaszukat előre is köszönöm