@drbjozsef
„Jól értem, hogy Ti akkor egyetértetek abban, hogy a vizsgálandó "lakcím valódisága" fogalom azt jelenti, hogy legyen ott valamiféle épület, ami lakhatásra alkalmas?”
A magam részéről árnyaltan úgy fogalmaznék, hogy szerintem nagyobb esélye van egy "kivett lakóház udvar" megnevezésű ingatlant sikeresen lakcímnek bejelenteni úgy, hogy azon az épület már korábban le lett bontva, mint ugyanezt az ingatlant állapotának megfelelően telekkönyvileg rendezetten "kivett, beépítetlen terület"-nek minősíteni és ezután lakcímnek bejelenteni.
Amúgy teljesen egyetértek veled. De vannak olyan extrém esetek (a 2010 óta zajló jogkrampácsolás alatt egyre több az ilyen), amikor elég nehéz a józan észt védeni a jogszabály szövegével szemben.
A lakcímvizsgálat érvényességét, illetve érvénytelenségét meghatározó szabályok speciel pont ebbe a kategóriába tartoznak.
Lásd még annak az állampolgárnak az ügyét, aki lakcím nélküliként bejelentett "lakóhellyel" tudott helyben lakóként termőföldet szerezni (Kúria Kfv.37823/2022/4).
Vö.: "Amíg tehát az életvitelszerű ottlakás valós tényeket, körülményeket, vagyis egy tényállapotot tükröz, addig a bejelentett lakóhely egy nyilvántartási állapotot jelöl." (Kúria 5/2022 JEH [23])