Munkaviszony megszűntetése


jakab11 # 2009.01.26. 15:22

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában:
Jelenleg 2. gyermekemmel vagyok GYES-en, mely március végén lejár. 2003. május óta vagyok folyamatosan itthon

Jelenleg a munkahelyem vezérigazgatója - ahonnan 2003-ban eljöttem – büntetőeljárás alatt áll és a munkahelyem (Rt.)és az azt tulajdonló mindkét cég bűnügyi zárlat alatt van. A cég nem szűnt meg, papíron létezik, de nem működik, nincs egy elérhető ember sem benne.

  • Kérdésem, hogy ilyen esetben, mit kell tennem ha szeretném kivenni a 6 évre járó szabdságomat, és mint GYES-ről visszatérő kismama élni szeretnék az 1 hónapos felmondási tilalommal és a felmondási idővel? Van erre egyálalán esélyem?
  • Ki tudaja megmondani nekem mennyi szabi jár ennyi időre, ki intézi a munkaügyi dolgokat ilyen esetben?
  • Mi az amire ilyenkor figyelnem kell, mi az amit írnom kell a cégnek, hogy lehető legnagyobb eséllyel megkaphassam azt, ami jár nekem? Egyáltalán ilyen esetben ki/mi védi a munkavállalót, hová fordulhat?

Nagyon megköszönném a segítséget, mert teljesen tanácstalan vagyok az ügyben!

Mausi25 # 2009.01.26. 12:32

Kedves KBS,

Nagyon köszönöm a gyors választ. Olyan jó lenne személyes ügyvédi tanácskérési lehetőség is, mert ugye most nekem is van ügyvédem, de óriási pénzt képesek elkérni és igy munkanélküli lévén inkább nem kérdezek semmit. Nem szokott esetleg valamilyen találkozó lenni az itt levelező emberkékkel?
Elnézést ha hülye a kérdés.
Üdv és köszönöm,
Ági

Egyjogász # 2009.01.25. 20:52

A munkaviszony a felmondási idő végén szűnik, meg, így az általad leírt esetben április 1. előtt.

Kérni persze bármit lehet, de elég kisesélyes, hogy a munkáltató úgy változtassa meg a felmondását, hogy a felmondási idő április 1. után járjon le, és megnőjön a fizetési kötelezettsége. (Szerintem azért mondtak fel pont így, hogy kevesebbet kelljen fizetni.)

monalisa1 # 2009.01.25. 17:15

Ha már 4 év munkaviszony megvolt, akkor az 1 hónap végkielégítés az 5 évben "benne" van, vagyis ki kell neki fizetni, mégpedig az utolsó munkában töltött nap az egyéb járandóságával együtt.

csosza # 2009.01.25. 16:37

Szomszédasszonyomnak fölmondtak a munkahelyén január 15-től.
Február 17-én kezdi tölteni a 35 napos felmondási idejét. Jár még Neki 1 hónap végkielégítés is.
Ez az egy hónap meghosszabbítja-e a jogviszonyt, vagy van-e lehetőség ennek kérésére, mert április 1-én töltené be az 5 évet, és akkor járna még a törzsgárda, és még 1 hónap végkielégítés.
A választ előre is köszönöm.

1964 # 2009.01.24. 15:02

1964
Rendes felmondásban az indoklás az,hogy a cég gazdasági érdekei nem teszik lehetővé, hogy tovább foglalkoztasson­.Elfogadhatom-e?Vagy forduljak munkaügyi birósághoz?
köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.23. 17:49

Abban írja meg az alperes, hogy ő milyen ítéletet kér a bíróságtól. És persze indokolja is.

Mausi25 # 2009.01.23. 16:39

Kedves kbs!
Elnézést hogy megkérdezem, de mit jelent az alperesi ellenkérelem? abban kérdezik az alperest az ő álláspontjáról vagy egészen mást jelent?
köszönöm,
ÁGi

csosza # 2009.01.23. 14:35

1955-ös születésű vagyok. Az idén 36 éves munkaviszonnyal.
"Élvezhetem"-e a védett kort, csoportos létszámleépítés esetén?

munkatars # 2009.01.23. 11:01

T.Cím!A kórházat ahol 25 éve dolgozom más fogja üzemeltetni.Az új vezetőség tovább foglakoztat a régi helyemen,az eddigi béremmel...stb.A különbség annyi,hogy már nem kinevezett közalkalmazott,hanem szerződéses alkalmazott leszek.Azt szeretném tudni,hogy ha két-három év múlva önhibámon kívül elbocsátásra kerülök ez a 25 év is beszámít-e a végkielégítésnél.A választ előre is köszönöm.

gretamark # 2009.01.23. 10:39

Tisztelt Fórumozók
2007 novemberében mentem előrehozott nyugdíjba 61 éves koromban. Cégemnél munkaviszonyom nem szünt meg azóta is dolgozom. Amennyiben idén felmondanak milyen felmondási idővel teheti ezt meg a cégem?
Segítségüket előre megköszönve várom válaszukat
Gretamark

Mausi25 # 2009.01.23. 09:59

Köszönöm szépen a gyors választ.
Budaörsre adták be a keresetet, de ma egy hónapja és még semmi.

További szép napot mindenkinek és köszönöm a segítséget!

Ági

Egyjogász # 2009.01.22. 17:39

A törvény szerinti mérték az alábbi, ettől a KSZ vagy a munkaszerződés kedvezőbben eltérhet,

(4) A végkielégítés mértéke

  1. legalább három év esetén: egyhavi;
  2. legalább öt év esetén: kéthavi;
  3. legalább tíz év esetén: háromhavi;
  4. legalább tizenöt év esetén: négyhavi;
  5. legalább húsz év esetén: öthavi;
  6. legalább huszonöt év esetén: hathavi

átlagkereset összege.
(5) A végkielégítésnek a (4) bekezdésben meghatározott mértéke háromhavi átlagkereset összegével emelkedik, ha a munkavállaló munkaviszonya az (1) bekezdésben meghatározott módon

  1. az öregségi nyugdíjra [87/A. § (1) bekezdés a) pont], továbbá
  2. a korkedvezményes öregségi nyugdíjra

való jogosultság megszerzését megelőző öt éven belül szűnik meg. Nem illeti meg az emelt összegű végkielégítés a munkavállalót, ha az a) vagy a b) pontban foglaltak alapján korábban már emelt összegű végkielégítésben részesült.

szamiboy1 # 2009.01.22. 15:54

Tisztelt Szakértők!
Először is köszönöm hogy válaszoltak kérdésemre!
Lenne még egy kérdésem: hány év után jár végkielégítés és hány évente emelkedik és mennyivel.
Előre is köszönöm!

jakab11 # 2009.01.22. 10:51

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában:
Jelenleg 2. gyermekemmel vagyok GYES-en, mely március végén lejár. 2003. május óta vagyok folyamatosan itthon (GYÁS,GYED, GYES, majd TP, GYÁS, GYED, és a mostani GYES).

Közben a munkahelyem vezérigazgatója - ahonnan 2003-ban eljöttem - büntetőeljárás alatt áll és a társaság (Rt.)és az azt tulajdonló mindkét cég bűnügyi zárlat alatt van. A cég nem szűnt meg, papíron létezik, de nem tűnik működőnek, nincs egy elérhető ember sem benne.

Mivel jelenleg még nincs másik munkahelyem ahová mehetnék (és ilyen rövid idő alatt már valószínű, hogy nem is lesz) kérdésem, hogy ilyen esetben, mint munkavállalónak mit kell tennem ha szeretném kivenni a 6 évre járó szabdságomat, és mint GYES-ről visszatérő kismama élni szeretnék az 1 hónapos felmondási tilalommal és a felmondási idővel? Van erre esélyem?

  • A GYES lejárta után jelentkeznem kell a munkáltatómnál? De hol, kinél? Ki mondja meg nekem mennyi szabi jár ennyi időre, ki intézi a munkaügyi dolgokat ilyen esetben?
  • Még pontos adataim sincsenek a cégről: jelenlegi címe, vezetője, stb... Ezekről honnan kaphatok hivatalos információt?
  • Utána nekem célszerű felmondanom? Mikor és kinél?

Mi a helyzet ha nem mondok fel?

  • Mi az amire ilyenkor figyelnem kell, mi az amit írnom kell a cégnek, hogy lehető legnagyobb eséllyel megkaphassam azt, ami jár nekem?
  • Egyáltalán ilyen esetben ki/mi védi a munkavállalót, hová fordulhat?

Nagyon megköszönném a segítséget, mert teljesen tanácstalan vagyok az ügyben!

happycat # 2009.01.22. 07:32

Kellemes(ebb) napot mindenkinek!

Röviden nehéz az élet.

Felmondtak a páromnak 8év 8hónap után.Tölti kedd óta a felmondási idejét.+ 5 hónap végkielégítést fog majd kapni.márc.10-ig tart a felmondási ideje. és ebben az évben lesz 58 éves.

Az szeretném megtudni, nehogy bajban legyünk jövőre,mire kell odafigyelni a levonásoknál (adó,Adójóváí­rások,Tb)mert ha jól olvastam akkor más adózás vonatkozik a végkielégítésként kapott jövedelemre,(nem jár adójóváirás stb.) mennyi lenne ez?(ottani volt dogozó már járt így akit elküldtek úgy levonták a járulékait,hogy tavaly 50ezret kellett fizetnie vissza az adóhivatalnak.)

Köszönöm előre is a segitséget. happycat

BUÉK

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.22. 07:01

Jaj, bocsánat, én 6 hónap 10 napnak olvastam.
Iszom egy kávét...

Egyjogász # 2009.01.22. 06:35

Munkáltatói rendes felmondás esetén 5 év munkaviszony után az Mt. alapján 2 havi végkielégítés jár.

Közös megegyezést csak akkor írj alá, ha abban legalább olyan feltételek (2 havi végkielégítés, felmondási időre járó összeg megfizetése) vannak, mint ami a munkáltató rendes felmondása esetén járna.

Mivel a közös megegyzezést nem vagy köteles aláírni, ha ezek nincsenek benne, közöld, hogy ezt nem vagy hajlandó aláírni, mondjon fel a munkáltató rendes felmondással.

(A közös megegyezés és a munkáltatói felmondás nem ugyanaz, a közös megegyezés egy mindkét fél által aláírt, egybehangzó akaratot tükröző megállapodás, a munkáltatói rendes felmondás pedig a munkáltató által egyoldalúan kibocsátott jognyilatkozat, úgy hogy közös megegyezéssel akaratod ellenére nem küldhetnek el.)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.22. 06:16

Valószínűleg nem jár végkielégítés. Hacsak a kollektív vagy egyéni szerződés nem biztosítja.
A közös megegyezésben az van benne, amiben a felek megegyeztek.

szamiboy1 # 2009.01.22. 05:25

Tisztelt Szakértők!
A munkahelyenem sok az elbocsájtás. Én 6 év 10 hónapja vagyok ott, arra lennék kíváncsi hogy ha elbocsájtanának kapnák-e végkielégítést vagy nem? Ha igen akkor mennyit? Ez a Kft a dolgozókat közös megeggyezésel küldi el.Ha aláírják akkor nincs végkielégítés? Ennyit szeretem volna kérdezni előre is köszönöm!

Egyjogász # 2009.01.21. 22:33

Melyik munkaügyi bíróság?
A vidékiek gyorsabbak, a Fővárosi M. B-nál nem sok jóval biztatlak a gyorsaságot illetően. (Bár még mindíg gyorsabb, mint a PKKB-n egy polgári per. :) )

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.21. 20:51

Nem feltétlenül, lehet, hogy az alperes ellenkérelmét küldik meg.

Mausi25 # 2009.01.21. 19:19

Kedves Wasp és Kovács Béla Sándor!

Két kérdésem lenne csak. December 23án adtunk be az ügyvédemmel keresetet a munkaügyi biróságra jogszerűtlen felmondás tárgyával. Egyenlőre csak várakozok, hogy mikor értesít a bíróság. Ez az Önök tapasztalata szerint mennyi időt vehet igénybe? Az első kiértesítés rögtön a tárgyalás időpontja lesz?
Köszönettel,
Ági

bakoscsaba # 2009.01.21. 14:58

Közalkalmazott rendkívüli lemondása esetén ha a munkáltató nem fizeti ki a járandoságokat és nem fordult 30 napon belül munkaügyi bírósághoz a jogellenesség megállapítása miatt (jogerős a rendkívüli lemondás), hogyan kapható meg a pénz?
A munkaügyi felügyelőség nem talált kivetnivalót a munkáltató eljárásában, mármint hogy nem fizetett!

Tibi1979 # 2009.01.20. 12:13

T. benevar!

Köszönöm a választ.