Munkaviszony megszűntetése


01felhasznalo # 2010.03.09. 09:10

a munkaviszony megszünésének megszüntetésének módja: üres nem írtak ide semmit

nandy # 2010.03.09. 09:25

Érdekes...

01felhasznalo # 2010.03.09. 09:33

Én még mindig nem értem, hogy ha a munkáltató szóban közli velem, hogy nem foglalkoztat tovább és meg is kapom a papírokat amiken szerepel hogy a jogviszony vége 2010. febr. 23. akkor miért kellene nekem minden nap megjelennem a munkahelyen munkára készen, ráadásul úgy, hogy amíg gyesen voltam megszüntették azt a telephelyet ahol dolgoztam, most egy másik telephely van amiről sem szóban sem írásban nem értesítettek ráadásul a munkaszerződésemben a régi telephely pontos címe van megadva, a cég székhelye a régi telephelytől és a lakóhelyemtől 300km-re van. A helyemre azóta valaki mást vettek fel, plusz az akkori feletteseim már nincsennek alkalmazásba, a munkaköri leírásom azt írja hogy a telephelyemen lévő feletteseim utasítását kell teljesítenem, de az új telephelyen ilyen pozícióba most nincs senki, szóval bonyolult. És bármikor beszélek a munkaügyis kollégával a válasz az hogy írjam alá a közös megegyezést jobban járok.

nandy # 2010.03.09. 09:35

Khmmm... Meddig voltál gyes-en? Ez fontos információ, amiről eddig nem volt szó.

01felhasznalo # 2010.03.09. 09:41

Január 8.-án járt le a gyes, eddig voltam fizetés nélküli szabadságon, és febr. 23. van elszámolva bérszámfejtve a szabadságom.

01felhasznalo # 2010.03.09. 15:22

Kedves Nandy, miért fontos az, hogy meddig voltam gyesen?

nandy # 2010.03.10. 10:25

Azért, mert gyes időszaka alatt és még utána 30 napig felmondási védelem alatt álltál, azaz rendes felmondással el sem küldhetett volna a munkáltatód.

De necces az ügy, mert jan. 8. után te nem jelentél meg a munkahelyeden, ami akár igazolatlan távollétnek is minősülhet, így rendkívüli felmondással elküldhetett volna.
Ehelyett valószínűleg kiírták a szabikat jan. 9. és febr. 23. között (amit ki is kellett volna fizetniük!), tehát nem igazolatlan az a távollét.
De mivel te azóta sem jelentél meg a munkahelyen, így most már felmondhat neked rendkívülivel, és akkor semmi nem jár, sőt, 90 napig még munkanélküli ellátásra sem vagy jogosult.

Tehát nagyon gyorsan tisztázni kellene a munkaadóddal az ügyet, én a helyedben felvenném a munkát, nem adnék okot a rk. felmondásra.

Ocsko75 # 2010.03.17. 14:37

Üdvözlöm! Munkáltatóm jelenleg csődeljárás / csődvédelem alatt áll, csoportos létszámleépítést tervez, a cégnél üzemi tanács is működik. Ezen felül a munkavégzés lehetősége a közüzemi ellátás megszüntetése miatt nem biztosított. Kérdéseim, hogy mennyivel korábban kell a csop.leápítésről a munkavállalókat tájékoztatni, elküldheti-e szabadságra avagy állásidőre "önhatalmúlag" addig is a munkáltató munkavállalóit, és csoportos leépítés esetén milyen feltételekkel és mennyi idő alatt szűnik meg a munkaviszony és erre az időszkra milyen juttatás jár a munkavállalók részére? Válaszukat előre is köszönöm!

végrehajtó1 # 2010.03.17. 14:55

30 napapl elötte.

csoportos leépítés esetén milyen feltételekkel és mennyi idő alatt szűnik meg a munkaviszony és erre az időszkra milyen juttatás jár a munkavállalók részére?

A feltételek ugyanazok mint a nem csoportsnál.Tudni kell mióta dolgozol ott.Van e kollektív stb

Ocsko75 # 2010.03.17. 16:54

Köszönöm válaszát, kollektív szerz nincs, 21 hónapja dolgozom csak ott. A munkaadó 15 napról beszél, hogy tájékoztatja az üzemi tanácsot. Ez ma megtörtént. Amennyiben az ÜT nem emel kifogást, akkor mikor kezheti meg a csoportos leépítést a cég? Tehát a feltételek a rendes felmondásnak megfelelőek? Mikortól számolódik a felmondási idő? Azonnali hatállyal felmondhat-e a cég? Köszönöm!

végrehajtó1 # 2010.03.17. 17:40

A csoportosnál 30 nappal elötte írásban kell a munkavállalót tájékoztatni hogy 30 nap után meg kívánja szüntetni majd a munkaviszonyát.
Nézd meg a munkatörvénykönyvét hogy mennyi a felmondási ídő.Fejből nem tudom.De ha jól emlékszem 1 hónap.

Rendes felmondás kell hogy legyen.Amikor átvetted dokumentálhatóan attól indul a felmondás.

Angers # 2010.03.17. 18:48

Tisztelt Szakértő!

Tavaly szeptember óta átirányítással dolgozom Gyes mellett, mely e hónap végén lejár.
A munkáltatóm már hónapokkal ezelőtt közölte, hogy nem tud korábbi munkakörömben alkalmazni, s mivel átirányításos helyemen nem kívánok maradni, így kénytelen elküldeni.
A munkaügy szerint jobban mutat, ha közös megegyezéssel válunk el egymástól. A felmondás esetén 2 havi végkielégítés, míg közös megegyezés esetén 2 havi jutalom jár nekem. (plusz 60 nap felmondási idő)
Adózási szempontból azonos a két fogalom (jutalom - végkielégítés)?
Mivel majdnem 8 éve dolgozom a cégnél s a kollektív szerződés szerint 8 év után már 70 nap a felmondási idő, kérhetem a közös megegyezésnél, hogy azt a plusz 10 napot is fizessék ki nekem (napokon múlik a 8 évem).
Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel: Angers

végrehajtó1 # 2010.03.17. 18:59

Közös megegyezésnél nem kapsz rögtön munkanélkülit.azzal meg nem kell foglalkozni mi mutat jól...

kérhetem a közös megegyezésnél, hogy azt a plusz 10 napot is fizessék ki nekem
Közös megyezésnél egyezkedni kell.Mond azt hogy te belemész ebbe de fizeswse ki a +10napot.

Angers # 2010.03.17. 19:20

Köszönöm a gyors választ végrehajtó1!
Akkor a munkanélküli segély miatt érdemes a felmondásnál maradni. Amennyiben nem akarja kifizetni azt a 10 napot, akkor megoldást jelenthet, hogy elmegyek néhány nap táppénzre s így átesem a 8. évbe.
Angers

végrehajtó1 # 2010.03.17. 19:23

Ha már megkaptad a csoportos leépítési tájékoztattót akkor már késő...

Angers # 2010.03.17. 19:35

Még nem kaptam meg.

Angers # 2010.03.17. 19:37

Márc.30-án jár le a gyesem, a védettség miatt csak 30 nappal ezután mondhat fel. Vagy a csoportos nem tartozik e szabály alá?

végrehajtó1 # 2010.03.17. 20:20

de vonatkozik

mmihaly # 2010.03.17. 21:28

Sziasztok! Ti mi alapján választotok ügyvédet? Végzünk egy kutatást az ügyvédválasztási szokásokról. Kérlek, segítsetek a kérdőív kitöltésével! http://internetstrategia.hu/felmeres/ Köszönöm!

Andvia # 2010.03.18. 20:00

Szép estét Mindenkinek,

Az alábbi ügyben kérném véleményeteket, segítségeteket:

2010. október 30-án főnököm megbeszélésre hívott, mely alkalommal rövid bevezető után közölte velem, hogy a munkaköröm megszűnik, ezért vagy aláírom a közös megegyezéses munkaviszony megszüntetéséről szóló dokumentumokat (benne a keresetindításhoz való jogomról való lemondással) és kapok 4 havi munkabéremnek megfelelő "lelépési pénzt", vagy kénytelenek lesznek ők felmondani nekem.

5 percet kaptam, hogy döntsek, és mivel azt gondoltam, ha nem írom alá még a 4 havi béremet sem kapom meg, ráadásul munkahelyem így sem, úgy sem lesz (hiszen a munkaköröm megszűnik), aláírtam a papírokat.

Pénteki nap volt, és én marha a heti zárás riportok miatt visszamentem az irodába dolgozni, és megegyeztünk, hogy hétfőn megyek be a személyes cuccaimat összepakolni, és a folyamatban lévő ügyeket átadni a felettesemnek.

Nos hétfőn valóban bementem, és ekkor ért a meglepetés...az én megszűnt munkakörömre hétfői nappal felvett ember már - kis híján - az asztalomnál ült.

Szerintem a közös megegyezés aláírására megtévesztéssel vettek rá. A munkaköröm nem szűnt meg, sőt, volt kollégáktól tudom, hogy az utódom azóta is ott, és abban a munkakörben dolgozik. Mi a véleményetek?

A másik kérdésem pedig az, hogy ennyi idő távlatából, indíthatok-e munkaügyi pert a volt munkáltatómmal szemben, figyelembe véve a közös megegyezésben tett ebbéli jogomról való lemondást is?

Hozzá kell tegyem, a munkámra kifogás nem érkezett, sőt az ügyvédi iroda, akikkel napi kapcsolatban voltam, valamint egyéb külsős - tőlem független - cégek is folyamatosan elégedettségükről biztosítottak mind engem, mind pedig munkaadómat. A felsőbb vezetés által szabott határidőket minden esetben betartottam, a rámbízott riportokat elkészítettem, a munkaköri leírásomban szereplő valamennyi feladatomnak eleget tettem. Fegyelmi eljárás nem indult ellenem, sem szóbeli, sem írásbeli figyelmeztetést, megrovást nem kaptam.

Elnézést, ha hosszúra sikerültem...

Előre is köszönöm megtisztelő válaszotokat.

További szép estét.

végrehajtó1 # 2010.03.18. 20:10

2010. október 30-án főnököm megbeszélésre hívott

akkor még nem futottál ki az időböl..:)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.18. 20:48

De ha esetleg 2009. október 30-án volt, akkor többszörösen.

Andvia # 2010.03.19. 10:34

Szép napot,

Persze-persze, jól elírtam :o)
2009-ben történt mindez...

Nekem valamiért úgy rémlik, hogy régebben 6 hónapon belül lehetett munkaügyi bírósághoz fordulni. Lehet, tévedek, nem vagyok jogász...

Azért az eljárásukra vonatkozóan kíváncsi vagyok a véleményetekre.

Minden jót, és köszönöm :o)

nandy # 2010.03.19. 10:53

Aláírtad a közös megegyezést, tehát "szabad akaratodból" távoztál.
Így nem lehet kifogásolni, hogy másnaptól találtak valakit a helyedre, hisz elmentél...

Bizonyítsd be az ellenkezőjét, ha tudod. De nem fog sikerülni.

iskolás # 2010.03.20. 11:23

Kedves Fórumozók!
Érdemes az alábbi kérdéssel foglalkoznom?
Várhatóan a felmentési idő induló dátuma március vége - 8 hónap - november vége. (Rendes felmondás/felmentés)
Visszaszámolva júliustól novemberig felment a munkavégzés alól, március végétől kb. május végéig dolgozom, és kb. június 1-2 körül kiadja a szabadságot. Tanárként így félbehagyott érettségivel hagynám a diákokat. Van vmi mozgásterem? Köteles a munkaadó megkérdezni, milyen részletben/időben kívánom igénybe venni? Egy iskola sajátos időrenddel dolgozik.
Elvesztettem a forrást, de vagy a Mt-ből vagy a Kjt-ből vettem:
"(3) ... A munkavégzés alól a közalkalmazottat - a mentesítési idő legalább felének megfelelő időtartamban a kívánságának megfelelő
időben és részletekben kell felmenteni.
Köszönöm a választ, szép napot."