Munkaviszony megszűntetése


_Wasp_ # 2009.12.09. 17:08

A lényeg, hogy ide nem szeretnék visszamenni dolgozni!!
Viszont felmondani sem szeretnék, mert akkor eleshetek pár juttatástól, amit akkor kapnék, ha a cég mond fel nekem.

Ez bizony így van.

Ha nem mondok fel, akkor mi van?
semmi, be kell menned dolgozni, különben rendkívüli felmondással rúgnak ki.

Mire számíthatok? vagy…mi van, ha közös megállapodással szabadulunk egymástól?
Öröm és boldogság. Picit pontosabban az van, amit a közös megállapodásos munkaviszony megszüntetésbe közös akarattal belefoglaltatok. Magyarán: amit ki tudsz alkudni.

Szerintem lenne még kérdésem…de egyenlőre ennyi :)

várjuk :)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

rezecs # 2009.12.09. 16:51

Sziasztok!
2004. 09.27-én a cégem rendes felmondással szeretett volna megszabadulni tőlem. Csak azért írom feltételes módban, mert ez nem jött össze neki, mivel én akkor már első gyermekemet vártam. Munkaügyi Bírósághoz fordulva, természetesen nyertem a pert, a munkaviszonyom helyre lett állítva.Azóta megszületett második gyermekem is, akivel GYES-en vagyok. Most lesz 3 éves a kicsi, tehát véget ér a GYES-em is.

Mindezeket csak azért jegyzem meg, hogy milyen lehet a viszonyom a munkáltatommal jelenleg... :), 5 év alatt annyi kommunikációnk volt, hogy a férjem bement elintézni a GYES-hez szükséges okíratokat.

A lényeg, hogy ide nem szeretnék visszamenni dolgozni!!! Viszont felmondani sem szeretnék, mert akkor eleshetek pár juttatástól, amit akkor kapnék, ha a cég mond fel nekem.
Miktől is?
(6 órában dologztam, minimálbérrel bejelentve, jelenleg nincs ilyen munkakör a cégnél)
Ha nem mondok fel, akkor mi van? Mire számíthatok?
vagy...mi van, ha közös megállapodással szabadulunk egymástól?
Szerintem lenne még kérdésem...de egyenlőre ennyi :)

Köszönöm a segítégeteket!!!
rezecs

rezecs # 2009.12.09. 16:50

Sziasztok!
2004. 09.27-én a cégem rendes felmondással szeretett volna megszabadulni tőlem. Csak azért írom feltételes módban, mert ez nem jött össze neki, mivel én akkor már első gyermekemet vártam. Munkaügyi Bírósághoz fordulva, természetesen nyertem a pert, a munkaviszonyom helyre lett állítva.Azóta megszületett második gyermekem is, akivel GYES-en vagyok. Most lesz 3 éves a kicsi, tehát véget ér a GYES-em is.

Mindezeket csak azért jegyzem meg, hogy milyen lehet a viszonyom a munkáltatommal jelenleg... :), 5 év alatt annyi kommunikációnk volt, hogy a férjem bement elintézni a GYES-hez szükséges okíratokat.

A lényeg, hogy ide nem szeretnék visszamenni dolgozni!!! Viszont felmondani sem szeretnék, mert akkor eleshetek pár juttatástól, amit akkor kapnék, ha a cég mond fel nekem.
Miktől is?
(6 órában dologztam, minimálbérrel bejelentve, jelenleg nincs ilyen munkakör a cégnél)
Ha nem mondok fel, akkor mi van? Mire számíthatok?
vagy...mi van, ha közös megállapodással szabadulunk egymástól?
Szerintem lenne még kérdésem...de egyenlőre ennyi :)

Köszönöm a segítégeteket!!!
rezecs

kimberli # 2009.12.09. 16:24

Sziasztok!
Ezúton szeretném mindenkinek megköszönni a segítséget!!!Remélem tudjátok,hogy véleményetekkel,tanácsotokkal milyen sokat segítettetek ebben a pár napban.Én egy lüke kis csajszi vagyok,aki ha ilyen helyzetbe kerül /eddig hál 'istennek nem sok volt/ rögtön megijed a "nagy farkasoktól".A mai világban sajnos nagyon sok ember jóhiszeműségét,naivságát kihasználják a munkáltatók.Jó,hogy van ez a fórum.Sok tanácstalan embernek tudtok segítséget,tanácsot,biztatást adni.
Még egyszer köszönöm szépen!
Pénteken megyek a papírokért a könyvelőhöz, kíváncsi leszek miként vágja ki magát,hogy nem volt igaza.
Utána mindenképpen bejelentkezem még!!!
Sziasztok! Kimberly

Dödölle1 # 2009.12.09. 14:49

A két jogszabályi szakasz között leírtam a véleményemet is, sőt azt ki is emeltem, mégsem lett félkövér ezért a íme ismét:

Álláspontom szerint tehát az, hogy a dolgozó nem hajlandó a munkaszerződés módosítását aláírni nem alapozza meg a rendkívüli felmondást.

Ez ugyanis nem meríti ki a „a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettség szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben történő megszegését“. A mv-ból származó lényeges kötelezettség nem ez, hanem pl: az ami a 103. szakaszban található.

Nandy nagyon jól összefoglalta a lehetőségeket.

Érdemes lenne ezekre a volt foglalkoztató, sőt esetleg a hivatkozott könyvelő figyelmét is felhívnod!

nandy # 2009.12.09. 14:18

Dödölle beidézte a törvényt, ebből a legfontosabb szabály az, hogy munkaszerződést módosítani csak közös akarattal lehet.
Márpedig a munkaidő, munkabér, munkakör a szerződés fontos és kötelező tartalmi eleme, tehát nem lehet csak úgy egyoldalúan változtatgatni (kivéve persze, ha béremelést ad... azaz a munkavállaló javára módosít).

Ha nem fogadod el a módosítást, akkor a munkáltatónak két lehetősége marad:

  1. tovább foglalkoztat 8 órában
  2. rendes felmondással megszüneti a munkaviszonyt

Esetleg szóba jöhet még a közös megegyezés is.
De rendkívülivel nem mondhat fel csak azért, mert nem fogadtad el a módosítást. (Ha ez így lenne, akkor bárkit bármikor lehetne zsarolni, kényszeríteni, kirúgni...)

Rendkívülivel akkor lehet elküldeni a dolgozót, ha az pl. igazolatlanul van távol, és később sem tudja igazolni az okot, vagy ha részegen randalírozik az irodában...

nandy # 2009.12.09. 14:13

Kimberli:

NEM IGAZ!!!
Jobb lenne, ha az a könyvelő maradna a saját szakmájánál, és nem mondana ilyen sületlenségeket.

Dödölle1 # 2009.12.09. 14:10

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

Rendkívüli felmondás

96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

  1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
  2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(2) A rendkívüli felmondás indoka tekintetében a 89. § (2) bekezdését kell megfelelően alkalmazni. A munkáltatói rendkívüli felmondás közlése előtt lehetőséget kell adni a munkavállalónak a tervezett intézkedés indokainak megismerésére és a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el.

(3) Kollektív szerződés, illetve munkaszerződés - az (1) bekezdés keretei között - meghatározhatja azokat az eseteket, amikor az (1) bekezdésben foglalt jogkövetkezménynek van helye.

(4) A rendkívüli felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. Ha a rendkívüli felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, a tudomásszerzés időpontjának azt kell tekinteni, amikor a rendkívüli felmondás okáról a testületet - mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet - tájékoztatják.
(5)

(6) Rendkívüli felmondás esetén - e törvényben előírt kivételektől eltekintve - a rendes felmondás szabályai nem alkalmazhatók.

(7) A (6) bekezdéstől eltérően, ha a munkaviszonyt a munkavállaló szünteti meg rendkívüli felmondással, a munkáltató köteles annyi időre járó átlagkeresetet részére kifizetni, amennyi a munkáltató rendes felmondása esetén járna, továbbá megfelelően alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is. A munkavállaló követelheti felmerült kárának megtérítését is.

*

A munkaszerződés módosítása

82. § (1) A munkáltató és a munkavállaló a munkaszerződést csak közös megegyezéssel módosíthatja.

Álláspontom szerint tehát az, hogy a dolgozó nem hajlandó a munkaszerződés módosítását aláírni nem alapozza meg a rendkívüli felmondást.

Ez ugyanis nem meríti ki a "a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettség szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben történő megszegését". A mv-ból származó lényeges kötelezettség nem ez, hanem pl: az ami a 103. szakaszban található azaz:

103. § (1) A munkavállaló köteles

  1. az előírt helyen és időben, munkára képes állapotban megjelenni és a munkaidejét munkában tölteni, illetőleg ez alatt munkavégzés céljából a munkáltató rendelkezésére állni;
  2. munkáját az elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások és utasítások szerint végezni;
  3. munkatársaival együttműködni, és munkáját úgy végezni, valamint általában olyan magatartást tanúsítani, hogy ez más egészségét és testi épségét ne veszélyeztesse, munkáját ne zavarja, anyagi károsodását vagy helytelen megítélését ne idézze elő;
  4. munkáját személyesen ellátni.

(2) A munkavállaló köteles a munkaviszonyra vonatkozó szabályban vagy a munkaszerződésben megállapított, a munkaköréhez kapcsolódó előkészítő és befejező munkákat elvégezni.

(3) A munkavállaló köteles a munkája során tudomására jutott üzleti titkot - a Ptk. 81. §-ában foglaltak figyelembevételével -, valamint a munkáltatóra, illetve a tevékenységére vonatkozó alapvető fontosságú információkat megőrizni. Ezen túlmenően sem közölhet illetéktelen személlyel olyan adatot, amely munkaköre betöltésével összefüggésben jutott a tudomására, és amelynek közlése a munkáltatóra vagy más személyre hátrányos következménnyel járna. A titoktartás nem terjed ki a közérdekű adatok nyilvánosságára és a közérdekből nyilvános adatra vonatkozó, külön törvényben meghatározott adatszolgáltatási és tájékoztatási kötelezettségre.

(4) A munkavállaló - munkabérének és költségeinek megtérítése mellett - köteles a munkáltató által kijelölt tanfolyamon vagy továbbképzésen részt venni, és az előírt vizsgákat letenni, kivéve, ha ez személyi vagy családi körülményeire tekintettel reá aránytalanul sérelmes.

kimberli # 2009.12.09. 13:50

Új fejlemény!
Most hívott a könyvelő,mélységesen felháborodva,amiért nem hozzá mentem,hanem a főnöknek adtam le a listát,hogy mit javítsanak ki.A rendkívüli felmondáshoz ragaszkodik,azzal az indokkal,hogy én a felajánlott 4 órásra módosított állást nem fogadtam el.Így a munkáltató szerinte csak rendkívülivel mondhat fel,nem rendessel.
Ez igaz?

nandy # 2009.12.09. 13:45

Aqua:
Nem kell várni a fejleményekre, ha a munkáltató szabálytalanságot követett el, akkor irány a bíróság.
Látatlanban nehéz megmondani, hogy kinek van igaza. Lényeges elem a munkaszerződés, jelenléti ív, vannak-e tanúk stb.

nandy # 2009.12.09. 13:42

Ja, és még egyszer ismételjük át:

A könyvelő ebben a témában nem kompetens személy, hiába mennél hozzá, nem ő írja alá a papírokat.
A könyvelővel a munkáltatód áll szerződésben, te pedig a munkáltatóddal. Nem a könyvelő dolga a papírok rendezése, ő a munkáltató utasítása szerint cselekszik.

nandy # 2009.12.09. 13:40

Majd nem fog röhögni, ha a Munkaügyi Bíróságtól kap idézést... Még kártérítést is kérhetsz - szerintem.
Persze ez idén már biztos nem rendeződik.:(

Addig is érdemes lenne az OEP, APEH felé jelezni a problémát. Akár személyesen is bemehetsz az ügyfélszolgálatra, biztosan fognak segíteni.

Dödölle1 # 2009.12.09. 13:09

Tekintettel arra, hogy a késedelem a létfenntartásodat is veszélyeztetheti (nem kapsz álláskeresési járadékot,illetve ezen okmányok hiányában nem tudsz elhelyezkedni sem) én egy napot sem várnék a helyedben.

Milyen segítségre gondolsz?

kimberli # 2009.12.09. 11:27

Ma reggel voltam a munkáltatónál és leadtam egy listát, melyen az adatlapok fajtája, és a hibák fel vannak sorolva.Munkáltató nagy szemekkel nézett /látszott rajta,hogy tudja miről van szó,jót röhögött magában/.Azt mondta,hogy ehhez a könyvelő tudna hozzászólni, beszélnek vele és LEVÉLBEN(!!!!) értesítenek. Meddig várjak? Vagy hívjam a könyvelőt?
Én az első perctől éreztem,hogy itt szándékosság áll fenn,csak nem akartam,hogy mások itt a fórumon esetleg rosszindulatúnak higgyenek.
A mai hozzászólások,észrevételek nagyon padlóra tettek.Mit követtem el,hogy ezt csinálja velem a munkáltató? /tudni kell,hogy ez egy velem együtt 4 főt alkalmazó kft.,feleség-férj vezető nagyon sznobok./
Már csak azt nem értem,hogy a felmondáskor aláírtam egy A4-es papírt,azon rendes felmondás szerepel /paragrafus mejelölve 87§ b(b)bekezd./,indoklással,felmondási idő-felmentési idő,végkielégítés idejének megadásával.ezzel magyarán kitöröl....em a pop....mat?
Segítsetek!

Aqua # 2009.12.09. 11:17

Segítséget szeretnék kérni az ügyemben. Kezdem az elején.
Kereskedelmi cég, nyitvatartás minden nap, két műszak.
Tavaly nyáron dolgoztam náluk pár hónapot (idénymunka). Szabadnap nincs, túlórák igen napi szinten. Kifizetetlenül. Munkabért a megállapodás szerint fizették, ebédjegy is volt, szállásért nem kellett fizetni.
Idén nyáron visszamentem. A bért levették 71500-ra, cafeteriával netto 80000-ért dolgoztam. A beígért bónust 2 hónappal később fizették ki. Szabadnap a boltvezető jóvoltából heti 1 nap, túlóra naponta. Ebédjegy nincs, szállás nincs (ill. van, de nem abban a városban, nem vihető oda családtag még alkalmanként sem, a fogyasztást fizetni kell, stb - nem fogadtam el). Albérletben lakom, ehhez semmilyen támogatást nem adott a cég.
Az idény lejártával éves boltjukban dolgoztam tovább hétfőtől péntekig 8,5 óra ebédidővel, szombat, vasárnap egyik héten szabad (ezt nevezték szabadnapnak!), másik héten mindkét nap nyitástól zárásig munka...ez min. 27 óra + volt kéthetente! Nem tetszett a szabálytalanság, de legalább volt munkahelyem, fizetésem.
Dec. 4-én közös megegyezéses felmondást akartak aláíratni velem 7-től. Kérdésemre azt a választ kaptam, ha nem írom alá, nem fognak foglalkoztatni az idényben sem. Nem írtam alá.
Jelenleg ott tartunk, hogy várom a további fejleményeket. Ha rendes felmondással felmond a cég, mire kell odafigyelnem, mit tehetek a szabálytalanságok ellen, hogy kaphatom meg a ki nem fizetett munkámért a pénzem...hogy bizonyíthatom, hogy mikor, mennyit dolgoztam, stb?
Előre is köszönöm a segítséget!

Dödölle1 # 2009.12.09. 07:33

Ilyen fokú trehányság (megkockáztatom, hogy tudatos jogsértés)esetén én közigazgatási hatósági eljárást (ellenőrzést) kezdeményeznék a foglalkoztatónál minden hatáskörrel rendelkező szervnél.

Nyugodtan vihetsz magaddal tanút, ezen belül ha teheted munkajogban járatos ismerőst, de a legjobb lenne jogi képviselőt .

Üdv. :)

nandy # 2009.12.08. 22:40

A jövedelemig. az eb. ellátáshoz sem jó.
Tegyük fel, hogy januárban másik munkát találsz. Később beteg leszel, és a táppénz igénylésénél "derül ki", hogy 30 napnál hosszabb időre megszakadt a biztosításod... Ami igen kedvezőtlen lenne számodra.

Muszáj rendbetenni a dolgot. (Ennyit nem lehet véletlenül hibázni.)

nandy # 2009.12.08. 22:38

Igazolás a m.nélküli járadék megállapításához papíron a m.viszony megszűnés módja: munkáltató rendkívüli(!!!!!) felmondása lett írva. Most akkor melyiket kell figyelembe venni?

Szinte biztos, hogy nagyon ki akarnak veled tolni, mert ha a munkáltató rk-val mond fel, akkor 90 napig nem jár munkanélküli...

berlin # 2009.12.08. 10:47

Szép Napot!

kimberli # 2009.12.08. 09:59

Köszönöm türelmedet, és segítségedet!!!

végrehajtó1 # 2009.12.08. 09:51

Én inkább a munkáűltatói jogkört gyakorló személyel tárgyalnék.A könyvelő nem az,nincs jogköre erre.

kimberli # 2009.12.08. 09:37

Köszönöm szépen!!!
Holnap intézkedek, remélem nem lesz semmi "csete-paté" a részükről.
Tanút vihetek magammal, vagy inkább ne?
Elég volt, amikor elszámoltunk. Nagyon embertelenül viselkedtek, pocskondiáztak,csak azért,mert azt hitték, hogy mindent vállalni fogok.Örülnék neki, ha lenne valaki velem,de nem szeretném, ha kizavarnák az irodából, aki velem jön.
Ha nem akarok a volt főnökeimmel találkozni, az járható út, hogy a könyvelőhöz megyek, ő szól nekik,hogy ugorjanak oda a javított papírokat aláírni, és majd a könyvelő adja át nekem?

végrehajtó1 # 2009.12.08. 09:22

Ami nem jó:

  • munkáltatói igazolás a m.viszony megszűnésekor lapon munkaköröm nem egyezik a 3 év alatt betöltött munkakörömmel /csomagoló /nem is volt csomagolás a cégnél/- pénztáros helyett/.
  • az igazolás a járulékalapot képező jövedelemről lapon olyan összeg is szerepel amit én soha nem kaptam meg. Természetbeni eg.bizt.járulék 36.605.- Ez mi?
  • Igazolás a m.nélküli járadék megállapításához papíron a m.viszony megszűnés módja: munkáltató rendkívüli(!!!!!) felmondása lett írva. Most akkor melyiket kell figyelembe venni?(ez főleg )
  • hány havi végkielégítésben részesül? 30 lett írva, holott csak 1 havit kaptam.
  • Jövedelemgazolás eb-i ellátás megállapításához nyomtatványon 2009. december hónap üresen lett hagyva, holott dec. 01-el teljesen elszámoltunk /nov-i bér, felmondási idő 35 nap, végkielégítés 1 hónap/ 2010. január 05-ig a m.viszony megszűnéséig elszámoltunk teljesen.
kimberli # 2009.12.08. 09:19

köszönöm a választ. de a pontosság kedvéért.

Pontosan mely nyomtatvány, mely rovata nem felel meg a hivatalosnak, ami akár szándékosan is ellehetett írva, hogy nekem v. vissza kelljen mennem hozzájuk, vagy a későbbiekben a REP, vagy a munkanélküli ne fogadja el, és ezért én később kapjak csak járulékot.
Könyvelőhöz elég, ha megyek v. a volt munkáltatóhoz kell? Mindazok után,hogy nem vállaltam a 4 órás állást, én vagyok szemükben a szemét. Így most a főnök feleségének kell mindig a kasszába ülni,mivel mást nem tud betenni.
Kérném, ha lehet bővebb jogi tájékoztatását, mert nem szeretnék saját magammal kitolni.
Nagyon szépen köszönöm!!

végrehajtó1 # 2009.12.08. 08:59

Azt te is érzed hogy ez így nem jó.Javíttasd ki ha nem hajlandó akkor bíróság.