Munkaviszony megszűntetése


Veci # 2009.09.04. 12:22

cargo
Mt. http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Rendkívüli felmondás

96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

  1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
  2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.

Végkielégítés

95. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg.

Ha te mondasz fel rendkívüli felmondással, akkor nem jár végkielégítés, felmentési idő, és a felmondási időt le kell dolgozni.
Ha nem írtad alá a munkaszerződés módosítását közös megegyezéssel, akkor azt ajánlanám, hogy ne te mondj fel, mert ha a munkáltató rendes felmondással küld el, akkor ki kell fizesse ezeket.
DE ne adj okot a munkáltatói rendkívüli felmondásra, az nem ok hogy nem írod alá a számodra kedvezőtlen feltételekkel a közös megállapodással a munkaszerződés módosítását.
Bizonyára munkajogban járatosabb fórumtársak válaszolnak neked.
Veci


Üdvözlettel Veci

hradvice # 2009.09.04. 12:49

Tisztelt Fórum!

Gyesről visszatérve főnököm közölte, hogy megszűntetik munkaszerződésemet, tekintve, hogy munkakörömet betöltötték.
Erről még csak szóban egyeztettünk, a felmondást még nem kaptam meg.

Néhány nappal később az én munkakörömet betöltő személy felmondott, tehát megüresedett a helyem.

Ennek ellenére a cég fel akar mondani nekem, és egy új dolgozót akar alkalmazni.

Az én felmondásom indoka az, hogy szervezeti változások miatt nincs helyem, tehát nem "minőségi cserére" hivatkozik.

Úgy érzem, hogy a nekem címzett felmondás ezzel az indoklással nem állja meg a helyét.
Mit tehetek?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.04. 13:05

Rendes felmondással elküldhetnek engem is?
El.
Elvileg van valami törvény, amely garantálja, hogy a gyerek 10 éves koráig biztosítsák a határozatlan idejű munkaviszonyomat.
Nincs ilyen jogszabály. A védelem legfeljebb a gyermek három éves koráig áll fenn.

Egy módon tudja biztosan megakadályozni a felmondást: fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe a gyes idejére. De akkor ugyanúgy nincs bérjövedelem.

_Wasp_ # 2009.09.04. 13:07

hradvice:

Ez a felmondási indoklás valótlan (és szerintem nem is okszerű), tehát perben nem állja meg a helyét.

Ez alapján a felmondás megtámadható és a per megnyerhető - ami jelentős bevételhez juttatna. Ha a "felmondás" mégis "közös megegyezés" formájú iratként születik meg, akkor az említett megtámadási lehetőség elveszik.

Általában annak kell bizonyítania aki állít valamit, és bár a munkajogban a felmondási ok valós és okszerű voltát a munkáltatónak kell bizonyítania, nem biztos, hogy nem jár sikerrel.

a Fórum :)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

hradvice # 2009.09.04. 13:13

"Wasp"! Köszönöm!

"valós és okszerű felmondási ok": szabad a munkaköröm és mégsem vesznek vissza. ezt mivel tudná indokolni a cég, hogy jogszerű legyen? Tudna példát mondani, hogy megértsem?

"a jelentős bevétel" alatt mit kell értenem. úgy gondolom, hogy a végkielégítés+a felmondási időre járó bérről lehet szó. Esetleg ha pert nyerek, akkor az egész procedúra idejére járó munkabéremet megkaphatom, vagy vissza kell állítsák a jogviszonyt?

Köszönöm!

_Wasp_ # 2009.09.04. 13:22

hradvice:

a felmondásban minden szó számít. Ha pontosan megmondaná (idézné), hogy mi lenne a felmondás indokolása, akkor lehet, hogy tudnék rá jogszerű magyarázatot.

így nincs értelme találgatni, a több millió lehetséges okból egyet-egyet kiszúrhatnánk, de annak se lenne sok haszna.

„a jelentős bevétel“ alatt mit kell értenem. úgy gondolom, hogy a végkielégítés+a felmondási időre járó bérről lehet szó
ehhez hozzájön a jogerős ítélet meghozataláig a munkabér (ami nem térül meg máshonnan) és még hozzájön 2-12 havi munkabérig terjedő átalány kártérítés. Ez szerintem nem kevés.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.09.04. 13:22

hradvice:

a felmondásban minden szó számít. Ha pontosan megmondaná (idézné), hogy mi lenne a felmondás indokolása, akkor lehet, hogy tudnék rá jogszerű magyarázatot.

így nincs értelme találgatni, a több millió lehetséges okból egyet-egyet kiszúrhatnánk, de annak se lenne sok haszna.

„a jelentős bevétel“ alatt mit kell értenem. úgy gondolom, hogy a végkielégítés+a felmondási időre járó bérről lehet szó
ehhez hozzájön a jogerős ítélet meghozataláig a munkabér (ami nem térül meg máshonnan) és még hozzájön 2-12 havi munkabérig terjedő átalány kártérítés. Ez szerintem nem kevés.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

hradvice # 2009.09.04. 16:11

Wasp:
felmondást még nem kaptam, csak személyesen beszélgettünk, ami során elmondta, hogy nincs helyem, kénytelen kirúgni.

egyébként: én írásban jelentettem be neki, hogy visszamennék. ezt követően szintén írásban összefoglaltam a beszélgetésünk lényegét. (visszemnnék, nincs hely, kirúg, mehetek munkát keresni)
ezután üresedett meg a helyem.
úgyhogy én most arra várok, hogy felhívjanak,hogy mégis mehetek és közben állást keresek.

ha jól értem, amíg nincs felmondás a kezemben, és nem vett fel vkit a helyemre, addig nem tudok jogi lépést tenni?

bocs, kérdés kérdést hoz! Köszönöm!

_Wasp_ # 2009.09.04. 16:32

Amíg nem történt meg a felmondás, addig megvan a munkahelye. Ezért hát nincs is addig miért jogi eljárást indítani, ugye?

(Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy mennie kell dolgozni. Ha hazaküldik, kérje azt írásba adni.)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

sixlaci # 2009.09.04. 18:43

Köszi, mi is így gondoltuk!:)
Pár kényszer vállalkozóval beszéltünk.
Hát......
Akkor inkább, othon ülünk és nézzük a tv-t.:o)

Tigriske72 # 2009.09.06. 14:57

Tisztelt Fórum!

Sürgős segítségre lenne szükségem, és megerősítésre, hogy jól tudom-e az alábbiakat:
Próbaidő alatt bármelyik fél felmondhat.
1.Jól tudom-e, hogy ezt írásban kell közölni?
2.Ilyenkor is fontos a munkavállalónak a közös megegyezésre törekedni, vagy nincs jelentősége, elég egy papír, hogy kérem megszüntetni a munkaviszonyom?
3.Ha próbaidő alatt én szüntetem meg a munkaviszonyt, akkor is jár a munkanélküli segély (mivel ez nem igazi felmondás, és nem jár annak kötelezettségeivel), vagy nem jár (mivel én mondok fel)?

A választ előre is nagyon szépen köszönöm!

Tigriske

Grád András # 2009.09.06. 17:40

Kedves Tigriske!

  1. Igen.
  2. Nincs jelentősége.
  3. Bevallom, nem emlékszem, majd valaki más megírja. :-)

Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.06. 21:13
  1. Nem felmondás - a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetése. Nem mindegy.
  2. Nem kéred megszüntetni a munkaviszonyt, hanem megszünteted. Ez sem mindegy.
  3. Ha a munkvaállaló mond fel, akkor is jár álláskereséséi támogatás - csak egy kicsit később.
hradvice # 2009.09.07. 15:49

Tisztelt Wasp! Tisztelt Fórum!

Cégem munkaviszonyom felmondását kezdeményezi, mert gyes-ről visszatérve nem tudnak munkát biztosítani.

Ugyanakkor a munkakörömet éppen betöltő felmondott, így munkaköröm elvileg szabad.

Munkáltatóm mégis közös megegyezést kezdeményez.

Kérdésem a következő:

  • az Ön által említett "kártérítési átalány" 2-12 hónapig terjedő munkabérnek megfelelő összege minek a függvénye.
  • azaz, mitől függ, hogy a kártérítés 2 v. 12 havi munkabér?

A cégem hamar le akarja zárni ezt a kérdést. A tárgyalások során szeretnék felkészült lenni, főleg tekintettel arra, hogy nem felmondani akar, hanem megegyezni.

Köszönöm szépen!

Veci # 2009.09.07. 17:02

hradvice
A helyedben én alaposan tanulmányoznám a Munka Törvénykönyvét. A munkaviszony megszűntetésére vonatkozó szabályt a 86-99. §-nál olvashatod, a munkaszerződés módosítása a 82-84. §. A munkaviszony jogellenes megszűntetéséről a 100-101. §.
A közös megegyezés általában nem a munkavállaló érdekeit szolgálja és a munkaviszony is azonnal megszűnhet. ASzerintem a munkáltató nem akar felmondási/felmentési időt, végkielégítést fizetni.

1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
A 174-187. § a munkáltató kártérítéséről ír.

Figyelmedbe ajánlom az alábbiakat is:
http://www.neki.hu/…orvoslat.htm#…

Mindenesetre munkajogban járatos fórumozók véleményére alapozz.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.09.07. 17:06
hradvice # 2009.09.07. 20:17

Veci:
Köszönöm a tanácsot!
Tanulmányoztam a hiv. anyagokat, de attól tartok ehhez én kevés vagyok.
nem szeretnék semmit sem félreérteni, s tévesen arra alapozni egy döntést.
Azt hiszem, keresek egy ügyvédet.
:)

cserko1 # 2009.09.07. 20:57

A következőkben kérném a segítséget :
Az egyik ismerős munkahelyi balesetből kifolyólag van otthon.
Mivelhogy a munkáltató egy minimál összeggel jelentette be (de ezenkivül volt borítékos pénz is),hogy ne kellejen nagy járulékokat fizetni,most egy minimális összeget is kap.
Mennyire van esélye a teljes bérre a betegállomány ideje alatt?

Köszönettel

Veci # 2009.09.07. 21:17

hradvice
Jobban teszed tényleg, ha munkajogban járatos jogászhoz fordulsz.
Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.09.07. 21:24

cserko1
Szerintem a munkaszerződésben foglalt javadalmazás alapján számíthat táppénzre, csak ennek megfelelő száz százalékos táppénzre szerintem (csak ami után a járulékokat megfizették). Ez a teljes bér, hátha most is fizet borítékban.
Hát az ilyen helyzettel számolni kell, ha valakit zsebbe borítékkal fizetnek. Ezt mondják szürkegazdaságnak? Tudom, hogy ez a munkavállalónak is kényszerhelyzet, de ez az ára az adó- és járulékmentes jövedelemnek.


Üdvözlettel Veci

Dödölle1 # 2009.09.08. 05:58

A következőkben kérném a segítséget :
Az egyik ismerős munkahelyi balesetből kifolyólag van otthon.
Mivelhogy a munkáltató egy minimál összeggel jelentette be (de ezenkivül volt borítékos pénz is),hogy ne kellejen nagy járulékokat fizetni,most egy minimális összeget is kap.
Mennyire van esélye a teljes bérre a betegállomány ideje alatt?

Köszönettel ------------------
  • Válasz

Az előző hozzászóló válaszát megerősítve:

Semmi. Csak a járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe a baleseti táppénz alapjaként.

Lásd az alábbi jogszabályi helyet:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Alapelvek
2. §

(2) A pénzbeli egészségbiztosítási ellátások közül a pénzbeli ellátások a pénzbeli egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettséggel arányosan vehetők igénybe.

Üdv. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.08. 07:58

Nono. A zsebbe fizetett munkabér is járulékköteles, tehát alapja a baleseti táppénznek.
De sajnos, a bizonyítás nem könnyű; ráadásul a munkavállaló a dolog felvetésével saját magát is megvádolja. Ha sikeresen bizonyít, akkor pedig járulékhátraléka lesz.

Veci # 2009.09.08. 08:02

Dödölle1 és Kovács_Béla_Sándor
Köszönöm a megerősítést és a kiegészítést.
A helyzet az, hogy a sok, rendesen bejelentve foglalkoztatott munkavállalót írritálja az a helyzet, hogy mások akik borítékba kapva a fizetés kiegészítést, ugyanannyi jövedelemből, ha nem többől élnek, mint azok, akik nem tudják (vagy nem is akarják) ugyanezt a húzást megcsinálni, és tőlük keményen levonják a járulékokat és az adót.
Tudjuk, hogy a kényszer is belehúzza a munkavállalót a "fekete vagy szürke" munkába, de nem önmagát hozta helyzetbe a munkavállalót (hosszútávon), hanem a munkáltatót, aki kibújik a terhek fizetése alól. Nyilván nem lehet rossz adó- és járulékmentes jövedelemhez jutni, de ennek a sok előnye mellett hátránya is lehetnek (ld. a példát).
Nagyon hosszútávon a nyugdíjkor elérésekor jön a következő "nagy csalódás" és lehet szidni a mindenkori jogalkotókat, hogy kevés a nyugdíj, ami persze a befizetett járulékokkal arányos, mint a táppénz is.


Üdvözlettel Veci

gombolyag # 2009.09.08. 09:18

Tisztelt Segítők!

Munkavállaló rendes elmondása esetén a munkáltató nem köteles felmentést adni a felmondási idő alatti munkavégzés alól?
Másik kérdésem, hogy amennyiben a felmondott munkavállalónak még ki nem vett szabadsága van, úgy e szabadságot a munkáltató köteles-e kiadni, vagy választása szerint a kiadás helyett pénzben kifizetheti-e azt?
Harmadik kérdésem, ha a munkáltató a felmondott munkavállalójának a szabadságot kiadja, akkor megszabhatja-e, hogy azt mikor veheti ki?

köszönöm a nagyon gyors választ.

gombolyag # 2009.09.08. 09:25

Bocs, elírás történt, természetesen rendes felmondásról van szó