Munkaviszony megszűntetése


Tímea1 # 2009.08.31. 10:02

Betegállományban vagyok 4napja. A főnököm ma azt mondta telefonon , lépje ki vagy felmondanak egy 2002-ben. kapott fegyelmi miatt.Megteheti ezt 8 éves munka viszony után?

Rol1 # 2009.08.31. 10:45

rendkívülivel semmiképp

Egyjogász # 2009.08.31. 11:26

rendessel is csak akkor,ha szabályszerűen megindokolják, és a rendes felmondás indoka sem lehet egy 2002-ben kapott fegyelmi....

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.31. 11:31

No meg, ha már nem lesz táppénzen.

Corratec, az józan parasztésszel is belátható, hogy nem szűnhetett meg a munkaviszonyod közös megegyezéssel, ha egyszer te nem egyeztél bele.

corratec # 2009.08.31. 11:36

Köszönöm a gyors választ. Gondolom csak írásban lehet megegyezni szóval nem ér így semmit az egész? Rosszabul járok ha nem egyezek bele a dolgokba és simán mondanak fel? Kötelezhetem hogy fizesse ki a szabijaimat meg a felmondási időimet? Választ előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2009.08.31. 11:42

Rendes felmondással pedig azért nem, mert táppénzen vagy és az Mt. 90.§. (1) alapján ez idő alatt felmondási védelemben részesülsz.

* -----------
Arra azért felhívnám a figyelmedet, hogy jogszerűen nem mondhat fel, ami nem zárja ki azt, hogy jogellenesen esetleg ne tenné meg.

(A foglalkoztatók nagyrészét ugyanis sokszor nem izgatja a jog és jogszerűtlenűl cselekszik.)

Ebbe a dolgozó vagy belenyugszik, vagy él a jogorvoslati lehetőséggel.

Ez utóbbi esetben lényeges, hogy a felmondás jogszerű, vagy jogellenes módon történt-e?
(Mt. 100. §. szerinti jogkövetkezmények alkalmazása....munkaviszony visszaállítása, 2-12 havi kereset kifizettetése stb. )

Üdv. :)

nandy # 2009.08.31. 13:10

corratec:

Valóban csak írásban lehet felmondani/megállapodni.

Én a helyedben esélylatolgatás helyett egyenesen a bíróságra mennék.

Dödölle1 # 2009.08.31. 13:23

Az előző hozzászóló vírus linkjét kérem kitörölni!!!

:(

Dödölle1 # 2009.09.01. 06:15

Köszönöm.

ETandori # 2009.09.01. 09:43

Sziasztok, a következő kérdéseben kérném a segítségeteket:

Munkáltató és munkavállaló közös megegyezéésel megszűntetik a munkaviszonyt.
A megállapodás így szól:
Felek a munkaszerződést közös megegyezéssel 2009 aug 19-ével felbontják.
A 30 napos felmondási időt figyelembe véve az utolsó munkanap 2009 szeptember 18.
Munkáltató a felmondási idő alatti munkavégzéstől eltekint.
Kérdéseim a következők:
Melyik nappal szűnik meg a munkaviszony?
Az időarányos szabadság kiszámításánál melyik időpontot kell figyelembe venni( a felmondási időre is jár szabadság)?
És melyik nap kell kiadni a papírokat és anyagilag elszámolni?

Előre is köszönöm a segítésget

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.01. 09:49

:) Ezt sikerült ügyesen összehozni.
De ha már így alakult, akkor a munkaviszony utolsó napja - ahogyan ott áll feketén-fehéren - szeptember 18. Hogy a munkavállalót időarányosan hány nap szabadság illeti meg, ezen időpont figyelembevételével kell kiszámolni.
A járandóságokat viszont az utolsó munkában töltött napon kell kifizetni, ami - tekintettel a munkavégzés alóli felmentésre - augusztus 19. Volt.

ETandori # 2009.09.01. 09:54

Nagyon köszönöm... :-)

_Wasp_ # 2009.09.01. 12:12

Stick Stack:

ebben az esetben több dolog is szól amellett, hogy a felmondás jogellenes volt - viszont a dolog határeset.

Például lehet, hogy a leírás alapján az említett munkavállaló vezető állású munkavállaló volt, ekkor nem kell indokolni sem a felmondást.

Ha nem volt vezető állású, akkor is lehetett a mulasztása olyan súlyos, hogy önmagában indokolhatja a felmondást, és a felhozott védekezése nem lehet releváns.

A törvény így rendelkezik: A munkavállaló munkavégzésére vagy magatartására hivatkozással történő munkáltatói felmondás előtt lehetőséget kell adni a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el.

Nem akarnék tippelni, hogy egy büféláncnál mennyire súlyos egy ismeretlen beosztású alkalmazott ismeretlen kiterjedésű munkakörében az egyik feladat valamilyen időtartalmú elmulasztása - javaslom a (megbízott és nem a véletlenül itt fórumozó) ügyvédhez fordulást, hiszen ő majd konkrétan és felelősen becsülheti meg a pernyertesség esélyét és várható hozamát, szembeállítva a pervesztességgel.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

kori28 # 2009.09.01. 12:51

Kedves Fórumozók!

A véleményeteket szeretném kérni az alábbi ügyben.
2009. augusztus 31-el a munkaadóm megszüntette a határozatlan idejű szerződésemet. A tegnapi napon már kézhez is kaptam a megszüntető papírokat, amelyek azt tartalmazzák, hogy a megszüntetés oka a határozott idejű szerződés lejárta.
A cégnél a munkaügyesek elnézték a munkaszerződést, mert azt hitték, hogy határozott időre szól. A főnököm szintén meg volt győződve róla és nem kívánta meghosszabbítani a szerződést.
Mindez a mai napon derült ki, ti mit csinálnátok?
Gondolom, megpróbálnak majd kicsikarni tőlem egy felmondást, amit csatolhatnak az anyagomhoz.
Nagyon nem szerettem ott dolgozni, tehát a munkaviszony helyreállítása fel sem merül bennem.

_Wasp_ # 2009.09.01. 12:58

kori28

ez egy elrontott felmondás, aminek a joghátrányait a munkaadó viseli. Ezek a joghátrányok munkaügyi per esetén a máshonnan meg nem térült jövedelemkiesés a jogerős ítélet meghozataláig, és 2-12 hónapnyi munkabérig terjedő összegű átalánykártérítés + plusz a pervesztes szokásos költségei.

Ha közös megegyezést ír alá, akkor a fenti irányszámokkal érdemes tisztában lenni.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

kori28 # 2009.09.01. 13:10

Köszönöm szépen a gyors választ! :) Elég bizonytalan vagyok a munkaügyi pert illetően. Sajnos vagy szerencsére nincs ebben tapasztalatom. És nem is látom át igazán, hogy mivel járna elindítani egy munkaügyi pert. És, hogy mit is követelhetek pontosan.
A munkámat maximálisan elvégeztem, tehát ezt nem hozhatja fel indoknak. Viszont nem voltam hajlandó túlórázni és hétvégén dolgozni szívességből.

_Wasp_ # 2009.09.01. 13:16

Kori28

az indoklás már megtörtént, azt kaptad a kezedhez - ne aggódj ezen. A perben a munkáltató legfeljebb a leírt indoklás okszerűségét és valóságát bizonyíthatná, tehát más okot nem hozhat fel.

Azt, hogy mit követelhetsz, az előző hozzászólásomban leírtam, kérlek olvasd át ismét.

Munkaügyi per indítására a felmondás kézhezvételétől számított 30 nap áll a rendelkezésedre, ezen belül kell keresetlevelet benyújtanod az illetékes munkaügyi bíróságra. Tartalmilag ez úgy néz ki, hogy leírod benne, mi történt, és hogy mekkora összeget követelsz, és miért pont annyit.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.09.01. 13:21

jogellenes felmondás esetén jár:
(ha nem kéred a visszahelyezést)

meg kell téríteni a munkavállaló elmaradt munkabérét (egyéb járandóságait) és a felmerült kárát. (ez általában a jogerős ítéletig számítódik)

(Nem kell megtéríteni a munkabérnek illetve a kárnak azt a részét, ami máshonnan megtérült.)

A munkavállalót, ha munkaviszonya nem rendes felmondással szűnt meg megilleti a felmentési időre járó átlagkeresete és a rendes felmondás esetén járó végkielégítés is.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

kori28 # 2009.09.01. 13:23

Tudom, hogy nem lehet így meghatározni, de véleményed szerint mit lehet reális követelésként felhozni.
A történethez tartozik, hogy a volt főnököm hatalmas befolyással bír a városban ahol lakom, és ahol munkát kell találnom. Gyakorlatilag az összes közintézmény vezető puszi pajtása. Tehát igen csak mérlegelnem kell, hogy mit lépjek.

kori28 # 2009.09.01. 13:23

Tudom, hogy nem lehet így meghatározni, de véleményed szerint mit lehet reális követelésként felhozni.
A történethez tartozik, hogy a volt főnököm hatalmas befolyással bír a városban ahol lakom, és ahol munkát kell találnom. Gyakorlatilag az összes közintézmény vezető puszi pajtása. Tehát igen csak mérlegelnem kell, hogy mit lépjek.

_Wasp_ # 2009.09.01. 13:30

nem szeretek tippelgetni, de az átalánykártérítés lényegében attól függ, mennyi ideig dolgoztál ott, és mennyire súlyos a jogsértés.

Ez inkább elírás szagú, szóval nem fogna vastagon a tollam. Hacsak nem hosszú munkaviszonyról van szó, kb 2-4-6 hónap lehet legfeljebb reális. (plusz az említett járulékos dolgok.)

ha mondjuk 5 évig dolgoztál ott, akkor kijön a végére kb - nagyságrendileg - egy évi jövedelmednek megfelelő összegre.

de mint írtam, ez sok mindentől függ, szóval inkább vedd úgy, hogy nem találgattam.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

kori28 # 2009.09.01. 13:33

Rendben :)
Kereken egy évről van szó.

akula # 2009.09.01. 13:35

Jó napot!

Táppénz meletti "illegális" munkavégzés büntije az bukta fegyelmivel elküldés/ akár 2 év börtön?
Mennyit jelent (büntetőjogi oldalról nézve, akár munkajogilag), ha az illető kisgyerekes?
Van e jó megoldás a szitura- vagy erre még egy kitűnő ügyvéd sem az? Tudom, nem kell táppénzre menni, és mellette feketén dolgozni.

Köszönöm a választ

kori28 # 2009.09.01. 13:36

Kereken egy évről van szó. Na de az milyen egy év volt!!!:)

kori28 # 2009.09.01. 14:00

Wasp

köszönöm a segítséget! Azt hiszem, hogy könnyebb lesz döntésre jutnom. Legalább most már látom az esetleges lehetőségeket és azok kockázatait.