Munkaviszony megszűntetése


Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.30. 06:46

Az attól függ, mi van abban a közös megegyezésben.

silv # 2010.03.29. 21:18

Kedves Fórumozók!

A cég amelynél dolgozom,csőd miatt megszűnik.
A kérdésem az lenne hogy nekem hogy jobb,ha közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszony vagy csak felmondással?
Vagy mik a lehetőségek és én hogy járok jobban?

köszönöm válaszotokat szilvi

Ocsko75 # 2010.03.29. 18:04

Kedves Fórumozók,

a következő kialakult helyzetre keresek választ:
munkáltatóm csődeljárás, pontosabban csődvédelem alatt áll, mely április 30-ig tart, ezt követően gyaníthatóan megkezdődik a felszámolási eljárás. Kb. 1 hete a munkáltató bejelentette a csoportos leépítést, de még nem kezdte el egyik munkavállalóval (össz 60 fő) szemben sem. Ellenben közölte, hogy a bérszámfejtő programja március 31-ig működik (utána nincs és nem is lesz kifizetve), ráadásul a munkaügyes sem hajlandó az elmaradt bére miatt tovább dolgozni, így aki akar még március 31-ig kiléphet, közös megegyezéssel, és le sem igazolják a kifizetetlen több havi munkabért. Mit javasolnak? Kilépés után rögtön az illetékes Mu-ügyi Bírósághoz fordulni fizetési meghagyással? Ha igen, ez mennyiben befolyásolja az adott munkavállaló rangsorát a kifizetési sorrendben, ha 2010. május 1-ejével megindul a munkáltató ellen a felszámolási eljárás? Milyen egyéb opciók lehetnek annak érdekében, hogy az elmaradt munkabérünkhöz hozzájussunk?

Válaszukat előre is köszönöm!

végrehajtó1 # 2010.03.29. 17:53

SSzilvi

Ha közös megegyezést nem írom alá és a cég egyoldalúan megszakítja a munkaviszonyomat, akkor arra jár végkielégítés?

A közös megegyezés esetén nem jár végkielégítés,de mivel közös megegyezés bele lehet venni hogy annyival több hónapot fizessen mint amennyi a végkielégítés.

Ha a munkáltató mond fel (és nem megszakítja a munkaviszonyt!)rendes felmondással akkor jár végkielégítés ha meg vannak az évek a cégnél.

Tsibe # 2010.03.29. 16:42

Kedves Dödölle1!
Köszönöm szépen a gyors választ.
Esetleg a rendkívüli felmondásról vélemény?

SSzilvi # 2010.03.29. 16:05

Sziasztok!

Munkaszerződés módosítást szeretne a cégem, amit ha nem fogadok el, akkor közös megegyezéssel felmondanak. Ha közös megegyezést nem írom alá és a cég egyoldalúan megszakítja a munkaviszonyomat, akkor arra jár végkielégítés?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.29. 15:58

Hogyne. A valós, okszerű és jogszerű indoklás támadhatatlan.

hborbely # 2010.03.29. 14:10

Kft.ben 10% tulajdonom van. Be vagyok jelentve, mint dolgozó, de most az ügyvezető, aki egykor a párom volt, úgy döntött, hogy majus 01-vel felmond nekem. Mivel nem egyezem bele a közös megegyezésbe, mert miért is egyeznék bele...?, ezért kénytelen lesz egy oldalúan megszüntetni a munkaviszonyom. Mit tud tenni, hogy a felmondás érvényes legyen?
Van ilyen helyzetben olyan indoklás amibe nem lehet belekötni?

Köszi a választ.

hadzsi # 2010.03.29. 11:54

Tisztelt fórumozók?

Ktv.-vel kapcsolatos kérdésem lenne.
Lehet-e minősítést csinálni olyan személynek, aki szakszervezeti bizalmi a szakszervezet bevonása nélkül?

Dödölle1 # 2010.03.29. 11:07

Tsibe 2010.03.29. 12:19

Azt már tudom, hogy mivel a főnököm kötelezett a tanfolyamra, nem írathatta volna alá velem a tanulmányit. Lehet-e valamit tenni, így, hogy aláírtam? Tsibe 2010.03.29. 12:19 -----
1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről

A tanulmányi szerződés

110. § (1) A munkáltató szakemberszükségletének biztosítása érdekében tanulmányi szerződést köthet. A szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a másik fél pedig kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja, illetőleg a képzettség megszerzése után meghatározott időn keresztül a munkáltatóval munkaviszonyát fenntartja.
(2) A munkavállaló munkáltatójának köteles előzetesen bejelenteni, ha más munkáltatóval tanulmányi szerződést kíván kötni.

111. § Nem köthető tanulmányi szerződés

  1. munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján járó kedvezmények biztosítására, továbbá
  2. ha a tanulmányok elvégzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót.

8. § (1) Semmis az a megállapodás, amely munkaviszonyra vonatkozó szabályba, vagy egyébként jogszabályba ütközik.

9. § A semmis és a sikeresen megtámadott megállapodás érvénytelen. Ha a megállapodás valamely része érvénytelen, helyette a munkaviszonyra vonatkozó szabályt kell alkalmazni, kivéve, ha a felek az érvénytelen rész nélkül nem állapodtak volna meg.

Tsibe # 2010.03.29. 10:19

Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni a következő ügyben. A közlejövőben szeretném megszüntetni a jelenlegi munkaviszonyom, mert hát sajnos nem a legjobb. Arra nem számítok, hogy közös megegyezéssel elenged a főnököm, így vagy ledolgozom a felmondási időt, vagy "találok" okot a rendkívüli felmondásra. Véleményetek szerint lehet-e rendkívüli felmondásra ok az, hogy rendszeresen a munkakörömhöz nem tartozó feladatokat kell ellátnom (ügyfélszolgálatosként WC-t pucolok, illetve szórólapozok)?
A másik kérdésem szintén a felmondáshoz kapcsolódik. Munkába állásom előtt el kellett végeznem egy két napos tanfolyamot. Munkaszerződésem csak 1 hónappal a tanfolyam után lett, illetve a munkaszerződés dátumával tanulmányi szerződést is írtunk. Azt már tudom, hogy mivel a főnököm kötelezett a tanfolyamra, nem írathatta volna alá velem a tanulmányit. Lehet-e valamit tenni, így, hogy aláírtam?
Előre is köszönöm a válaszokat.
Szép napot!

lenolaj1 # 2010.03.25. 14:51

Köszönöm kedves KBS!
A kérdésemre egy rövid "igen"-nek is örültem volna, mert én is így gondoltam, csak megerősítésre volt szükségem.
Mégegyszer köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.25. 14:14

Mt. 105. § (1) A munkáltató gazdasági érdekből ideiglenesen, a szokásos munkavégzési helyén kívüli munkavégzésre kötelezheti a munkavállalót (kiküldetés). Ennek feltétele, hogy a munkavállaló ezen időtartam alatt is a munkáltató irányítása és utasításai alapján végezze a munkáját.
(4) Kiküldetés esetén a 83/A. § (2)-(3) bekezdésének rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.

83/A. 2) Az átirányítás a munkavállalóra nézve - különösen beosztására, képzettségére, korára, egészségi állapotára vagy egyéb körülményeire tekintettel - aránytalan sérelemmel nem járhat.
(3) Az átirányítás várható időtartamáról a munkavállalót tájékoztatni kell. Az átirányítás alapján történő munkavégzés időtartama - kollektív szerződés eltérő rendelkezése hiányában - nem haladhatja meg naptári évenként a negyvennégy munkanapot. Ha az átirányítás időtartama egy munkanapon belül a négy órát meghaladja, azt egy munkanapként kell számításba venni. Egy naptári éven belül a több alkalommal elrendelt átirányítások időtartamát össze kell számítani.

A törvény nem említi, de alkalmazandó a (4) is: (4) Egy naptári éven belül az átirányítás, illetve a munkáltató 105-106. §-okon, illetve a 150. § (1) bekezdésén alapuló intézkedésének időtartamát össze kell számítani és ezek együttes időtartama - kollektív szerződés eltérő rendelkezése hiányában - a száztíz munkanapot nem haladhatja meg.

Summa summárum, jobb lenne azt küldeni, aki vállalja is, illetve olyan pluszjuttatást ajánlani, ami vonzóvá teszi a vállalást.
A rendkívüli felmondással fenyegetőzést hanyagolnám.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.25. 14:01

Lenolaj, már mondtam: a kettőnek nincs köze egymáshoz. A munkáltató tesz egy szerződésmódosítási ajánlatot, amihez akár ötperces, sőt kétperces kötöttségi időt fűzhet. ("ha nem írod alá azonnal, akkor már nem tartom fenn.") Ez egy. A másik pedig az, hogy - ha nem áll fenn valami tilalom, akkor a munkáltató bármikor írásban, indoklással , rendes felmondással megszüntetheti a jogviszonyt.
Nincs olyan szabály, hogy "a szerződésmódosítási ajánlat elutasítását követően x ideig tilos a felmondás.

zsanka # 2010.03.25. 12:35

Segítséget kérek!
Egy kft.-nek vidéki munkája van ami létfontosságú.
Az alkalmazottai a munka helyszínén több napot töltenek, szállásukról is gondoskodnak.
Egy alkalmazott nem hajlandó elmenni 2 napra (1 éjszaka).
Rendkívüli felmondással felmondhat-e a munkáltató?
Előre is köszönöm!
Zsuzsa

lenolaj1 # 2010.03.25. 12:00

Értem, és köszönöm.
De azt megteheti a munkáltató, hogy ultimátumod ad a dolgozónak:
vagy ott helyben aláírja a szerződés módosításást, vagy azonnal munkáltatói rendes felmondással felmond neki?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.25. 11:50

Nincs határidő. Viszont a módosítási ajánlat elutasítása nem megfelelő felmondási ok.

lenolaj1 # 2010.03.25. 11:25

A munkáltató ahhoz, hogy meg tudja tartani a munkavállalóit, munkabért kell hogy csökkentsen.
Ehhez - ha jól tudom - munkaszerződés módosítás szükséges, amit a dolgozónak alá kell írnia.
Van-e arra vonatkozóan szabály, hogy mennyi gondolkodási időt kaphat ilyenkor a dolgozó? (A másik verzió, vagyis ha nem írja alá, akkor felmond a munkáltató.)

RCZ82 # 2010.03.25. 09:46

Üdv!
Táppénzen 24-ig bezárólag voltam,az utána kieső napok tekintetében lenne lényeges a dolog.
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat:)

zsanka # 2010.03.25. 09:04

Segítséget kérek!
Egy kft.-nek vidéki munkája van ami létfontosságú.
Az alkalmazottai a munka helyszínén több napot töltenek, szállásukról is gondoskodnak.
Egy alkalmazott nem hajlandó elmenni 2 napra (1 éjszaka).
Rendkívüli felmondással felmondhat-e a munkáltató?
Előre is köszönöm!
Zsuzsa

nandy # 2010.03.25. 08:16

Most akkor táppénzre mennél, vagy munkanélkülire?

Egyébként akár kifizetőhely a munkáltató, akár nem, akkor is köteles a táppénzes igazolást átvenni, és 3 munkanapon belül továbbítani az OEP felé (ha nem kifizetőhely). Ha nem akarják, mondd meg nekik, hogy az OEP-től kérsz segítséget, hátha az hat...:)

A papírok ügyében pedig előbb írásban szólítsd fel őket.

RCZ82 # 2010.03.24. 20:51

Köszönöm a gyors választ!
Még csak annyit,hogy a kilépőpapírjaim nélkül nem mehetek munkanélkülire.Az addig kiesett béremet számon kérhetem rajtuk?
Köszönöm!

végrehajtó1 # 2010.03.24. 19:41

RCZ82

A bért és az iratokat a m.bíróságon kell peresíteni a kamatokkal és a költségekkel együtt.Ha önszántából nem fizeti ki és nem adja.
A táppénzzel kapcsolatban ez passzívtáp.nak felel meg.Ha önnálló kifizető hely akkor át kell vennie és számfejtenie.Ha nem teszi akkor panasz kell írni a illetékes Rep-nek. hogy vízsgálja ki és intézkedjen.

De ebben a témában Veci a profi.Őt kellene megszólítani:)

RCZ82 # 2010.03.24. 19:35

Üdvöltetem!

Közös megegyezéssel távoztam az engem alkalmazó cégtől 2010.Március 17-el. A megállapodásban foglaltak szerint 3 munkanapon belül kötelesek lettek volna kiszolgáltatni számomra az addigi bérem és irataim.Ez a mai napig nem történt meg.Továbbá Március 18-24ig szóló táppénzes igazolásom sem akarják elfogadni azzal az indokkal,hogy munkaviszonyom már megszünt. Mit tehetek ez ügyben?
Válaszát előre is köszönöm!

daisygirl # 2010.03.24. 08:10

Üdvözlöm!

A következő problémával kapcsolatban kérem a segítségét:

2009. novemberében rendes felmondással megszüntettem a munkaviszonyomat. Minden papíromat megkaptam, ám a bent maradt szabijaimat a munkáltató többszöri felszólításra sem volt hajlandóak rendezni. Minimálbéres voltam, 59 napom maradt bent. A fizetési meghagyásra mekkora összeget kell beírnom? A 73 500 Ft-os havi bérnek mennyi a napi átalánya, illetve milyen levonás terheli. Vagy azt majd utólag kell leróni?

Előre is köszönöm a segítséget.