Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


gattaga # 2011.03.11. 06:27

Nem idézném a teljes cikket,ez szemet szúrt,de nagyon:

A rokkanttá nyilvánítást kérő páciensek a széles magánpraxissal rendelkező orvoshoz fordultak, ő pedig kapcsolatba lépett a rehabilitációs hivatalban dolgozó asszisztenssel, aki az ügyben döntő bizottság tagja is volt. Az orvoshoz forduló páciensek között akadt, akik további ügyfeleket is közvetített.

Mi a fene???Már az aszisztens is bizottsági tag??Mióta van ez???
Azt tudtam,hogy egy cégnél a portás az első ember,de,hogy itt is???.... :-))))))

Igazoló link:

http://index.hu/…ta_az_orvos/


By
gattaga

jácintka # 2011.03.11. 07:52

"aki pénzt nem adott a rokkantosításért annak nincs rendesen kiszámítva a százalék."

Szerintem a fentiekkel sokan egyett értenek .

Jancsika56 # 2011.03.11. 11:34

Üdvözlet mindenkinek!

Mivel Csongrád Megyei vagyok, így én is Szegeden voltam sokszor bizottság előtt. Az én tapasztalatom az, hogy aki igazán beteg attól megpróbálják elvenni a %- ot. Még várakoztam volt olyan, hogy szobájából kijött Dr. K Mária és odahajolva az egyik várakozóhoz és úgy mondta a nevét. Gondolom nem tudta ránézésre a többieknek a nevét. De hozzá majdnem mindenki úgy ment be. Ugyan ez a K Mária, a 86 éves súlyos demenciás, nagyon rosszul látó anyósomnak nem adta meg a súlyos fogyatékos minősítést, mivel csak a szemorvos leletét vette figyelembe. Ellentmondásos határozatot hozott, amit még az Államkincstár se fogadott el. Másodfokon benyújtástól egy évre adták meg visszamenőleg még jó hogy megérte.
Neki így sikerül a statisztikát helyreigazítani, aki beteg az nem beteg, aki fizet az beteg.
Nekem tavaly I.- II. fokon is a volt 67-% helyet 42%-ot adtak. I. fokon kihagytak 5 diagnózist, II. fokon, amit az I.- nél kihagytak azt figyelembe vették, de kihagytak helyette másik 5-öt. Harmadfokon az igazságügyi orvos szakértő, mind két határozatot helyben hagyta, Tárgyaláson megkérdeztem mivel a szakvéleménybe semmi indoklás nem volt, hogy melyiket fogadta el a két különböző határozatból, azt mondta, hogy mind a kettőt. A bíró azt mondta onnan még tolókocsis betegek se mentek ki nyertesen. Sajnos a Bíróságok se tudnak igazságos döntést hozni mivel a bíró nem orvos a szakértő pedig felveszi az igen magas díjat a semmiért. Legjobb tudomásom szerint, Dr. K. Máriának a lánya, is Dr. K. Katalin Szegeden igazságügyi orvos szakértő a legszemeltebbek közül.

Teabee # 2011.03.11. 14:01

Gattaga!

Először is köszönöm a felviláfógosítást.

Tulajdonképpen csak arra lennék kiváncsi hogy egy az alább szakmákból rokkantosított embert, egy soros felülvizsgálat után ahol 50% alatt állapítanak meg:

Elküldhetnek-e rehab, meg minden nélkül dolgozni?

Tehát mondhatják azt hogy katona voltál, mostmár nem lehetsz az, de 58% helyett mostmár 45%-os rokkant lettél, innentől nincs rokkantnyugdíj, mehetsz amerre látsz részünkről lezárva. Rehabot, képzést nem ajánlunk fel, csinálj amit akarsz.

Van ilyen Gattaga?

Köszönöm

gusztipofi # 2011.03.11. 17:06

T. Fórum! A véleményeteket kérném az engem súlyosan érintő alábbi témában.
A hazai szénbányák bezárása idején, a vállalat megszűnéséig, egy mélyművelésű bányában dolgoztam, földalatti munkakörben. A vállalat megszűnésekor a munkakönyvem mellé, egy nevemre kiállított igazolást kaptam, mely szerint a 23/1991.(II.9.) korm. rendelet értelmében leendő nyugdíjba vonulásomkor( vagy előtte bekövetkező megrokkanáskor):

  1. 2 év korkedvezmény
  2. rokkantsági nyugdíjkedvezmény
  3. átlagkereset számítási kedvezmény illet meg

A hírek szerint, már a jövő héten megszavazhatják a korkedvezmények megszűntetését, és
2012. jan.1.-től új, egységes nyugdíjtörvény bevezetését tervezik, amely eltöröl minden korábbi ágazati, és egyéb kedvezményt, és egységes nyugdíjszámítási rendszert vezet be.

Kérdésem a következő: Elveszítheti - e valaki, a számára megállapított (és írásban foglalt) olyan kedvezményeket,( korkedvezmény, átlagkereset-számítási kedvezmény) amelyek jövőbeni teljesítését - feltétel és korlátozás nélkül - ígérvényként garantálták, és csak azért nem realizálódhattak még, mert a jogosult nem érte el a nyugdíjkorhatárt. És mire jogosulttá válna, , már hatályon kívül helyezték azokat.

Jogérzékem szerint jogállami keretek között ez a jogbiztonsággal nem fér össze.
Szerintetek?

gusztipofi # 2011.03.11. 17:06

T. Fórum! A véleményeteket kérném az engem súlyosan érintő alábbi témában.
A hazai szénbányák bezárása idején, a vállalat megszűnéséig, egy mélyművelésű bányában dolgoztam, földalatti munkakörben. A vállalat megszűnésekor a munkakönyvem mellé, egy nevemre kiállított igazolást kaptam, mely szerint a 23/1991.(II.9.) korm. rendelet értelmében leendő nyugdíjba vonulásomkor( vagy előtte bekövetkező megrokkanáskor):

  1. 2 év korkedvezmény
  2. rokkantsági nyugdíjkedvezmény
  3. átlagkereset számítási kedvezmény illet meg

A hírek szerint, már a jövő héten megszavazhatják a korkedvezmények megszűntetését, és
2012. jan.1.-től új, egységes nyugdíjtörvény bevezetését tervezik, amely eltöröl minden korábbi ágazati, és egyéb kedvezményt, és egységes nyugdíjszámítási rendszert vezet be.

Kérdésem a következő: Elveszítheti - e valaki, a számára megállapított (és írásban foglalt) olyan kedvezményeket,( korkedvezmény, átlagkereset-számítási kedvezmény) amelyek jövőbeni teljesítését - feltétel és korlátozás nélkül - ígérvényként garantálták, és csak azért nem realizálódhattak még, mert a jogosult nem érte el a nyugdíjkorhatárt. És mire jogosulttá válna, , már hatályon kívül helyezték azokat.

Jogérzékem szerint jogállami keretek között ez a jogbiztonsággal nem fér össze.
Szerintetek?

harakiri # 2011.03.11. 22:24

Kedves Moderátor!

Igazából csak érteni szeretném. miért nem kerülhetett be a levelem. Hátha tanulok belőle...
Harakiri

aperten # 2011.03.11. 23:19

Gusztipofi!

Teljesen rendben van a jogérzéked, ha a pártunk és orbányunk ezzel ellentétes rendelkezéseket hoz, akkor az övékkel van a baj. Nem kicsit, nagyon.


# aperten

igazság? # 2011.03.12. 09:05

http://nol.hu/…_350_ezerert
A legnagyobb probléma Petrássy Miklós szerint, hogy olyan betegeket szórnak ki a rendszerből, akik 15–18 éve kapnak rokkantnyugdíjat, eddig minden felülvizsgálaton elismerték az egészségromlásukat, most pedig azt állítják, hogy rehabilitálhatók, illetve az egészségromlásuk nem éri el még az 50 százalékot sem. Nehéz elfogadni, hogy 15 évig mindenki tévedett, most meg hirtelen elkezdett vastagon fogni a ceruza. Ennek kizárólag orvos-szakmai kérdésnek kellene lennie. A jogszabályok szerint a bizottságoknak meg kellene indokolni mind a rehabilitálhatóságot, mind a feltűnően megváltozott mértékű egészségromlást – ezt azonban sem a laikus beteg, sem az ezekben a kérdésekben laikus bíró nem tudja ellenőrizni.

jácintka # 2011.03.12. 14:23

Talán pont a 15-18 év közötti rokkantak között vannak akik ténylegesen nem rokkantak.
Talán sőt biztos , hogy ő miattuk voltak és vannak akik nem kaphatták meg rokkantsági nyugdijat ami betegségükből adodóan járt-járna nekik.
A járdékosokról nem szól az írás , pedig azok között bőven találni ténylegesen beteg embert!
Nem csak most 1-2 éve dobálják ki betegeket , hanem már évek óta ment csak nem látványosan.
Olyantól vették el aki boríték nukú , hogy azután aki - boríték van - az kapja meg.
Petrássy doktor sok ember segítségére lehetne , persze ők nem tudják megfizetni az ügyvédi költségeket, sőt a sok huza vonát sem tudja mindenki kivárni , ha bíróságra kerül az ügye .

jácintka # 2011.03.12. 14:29

Ripacs tetszik amit írtál !!!!!!!!!!!!!!!!
Tanulhatnának belöle ott fent az " okosok "!

jácintka # 2011.03.12. 14:29

Ripacs tetszik amit írtál !!!!!!!!!!!!!!!!
Tanulhatnának belöle ott fent az " okosok "!

juhlaci # 2011.03.12. 18:35

Jancsika56! Ismerős valahonnét amit írtál. A nejem 15 év rokkantnyugdíj után 2009 őszén lett behívva Kiskunhalasra II. fokon Szegedre 42- 42% majd a Kecskeméti Bíróság Szegedre küldte Ig. ügy szakértőhöz. Az ORSZI tól egy utca és egy tér választja el őket, gondolja itt valaki, hogy nem ismerhetik személyesen egymást ? 42 % ot kapott az egy óra 5 perces vizsgálat után pedig meg voltunk győződve, hogy megkapja a 50 % ot annyira megtudta játszani magát a szakértő nő. A bíróságra már ítélethirdetésre nem is mentünk el.Ha ellenőrzések lesznek akkor azokat hívják be akiknek nem fellebbeztek mert azok fizethettek!!!!!!!!

Jancsika56 # 2011.03.13. 05:32

Julaci

Azért ne legyél eben biztos, én voltam másodfokon, 2010 októberben, már március 1.én újra hívtak
Budapestre, erről még nincs határozatom, de a vizsgáló orvos azt mondta, hogy több bajom van mint a mit Szegeden leírtak, sőt a laborom szerint olyan betegségeim is vannak amivel még nem kezelnek. Javasolta,hogy ezzel sürgősen menjek háziorvoshoz, hogy tovább küldhessen szakorvosokhoz. Megjegyzem a háziorvos látta a leletet, megjegyezte vannak rossz eredményeim,de nem küldött sehova.

Terike # 2011.03.13. 11:40

Üdvözlök minden kedves betegtársamat itt a fórumon.
Már régen írtam ide, de megígértem amennyiben számomra jó hírrel szolgálhatok, megosztom veletek is.
Nos, én 13 évig 67%-os rokkant nyugdíjas voltam.
Összervezeti egészségkárosodásom van, nagyon sokféle betegséggel.
Az évek során állapotom folyamatosan rosszabbodott, ennek ellenére az I. és II. foku orvosi bizottság 4o%-ot adott 2009.novemberben történő felülvizsgálaton.
Nem nyugodtam bele az ítéletükbe, és fellebbeztem a Munkaügyi Bíróságra.
2010.január 7-től

Terike # 2011.03.13. 11:40

Üdvözlök minden kedves betegtársamat itt a fórumon.
Már régen írtam ide, de megígértem amennyiben számomra jó hírrel szolgálhatok, megosztom veletek is.
Nos, én 13 évig 67%-os rokkant nyugdíjas voltam.
Összervezeti egészségkárosodásom van, nagyon sokféle betegséggel.
Az évek során állapotom folyamatosan rosszabbodott, ennek ellenére az I. és II. foku orvosi bizottság 4o%-ot adott 2009.novemberben történő felülvizsgálaton.
Nem nyugodtam bele az ítéletükbe, és fellebbeztem a Munkaügyi Bíróságra.
2010.január 7-től 2011. február 18-ig tartott a per, amelyben még két orvosszakértőt bevont a bíróság is, és a végeredmény 56% lett.
Visszakaptam tehát a rokkant nyugdíjamat, amit máig sem hiszek el, mert határozat még nem jött, csak a bíróságon mondta ki a bíró az itéletet.
Iszonyatos sok megaláztatáson mentem keresztül, lelkileg, idegileg kikészültem, depressziós lettem, mindkét vesémben vesefunkció szükületem lett, tehát borzasztó árat fizettem a sikerért.
Amikor most 18-án kimondták az ítéletet lerogytam a székra, és úgy vezettek ki a teremből annyira rosszul voltam.
Örülnöm kellene, de nem tudok, mert most a veséim miatt kórházban vagyok, állandóan romlik az állapotom.
Azt mondta a bíró, hogy fél év múlva adhatok be állapot rosszabbodásit, most pihenjek, nyugodjak meg, hisz megnyertem a pert.
Olyan hihetetlen az egész, nem tudom elhinni, hogy sikerült 16 hónap keserves kínlódása után. Nagyon belefáradtam,
de azt tanácsolom szívből minden beteg társamnak ennek ellenére, hogy ne nyugodjanak bele az orszi alul értékelésébe, és fellebbezzék meg.
Az igaz, hogy hosszú, nagyon hosszú menet lesz mint ahogy fent már irtam nekem 16 hónap volt, de van esély rá, hogy vissza kapjátok amit elvettek tőletek.
A bíróságtól kirendelt első szakértő nekem 53%-ot adott, a második szakértő 56%-ot. Ekkor mondta a biró hogy ezen már nincs mit tárgyalni, és a tárgyalóban lévő 5 ember akik a nyufi, és az orszi emberei voltak is beleeggyeztek a bíróság döntésébe.
Ha segíteni tudok bárkinek is, kérem írjon és megírom az apróbb részleteket hogy miként zajlik a tárgyalás, mire készüljön fel ha el akarja kezdeni a pert.
További fájdalommentes szép napot kívánok!

Karesz42 # 2011.03.13. 19:01

Kedves Terike!
Engem nagyon érdekel az ügymente,hiszen októberben adtunk be mi is egy fellebbezést a munkaügyi bírósághoz.Érdekelne,hogy hogyan zajlik egy ilyen per.
Köszönettel:Karesz

juhlaci # 2011.03.14. 09:17

Gratulálok a honlap kezelőinek, ha elvesztek a legujjabb hozzászólások?!

juhlaci # 2011.03.14. 09:20

Ezek szerint nem, csak több alkalommal is hiába kattintottam az utolsóra ,mert a 2007 májusi oldal jelent meg

Terike # 2011.03.14. 13:16

Kedves Ripacs!
Nem véglegesített voltam, 13 éven keresztül 2-3 évente visszahívtak felülvizsgálatra az orszihoz.
Az évek során egyszer fordult elő hogy I.fokon leminősitettek, de a II.fok visszaadta. Soha eddig nem kellett biróságra fellebbeznem mint most.
Mivel még nem kaptam meg a határozatot, igy azt sem tudom, hogy most vissza fognak-e rendelni időszakosra vagy nem, de nem vagyok rehabilitálható, csak kórházilag tudnak valamit segiteni az állapotomon, de mindig visszaeső vagyok, tehát csak kevés ideig jobb a közérzetem, ezért évente általában háromszor kórházban vagyok. Ha most a veséim miatt rátesznek dializisre, akkor egy héten háromszor kell mennem a kórházba . Remélem erre még nem kerül sor, talán gyógszerrel próbálkoznak először, de minden eshetőségre fel kell készülni.

Bármi egyéb kérdése van, nyugodtan írjon.
Fájdalommentes szép napot kívánok mindenkinek!

vamacs # 2011.03.15. 05:51

Sziasztok!

Rehab.járadék hosszabbításával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Több fórumban azt olvastam, hogy a munkaügyi kirendeltségen kezdeményezik a hosszabbítást, az ügyintézőm szerint ez most megváltozott és nekem kell elkezdeni. Tudtok erről valamit? Köszönöm

mama1955 # 2011.03.15. 05:55

Szép napot mindenkinek! Kedves Terike, én is szeretnék érdeklődni hogyan folytatódik az ilyen tárgyalás. A férjem szeptemberben volt a debreceni biróságon, októberben volt igazságü. orvosszakértőnél, de még semmilyen papirt nem kapott.Kapni kell-e az orvosi szakvéleményről, vagy csak a biróságon tudja meg, hogy mit itéltek részére, és mennyi időt vesz igénybe ez tortura mert tényleg nagyon idegőrlő ez a tudatlanság, és tehetetlen az ember ez ügyben.
Előre is köszönöm a válasz.

tanárúr # 2011.03.15. 06:24

Jó reggelt.
Ezt tájékoztatást találtam a rehabilitációval kapcsolatban.

Milyen időtartamra állapítható meg a rehabilitációs járadék?

A rehabilitációs járadék a rehabilitációhoz szükséges időtartamra, de legfeljebb három évre állapítható meg. A hároméves időtartam nem hosszabbítható meg.

Ha a rehabilitáció a maximális időtartam lejártáig sem volt sikeres, akkor a járadékos egészségi állapotától függően rokkantsági nyugdíjra vagy munkanélküli, szociális ellátásra válhat jogosulttá.

Mikor szűnik meg, illetve mikor kell megszüntetni a rehabilitációs járadékra jogosultságot?

Megszűnik a rehabilitációs járadékra való jogosultság, ha a járadékos

* az ellátás megszüntetését kérte,
* az ellátás időtartama letelt,
* három naptári hónapot meghaladóan, egybefüggően külföldön tartózkodik,
* kereső tevékenység folytatása esetén a járadékban részesülő hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének havi átlaga meghaladja a rokkantsági nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegének 90 %-át, illetve annak a megállapítást követően a rendszeres nyugdíjemelések mértékével növelt összegét, de legalább a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét,
* egészségi állapotában olyan tartós rosszabbodás következik be, amely rehabilitációját lehetetlenné teszi,
* a rehabilitációs megállapodásban foglalt kötelezettségeit felróható módon nem teljesíti,
* az elrendelt felülvizsgálaton nem vett részt, vagy nem járult hozzá a szükségesnek tartott vizsgálatok elvégzéséhez.

Az igény érvényesítésére, a jogorvoslatra, a jogalap nélkül felvett ellátás megtérítésére, a járadékból történő levonásra - ha a rehabilitációs járadékról szóló törvény másképpen nem rendelkezik - a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

A rehabilitációs járadékkal kapcsolatos eljárás illeték- és költségmentes.

A rehabilitációs járadékigényt elutasító határozat, illetve a megszüntető végzés jogerőre emelkedését követő 12 hónapon belül előterjesztett újabb igénybejelentést csak akkor kell elbírálni, ha a döntés kiadására azért került sor, mert az egészségkárosodás nem érte el a jogszabályban meghatározott mértéket, és a rendelkezésre álló egészségügyi dokumentáció alapján megállapítható, hogy az igénylő egészségi állapotában az elutasítást követően tartós rosszabbodás következett be.

Jogszabály:

2007. évi LXXXIV. törvény

1997. évi LXXXI. törvény

ONYF 2009-01-30 12:51

gattaga # 2011.03.15. 08:54

vamacs

A rehab járadék hosszabításról még csak nem is leltem föl a neten semmiféle utalást( csak az állapotrosszabodás címén beadott új igényekkel).Létezni persze elméletileg létezik,hiszen max 3 évre adható,amennyiben 2008-ban keltezett a rehabjáradék kezdési időpontja úgy az egy évvel hosszabodik tehát max 4 év lessz.
"Régebbi" hozzászólásomat idézném ide:

A rehab letelte utáni időkre vonatkozó kérdésemre az ÁFSZ ügyintézője a következő KONKRÉT választ adta:

A járadék letelte előtt be kell adni az ÁLLAPOTROSSZA­BODÁS miatti felülvizsgálati kérelmet!
Na most lehet válogatni,mondtam neki.
Miből válogatna?-kérdezte.
Már csak abból kiindulva,hogy a legutolsó beszélgetésün alkalmával a saját igényként merült fel ez a dolog,tehát a delikvensnek kell beadnia az igényt.
Igen lehet ÚGY is,de kb 20 féle papírt,igazolás­t,etc kell akkor beszereznie.
Jobb ha mi indítjuk el,abban az esetben CSAK A HÁZIORVOSTÓL kell egy igazolás az állapotrossza­bodásról!
Tehát ez a járható út,mely könyebb a rehabosnak.
Az ÁFSZ indítja el a rehabletelte előtt (időben),
kisérődokumen­tumokkal,nyilat­kozattal (mármint a munkavégzésre tett nyilatkozattal)e­gyetlen orvosi igazolás alapján.
Gondolom ez nem ügyintézőtől függő dolog,hanem mindenhol így kell(ene) eljárni.
Legalább valami konkrétumot tudtam meg majd két év után.Tipikusan az az eset amikor nem tudja a jobb kéz mit csinál a bal,már csak azért is mert a mentor viszont még a saját jogon tehát Te magad indítod az eljárást tudta.

Nem tudom mi oknál fogva laggol az oldal,de kezdem unni.


By
gattaga

vamacs # 2011.03.15. 11:38

Kedves gattaga!

Köszönöm a válaszod. Azt hiszem legjobban ez a kiszolgáltatottság zavar, sehol nem találok róla semmit, ahány hely, ahány ügyintéző, annyifélét mondanak.