Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


sorstárs55 (törölt felhasználó) # 2013.12.07. 10:53

Amikor ott áll a megfoghatatlan rendszer velünk szemben, és mi nem tehetünk ellene semmit, amikor úgy tűnik, a jog, a törvények útvesztőiből nincs kiút, amikor egy rendelet tollvonással megfoszthat minket a létfenntartáshoz szükséges jövedelmünktől, mégsem számít bűncselekménynek, és nem is felel érte senki. Ilyenkor nem marad más, csak a kétségbeesés, talán a mellettünk/mögöttük álló sorstársak, és egy ösztönös tett, amivel tudjuk, semmit sem érünk el. De ha nem tennénk meg, talán bele is őrülnénk.

sorstárs55 (törölt felhasználó) # 2013.12.07. 10:52

Amikor ott áll a megfoghatatlan rendszer velünk szemben, és mi nem tehetünk ellene semmit, amikor úgy tűnik, a jog, a törvények útvesztőiből nincs kiút, amikor egy rendelet tollvonással megfoszthat minket a létfenntartáshoz szükséges jövedelmünktől, mégsem számít bűncselekménynek, és nem is felel érte senki. Ilyenkor nem marad más, csak a kétségbeesés, talán a mellettünk/mögöttük álló sorstársak, és egy ösztönös tett, amivel tudjuk, semmit sem érünk el. De ha nem tennénk meg, talán bele is őrülnénk.

sorstárs55 (törölt felhasználó) # 2013.12.07. 10:50

Kétség nem fér hozzá: a pofon nem megoldás. De az is nyilvánvaló, hogy a pofonok pontosan akkor csattannak el, amikor úgy érezzük, már nincs tovább, amikor nincs megoldás.

sorstárs55 (törölt felhasználó) # 2013.12.07. 10:49

Bányászpofon: ítélet elnapolva

http://www.bama.hu/…polva-528499

sorstárs55 (törölt felhasználó) # 2013.12.07. 10:46

Bevallották: tízen pofozták fel a fideszes polgármestert

http://www.stop.hu/…ert/1199128/

dicsóka # 2013.12.07. 10:33

nico56
Még az ev első felében telefonon reklamáltam. A nem igazán barátságos hogy azt mondta, hogy értsem meg nekem akkor sem jár, hiába 2011.dec. 31-én már betöltöttem az 57-et, III. cs. RNy ellátásban részesültem, de mivel 2012.-ben felülvizsgálatak, új ellátásba lettem sorolva, ezért nem jár. Nem értem, mert továbbra is rokkantsági ellátott vagyok, csak a neve változott, minden más maradt!

nico56 # 2013.12.07. 09:15

dicsóka
Ha így van,erre hivatkozva miért nem reklamálsz?

nico56 # 2013.12.07. 09:08

Paulus
Sajnálom,és fogadd részvétem!
Szerintem fordulj közvetlen az nrszh jogi osztályához,így megelőzve a későbbi felesleges köröket.Itt találod az elérhetőségeket:
http://nrszh.kormany.hu/nrszh-vezetoi

Paulus # 2013.12.07. 06:04

Még annyi kérdésem lenne. Hogy ha átveszem a visszamenőleges és a december hónapra jogszerűen járó rokkantsági nyugdijját édesanyámnak ezzel a gyakorlatilag nem élő meghatalmazással, akkor sértek e meg bármilyen törvényt? Nem arról van szó, hogy a halála után még hónapokkal is felveszem a nyugdijját hanem a jogszerint neki járót venném fel. Természetesen be is jelentem a halálát a NYUFI-nál, amire ha jól tudom a halála után 15 napig lehet megtenni. Sajnos nagyon nagy szükségem van erre a pénzre mert csk ebből tudom Őt tisztességesen eltemetni.
Segítsetek! Mit tegyek ebben a helyzetben?

Paulus # 2013.12.07. 05:44

Tisztelt fórumozók!

Olyan ügyben kérném a segítségeteket, hogy édesanyám hétfőn este elhunyt és aznap kapta meg a rokkantságiról szóló határozatot. Sajnos már olyan állapotban volt, hogy nem volt képes aláírni a meghatalmazást a postai dolgokhoz, ezért a kezelőorvosa írta alá(még akkor élt édesanyám) 2 tanú jelenlétében. Ezt a posta el is fogadta és ki is adta a meghatalmazást. Az lenne a kérésem, hogy a visszamenőlegesen kiküldött pénzt fel vehetem e? Ugye a meghatalmazás már rögtön érvényét veszti a meghatalmazó(ez esetben édesanyám) halálakor. Még nem érkezett meg a pénz, de ha a napokban megjönne akkor van e lehetőségem bármilyen formában felvenni azt a pénzt, vagy azt már visszaküldik és hagytékként fogják kezelni?Ugye mivel dec. 2.-án hunyt el édesanyám így ha jól tudom arra a hónapra még teljes egészében jár még neki a nyugdijja.

dicsóka # 2013.12.06. 18:53

helyesbítek:
nem a két csillagos, a kivastagított rész vonatkozik rám!!

dicsóka # 2013.12.06. 18:52

Jogosult-e utazási kedvezményre a rokkantsági ellátásban részesülő személy?
Utazási kedvezményre jogosult, aki

  • rokkantsági ellátásban részesül, és 2011. december 31-én I., illetve II. csoportos rokkantsági nyugdíjra volt jogosult, vagy akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 30%-os vagy kisebb mértékű,
  • rokkantsági ellátásban részesül, amennyiben 2011. december 31-ig 57. életévét betöltötte és 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági nyugdíjra vagy rendszeres szociális járadékra volt jogosult.


Családi tudakozóból vettem.
Rám a két csillagos vonatkozik, azonban 2013. évben még sem kaptam utazási utalványt!!!!!

nico56 # 2013.12.06. 11:49

itt keresd.különben a google a barátunk,bármit megtudhatsz
http://csaladitudakozo.kormany.hu/

beziske # 2013.12.06. 10:04

Én nem értem,hogy van ismerősöm aki nem töltötte be az 57 évet és rokkantsági ellátást kap és kapott utazásit.Kik kaphatnak végül is?

nico56 # 2013.12.05. 19:47

baribo

Számíthatsz a behívásra,teendőd nincs.

beziske # 2013.11.30. 12:51

Volt már valaki bizottságon akit levéglegesítettek?

mackomisi # 2013.11.30. 06:19

Simó Endre stúdióbeszélgetése a rokkantakkal a BP tv-ben XI.29-én.

baribo # 2013.11.29. 15:18

Tisztelt Fórumozók!

Elnézést kérek, ha a kérdésem nem ide tartozik: nem kaptam még értesítést tavaly március óta a komplex felülvizsgálatom időpontjáról. Véglegesített rokkantsági nyugdíjas vagyok, 54 éves. Kell számítanom még az értesítésre, vagy van valami teendőm ebben az esetben?
Válaszukat előre is köszönöm!

fagyongy55 # 2013.11.28. 15:33
Boldogtalan # 2013.11.28. 13:10

WWallace- Köszönöm az infot. Annyit kérdezhetnék még esetleg,hogy az alapbér 60%-át mennyi időre számolják visszafelé? Tehát 2010 júniusától rehabot kaptam,itt is úgy fognak akkor számolni mint a rokkant illetve a rehab kiszámításánál, megelőző 12 év, a legelső év számít legnagyobb %-kal,( un. degresszív), vagy a netto kereset lesz a számítás alapja mint a rendes öregségi nyugdíj számításnál 2012-től?Köszönöm még 1 x a választ.Illetve van -e vmi ötlet,hogyan tudnánk megsiettetni a dolgot, hiszen jön a karácsony és már 3. hónapja nyomorgunk 2-n a párom hatalmas rokkant nyugdíjából.Elhiszem, hogy sok a dolog, de azt nem hiszem ,hogy 90 nap! nem elég rá.

WWallace # 2013.11.27. 17:52

Madonna megjegyzéséhez még annyit tennék hozzá, hogy a téli közmunkaprogram keretében már dolgoznak megváltozott munkaképességűek jelenleg is a rehabilitációs szakigazgatási szerveknél. Azonban azért azt vegyük figyelembe, hogy ők nem rendelkeznek megfelelő képzettséggel/szakmai tapasztalattal a kérelmek elbírálásához; úgyhogy nyilván nem ilyen munkakörben fogják őket alkalmazni.

WWallace # 2013.11.27. 17:49

A C2 kategória rokkantsági ellátásra való jogosultságot jelent. Az ellátás összege a havi átlagjövedelem 60 százaléka, de legalább a minimálbér 45 százaléka és legfeljebb a minimálbér 150 százaléka.

A rehabilitációs járadék folyósítása alatti munkavégzésből származó jövedelmet figyelembe venni nem lehet, tekintettel arra, hogy abból pénzbeli egészségbiztosítási járulék levonására nem került sor.

Egyébként az ellátást legkorábban a rendszeres pénzellátás, illetve a keresőtevékenység megszűnését követő naptól állapítható meg.

Boldogtalan # 2013.11.27. 13:23

Tisztelt Fórumozók!

Tudna valaki segíteni? Aug.22.-én voltam orvosbizottságon, határozat és ellátás sincs azóta, a rehab.járadékom 07.31-el megszűnt.Tudja valaki,hogy az ellátást mi alapján számolják ki? Rehab.időszak alatt volt munkaviszonyom,de aug.31-el az is megszűnt.Mikortól állapítható meg az ellátás, telefonon annyi ki tudtam azóta deríteni, hogy C2 csoportú leszek,de határozat a mai napig nincs

köszönöm

madonna # 2013.11.27. 12:38

Ha valaki tudna segíteni,két hónap telt el a vizsgálat óta most kaptam egy levelet amit vissza kell küldeni abban C2 van megállapítva,jól jönne valami okosság,hogy mit takar ez,ja és 42szézalékot állapítottak meg,de ez még nem a határozat hanem valami nyilatkozat.Jó lenne valami link is kerestem de nem akadtam a nyomára.Lassan már 9 hónapja húzódik persze ellátás nélkül,itt olvastam a fórumon,ha kevés az emberük vegyenek fel csökkent munkaképességűeket.

fagyongy55 # 2013.11.26. 13:27

Bocsánat nagyon hosszú,de a linket hiába rakom be nem mindenki tudja végig olvasni.
Felülvizsgálatra vár? Ezzel kell számolnia

Molnár László

2013.11.25., 12:19 Frissítve: 2013.11.24., 18:53 801

Lassan már két éve, hogy az Országgyűlés új rendszert vezetett be a megváltozott munkaképességű személyek ellátására. Az átalakításban érintettek közül mintegy 193 ezer rehabilitációs ellátásban részesülő kérte komplex újraminősítését (ellenkező esetben ellátásuk megszűnt). A nyilvánosságra hozott adatok szerint a felülvizsgálat rendkívül lassan halad, az érintettek mintegy 35 százaléka esetében zajlott le az újraminősítés. Előnyös vagy hátrányos, ha valaki még nem eset át a felülvizsgálaton?

A felülvizsgálatok közeljövőbeni gyorsítása várható, a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) Európai Uniós forrásból támogatott, külső orvosszakértői tevékenység bevonására irányuló projekttől. Mi a jelentősége és miért fontos a komplex minősítés?

Az új rendszerben már nem a munkaképesség csökkenésének, nem is az egészségkárosodásnak, hanem az egészségi állapotnak a mértékét vizsgálják. A komplex minősítés során az egészségi állapot vizsgálat, rehabilitálhatóság foglalkoztatási, illetve rehabilitálhatóság szociális célzatú vizsgálatának szempontrendszerét a 7/2012. (II.4.) NEFMI rendelet határozza meg.

Az új törvényi előírásnak (2011. évi CXCI. törvény) megfelelően, megváltozott munkaképességű személynek minősül és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira (rehabilitációs ellátás, rokkantsági ellátás) jogosult az, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos, vagy kisebb mértékű, és aki

  • a kérelem benyújtását megelőző öt éven belül legalább 1095 napon át biztosított volt,
  • keresőtevékenységet nem végez és
  • rendszeres pénzellátásban nem részesül.

Az előzőeknek megfelelően tehát a fővárosi/megyei kormányhivatal rehabilitációs szakigazgatási szervének szakértői bizottsága komplex minősítés keretében (orvosi, foglalkozási, szociális szempontok alapján) vizsgálatot végez és megállapítja az igénylő egészségkárosodáson alapuló egészségi állapotát, illetve rehabilitálhatóságát.

A fentiek szerinti komplex minősítés során a következő minősítési kategóriákba történhet besorolás, a megváltozott munkaképességű személy vonatkozásában:

  • rehabilitálható, ezen belül
  • foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, egészségi állapot 51-60 százalék közötti (B.1. kategória), vagy
  • tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, egészségi állapot 31-50 százalék közötti (C.1. kategória)
  • rehabilitációja nem javasolt, ezen belül
  • egészségi állapota (51-60 százalék között) alapján foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálata alapján rehabilitációja nem javasolt (B.2. kategória)
  • egészségi állapota (31-50 százalék között) alapján tartós foglalkoztatási rehabilitációt igényel, azonban a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálata alapján a rehabilitáció nem javasolt (C.2. kategória),
  • egészségi állapota (1-30 százalék között) alapján kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható, orvosszakmai szempontból önellátásra képes (D. kategória),
  • egészségkárosodása jelentős (egészségi állapota 1-30 százalék között van) és orvosszakmai szempontból önellátásra nem, vagy csak segítséggel képes (E. kategória).

A megváltozott munkaképességű személy ellátása a rehabilitációs hatóság komplex minősítés keretében megállapított rehabilitációs javaslatától függően lehet

  • rehabilitációs ellátás (ha rehabilitálható) vagy
  • rokkantsági ellátás (ha rehabilitáció nem javasolt).

Az új rendszerre való áttérést biztosítják a felülvizsgálatok, az újraminősítések elvégzése.

A felülvizsgálatok lefolytatásáig a rokkantnyugdíjakból átalakított ellátások összege megegyezik a 2011. december havi nyugdíj 2012. januári nyugdíjemelés szerint megnövelt összegével, a rendszeres szociális járadék esetében pedig a 2011. decemberi ellátás összegével.

A komplex vizsgálat elvégzéséig az érintetteknek átmenetileg ezeket az összegeket folyósítják.

A felülvizsgálatot (újraminősítést) követően csak rehabilitációs, vagy rokkantsági ellátás megállapítására van lehetőség, amennyiben az érintett személy egészségi állapotát 60 százalékos, vagy az alatti mértékben állapítják meg.

A felülvizsgálatot követően az ellátások összege – eltérően az úgynevezett új igényeknél alkalmazottaktól – az alábbiak szerint határozzák meg.

Az újból megállapított rehabilitációs ellátás összegének kiszámítása

Az ellátás mértéke

B.1. kategória

51-60 % közötti egészségi állapot.
Foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható (57 év alatt)

30 200 Ft,
a közfoglalkoztatási bér (2013-ban 75 500 Ft) 40 %-a

C.1. kategória

31-50 % közötti egészségi állapot.

Tartós foglalkozási rehabilitációt igényel
(57 év alatt)

60 400 Ft, a
közfoglalkoztatási bér 80 %-a

A rehabilitációs ellátást a felülvizsgálatot követően, a határozat keltétől számított harmadik hónap első napjától állapítják meg.

Az újból megállapított rokkantsági ellátás esetén az ellátás összegének kiszámítása a következő:

Minősítési
kategória Az ellátás mértéke, a havi átlagjövedelem

Az ellátás minimuma
(Ft/fő/hó) Az ellátás maximuma (Ft/fő/hó)
B.2. 40 %-a

27 900
(a minimálbér 30 %-a)

41 850
(a minimálbér 45 %-a)
C.1. 60 %-a

37 200
(a minimálbér 40 %-a)

139 500
(a minimálbér 150 %-a)
D. 65 %-a 46 500 (a minimálbér 50 %-a)

139 500
(a minimálbér 150 %-a)
E. 70 %-a

51 150
(a minimálbér 55 %-a)

139 500
(a minimálbér 150 %-a)

(Minimálbér összegeként a 2012. évi minimálbér havi összegét, 93 000 forintot kell alapul venni.)

A 2012. július 26-ától hatályba lépett, az egyes szociális tárgyú és egyéb kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2012. évi LXVIII. törvény 48. §-a úgy rendelkezett, hogy a 2012. január 1-jét megelőzően megállapított „átalakult” ellátások esetében a rokkantsági ellátás új összegének számítási alapja a kapott ellátási összeg, melyet aképpen kell tekinteni, mintha az az átlagjövedelemnek az egyes egészségi állapotokhoz tartozó mérték szerinti hányada lenne. Nevezetesen, 2012. július 26-tól amennyiben az átalakított ellátásban részesülők felülvizsgálatát követően az ellátott rokkantsági ellátásra jogosult, az ellátás összegét az előzőekben hivatkozott jogszabályhelyben foglaltak szerint kell megállapítani azzal, hogy az – állapotjavulás kivételével – nem lehet kevesebb a felülvizsgálatot megelőző hónapra járó ellátás összegénél.

A havi átlagjövedelem megállapításához az alábbi szorzószámokat kell figyelembe venni, a 2011. december 31-i ellátástípushoz rendelten.
Ellátás típus Felülvizsgálatot megelőző hónapra járó ellátás összegének
Rendszeres szociális járadék 250 %-a
Átmeneti járadék 200 %-a
III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj 165 %-a
II. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj 155 %-a

I. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj 145 %-a

Az előzőekben ismertetett szabályok gyakorlati alkalmazását a következő példákon keresztül szemléltetjük.

K.E. III. csoportos rokkantnyugdíjból átalakított rehabilitációs ellátásának összege havi 127 000 forint, míg M.L. szintén III. csoportok rokkantnyugdíjból rehabilitációs ellátásként továbbfolyósított ellátásának havi összege 73 000 forint, 2012. január 1-jétől. Mindketten 2012. március 31-éig kérték felülvizsgálatukat, komplex minősítésük elvégzését.

M.L. komplex minősítésére 2013. szeptemberében került sor, amelynek eredményeként B.1. kategóriának megfelelő minősítésére figyelemmel, újból rehabilitációs ellátást állapítottak meg neki, havi 30 200 forint összegben, 2013. december 1-jétől kezdődően.

K.E-t nyugtalanítja felülvizsgálatának elhúzódása, ezért több esetben sürgetéssel fordult a lakóhely szerint illetékes rehabilitációs szakigazgatási szervhez.

Nézzük meg, esetében mit jelent újraminősítésének elhúzódása.

A hatályos jogi szabályozás értelmében komplex minősítésének lefolytatásáig 127 000 forint összegű – az évenkénti emeléssel növelt összegben – rehabilitációs ellátását a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság folyósítja részére.

Ha az újraminősítését követően ismételten rehabilitációs ellátást állapítanak meg neki, havi ellátása 30 200 forintra vagy 60 400 forintra csökkenne.

Ha az újraminősítés alapján rehabilitációja nem javasolt, a rokkantsági ellátásának összegét – állapotjavulása kivételével – továbbra is változatlan összegben folyósítanák. (Állapotjavulás esetén B.2. kategóriában 41 850 forintra csökkenne a rokkantsági ellátás összege.)

Az előzőekből látható, hogy K.E-nek nem kell nyugtalankodnia felülvizsgálatának elhúzódása miatt.
Magyarul nyugi addig jó amíg nem hívnak!!!!!!!