Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Gyula35 # 2016.06.22. 12:30

Tisztelt Grave7!

Ezt a levelet vitte be a feleségem:

Tisztelt Végrehajtó!
Egy ellentmondásra hívnám fel a figyelmét!
Az XXX végrehajtási ügy árverési hirdetménye alapján az ingatlan beköltözhető állapotban kerül árverésre, mivel a hirdetményben ez áll: "Az ingatlan közérdekű használati joggal terhelten kerül árverésre.", ami a lakottan való értékesítésnek nem feltétele.
Azonban a szóban forgó ingatlan részletes adatainál (arveres.mbvk.hu-n) úgy van feltüntetve, hogy NEM beköltözhető.
Két eset lehetséges:

1. Az ingatlan beköltözhetően kerül árverésre (az árverési hirdetmény alapján).
Ebben az esetben a részletes adatoknál (arveres.mbvk.hu-n) ki kell javítani a "Beköltözhető"-t Igenre.
2. Az ingatlan lakottan kerül árverésre.
Ebben az esetben a Vht. 143. § (1) e) pontja alapján fel kell tüntetni az árverési hirdetményben " az ingatlan lakott vagy beköltözhető állapotban történő értékesítését".

Feleségem bement hozzá személyesen, hogy tisztázza a helyzetet.
Végrehajtó válasza:
Mivel az ingatlan nem lakóingatlan, hanem üdülő, ezért NEM beköltözhető. Beszarás!!!
Próbált azzal érvelni a feleségem, hogy a végrehajtási törvény a lakottság megállapításánál nem tesz különbséget lakó- ill. nem lakóingatlan között, de erre az volt a válasza, hogy "különben is sikeres árverés esetén nem tudja elrendelni a kilakoltatást, mert nem lakóingatlan..."
Na most erre mit lépjek?
Tényleg abba még bele sem gondoltam, hogy üdülő esetén hogyan történik az ingatlan átadása?
Ha az adós nem hajlandó együttműködni, és a végrehajtó nem írhatja ki a kilakoltatást, mert nem lakóingatlan, akkor hogyan tudom birtokba venni?
Gyula

gerbera317 # 2016.06.21. 07:21

A leírtak alapján működött a rendszer. Gyakorlatlan felhasználók futnak bele abba a hibába, hogy ajánlatot tesznek, aztán csak várnak és néznek, és azt hiszik, megnyerték a licitet. Pedig ha frissítenék a képernyőt, látnák, hogy felüllicitálták őket, és most újra rajtuk a sor. Ez a mostani is ez lehetett. Támadhatatlan, mert nem a rendszer hibája, és a felhasználónak is megvan a lehetősége, hogy az alapértelmezett képernyőfrissítési időt gyakoribbra, mondjuk 2 percre átállítsa, nem beszélve a kézi frissítésről.

beautifuli # 2016.06.20. 19:32

Tisztelt Fórumozok!

A minap sikerült megvásárolni egy árverezett ingatlant a hivatalos árverezői oldalról. A mai napon a végrehajtónál kellett aláírnom az árverezési jegyzőkönyvet, ami előtt a végrehajtó rákérdezett, hogy észleltem e bármi furcsaságot az árverezés közben. Egy másik licitáló jelezte a végrehajtó irodánál, hogy nála nem működött megfelelően a rendszer. A végrehajtó szerint a rendszer rendelkezésre állása az árverezési időszak alatt 99.54%-os volt. Az ingatlan vételárát egyúttal ki is fizettem.
Van-e bármi félni valóm, hogy megsemmisítik az árverést és nem lesz enyém az ingatlan? A válaszokat előre is köszönöm!

Anna40 # 2016.06.19. 16:51

gerbera317, köszönöm a választ!

gerbera317 # 2016.06.19. 15:32

Ja, ez kimarad: „A sorrendet olvastam, de mennyi pénzt hagy meg?” - Hát a kifizetés utáni maradékot. Bocs, hogy nem értem a problémádat...

gerbera317 # 2016.06.19. 15:31

B@assza meg, szerinted ha én képben lennék a jogi háttérben
Mivel a kérdésed előtt szó szerint betoltam a törvény szövegét, ezért a kérdés feltevésekor már képben voltál.

A végrehajtót mi alapján végzi a kifizetést?
Detto. A 154/B. § (1) bekezdése szerint. Lent szó szerint idézem a törvényt. Ott a képlet is, sávosan kell számolni, hatodikos matek. Azt se olvastad el?

palgaben # 2016.06.19. 15:20

B@assza meg, szerinted ha én képben lennék a jogi háttérben beírnék ilyen fórumra? :)

A végrehajtót mi alapján végzi a kifizetést?

A sorrendet olvastam, de mennyi pénzt hagy meg?


agnusdei

gerbera317 # 2016.06.19. 15:05

B@meg, de most tényleg! A kifizetés után fennmaradó összeg minősül végrehajtás során befolyt összegnek, ez használható fel a végrehajtási költségek és a követelés kielégítésére. Mit nem értesz ezen??? A lelépési pénz feltétel nélküli kielégítési elsőbbséget élvez, és csak megmaradó összeg használható fel a végrehajtásban.

az adósságkövetelő aki nem kapja meg a pénzét megtorpedózza az árverést
Ugye, most viccelsz??? Szerinted egy ötmilliót érő sz@r putrit 180 millióért kell megvennie valakinek, csak azért, mert az adós tartozása annyi? Ne hülyíts már...

palgaben # 2016.06.19. 14:57

Az a baj, hogy csak a tulajdoni lapon szereplő tartozás ( nem beszélve az egyéb dolgokról amiről nem tudok) kétszerese, mint amit én ki fogok fizetni. Tehát abból nem marad lelépési pénz. Sőt van bennem félelem is, hogy az az adósságkövetelő aki nem kapja meg a pénzét megtorpedózza az árverést.. :(

Tehát ha nem marad a vételárból akkor nekem kell kifizetni?


agnusdei

gerbera317 # 2016.06.19. 14:28

Szerinted?:
153. § (2) Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó megküldi az árverési jegyzőkönyv másolatát
a) az árverési vevő részére az árverési vétel igazolása céljából,
b) az ingatlanügyi hatóság részére az árverési vevő tulajdonjogának az ingatlannyilvántartásba való bejegyzése végett.
Segítek: a b) pont a lényeg. Persze, a törvény nem zárja ki, hogy az adós személyesen kézbesítse az iratot a földhivatalnak, de kényszerrel nem hárítható rá ez a feladat.

154/B. § (1) Ha az adós a kiköltözési kötelezettségének a 154/A. § (1) és (5) bekezdésben foglalt határidőben eleget tett, és az ingatlant kiürített állapotban, az árverési hirdetményben feltüntetett tartozékokkal együtt átadja az árverési vevőnek, az ingatlan kiürítését, de legkésőbb a kiköltözési határidő lejártát követő 8 napon belül előterjesztett kérelmére megilleti a) az 5 millió forint alatti árverési vételár esetén annak 1%-ának, b) 5 millió forint és azt meghaladó összegű árverési vételár esetén 50 000 forint és az 5 millió forint feletti rész 0,5%-ának, c) 10 millió Ft és azt meghaladó összegű árverési vételár esetén 75 000 forint és az a 10 millió forint feletti rész 0,25%-ának megfelelő összeg.
(2) (...) A kifizetés után fennmaradó összeg minősül végrehajtás során befolyt összegnek, ez használható fel a végrehajtási költségek és a követelés kielégítésére.
Elég egyértelmű, hogy a vételárból illeti meg az adóst a lelépési pénz.

Ön mikor menne a szolgáltatókhoz?
Ha már birtokba vettem az ingatlant.

palgaben # 2016.06.19. 14:17

Köszönöm a gyors választ! :)

Amikor utoljára a végrehajtónál jártam, azt említette, hogy nekünk kell menni a földhivatalba, a száraz pecsétes jegyzőkönyvvel... :( ( a vht-ben van erre pontos leírás? )

A lelépési pénzt kinek kell fizetnie? Nekem kellene, vagy a vételárból a végrehajtónak? így is eladósodtam valamelyest, ezért nem mindegy. illetve még fel is kell újítani az ingatlant.

Ön mikor menne a szolgáltatókhoz? Tulajdon bejegyzésekor, vagy a birtokbavétel után?


agnusdei

gerbera317 # 2016.06.19. 14:04

@palgaben

Ugyanaz, mint Anna40-nek. +

A tulajdonjogodat nem te jegyezteted be, hanem a végrehajtó.
Az ingatlan nem attól lakott vagy beköltözhető, hogy lakik-e ott valaki.
Ha a beköltözhető ingatlanban lakik valaki (pl. az adós), neki onnan az árveréstől számított harmincadik napig ki kell az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.
Ha az adós együttműködik, és határidőre kiköltözik, és az ingatlant kiürített állapotban, az árverési hirdetményben feltüntetett tartozékokkal együtt átadja az árverési vevőnek (tehát nem a végrehajtónak!), akkor a 8 napon belül előterjesztett kérelmére megilleti őt az árverési vételár 1%-a (ez 5 millió Ft fölött sávosan csökken), tehát lelépési pénz illeti meg. Fontos, hogy az ingatlant se rongálja meg, mert akkor már nem illeti meg ez a "jutalom".
Ha nem együttműködő, és nem költözik ki, az árverési vevő a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig kérelmezheti az ingatlan kiürítését. Ez a határidő jogvesztő, tehát nem szabad elhanyagolni!
A lelépési pénzes dolgot nem ismerik az adósok, ezért érdemes felhívni rá a figyelmüket!
A többi kérdésre - látom visszaolvastál - már előre megkaptad a választ.
A jegyzőkönyv aláírásakor arra kell ügyelni, hogy a saját aláírásodat használd, ne másét.
A "lúzerséget" nem az árveréssel kapcsolatosan emlegettem, hanem azzal, hogy a birtokba vételt lehet elbénázni azzal, hogy a vevők hagyják lustálkodni a végrehajtót, ahelyett, hogy kivernék belőle az átadást.

gerbera317 # 2016.06.19. 13:46

@anna40

azt mondta, mindent megpróbál, hogy megtartsa az ingatlant. Jogi utat beleértve.

Arról már lekésett. Ha szerinte az árverést nem lehetett volna kitűzni, ahhoz az árverési hirdetményt kellett volna megtámadnia. Csakhogy az erre nyitva álló 15 nap már régen eltelt.
Most már csak magát az árverést támadhatja meg azzal, hogy az árverés megtarthatóságának feltételei nem álltak fenn. Ha a bíróság megállapítja, hogy az árverés körül minden szabályos volt (a hirdetményt mindenki megkapta, mindenhol kifüggesztették, a licitnapló rendben van), ha a feje tetejére áll, akkor is tied lesz az ingatlan.
Az aláíráskor kérdezd ki a végrehajtót, mik a határidők (pl. kényszerátadás kérése), mik a teendőid (pl. jegyzőnél bejelentés a kényszerátadás kéréséről) stb. Egyébként, egyelőre nincs szükséged ügyvédre, és valószínűleg nem is lesz szükséged.

palgaben # 2016.06.19. 13:44

Tisztelt Fórumozók,

Több kérdésem is lenne. Jövő hét szerdán megyek aláírni az árverési jegyzőkönyvet. A vásárolt ingatlan fenn maradó vételárát is átutalom a végrehajtónak a jövő héten. Kérdéseim:

  • Mikor tudom bejegyeztetni a tulajdonomat a földhivatalban, és mikor vehetem birtokba az ingatlant normális esetben?
  • az árverési hirdetményben az szerepelt, hogy beköltözhető az ingatlan ( ezért is volt "csak" 70% a kikiáltási ár ha jól tudom), de mivel beszéltem az adóssal, ő közölte, hogy ott lakik és nincs is hová mennie, persze ezt nem jelezte időben. Ilyenkor mi a helyzet? Érvényes, vagy nem az árverés, mennyivel bonyolódik a birtokbavétel?
  • Közmű kérdés nálam is kérdések tömkelegét vetette fel. A víz, gáz, villany szolgáltató az javasolta, hogy a földtulajdoni bejegyzéskor csináljunk fényképet az órák állásáról. Én meg tudtam beszélni az adóssal is, hogy átadás átvételi jegyzőkönyvet is írunk majd. Mikor javasolt-kell bemenni a szolgáltatókhoz ezekkel a jegyzőkönyvekkel? Földhivatali bejegyzéskor, vagy birtokbavételkor?
  • Mikortól az én károm, ha például leég a ház, vagy betörnek; stb. Azért kérdezem, hogy érdemes-e biztosítást kötnöm az ingatlanra, ha például elhúzódik a birtokbavétel, de már nevünkön van az ingatlan?
  • az utolsó kérdésem pedig a jegyzőkönyv aláírásával kapcsolatos. Mire figyeljünk? ( nem fogadtunk ügyvédet és visszaolvasva a fórumot, talán Gerbera írta, hogy a "lúzerek" persze bukhatnak is a dolgon. )

Megtisztelő válaszaikat előre is köszönöm.


agnusdei

Anna40 # 2016.06.19. 12:04

Tisztelt Fórumozók!
Elektronikus Árverési Rendszerben egy kis lakásra licitáltam és az enyém lett a legmagasabb ajánlat.
A lakás tehermentes és beköltözhető, 1/1 tul-i hányad.
Próbáltam kideríteni, hogy lakott -e az ingatlan, végrehajtónak nincs erről információja, javasolta, próbáljam felvenni a kapcsolatot a tulajdonossal.
Végül 2 napja elértem a tulajdonost, az ingatlanban lakik, elutasítóan viselkedett, azt mondta, mindent megpróbál, hogy megtartsa az ingatlant. Jogi utat beleértve.
És hogy én láttam e a tulajdoni lapot? A gyerektartást és közösköltséget fizeti és banki hitellel terhelten örökölte az ingatlant, ráadásul annak a hitelnek 5 fedezete közül ez az ingatlan csak az egyik, a legkisebb.
Úgy gondolom, hogy rám nem tartozik, milyen, mennyi adósság terheli az ingatlant, hiszen én tehermentesen kapom. Így van?
Lehet e még jogos igénye ebben a fázisban bármire is?
Milyen legrosszabb esetre számíthatok? Meddig húzódhat el a folyamat?
Az árverési jegyzőkönyvet holnap fogom aláírni.
Szükséges -e ilyen esetben ügyvéd segítségét kérnem?
Örülnék, ha tudnátok segíteni!

Zöldövezeti11 # 2016.06.18. 16:34

Miért kellene egy nem lakott lakást kiüríteni?

mert ingóságok, lomok lehetnek még benne !

gerbera317 # 2016.06.18. 14:56

Ha a kulcs a végrehajtónál van, akkor már teljesült a 154/A. § (1) szerinti egyik feltétel. Ha a határidők is eseménytelenül elteltek, a végrehajtóknak át kell adnia az ingatlant. A jegyzői igazolás nem ehhez kell, hanem a kényszerátadáshoz!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.17. 20:59

Miért kellene egy nem lakott lakást kiüríteni?
Na, mindegy, van ügyvéded.

BP2016 # 2016.06.17. 20:06

Elozo kerdeseimhez meg annyit: ha megkerjuk a kiuritesi kerelmet a jegyzotol, de kozben valahogy csak birtokba tudjuk venni a lakast,megtehetjuk? Vagy ha egyszer a kiuritesi kerelemet mar kiallitottak, muszaly kivarnunk a kiuritesre szant 60 napot?
Koszonom a hozzaszolasokat, tanacsokat!

BP2016 # 2016.06.17. 20:04

Tisztelt Forumozok!
Online ingatlanarveresen vasaroltam egy lakatlan Bp-i lakast. Vetelarat kifizettem, 30 napon belul megkaptam az ingatlan arveresi hivatalos jegyzokonyvet, es a felhivast, hogy ingatlan nyilvantartasi eljarast lefolytatasahoz fizessek be 6600 hufot. Megtettem ugyvedem altal mai nappal. Mivel jelenleg kulfoldon tartozkodom, ugyvedem kepviselt eddig a folyamatban. Arrol tajekoztatott ugyved ur a mai nap folyaman, hogy a birtokbaadas nem fog addig megtortenni amig nem kerjuk meg a jegyzotol az ingatlan kiuritesere a kerelmet, illetve meg kell varnunk a kerelem utani 60 nap elteltet. Unszolasomra azt is elmondta, hogy a vegrehajtonal azt mondtak neki, hogy valojaban mi mar tulajdonba vehetjuk a lakatlan lakast ha tudjuk (a kulcs a vegrehajtonal de nem adja at) akkor hogyan tudom tulajdonba venni?
Ugyvedem birtokbavetelrol hallani sem akar a 60 nap eltelteig. En viszont nem ertek vele egyet. Tisztelt Forumozo Szakertok, mit tudok tenni? (jegyzo jelenlete, kulcs/zarszakerto altal felnyitni a lakast, ha ados ingotargyait talaljuk felelos 90 napi tarolas....? Vett mar tulajdonba valaki ilyen modon lakatlannak minositett lakast?
Koszonettel. BP2016

gerbera317 # 2016.06.16. 15:58

Ez tévedés!
137. § (2) Nem terheli az ingatlant megszerző tulajdonos tulajdonjogát a haszonélvezeti jog, ha annak jogosultja a végrehajtást kérő követelésének kielégítéséért felelős. Együttes kölcsönfelvételkor ezt nem lehet kikerülni.

Rumfo # 2016.06.16. 15:29

Gyula, esetleg így: Pl. Apa, 50% tulajdon, Fia 50 %, de apának haszonélvezete van a fia tulajdonrészén. Felvesznek együtt jelzálog hitelt, apa a saját tehermentes 50 %-ára, fiú a saját haszonélvezettel terhelt 50%-ára. Végrehajtás során apa haszonélvezete a fiú tulajdonrészén nem elvehető, mert már így vették fel a hitelt, tehát nem lehet beköltözni.

Grave7 # 2016.06.16. 12:17

@Gyula35: A pdf formátumú árverési hirdetményben mi szerepel? Ott is lakottan van feltüntetve, vagy csak a webes felületen?
Ha a pdf-ben beköltözhető, akkor valószínűleg feltöltési hiba miatt lakott a webes részen. Ha a pdf-ben egyik sem szerepel, akkor hibás a hirdetmény és új árverést kellene kitűzni.

Egyébként, telefonban kérd végrehajtót, végrehajtó-helyettest - ha nem adják, mondd meg, következő munkanap délig visszahívást kérsz XY telefonszámon, hogy válaszoljon a kérdésedre, egyébként panaszt teszel a Magyar Bírósági Végrehajtói Karnál.
Ezt írd meg e-mailben is nekik, ismét vázolva a kérdéseidet (az előző hozzászólásban foglalt két rövid pont megfelelő), írásos választ kérve, kiemelve, hogy az ingatlan megvásárlásán gondolkozol, ettől a lényeges információtól is függ döntésed.
Ha a megadott idő eltelik, de nem kapsz választ/normális választ, írj a Karnak panaszbeadványt, eddigi leveleidet mellékelve.

Gyula35 # 2016.06.16. 11:58

Tisztelt gerbera317!

  • 1/1-es ingatlan, nem lehet a C pont.
  • Miért közlök ellentmondásos dolgokat a haszonélvezőről?

Van rajta haszonélvezeti jog bejegyezve, de mivel a végrehajtást kérő a haszonélvező ellen is benyújtotta a végrehajtási kérelmét, ezért a haszonélvezeti jog törlődik.

  • Az miért nem jó kérdések:
  1. Beköltözhető, vagy lakott az ingatlan?
  2. Ha lakott, akkor a Vht. 141. § (3) bekezdése alapján, melyik pont érvényesül?

Peti

gerbera317 # 2016.06.16. 10:31

Az ok valószínűleg a 141. § (1) c) pont. Azért nem lehet biztosat mondani, mert a másfél képernyőnyi, javarészt fölösleges betűfolyamodba már nem fért bele az a háromszavas információ, ami alapján ezt el lehetne dönteni.
Ok lehet még a b) pont is, de ellentmondásos dolgokat közölsz a haszonélvezőről, úgyhogy erre sem lehet érdemben reagálni.
Az a navos "g" pont az a) ponttal azonos, de nagyon képlékeny ez a jogállás, ami ha nincs lepapírozva, akkor bukta.
A végrehajtótól azért ezt az információt kaptad, mert valószínűleg nem jól kérdeztél (ahogy itt sem), továbbá nem végrehajtóval vagy helyettessel beszéltél.