Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


gerbera317 # 2019.08.11. 11:10

Azt írtad, hogy a hó végén lesz a kilakoltatás. Feltételezem, azért írod, mert a végrehajtó kitűzte. Márpedig ilyet csak akkor tűz ki, ha a feltételek fennállnak, tehát 1) a törvényes kiköltözési határidő lejárt (t.i. az árverés jogerős, és azóta eltelt 15 nap), 2) az ezt követő törvényes határidőig kérted a kilakoltatást, 3) a végrehajtó erről tájékoztatta a jegyzőt, és 4) azóta 60 nap eltelt. Ha ezek bármelyike hiányzik, akkor térj vissza a kályhához, és kérdezz onnan, ne pedig a kilakoltatás kapujából!
Fentieken túl, a kiköltöztetésnek nem feltétele, hogy a tulajdonjog is be legyen jegyezve. A Vht. mindenhol "árverési vevő"-ről ír, sehol sem "új tulajdonos"-ról.

Wagner úr # 2019.08.11. 11:40

A kilakoltatást kértem. Jegyzőkönyv+30 nap után.
Utána tájékoztatott, hogy a jegyzőnek elküldte a kérelmet+arról is, hogy adós vh kifogást terjesztett be.
Ezután jött a kilakoltatási felszólítás.
Ennyi az infóm :)

gerbera317 # 2019.08.11. 11:48

Ha az adós vh-kifogással élt, akkor az árverés még nem jogerős, tehát nem keletkezett az adósnak kiköltözési kötelezettsége sem.
A "kilakoltatási felszólítás" intézményét ebben a kontextusban nem tudom értelmezni. Az micsoda?

tmsnmeth80 # 2019.08.11. 12:17

,,Hát mit mond a Vht., minek van helye a végrehajtó törvénysértő intézkedése ellen?,,

Nem tudom, kérlek világosíts fel.

Wagner úr # 2019.08.11. 12:25

Kaptam belőle egy példányt.
Felszólítja az adóst, hogy az ingatlant hagyja el ingóságaitól kiürítve, az önként teljesítés elmaradása esetén megkezdi a birtokba adást lakatossal, szállítóval.
Nekem pedig részt kell vennem "a cselekmény lefolytatásán"
Lehet, hogy a 60 nap alatt a bíróság jogerős döntést hozott?
Na, majd hnap telefonon rákérdezek :)

drbjozsef # 2019.08.11. 13:52

tmsnmeth80,

Vht.217§-217/A.§

gerbera317 # 2019.08.12. 07:27

@Wagner úr
Legyen, ahogy írod. Mindenesetre, jobb helyeken a végrehajtó az árverési jegyzókönyv végén oktatja ki az adóst a kiköltözési kötelezettségéről, illetve a határidőkről, és a következő értesítést már magáról a kilakoltatás időpontjának kitűzéséről küldi.
Azon, hogy neked is ott kell lenned, nem kéne fennakadni. A 154. és 154/A. §-ok az ingatlan átadásáról szólnak. Hát kinek adja át a végrehajtó az éppen kiürített ingatlant, ha az árverési vevő nincs jelen az eljárásnál?
Azt pedig nem látom be, hogy ha te, a legfőbb érdekelt nem tudod, mi történt időközben a bíróságon, akkor a legkevésbé érdekelt fórumnak azt miért kellene tudnia.

maagi1988 # 2019.08.12. 12:46

Segítséget szeretnék kérni! Árverésen szeretnék vásárolni egy osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan 1/4 részét. Amit kiderítettem az ingatlanról, hogy 4 külön bejáratú lakást foglal magába, és az adós, akivel szemben az árverés indult, az egyik lakás egyedüli birtokosa. Az adós nagy valószínűséggel mindent meg fog tenni, hogy ne kelljen kimennie a lakásból. A kérdés a következő, van e esetleg olyan kiskapu , amivel az adós el tudja érni a végrehajtónál, hogy ne kelljen elhagynia az ingatlant? A tulajdonostársak tudnak e tenni valamit ellenem, hogy ne tudjam birtokba venni a lakrészt? Valószínűleg használati megosztásnak kellett születnie, viszont ha ezt nem akarják a rendelkezésemre bocsátani , ki tudom e kérni valamilyen hivatalos forrásból, esetleg a banktól, aki az árverést kezdeményezte?

Köszönöm előre is.

gerbera317 # 2019.08.12. 14:32

Az árverési hirdetményen rajta volt, és az árverési jegyzőkönyvbe is bele van foglalva, hogy az ingatlan beköltözhető vagy lakott-e. Ha beköltözhető, az adós a végrehajtónál nem tud elérni semmit, ha lakott, akkor pedig nem kell elérnie semmit.

theksv # 2019.08.13. 07:00

Segítséget szeretnék kérni!

Vásároltam egy ingatlant az adós kifogással élt a végrehajtás iránt, egy olyan kérdésem lenne, a bírósági döntés után az adós másod illetve harmad fokon is fellebezhet?

Grave7 # 2019.08.13. 07:53

Az elsőfokú döntéssel szemben fellebbezhet, ekkor a másodfokú bíróság (itt: törvényszék) fog dönteni. Ez a döntés jogerős, felülvizsgálatnak nincs helye (valamint polgári eljárásban nincs harmadfok).

theksv # 2019.08.13. 08:02

Köszönöm a gyors választ!

tmsnmeth80 # 2019.08.14. 17:52

Tisztelt Szakértők!

Megnyertem egy MBVK-s ingatlanárverést. A vételárat még nem fizettem ki. Alátudom írni így is az árverési jegyzőkönyvet vagy ebből probléma lesz?

pgergo10 # 2019.08.15. 22:05

Tisztelt szakértők!

Végrehajtó általi birtokba adás során egy közös osztatlanban a végrehajtó rögzíti a kialakult használati megosztást is , vagy azzal neki nem kell foglalkozni?

gerbera317 # 2019.08.16. 06:41

Nem foglalkozik vele.

pgergo10 # 2019.08.16. 07:17

Köszönöm a válaszát

Wince # 2019.08.23. 10:40

Tisztelt szakértők!
2018 májusában árverésen vettem sikeresen egy ingatlant, vételárat kifizettem, áradást kérelmeztem, jegyzőkönyvet aláírtam.
A árverés jogerőre emelkedése az adós különböző kifogásai nyomán a mai napig nem történt meg (az egyik éppen másodfokon van), viszont a végrehajtó 2019 januárjában kifizette az összeget a végrehajtást kérő részére (novemberben bejegyezték a tulajdonjogomat). Hogy történhetett ez meg? Helyesen járt el a vh? Se jogerőre emelkedés, se birtokbaadás...a problémám hogy így már nincs motivációja a vh-nak az ügy mielőbbi lezárására. köszönöm a segítséget.

Grave7 # 2019.08.23. 16:05

@Wince: Ha a tulajdonjog bejegyzése és a vételár felosztása, kiutalása is megtörtént, akkor az az árverés már jogerőre emelkedett (99,99% a valószínűsége) és a végrehajtó neked is megküldte a biztonsági papírra nyomott árverési jegyzőkönyv egy példányát.

Menj be ügyfélfogadási időben a végrehajtóhoz (figyelem: 2019.08.12-től változott ennek időpontja, nézd meg az mbvk.hu weboldalon lévő névjegyzékben) és kérdezd meg személyesen, hogy mi a helyzet.

Megjegyzem, az ingatlan birtokbaadását nem a "motiváció" befolyásolja, hanem a jogszabályok.
Olvasd el amit gerbera317 írt 2019.08.11. 13:10-kor, meg ebben a témában olvass vissza.

sakk-áll # 2019.08.26. 15:14

Tiszteletem,

Nekem nem konkrét jogi kérdésem van, hanem az, hogy végül is mit gondoljak az egészről lehetséges árverési vevőként? Mennyi annak a reális esélye, hogy ha megnyerek egy licitet (csak 1/1 tulajdon, beköltözhetőről beszélek) belátható időn belül (mondjuk bő félév) fizikailag birtokon belül kerülök? Tegyük fel, hogy ügyes-okos vagyok, elolvasom a VHT-t, nem tolom el sehol (vagy fogadok a témában tapasztalt ügyvédet), van gyomrom ügyesen kirakni az adóst, stb.
Mondjuk 100-ból kb hány eset az amikor "simán" lezajlik a történet? Érdemes evvel foglalkozni egyáltalán, vagy hiába csinálok én mindent jól, az adós majd úgyis fog találni valami ügyes jogi kiskaput, amivel évekig húzhatja a kiköltözést?
Igen, olvastam ezt a fórumot (is) elég hosszan visszafelé, de nem tudok magamnak válaszolni erre a kérdésre.
Mert elvileg érvényt lehetne szerezni a jelzálogjognak, legfeljebb cirkusz árán, de a gyakorlatban meg mondjuk lekérdezett tulajdonlapon három érverést is látok különböző években, és nem ismételtként van az aktuális sem meghirdetve. Fogalmam nincs mire lehet egyáltalán számítani.
Egyébként a végrehajtási ügyszámban az évszám az minek az évszáma?

Köszönöm, ha valakinek van türelme érdemben tanácsot/tapasztalatot adni, megosztani...

drbjozsef # 2019.08.26. 15:52

sakk-áll,

Biztosan van statisztika, de mit érne neked az, hogy pont egy olyanba futsz, ami évekig tart - vagy pont egy hónap alatt lezavaródik.

Ha ilyesmi miatt izgulsz, vagy hagyd az egészet, vagy egy jó tanács van csak szerintem : elmész az ingatlanhoz, és megkeresed az adóst, beszélsz vele, és kiderül, hogy alig várja már hogy megszabaduljon tőle, és boldogan adja birtokba, vagy befeszül, hogy ő majd mindent megfellebbez meg kifogásol, hetedíziglen. Vagy valahol a kettő között. Kockázat így is lesz, hátha becsap, nem tudhatod, de ha korrektül elbeszélgetsz vele, hátha lesz valami használható támpontod.

gaba1966 # 2019.08.26. 21:29

sakk-áll
Ha májusban veszed akkor beleszaladsz a moratóriumba akkor egy év. Szerintem márciusban érdemes venni akkor őszre belül vagy. Az adóssal nem kell beszélni mert felhergeled és szétveri a házat.

drbjozsef # 2019.08.27. 05:42

gaba,

Szerinted, ha a lakó az a fajta, aki szétveri a lakást, az ha a kérdező nem megy oda, és nem beszél vele, de elárverezik a lakást, akkor nem fogja szétverni a lakást? Ugye hogy ugye.

Egyébként, odamehet valami más szöveggel is. Ha valamin múlik a birtokbaadás, az a lakó hajlandósága és kötözködési hajlama lesz. Érdemes megismerni valahogy, felmérni, mire számíthatsz.

Nyilván nem úgy, hogy rátöröm az ajtót, hogy "figyejjé kisköcsi én fogom megvenni alólad a kérót, húzzá má most ki bazze".

Rumfo # 2019.08.27. 09:48

Lehetséges, hogy nem érhető el az mbvk.hu?

gerbera317 # 2019.08.27. 13:24

Igen. Ma egész nap reménytelen.

gaba1966 # 2019.08.28. 19:45

Drb...
Az én tanácsom egy árverési vétel tapasztalatán alapul. A tiéd? Az adós nálam egy fát kivágott, de épségben maradt a ház sőt még az ingóságának a nagy része is az enyém lett. Tehát továbbra is állítom, nem szabad beszélni az adóssal.