végrehajtás szünetelése és elévülés


papinianus88 # 2023.02.07. 08:11

Valószínűleg egyetemleges adóstársakról van szó, amennyiben ketten is szerepeltek a kötelemben, természetesen kérelmezheti a végrehajtási eljárás lefolytatását a jogosult (többalanyú kötelem). Neki irreleváns az, hogy kitől és milyen arányban térül a követelés.

A szünetelés alatt elévült-e követelés?

Igen, a szünetelés alatt elévülhet a követelés: ha Vht. 52. § d) pontja szerint a végrehajtási eljárás behajthatatlansággal szünetel, és a végrehajtást kérő az elévülési időn belül nem kérelmezi az eljárás folytatását, nem valószínűsíti, hogy az adósnak van lefoglalható vagy értékesíthető vagyontárgya, ebben az esetben a szünetelő végrehajtási eljárásban is bekövetkezhet a végrehajtási jog elévülése. (EBH.2004.1037.) Azonban kérelmeznie kell az adósnak a Vht. 41. §-a szerinti eljárás lefolytatását. Az elévülés topikban erről sokat olvashatsz.

Az elévülés csak az egyik végrehajtási ügyben lesz sikeres (az elmondottak alapján), amennyiben a másik végrehajtónál folyamatban lévő ügyben, az eljáró végrehajtó végrehajtási eljárási cselekményeket foganatosított, az megszakítja az elévülést.

Dorka # 2023.02.06. 13:11

Tisztelt Fórumozók!

Végrehajtást kérő ugyanarra a bírósági határozatra (2003. év) 2 végrehajtónál is indított végrehajtást.
Egyik végrehajtónál időnként érkezett térülés. A másiknál nem volt térülés, az eljárás a Vht 52 (d) pont alapján 2008. óta szünetel. Az eljárás folytatását a végrehajtást kérő nem kérte, a végrehajtó részéről sem volt végrehajtási cselekmény az elmúlt évtizedben.
A szünetelés alatt elévült-e követelés?
Ha igen, akkor még a másik végrehajtónál folyamatban lévő eljárás megy-e tovább?
Egyáltalán lehet-e ugyanarra a követelésre két végrehajtást indítani?
Köszönöm a hozzászólást!