Társasházi jog


nonolet # 2017.05.26. 09:14

"milyen indokkal engetheti el a kötbért hogy ha a tényleges átadás nem történt meg a határ idöre? "

Sok JOGOS/ÉSSZERŰ oka lehet... kérdezd meg!

gillyen # 2017.05.26. 07:50

Kedves MajorDomus!
Te tudod értelmezni azt amit írtam? Én kérdeztem hogy mit lehet tenni nem vádaskodtam.

Már ne is haragudj de milyen indokkal engetheti el a kötbért hogy ha a tényleges átadás nem történt meg a határ idöre? Miért kellett vola a kivitelezőnek 2x annyit kifizetnie a gázóra leszerelését mint nekem magánszemélyként?

MajorDomus # 2017.05.25. 19:45

Nem !
Kizárólagos használati jogot!

gillien

Mielőtt a fagyi visszanyal és a ruhádra folyik,talán kérdezzétek meg a közös képviselőt,mi indokolta a módositásokat!

Nem is értem. Már feljekenteni akarsz,de még fogalmad nincs arról mi van a háttérben,de már tudod mennyivel kárositotta meg a házat!

Na ilyenekből élnek a rágalmazásra szakosodott ügyvédek.

nonolet # 2017.05.25. 17:09

Azért az első kérdés az az, hogy volt-e felhatalmazása?
Önállóan...

  • mérlegelni az árat/ajánlatot
  • szerződést módosítani

Vagy kellett volna hozzá határozat is?

  • - -

Ha volt felhatalmazása, akkor nehéz ügy.

Mert akkor azt kel bizonyítani, hogy:
nem csak "gondatlan/hülye volt", hanem
bizony szándékosan kárt okozva járt el így.

gillyen # 2017.05.25. 16:53

Kedves Fórumozók!

Szeretném kikérni a véleményeteket hogy mit tudunk az alábbi esetben tenni.
Tavalyi évben a ház túl esett egy államilag finnaszírozott felújításon, aminek a kivitelezésével mi lakók nem vagyunk megelégedve. Többször szóltunk a közösképviselőnek hogy intézkedjen valamit, de nem csinált semmit. Egyébként is megingott a bizalmunk vele kapcsolatba és az új SZVB elkérte tőle az anyagokat. Amiben kiderűlt hogy aláírt 2 szerződés módosítást a kivitelezővel, mind a kettő érinti a ház pénz ügyeit. Az egyik hogy a kivitelezőnek nem kell kötbért fiztenú a csúszásért min. 600.000ft a másik hogy még a díjaikat is meg emelik mert a gázóra le-fel szerelés díja 49.000ftra,ezért megemelik 150.000ft a szerződést. A mai napom beszéltünk a főgázzal aki közölte hogy a le-fel szerelés díja nem válozott továbbra is 20.000ft. Feljelenthetjük a közösképviselőt hűtlen kezelésért?

Köszönöm a segítséget.

Emese

nonolet # 2017.05.24. 18:37

Ezt írta:

" a földhivatalban saját nevemen bejegyezve,"

Ez nem tulajdonjogot takar?

MajorDomus # 2017.05.24. 18:33

Nem egészen.

Gondolom pesti társasházról van szó,itt az a gyakorlat,hogy Alapitó Okirat szerint a parkoló egy albetét (a 200 darab!).

A kérdezőnek kizárólagos használati joga van,de nem tulajdonos !

Na most ha az szmsz-ben 1 autó 1 parkoló van rögzitve,akkor teljes joggal veszik elő a kérdezőt a közgyűlésen.

Felmerülhet pl. jogos
tűzvédelmi probléma
épület megközelítési gond
kilógsz a közösre is
aránytalanul túl használod a közös utakat

Ez viszont teljesen űl !

Ezért veszik elő!

nonolet # 2017.05.23. 20:18

Akkor, szerintem

ELSŐ KÖRBEN semmi közül hozzá, hogy hány autód áll ott.

MÁSODIK körben viszont lehet :-)

Felmerülhet pl. jogos

  • tűzvédelmi probléma
  • épület megközelítési gond
  • kilógsz a közösre is
  • aránytalanul túl használod a közös utakat
  • bármi, stb.

Majd kiderül mi fáj és mit akarnak... konkrétan elérni.

bearing # 2017.05.23. 20:05

7300m2 alapterületen, azonos helyrajzi számon, sorszámozott: 7-es és 8-as, a földhivatalban saját nevemen bejegyezve, kizárólagos használati joggal. Ez áll a tulajdonlapon.

MajorDomus # 2017.05.23. 16:56

Ez a nem mindegy!

Tulajdonod vagy csak használod?
Milyen jogcimen ?

nonolet # 2017.05.23. 08:16

Egyébként KÖZÖS tulajdon?
Csak kizárólagos használati jogod van rá?

Ha közös tulajdon, akkor hozhatnak róla döntéseket...
Ez ügyben szerintem elég csak a többség is.

bearing # 2017.05.22. 20:30

Bocsánat elfelejtettem leírni, hogy a 6 méter széles helyre, mely két gépjárműnek van felosztva 3 autót parkoltam.

bearing # 2017.05.22. 20:24

Tisztelt Fórumtagok!

Társas házunkban elutazásom idején (10 nap)a számvizsgáló bizottság tagjai képeket készítettek parkoló járműveimről, és ezt továbbították a közös képviseletnek. Hangsúlyozni szeretném, hogy másokat nem zavar, mivel két fal válassza el a közlekedő részektől a közlekedésben senkit nem akadályoz!
Mindkét parkoló kizárólagos használója vagyok.
A május végén megtartandó közgyűlésen Én leszek porondon, ugyanis a napirendi pontoknál, a garázs használat szabályaira, házirendre hivatkozva döntést szeretnének hozni. Megtilthatják, hogy 1 parkoló egy jármű! Hozhatnak döntést a tulajdonosok 100% -os beleegyezése nélkül! Mi a helyzet ha én 10db motorkerékpárt teszek a parkolómba?
Válaszukat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2017.05.22. 18:02

Ha önálló albetét ,akkor nem lehet közös tulajdon,ha a tulajok közös tulajdona?akkor nem lehet saját tulajdoni lapja!

Társasházi közös tulajdon nem kerülhet magánszemélyek osztatlan közös tulajdonába ingyen,vétel útján igen,de ahhoz új Alapitó Okirat kell 100 % beleegyezéssel!

Felejtős!

nonolet # 2017.05.21. 14:43

Mi lehet a jó megoldás?

MajorDomus # 2017.05.20. 21:21

Ez igy hülyeség!

Társasház2016 # 2017.05.20. 20:07

1990-ben alapított társasházban meglévő társasházi közös tulajdonú ingatlanrész (üres helyiség, nem rendelkezik tulajdoni lappal), külön földhivatali albetétre (tulajdoni lapra) kerül, "tároló" megnevezéssel, 2017.év során. Értjük ezalatt, hogy magánszemélyek (akik egyben a társasház tulajdonosai is) osztatlan közös tulajdonába kerül a tároló, ingyen.

1.Illeték
E tulajdonszerzés után kell-e illetéket fizetniük a tulajdont szerző magánszemélyeknek (mennyit)? (akik a társasháztól, azaz lényegében saját maguktól szereztek tulajdont, ingyen)

2. SZJA
A fenti - osztatlan közös tulajdonba került - tárolót el fogják adni a tulajdonos magánszemélyek 2017 év során. Kell-e az eladás után szja-t fizetniük (mennyit)? (És ha az ingatlaneladás 10,2 millió forintos ellenértéke nem pénzben, hanem házfelújítás formájában kerül kiegyenlítésre?)

Köszönettel

MajorDomus # 2017.05.18. 19:53

NEM!!!

A rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás például:
A rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások: az állagvédelmet meghaladó, a fenntartás (az üzemeltetés, a karbantartás és a felújítás) körébe nem tartozó olyan munkálattal összefüggő kiadások, amelyek jellemzően az épület bővítésével vagy új épület létesítésével járnak.

Például a társasház beépiti a tetőt,
A pincében kialakit egy szolgálati lakást!
Itt a lényeg:
a karbantartás és a felújítás) körébe nem tartozó !

Egy felujitási munka,például hőszigetelés nem ide tartozik!

Szimpla felujitás,határozatképes közgyűlésen egyszerű többség elegendő!szavazás -általában - tulajdoni hányad szerint!

Obudafan válaszában viszont van egy sor,ami döntő jelentőségű!

,,de pontosan ismerni kellene a hitel célját.,,

Ez a lényeg!

Ha felujitásra ,akkor nincs vita,lásd fentebb.

A társasházi hitel nem kerűl a törzslapra sem máshová bejegyzésre!

ObudaFan # 2017.05.18. 12:32

A rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások vállalásához a tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges. Ilyen mértékű hitelfelvételnél előfordulhat ennek a szabálynak az alkalmazása, de pontosan ismerni kellene a hitel célját. Ha véleményed szerint a határozat a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadást vállal, és nincs egyhangúság, és tulajdonostárs vagy, 60 napon belül indíthatsz pert a határozat hatályon kívül helyezése iránt.
A közösség egészét terhelő kötelezettség teljesítéséért a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk - vagy a szervezeti-működési szabályzatban ettől eltérően meghatározott mérték - szerint felelnek az egyszerű (sortartásos) kezesség szabályai szerint.

lemon # 2017.05.18. 09:00

Ha a társasház 20 millió összegű kölcsönt kíván felvenni, akkor a lakóközösség hány %-os szavazata szükséges az elfogadáshoz? Tulajdoni hányad szerinti mértékben szavaznak, vagy egyenlő szavazata van minden tulajdonosnak?
Ha a társasház nem fizeti vissza a kölcsönt, akkor a tulajdonosok csak a rá eső résszel felelnek, vagy a rá eső rész feletti más által vissza nem fizetettért is?
Ha a törzslapra elidegenítési és terhelési tilalmat feljegyeznek,akkor a saját ingatlan értékesítése esetén az osztatlan részt, úgymond eszmei hányaddal együtt eladható?

MajorDomus # 2017.05.17. 17:07

Ki mondta hogy titkos?
Ezért kapsz elszámolást a pénzedről,
A közös képviselőnél egyeztetett időpontban bármikor megnézheted!

De egy bank nem kocsma,hogy beesik Józsi bácsi,hogy látni akarja a bankszámlát!

Hapciusz # 2017.05.17. 04:31

Nincs számvzsgáló b., mivel 9 lakásos a ház. 2015-ös jegyzőkönyvben 4 vagy 5 ember van megjelölve, akiknek -elvileg- betekintési joga van. De miért kell titkolni ilyen kis társasháznál a bankszámlát?

MajorDomus # 2017.05.16. 19:26

Per.
Az uj tulaj nyerni fog.
Hapciusz !
A banknál csak az,akit a közgyűlés aláirási joggal ruház fel.

Tehát a közös képviselő és a számvizsgálók ha 2 aláirás van.

Érdekes lenne,ha mindennap másik tulaj menne be érdeklődni hogy mennyi pénze van a háznak ?

drbjozsef # 2017.05.16. 10:08

De ettől még az új tulajdnak adott esetben ki kell fizetnie a régitartozásait is. Onnantól az ő dolga, hogyan hajtja be.

Azért a társasház szempontjából bizonyos értelemben jogos eljárás. Annak működőképessége a közösség érdeke, nem csak egy egyéné.

drbjozsef # 2017.05.16. 10:06

Persze. Ez nem is volt kérdés.