Hagyatéki költség illetve temetési költség


Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.13. 06:42

Úgy nem. De csak ha minden úgy van.

zsozso1978 # 2021.01.05. 15:21

Tisztelt Ügyvédek!

Anyukám szaladt bele egy ugyanolyan problémába, mint amibe Arykadar néhány hozzászólással lejjebb.

Az lenne a kérdésem, hogy kihez kellene fordulnia, mert ha az MNV-re vár, akkor soha nem jut a pénzéhez?

Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2021.01.05. 16:09

zsozso1978,

Mégis, csak úgy vaktában, tippelj egyet. Szerinted, mégis hova kellene fordulni, ha az MNV-re várnátok?

Az én tippem : MNV.

http://www.mnvzrt.hu/…ezoi_igenyek

Írjatok nekik egy szép levelet, hogy a 8/2018. (XII. 21.) NVTNM rendelet alapján ebben és ebben az ügyben (hagyatéki végzés száma), mint hagyatéki hitelezők kéritek a tartozás megfizetését XY bankszámlára, csatolva a hagyatéki végzés és az édesanyád nevére szóló számlák másolatait, köszönettel keltmintfent.

csalados (törölt felhasználó) # 2021.01.05. 17:31

Tisztelt Ügyvédek!
A kérdésem az lenne: Az unokatestvéremet a rokonok közül egyedül én gondoztam. Ez pár hónapig tartott, most hirtelen nem várt módon elhunyt. Így nem készült papír még arról, hogy rám hagyna valamit. Egyedül engem fogadott el a rokonok közül, ezt mindenki tudja. Viszont van közelebbi rokona, aki most örökli a vagyont. Holott mindenki mondja, hogy soha nem törődtek az unokatestvéremékkel, ne hagyjam magam. De nekem így van jogalapom bármit is kővetelni?

drbjozsef # 2021.01.05. 17:43

csalados,

Nem, öröklési szempontból nincs keresnivalód.

Az általad nyújtott gondozás, tartás igazolható értékét követelheted, de ha nem volt szerződés, akkor itt sincs túl sok esélyed. Legfeljebb akkor, ha örökségi juttatás ígéretéért gondoztad, de ez szintén nehezen bizonyítható. Önként segíteni a rokonnak nem tilos, és önmagában nem "jár" érte ellenérték.

zsozso1978 # 2021.01.05. 21:22

drbjozsef

Köszönöm a választ.

Nem fogalmaztam pontosan az előbb.
Addig már eljutott anyám, hogy kifizetik, ha eladják az ingatlant, a kérdésem arra irányult volna, hogyan lehetne meggyorsítani az ingatlan értékesítését, mert az mnv pont nem fog kiírni semmilyen árverést magától szvsz.

drbjozsef # 2021.01.06. 06:06

hogy kifizetik, ha eladják az ingatlant

Ezt válaszolta az MNV? Hivatalos, pecsétes levélben?

zsozso1978 # 2021.01.06. 09:36

„hogy kifizetik, ha eladják az ingatlant”

Ezt válaszolta az MNV? Hivatalos, pecsétes levélben?

Telefonban tutira ezt mondták neki, utána kapott egy hivatalos levelet, majd rákérdezek mi van benne pontosan.

drbjozsef # 2021.01.06. 09:46

Ha netán tényleg ezt írják, akkor lehet meg kellene mutatni IRL is egy igazi ügyvédnek. Én nem tudom elképzelni. Hátha valami hivatkozás is van benne törvényhelyre.

Szerintem az állam ugyanolyan örökös mint bárki más (legalábbis ilyen szempontból persze). Hagyatéki terheket - pláne a temettetés költségét - ki kell fizetnie, és nem akkor, amikor már eladja a hagyatéki vagyont. Nem tartom kizártnak, hogy esetleg van erre valami passzus, de nem hinném.

Ennyi erővel én is mondhatnám, hogy jó persze, kifizetem majd a hagyatéki hitelezőt, majd ha kedvem lesz és el tudtam adni az ekcájgot az ecserin. Ne már. Fizesse ki (természetesen a temetkezési törvény szerint legfeljebb a helyben szokásos temetési költség mértékét, de azt minimum!), aztán azt kezd az ingatlannal amit akar. Tőlem meg is tarthatja az állam magának.

zsozso1978 # 2021.01.29. 08:16

Üdv!

Eljutottam anyámhoz, megnéztem a levelet, szvsz sima egyenválaszlevél.

Hivatkoznak arra a rendeletre, miszerint az állam öröklése esetén az MNV jár el, valamint a Ptk -ból arra, hogy az örökös az örökség erejéig felel a tartozásért és először a temetés költségeit kell megtéríteni.
A levelüket azzal zárják, hogy bekérik a számlákat, hogy amint értékesítik az örökséget és esetlegesen lesz bevételük, akkor majd fizessenek számlára vagy postán, ahogy szeretné anyám.

Aláírás, dátum viszontlátásra.