gyerektartás 18 év után


wers # 2019.09.03. 07:04

Öreg vagy, na! :) )

Naaaaaa :)) egyébként anno 2 év volt (akkor ugye én meg már nagyon öreg vagyok... jaajjj, ez fáj)

OFF ! Béla, emlékeztetlek, tudom mikor születtél... :D
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.03. 06:47

(Volt az több év is. Öreg vagy, na! :) )

drbjozsef # 2019.09.03. 05:59

Lyonee,

Jogos, az én időmben még az érettségihez a szakközép teljes értékű szakmát adott. Plusz egy év régen is volt technikusoknak, de az magasabb végzettség volt anno.

Lyonee # 2019.09.02. 19:02

drbjozsef
A kérdező írja, hogy az első OKJ tanfolyamra iratkozott be. Az érettségi nem ad OKJ-s szakmai végzettséget, csak bizonyos munkakörök betöltésére jogosít. Az 5. 6. évben történik a szakmai végzettség megszerzése.

drbjozsef # 2019.09.02. 10:08

megszereztem =megszerezte

drbjozsef # 2019.09.02. 10:08

Mima69,

Ha az a kérdés, hogy van-e értelme kérni a gyermektartás megszüntetését a bíróságtól, akkor szerintem igen : ha szakközépiskolában érettségizett, akkor az első szakmáját megszereztem, ez után azonos szintű (az OKJ az az) képzés esetén nagykorú gyermek után már nem kell (vagy csak kivételes esetben) tartást fizetni. Ha felsőoktatásban tanulna, akkor kellene.

Kérni kell a gyermektartás megszüntetését attól a bíróságtól, amelyik a határozatot hozta annó.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.02. 08:46

Feltételezem, van róla bírósági döntés. Akkor célszerű addig fizetni, amíg a bíróság hatályon kívül nem helyezi, vagy amíg olyan döntést nem hoz, hogy a tartási kötelezettség megszűnt.

Mima69 # 2019.09.02. 08:22

Tisztelt Jogifórum.hu! Az után érdeklődöm, hogy a gyerektartást ebben a formában meddig kell a kötelezettnek fizetnie?

  • 19. évét betöltött nagykorú, júniusban érettségizett szakközépiskolában,
  • jelenleg az első OKJ tanfolyamot kezdi majd szeptember hónapban, ami heti 2 napos, de a kötelezettnek nincs tudomása róla, hogy a tanfolyam 1 vagy 2 éves, illetve hogy nappali tagozatos-e a tanfolyam,
  • a nagykorú gyermeknek munkaviszonya kötelezett tudomása szerint még nincs.

Válaszát előre is köszönöm!

Üdv, Mima

drbjozsef # 2019.08.12. 17:56

skoda09@freemail.hu,

Bizonyára nehéz észrevenni, de a kérdésed alatt egy egész olalnyi hozzászólásban megtalálható a pontos törvény.

A nagykorú, nem továbbtanuló gyermek után nem kell fizetned tovább a gyerektartást. Mondjuk ha esetleg rászorul, rokontartássá átalakulhat, de az kivételes eset szokott lenni.

Olvasd el.

skoda09@freemail.hu # 2019.08.12. 16:44

Érdeklödnék.Fiam hamarosan be tölti a 18 évét nagykorú lesz viszont nem tanul tovább csak alkalmi munkákat válal t a 8 általános után és nem is áll szándékában tovább tanulni .Meddig kell fizetnem a gyerek tartást?
Segitséget elöre is köszönöm.

drbjozsef # 2019.08.12. 10:36

Még nem, de nyilván a kérdező is azért tette fel a kérdését úgy ahogy, mert decemberben szeretne lépni, ha lehet. Gondolom.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.12. 10:31

Ez a gyerek még csak nem is nagykorú.

drbjozsef # 2019.08.12. 10:27

tamas.toth@aol.com,

Se huszadik életév, se középfok nincs konkrétan a törvényben.

Ptk.
4:220.§ (1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.
(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha

  1. a gyermek a tartásra érdemtelen;
  2. a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy
  3. ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.

(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.
(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

4:221.§ A tartásdíj mértékének meghatározásánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.

4:222.§ A továbbtanuló gyermek képzését, tanulmányait biztosító intézmény a tartásdíj fizetésére kötelezett szülőt - kérelmére - köteles tájékoztatni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről.

Ha továbbtanul - gyakorlat szerint ez bármelyik képzési szint első elvégzését jelenti, több ugyanolyan szintű már nem, -, és rászorul a tartásra, akkor a saját jövedelme mellett is kell fizetned, akár 25 éves koráig, kivételes esetben még utána is. Ha saját jövedelme van, akkor kérhető a tartásdíj megszüntetése vagy csökkentése, de ez minden esetben más, alapvetően a szükségletek szerint határozzák meg.

A tanulmányairól a 4:222.§ alapján tájékoztatást kérhetsz közvetlenül az iskolától is. Az együttműködési kötelezettség alapján a gyerektől vagy a tartásdíj jogosultjától a tanulmányi előmeneteléről is.

aprilismajus # 2019.08.12. 08:30

A gyermek huszadik életévének betöltéséig kell fizetni a gyerektartást, ha középfokú tanulmányokat folytat - ha nem rászorult a gyermek, akkor viszont nem kötelezhető fizetésre a szülő.

tamas.toth@aol.com # 2019.08.12. 08:08

Tisztelt Jogiforum.hu!

Kerestem korábbi bejegyzéseket, de nem találtam számomra releváns válaszokat, ha mégis volt már akkor elnézést kérek.

Fiam decemberben lesz 18 éves (évvesztes), de már tavaly otthagyta a nappali gimnáziumot, elkezdett dolgozni és estin vagy levelezőn folytatta tovább. Erről sajnos eltérő információm van.

Ha már van saját jövedelme a jelen feltételek mellett, kell-e a gyermektartási díjat fizetnem amit amúgy rendszeresen teljesítek, és ha igen meddig?

Válaszukat várva, köszönettel:

TT

vi555555 # 2019.08.01. 18:03

Köszi a választ. Csak mert nekem nem egyértelmű, mert a Bírósági Határozatban a " Jegyzőkönyv " alatt felperesnek a lány neve van feltüntetve, de a végzésnél, már így van írva: alperes megfizet felperesnek a gyerek tartására ... Ft összeget. És amikor meg végrehajtásra került az ügy, akkor megint felperesnek a lány volt írva. Pedig akkor még 17 éves volt. Most akkor a megszüntetésnél ki lesz a felperes? Lány 21 éves. Ja, és a megszüntetést elég írásban kézzel leírni a tényeket vagy az új Keresetlevél nyomtatványt kitöltve kell beadni?Ha a jogosult adja be, akkor költség, ill. illetéknél mit kell feltüntetni? Köszönöm.

drbjozsef # 2019.07.30. 13:06

A tartásdíj megszüntetését a jogosultnak kell bejelentenie. Ha ezt nem teszi, a kötelezett megteheti, de szerintem a lánynak ehhez nemigen van köze.

vi555555 # 2019.07.30. 13:04

Érdeklődnék, hogy egy 21 éves lány, aki jelenleg anyjával lakik, tehet-e bejelentést a Bíróságon, hogy édesapja tartási kötelezettsége megszűnt, mivel a lány leérettségizett, és nem szeretne tovább tanulni? Erről édesapját is tájékoztatta. Mit kell ehhez benyújtania, milyen nyomtatványon, és kell-e illetéket fizetnie? A korábbi bírósági határozatot,ami az édesapát ( külön élő szülőt ), kötelezte a tartásdíj megfizetésére, ezt is csatolni kell? Az édesanya beleegyezése is szükséges a gyerektartásdíj megszüntetéséhez? Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.25. 21:56

Ne itt sírj, hanem beszélj egy ügyvéddel.

Patilda # 2019.07.25. 18:16

Sajnos ..már nem bizonyithato,de nem önhibájábol nem érte el a felvételi pontot. Az egyik tanárjuk abszolut nem megfelelően tartotta a fakutáciot.Ezért 3 gyerek maradt le az egyetemről.A tanárt elengedték a gimnáziumbol. Ezért ment ujra a tantárgybol ,hogy emeljen a száazlékán. Azért ezt az ugyekezetet kellene nézni..nem visszafogni a gyereket :( Milyen érdekes,hogy nekem mindig anyának kell lennem...és mindig támogatom.....csak ahhoz én egy 128 ezres fizetéssel gyenge leszek :(

rigoz # 2019.07.25. 17:34

Tisztelt Patilda!

Mivel bukott, ami önhibájából adódó "időhúzás", így lehet, hogy nem lesz nyerhető...

Nekem abba kötött bele - többek közt - az elsőfokú bíróság, hogy míg az iskola elfogadta a fel nem róható elmaradást az első vizsgáról, a bíróság már - megkérdőjelezve az igazgatói döntést - a fel nem róhatóságot megkérdőjelezte, holott erre szerintem - mivel az igazgatói döntés véglegessé vált és közokirat - felülbírálva önhibát vélt megállapíthatónak.

Patilda # 2019.07.25. 17:29

Üdvözlöm!!! Elvált vagyok 14 éve.Gyermekemnek érettségi után nem sikerült a felvételije,egy ismerős rendezett neki egy ideiglenes munkahelyet.Ebből fedeztük a tanárt,aki javto érettségire készitette.Most sikerült a felvételije,arra lennék kiváncsi,hogy ugye ujra kérhetem a biroságon a gyerektartást,mert az 25 éves koráig jár,ha nappalin tanul???? igy van még a törvény??? Köszönöm

mancsali # 2019.06.18. 20:29

Drbjozsef

Nagyon köszönöm a válaszát.

drbjozsef # 2019.06.18. 13:50

mancsali,

Ptk. 4:219§-4:222§.

Ennek a gyakorlata az, hogy főszabály szerint az első magasabb végzettség (8ált-szakma-érettségi-bsc-msc-phd) tartási kötelezettséget jelent.
Tehát ha érettségizni akar, szakmát akar tanulni, fizetned kell.

Egy kivétel lehet :
4:220.§(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha
...

  1. a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget

Ha szakmából is, érettségiből is megbukik, onnantól hivatkozhatsz esetleg erre a tervezett OKJ esetén. (az amúgy is a "szakma" képzettségi szint). Ha érettségi előtt, a tanulmányai alatt is megbukik, akkor is.

mancsali # 2019.06.18. 13:20

Sziasztok

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy a gyermek elvégezte a szakiskolát, azonban a szakvizsgán megbukott.
Most beiratkozik felnőtt képzésre, hogy az érettségit letegye.Esetleg ha az se sikerül, OKJ képzést próbál meg.
Továbbiakban is jogosult a gyerektartásra? Meddig jár utána a gyerektartás?

Válaszokat előre is köszönöm