Osztatlan közös tulajdon


nanemaaa # 2016.09.19. 07:51

Ha nincs vázrajz, akkor a szerződésben simán benne van, hogy pontatlan lesz. A négyzetmétereknek igenis komoly jelentősége van.
Az ügyvéd nyilván olyan használati szerződést szeretne készíteni, amit egyrészt utólag senki sem támadhat meg a pontatlanságai miatt, másrészt alkalmasint az ingatlan-nyilvántartásba is bejegyezhető. Ja drága. Valóban. De ha nagyon spórolni akarsz, akkor magad is megírhatod a megállapodást a társtulajdonossal. Főleg, ha azt ő is aláírná.

muszálylesszekhejesirni # 2016.09.19. 06:47

Köszi a villámválaszt:)
Más is így tudja?
Több verziót is meghallgatnék.

Immaculata # 2016.09.19. 06:04

Az önkormányzatban mondták jól.Elég egy skicc is, arányosan legyen rajta minden épület. A megosztott területeket lehet más színnel, vagy jelöléssel megkülönböztetni.
A lényeg valóban a megállapodásban legyen egyértelműsítve.

Egy ilyen megállapodáshoz nem szükséges a pontos méretek kiméretése, mert nem a pontos négyzetméter számít, hanem az, hogy kinek hol és meddig húzódik a határ.

muszálylesszekhejesirni # 2016.09.19. 05:50

Sziasztok!
Voltam a kerületi önkormányzatban és sok mindennel kapcsolatban felvilágosítottak,de van ami még homályos.
Az ügyvédem szerint a használati megosztáshoz vázrajzot kell készíttetni az ingatlanról. Viszont a kerületi önkormányzat építési osztálya szerint elég csak egy saját készítésű rajz mert az ügyvéd által írt használati megosztásban úgy is benne lesz minden részletesen leírva.
Jó lenne tudni az igazságot,csakmert egy ilyen vázrajz 50-90 ezer közt mozog és ha nem muszáj nem fizetnék érte.

muszálylesszekhejesirni # 2016.09.15. 06:04

nanemaaa
Köszi a választ és sok sikert a 4. pontban szereplő dolgok eléréséhez:)

Lajcsó
Neked is köszi a segítséget! Tulajdonképpen nem a megvásárolni kívánt házon lesz a hitel, csak szeretném ha le lenne tisztázva adás-vétel előtt, hogy mit kapok a pénzemért. De akkor erre hivatkozhatok a tulajdonostárs felé. Szuper:)

Várom a további válaszokat, ötleteket, tippeket. Első lakás vásárlóként semmi tudásom ilyen téren és minden segítség aranyat ér.

Köszi.

lajcsó # 2016.09.14. 16:49

"Érdemes indulásként belemenni egy használati megosztás vagy társasházalapítási procedúrába.
Ha hitelből tervezed a vásárlást akkor ezt valószínűleg nem tudod megkerülni. Minimum egy használati megállapodást produkálni kell a bank számára. De ettől függetlenül sem lenne haszontalan!

nanemaaa # 2016.09.14. 14:38

muszálylesszekhejesirni

  1. Az oda-vissza hozzájárulások beszerzése nehézkes, ha a tulajdonosok között megromlik az emberi kapcsolat.
  2. Igen. De elővásárlási joga van, azzal élhet, ha akar, vagy tud.
  3. Igen. (lásd 2.)
  4. Ha én a jövőbe látnék, akkor nem itt írogatnék, hanem az öttalálatosokból élnék valami nagyon szép és egzotikus helyen...... és hirtelenjében nagyon sok fiatal lány "szeretne belém". ;)
muszálylesszekhejesirni # 2016.09.14. 09:05

Sziasztok!
Új vagyok a fórumon,de már most néhány oldal visszaolvasása után nagyon hasznosnak és érdekesnek tartom a hozzászólásokat. Amint lesz időm végigolvasom visszamenőleg a fórumot.

Most viszont idő hiányában feltennék pár kérdést, hátha tudtok segíteni.
Osztatlan közös tulajdonú ingatlan megvásárlását tervezem. Egy helyrajzi számon két fizikailag egybe épített, de teljesen külön álló, külön bejáratú és használatú ház egyik fele a megvásárolni kívánt ingatlan. Kérdésem az lenne, hogy:

  1. Milyen hátrányom származhat ebből a felállásból azon kívül, hogy csak a tulajdonostárs hozzájárulásával építkezhetek vagy vehetek fel hitelt?
  2. Ha akarom el tudom-e adni a másik tulajdonos beleeggyezése nélkül a részem?
  3. Ha a másik tulajdonos el akarja adni az 1/2-ed tulajdonát nekem van-e elővásárlási jogom rá?
  4. Általánosságban mennyire problémás egy ilyen ingatlanban az élet? Érdemes indulásként belemenni egy használati megosztás vagy társasházalapítási procedúrába anélkül, hogy problémás lenne a szomszéd? (egyelőre nem tűnik annak:) )

Előre is köszönöm a válaszokat!
Szép napot!

horex # 2016.09.13. 13:06

Immaculata

Mit értünk pontosan használati megosztáson
Van egy méretarányos felmérés a házrol és térkép a használt telekrészröl , egy épitészmérnök készitette
Leirva melyik házrész hány brutto/netto m2 mennyi telekhányad tartozik hozzá
Ennyi

Itt merül fel a szomszéd aláírása, mert akár holnap arrébb rakhatja a kerítést
Arrébb?

horex # 2016.09.13. 13:00

nanemaaa
"Már meg van osztva vélhetően közös megegyezéssel,"

Vélhetőleg, de semmiféle aláírást az ikerszomszédtol nem láttam
Ma voltam ügyvédnél, azt mondta van pár hiányzó papír gond, és a tulajdoni lapon nem törölt tulajdonos, utánajár, tisztázza a helyzetet , megvehető lesz.
Lássuk meg.

Immaculata # 2016.09.09. 19:16

:) Most is elég lenne Horexnek, csakhogy Európai Unión kívüli országban van.

nanemaaa # 2016.09.09. 12:04

Nekem annak idején elég volt a társtulajdonos hozzájárulása a megterheléshez.

Immaculata # 2016.09.09. 08:02

Nem feltétlenül.

Ikerházak esetében elég a használati megosztás és arra már a bank hitelez kölcsönt.
Jelen esetben csak természetben van megosztva a használat, ahhoz hogy azt pld. a bank is elfogadja, ügyvéd által ellenjegyzett okiratban kell a tulajdonostársaknak megosztaniuk.

nanemaaa # 2016.09.09. 07:32

Ahhoz inkább társasházzá kellene alakítani, hogy önálló albetétek legyenek. Pl CSOK-ot semmilyen közös tulajdonú ingatlanhoz nem adnak.

Immaculata # 2016.09.09. 07:26

Valószínűsítem, hogy a banknak, mert csak így ad vásárlásra kölcsönt.

nanemaaa # 2016.09.09. 07:00

Minek a használatot bírósággal megosztatni? Már meg van osztva vélhetően közös megegyezéssel, hiszen le is vannak kerítve a külön használatú részek. ;)

Immaculata # 2016.09.08. 07:59

:) Bíróság megoszthatja a használatot, ismeretlen helyen lévő tulajdonos esetén ügygondnokot rendelnek ki.

nanemaaa # 2016.09.08. 07:55

horex
Bocs, közben egy másik ügyre válaszoltam.

A kérdésedre adott válaszom azon alapult, hogy azt írtad, a tulajdonosok elérhetetlensége miatt nem tudod megosztani a telket. Én meg leírtam, hogy nem csak azért. Kb ennyi.
Hogy mit lehetne tenni? Mármint mivel? Ültess babot!
A kérdésed alapján arra sem tudok válaszolni, hogy hánykor kelj fel, hogy odaérj.

nanemaaa # 2016.09.08. 07:46

horex
Ne keverjük a szezont a fazonnal. A telekmegosztás nem azonos a lakás műszaki megosztásával. Ha egy lakásból kettőt akarsz csinálni, az a lakás megosztásával fog kb történni, hacsak nem a csirkeólból, vagy a garázsból csinálod a másikat. De ha igen, arra is érvényes, amiket írtam.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.07. 21:13

Nincs használati megosztási szerződés
Dehogy nincs... Vagy lejártok vizelni a vécéjükbe, ők meg néha a ti kádatokban fürdenek?

Piskóta # 2016.09.07. 18:28

Tisztelt Fórumozók!

Van egy két lakásos ház (osztatlan közös tulajdon eszmei 1/2-1/2 tulajdoni hányadban,szerepel a tul.lapon melyben az első emeleti 100nm-es szint és a felette lévő 20 éve engedéllyel beépített tetőteret használjuk. A földszinti lakás mely 3éve vásárolt a szomszéd kb 60nm. Nincs használati megosztási szerződés és nem is akar kötni sőt kitalálta , hogy az 1/2-1/2 azt jelenti,hogy a tetőtéri rész fele az övé és a földszinti részen található garázsunk is őt illeti.
El szeretnénk adni a lakásunkat,de lehet, hogy pert indított már a szerinte jogos tulajdonáért.
Mit tudok tenni ebben az esetben? Várom szakértő válaszotok.

horex # 2016.09.07. 09:52

nanemaaa

Nem is én akarnám megosztani.
Megnéztem jópár osztatlan közös tulajdonú ingatlant, ügyvéddel ellenjegyzett megosztás volt. Telek rajz, m2 feltüntetésekkel, tulajdonosok neveivel, aláirva mindenki részéröl
Ügyvéddel végigbeszéltem az ilyen helyzetet, semmi gond nincs vásárlás esetén.

Itt viszont, ha igaz az infó, az eladó sem tudja megosztani, mert kell a másik fél aláirása is
Amilyen "szerencsétlen vagyok" ingatlan keresésben, igaz lesz az info, pedig "kellemes" áron van és jól néz ki a ház.
Ez ügyben még nem kerestem "feleslegesen" az ügyvédemet, mert már igy is sokat maceráltam ingatlanügyben és ingyen osztotta a tanácsait.
Majd csütörtökön többet tudok

nanemaaa # 2016.09.05. 15:06

sütiszörny

  1. Igen, a vevő megver, ha rájön, hogy átverted.
  2. Ha sikerül önálló lakásokká alakítani az egységeket és a teljes épületgépészeti hálózat is elkülönített, akkor igen, sőt kötelező. Kivéve a vizet, mert abból telkenként csak egy lehet.
  3. Ha tudsz a két lakásra használatbavételi engedélyt felmutatni, vagy az építési hatóság hatósági bizonyítványát, hogy a telken álló épület valóban kétlakásos, és annak kialakítása jogszerűen történt, akkor elképzelhető. Ellenkező esetben az 1. pont automatikusan életbe lép.
nanemaaa # 2016.09.05. 14:59

horex
Nyugi, ha élne a társtulajdonos, akkor sem tudnád a telekkönyvben megosztani, legfeljebb társasházzá alakítani. Osztóvonal ugyanis épületet, épületszerkezetet nem vághat ketté. ;)

horex # 2016.09.05. 13:02

Jó napot!

Kinéztem egy nekem tetsző vidéki ikerházat, osztatlan közös tulajdon. Csütörtökön meg is nézem

Közben kerülő úton megtudtam, hogy hogy nincs ügyvédi megosztás, mert a ház/telek egyik tulajdonosa külföldi és már meghalt. A telekrész le van keritéssel határolva,osztva
A külföldi harmadik országbeli, feltételezem örökösöket felhajtani stb. beláthatatlan hercehurca lenne.
Ilyen esetben ugye megosztást sem lehet készíteni

Mit lehetne tenni ez esetben?