Osztatlan közös tulajdon


MajorDomus # 2017.07.04. 20:51

Egyforma!
Nem ugyanaz ah ingatlan használata és a birtoklása!

12kiváncsi12 # 2017.07.04. 14:33

Köszönöm a válaszokat, nincs problémám, csak azt nem értem, hogy ebben a témában miért nem egyforma az állásfoglalás. Ahogy olvasgatom mindenkinek más a véleménye.

drbjozsef # 2017.07.04. 09:51

kivancsi,

igaz, de mi a problémád? Melyik része?

simop pedig hulyesegeket beszel a bekoltozessel, ilyen nincs ebben a szovegben, fel se merulhet, hogy bekoltozzon más, amig birtokon belul vagy megillet a birtokvédelem is.

simop # 2017.07.04. 00:17

12kiváncsi12
Teljesen helyes amit leírtál, de az üzletnek is vannak állagmegóváshoz köthető költségei gondolom. Tehát könnyen megeshet, hogy amíg mondjuk egy második emeleti lakásnak nem ázik be a teteje addig egy üzlethelyiséget elönt a víz, és a tulajdonostársak azt mondják, hogy fizesd ki a felét a felújításnak. Esetleg megelőlegezik (mivel ki akarják adni) és később perlik.

"A tulajdonos akkor követelhet jogosan használati díjat, ha a bentlakó tulajdonostársa őt az ingatlan használatából kizárta, azaz megakadályozta, hogy ő is használhassa az ingatlant."

Akkor ezek szerint azt mondod, hogy nekik van kulcsuk a lakáshoz és akkor jönnek mennek amikor akarnak? Leülnek szombaton tv-t nézni melléd? Ha nem, ezt mennyire szeretnéd?

Illetve mennyire szeretnéd azt, hogy ők kiadják egy romának albérletbe az ő részüket, és a romával kelljen nézned a tv-t szombat este? :) Gondolom 2 nap után kiköltöznél a lakásból...

MajorDomus # 2017.07.03. 22:17

És?

12kiváncsi12 # 2017.07.03. 19:36

Tévhit: Ha a tulajdonostárs a többiek részét is használja, akkor tőle ezért a többlethasználatért díj követelhető.

Az előző tévhitből következik nagyon gyakran az a félreértés, amikor a közös tulajdonú lakást csak az egyik tulajdonostárs lakja, és utóbb a másik tulajdonostárs használati díjat szeretne tőle követelni, mivel az ő részét is használta az ingatlanból. Mivel mindegyik tulajdonostársat megilleti az egész tulajdon használata és birtoklása, ezért ezen az alapon egymástól használati díjat nem kérhetnek.

A tulajdonos akkor követelhet jogosan használati díjat, ha a bentlakó tulajdonostársa őt az ingatlan használatából kizárta, azaz megakadályozta, hogy ő is használhassa az ingatlant. Ebben az esetben a bentlakó tulajdonostárs megsértette a másik tulajdonos jogait, aki emiatt nem élhetett birtoklási, használati jogával.Tévhit: Minden, a közös tulajdonnal felmerülő költséget a használó tulajdonostárs köteles fizetni.

Szintén tévhit az, hogy a közös tulajdonú dolgot használó tulajdonostárs viseli a dologgal járó összes költséget. Ennek legfeljebb a közvetlen használattal felmerülő költségek esetén lehet alapja, például lakóingatlan esetén a rezsiköltségnél, ha az ingatlant csak az egyik tulajdonostárs használja. Azonban a dolog állagának megóvásához, fenntartásához szükséges költségeket, valamint az adókat és más közterheket, továbbá a közös tulajdonnal járó egyéb terheket, kiadásokat (pl. közös költség) a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk arányában közösen viselik, akkor is, ha nem közösen használják a dolgot.

Dr. Szabó Gergely
ügyvéd
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Igaz vagy nem??

MajorDomus # 2017.07.02. 21:29

Még ez a legokosabb!

nonolet # 2017.06.30. 13:27

Való igaz, hogy
ha kb azonosak bérleti díjak,
akkor
az ingatlan értékek is kb. azonosak lehetnek...

Akkor fel lehet ajánlani egy cserét is.
A lakás fele az üzlet feléért :-)

Így

  • neked lesz egy csak saját lakásod
  • nekik egy csak saját üzletük

Illetve, ha van ingatlan értékkülönbség
akkor
azt is lehet rendezni a saját tulajdonok érdekében.

-

Mivel a saját (senkivel nem közös) tulajdon
a tiszta ügy, mindenkinek érdemes törekedni rá.

12kiváncsi12 # 2017.06.30. 07:16

drdjozsef

Nagyon szépen köszönöm az értelmes választ.

drbjozsef # 2017.06.30. 06:13

kiváncsi,

ahogy előttem leírták, egyszerű a dolog, neked jár az üzlet bérleti díjának a fele, nekik jár a lakáshasználati díj. Egyelőre meg is állapodtatok ebben, hiszen a ráutaló megállapodás szerződésnek számít.

Amit tehetsz : megpróbálod megtudni, hogy mennyi bérleti díjat szednek (akár a gyerekektől, akár a bérlőtől, elvileg, mint résztulajdondos, jogod lenne megtudni) az üzlet után a gyerekek, és megpróbálod megsaccolni, mennyi lakáshasználati díj járna nekik a lakás után, amiben élsz.

Ha az utóbbi a több, nyilván nem bolygatnám a dolgot.

Ha az előbbi sokkal több, akkor megpróbálhatsz egyezkedni a gyerekekkel. Ha csak kicsit több, én nem keménykednék, jobb a békesség alapon. De ha tényleg lehúznak, akkor írhatsz nekik egy szép ajánlott levelet, az eddigi szóbeli megállapodáson változtatni szeretnél, szerinted ennyi az ő bevételük, emennyit ér a lakáshasználati joguk, mivel eőbbi több, a különbözetet szeretnéd megkapni, köszönettel, határidő megjelölése, elérhetőség az egyeztetéshez. Ha nem jelentkeznek, legyen benne, hogy bírósághoz/mediátorhoz fordulsz. De azzal számolj, hogy az költség lesz.

Egyelőre Te vagy kicsit jobb helyzetben, mert bent laksz a lakásban, bíróságon is jobb esélyeid lennének a bentmaradásra, esetleg arra (hogy ha tudod), hogy Te váltsd meg az ő részüket.

De ha vitába torkollik, azt tudnod kell, hogy nem lesz egyszerű, ha besértődnek a gyerekek, akkor háború lesz, és az neked is áldozatokkal fog járni, Jól gondold meg, érdemes-e felrúgni a status quo-t.

Viszont, egyezkedni hívni őket lehet hogy mindenképpen érdemes lenne, mert szerintem fontos lenne, hogy írásban, szerződéssel is rendezzétek a fennálló állapotot. Sok évig mehet ez így, de ha bármelyik félnek változik bármiért az élethelyzete (válik, gyereke születik, elköltözne, elkaszinózta a pénzét, bármi), vagy egyszerűen csak be akar kavarni, akkor kezdődhet a kinek-mi-jár-miért játék, és szintén percek alatt tud egy értelmes vita is eszkalálódni, onnan meg a vége ki tudja mi lehet.

Tisztázzátok, akár külső segítséggel (mediátor pl.), hogy mi az, ami mindenkinek megfelel, és foglaljátok írásba. Ezzel Te is bebiztosíthatod a bent lakásodat hosszú távra, ők is, hogy nem szólsz bele az üzlet dolgaiba. Persze, a legjobb az lenne, ha nem lenne közös, el tudnátok magát a tulajdonjogokat is cserélni értékegyeztetéssel, az lenne a legtisztább, de amíg közösek a dolgok, addig pláne fontos, hogy a jogok és kötelességek szerződésben is le legyen fektetve. Ha Te halmozol fel tartozásokat a lakásra, az nekik szívás, ha az üzlethelyiségre a bérlő, az neked is szívás, úgyhogy mindenkinek érdeke, hogy egyértelműen és világosan rendezzétek a dolgokat.

Lehet, ez most nem tűnik fontosnak, de eljöhet olyan idő, amikor nagy buktába fordul bele, aki nem intézi el időben az ilyen ügyeket.

nonolet # 2017.06.29. 22:02

"az üzletet elvették tőlem és kiadják, amiből én semmit nem kapok, mondván nem kérnek többlethasználati díjat a lakás után. Nem tudom ez így van? "

Így is lehet, ésszerűen.
Úgymond csere-bere alapon, ha kb. azonos a két érték.

A másik lehetőség, hogy

  • megkapod a fele bérleti díjat az üzlet után

DE!!
megfizeted nekik a lakáshasználat díját a fél lakás után

Számolj... és kiderül mi a jobb neked.

MajorDomus # 2017.06.29. 20:30

Azt úgye td sem gondolid komolyan,hogy egyedül laksz a gyerekek tulajdonában,és eltennéd a bérleti dij felét?!

MajorDomus # 2017.06.29. 20:28

Amúgy a lakásban mindent én fizetek.

Az természetes,te használod,azt a részt is,ami nem a tied!

Javasolnám,fordulj ügyvédhez,az a legolcsóbb,nem pereskedni,hanem mediátorként
Közvetitsen a felek között .egyezkedni kell.
Az örökösöknek is van igazuk.

12kiváncsi12 # 2017.06.29. 04:59

Nem.

nonolet # 2017.06.28. 22:37

Újratárgyalják... miért is,

Nyilván mert nem volt a döntés megalapozott.

-

A pénznek-vagyonnak van egy idő függő értéke!
Amivel számolni kell.

Az 5 évvel ezelőtti pénz-vagyon értéke nem azonos maival.
A végső döntés pedig csak ma születik meg.

MajorDomus # 2017.06.28. 21:14

12

Házastársak voltatok?

dorka11 # 2017.06.28. 18:23

nonolet!

"Nyilván mindig az aktuális érték játszik"

Ezek szerint ha 2017.nyarán kifizetek x ft megváltási árat, és a Kuria döntése alapján mondjuk 2019. nyarán ujra tárgyalják a pert, akkor az akkori, uj szakvélemény alapján megtörténhet, hogy a most kifizetett megváltási árra még rá kell fizetnem? Ez érdekes lenne.......

12kiváncsi12 # 2017.06.28. 09:33

Sziasztok!

Kérdésem lenne a következő. Vettünk a párommal egy lakást és egy üzletet fele fele arányban. Sajnos a párom meghalt és a gyerekei örökölték a részét ( nincs haszonélvezetem ) az üzletet elvették tőlem és kiadják, amiből én semmit nem kapok, mondván nem kérnek többlethasználati díjat a lakás után. Nem tudom ez így van? Próbáltam utána nézni, de ahányat találtam mind mást ír. Amúgy a lakásban mindent én fizetek.

nonolet # 2017.06.28. 08:22

"Miért nem lehet a kérdésre rendes választ adni? Felteszem azért, mert fogalmatok sincs róla."

Inkább azért mert a válasz egyértelmű.
Minimális logikával... gondolkodással.

Avagy buta kérdésre buta választ kaptál.

(mert a jól nevelt "uraknak"? úgy tetszett, hogy szívatnak)

-

Nyilván mindig az éppen aktuális érték játszik.

ObudaFan # 2017.06.28. 04:50

dorka11

Akkorra, amikor a megváltás majd ténylegesen megtörténik.

dorka11 # 2017.06.27. 21:32

Kbs!

Miért nem lehet a kérdésre rendes választ adni? Felteszem azért, mert fogalmatok sincs róla.

MajorDomus # 2017.06.27. 20:49

A magyar flotta megvéd.

Dorka!

Ezen ráérsz akkor gondolkodni!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.27. 19:49

És ha Izland hadat üzen?

dorka11 # 2017.06.27. 18:28

Szép estét mindenkinek!

Tegyük fel, hogy közös tulajdont megszüntető perben II.fokon is pernyertes leszek, megfizetem a megváltási árat, még az idén nevemre kerül az ingatlanrész.
Az itélet ellen a másik fél jogszabálysértésre hivatkozással a Kuriához fordul, felülvizsgálati kérelmének helyt adnak, az egész anyagot visszadobják uj tárgyalásra, uj határozat hozatalra utasitva a II.fokot.
Az uj eljárásban nyilván uj szakvélemény beszerzésére lesz szükség.

Kérdés: Az uj szakvélemény elkészitéséhez szükséges alapadatok mely időszakra kell, hogy vonatkozzanak (a 2017. nyári adatok, vagy az uj eljárás megfelelő időszakára, ami lehet akár 1-2 év mulva is)?

A válaszokat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2017.06.26. 20:02

Wers

Nem. Osztott,vagyoni értékű jog!

Aki fizet,ideiglenes bérleti jogot kap.
Ezért 1 órára kiosztják neked.