Osztatlan közös tulajdon


Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.16. 06:11

Talán arra gondol, hogy ha megosztanák, akkor a "kivett" ingatlanra nem lenne elővásárlási joga a fél falunak.

Én sem értem, tulajdonképpen mi a kérdés. Mindenesetre ügyvédköteles az ügylet.

nanemaaa # 2022.03.16. 08:00

Egy lakóházzal beépített 1800 m2-es telket nem lehet megosztani. Mert eleve 6000 m2-nek kellene lennie ahhoz, hogy azon lakóépület lehessen.

wers # 2022.03.16. 09:30

Mert eleve 6000 m2-nek kellene lennie ahhoz, hogy azon lakóépület lehessen.

6000 m2 az kb. egy focipálya. Én meg még azt hittem a mi kb. 2500 m2 területünk bazinagy.

drbjozsef # 2022.03.16. 10:32

wers,

Ez egy külterületi ingatlan, részben szántó - nem egy városi építési telek.

Frank2022 # 2022.03.16. 12:03

Üdvözlöm a tisztelt hozzáértő és segítő urakat ill hölgyeket.Ráépítettem a szülői házra kb 80 négyzetméteres lakást,mindent építési engedéllyel használatbavételi engedéllyel 30 éve ,közben az ingatlanra fele részben tulajdonos lettem.Sajnos az anyámmal aki a másik fél tulajdonosa volt megromlott a kapcsolatunk ,ő az unokára hagyta a tulajdon részét,most eladná az ő részét azt mondja az ingatlanlapon 1 lakóház van és fele-fele részben kell osztoznunk mivel a ráépítést a földhivatalba nem jegyeztük be.Kérdésem az lenne ,ilyenkor mi az osztozkodás feltétele a ráépítés is amit mi csináltunk?köszönöm a segítő tanácsokat.

wers # 2022.03.16. 12:19

drbjozsef, értem én. Nem is kérdeztem. Csak rácsodálkoztam, mint Pista bácsi a Zsiráfra. :))

wers # 2022.03.16. 12:26

(tehát a csodálatom tárgya, ha a terület 800+800=1.600 m2, és áll rajta a lakóház, akkor hogyan fér ebbe bele a minimális 6000 m2 telekméret)

drbjozsef # 2022.03.16. 12:35

Frank2022,

Nem pontosan értelek. Az onoka el akarja adni a részét, és annak a pénznek a felét még neked akarja adni? Miért baj az neked? Adja.

Zöldövezeti11 # 2022.03.16. 13:31

Frank2022, !
Bizony csak a fele a tied.
Építkezés előtt ha az ember más ingatlanára épít először tisztázza a jövőt. Még ha történetesen az anyja a tulajdonosa annak a teleknek /ingatlannak.
közben az ingatlanra fele részben tulajdonos lettem”.
Nem közben hanem előtte kellett volna megfelelő tulajdonrészt szerezni.

Tegyük fel a Mama eredeti háza csak 25 nm düledező viskó... oda építesz egy az általad mondott 80 nm -t.
valami folytán fele az ingatlanra tied lesz, a másik az unokáé. Az unoka tulajdona a 25 +80 = 105 nm -nek a fele, azaz 52,5 nm. ha nincs tisztázva az ügylet és nem hülye az onoka minél előbb értékesíti.... az új tulaj is igényt tart arra az 52,5 nm -re.
Lehet nem késő egy használati megosztást kell csinálni és szerződéssé alakítani....

Apropó a telek fele hogy jutott a tulajdonodba , Ajándékozás, öröklés vagy vétel ?

Csuri # 2022.03.16. 13:34

Tisztelt Fórumozók!
Tulajdonosa vagyok 50%-ban egy osztatlan közös teleknek. A teleknek 1 hrsz van, ketté van választva egy kerítéssel. A szomszéd 9 éve vette meg. Én a szüleimtől örököltem és most szeretném eladni az én részemet. A szomszédnak elővásárlási joga van, viszont kikötötte, hogy még eladás előtt egy igazságügyi szakértővel méressük le a telket, mert szerinte a kerítés nincs jó helyen és hogy az én telek részem nagyobb és csináltassuk meg a telekhasználati megállapodást. Beleegyeztem. Kerestem földmérőket, kértem árajánlatokat , mind ez hosszas levelezés a szomszéddal, mivel van hogy 7-10 nap után válaszolt a leveleimre. Végül elküldtem az árajánlatokat, hogy válassza ki a neki megfelelőt, hogy elindíthassam már végre az ügyet. Most több mint 2 hete nem válaszol, ül az árajánlatokon, nem veszi fel a telefont, így áll az egész. Ezzel telt el 2 hónap és közben lenne érdeklődő a házra. Mit tudok csinálni? Köteles vagyok eltűrni az időhúzását, vagy így is eladhatom a részem, vagy meg tudja akadályozni?
Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.16. 14:08

Frank, magad mondod, hogy 1/2 arányban tulajdonos vagy. Akkor tulajdonképpen mi a kérdés? Min kellene osztozni?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.16. 14:12

Csuri, az elővásárlási jog nem így működik. Akár a szerződést is megkötheted a vevővel, ha van vevőd.

Majordomus # 2022.03.16. 14:40

Azután eldöntheti hogy ő megveszi ugyanennyiért.
Ha nincs rá pénze marad a te vevőd.

Csuri # 2022.03.16. 14:49

Az elővásárlási jogot tudom, hogy ugyanazokkal a feltételekkel veheti csak meg. De eladhatom telekhasználati megállapodás nélkül? És mi van a telek pontos lemérésével? A telek kettéválasztása nincs bejegyezve a Földhivatalnál, csak egy kerítés van. Ebbe nem köthet bele az osztatlan szomszéd eladáskor?

nanemaaa # 2022.03.16. 14:56

De eladhatom telekhasználati megállapodás nélkül?

Persze. Eddig is osztatlan közös tulajdon volt, az is marad. Egyébként a kerítés tekinthető közös megállapodáson alapuló használati megosztásnak, akár többet nem is kérhetne a társtulajdonos.

Frank2022 # 2022.03.16. 15:36

Akkor ha jól értem arra a szülői házra aminek a felét megörököltem és 30 éve ráépítettem a 80 nm-es lakást azt is el kell feleznem az unokával,mert ő az egész felét kéri most.Nem valami jó híreket kaptam.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.16. 15:53

Egyébként a kerítés tekinthető közös megállapodáson alapuló használati megosztásnak
Ilyen kérdésekben egy évek óta ugyanott álló kerítésnél jobb bizonyíték nincs is. :D

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.16. 15:54

Frank, nem azt mondtuk. Én konkrétan azt mondtam, azt mondom, hogy nem is értem, mi a problémád.

Frank2022 # 2022.03.16. 16:29

Nem is tudom,hogy tudom röviden leírni.30 éve volt a szülői házra ráépítettem egy 80 nm-es lakást,szüleim egyetlen gyereke vagyok,a felét már rég apám elhalálozása miatt megörököltem ,anyám az unokára iratta a részét és ő most az egész felét kéri azt a részt is amit mi építettünk jóhiszemüen rá. El szeretné adni az egészet és a felét kéri.ez így jogos?

osztap # 2022.03.16. 16:56

Frank2022,

El szeretné adni az egészet és a felét kéri.ez így jogos?
Kérni mindent lehet. De csak akkor lehet az egészet házat eladni, ha Te is eladod a Te tulajdoni hányadod, meg ő is az övét. Ha Te nem akarod a saját tulajdoni hányadod eladni, mert szerinted a Te tulajdoni hányadod értékesebb, mint az övé, akkor csak a sajátját adhatja el. Már ha talál rá vevőt.

Egyébként: mi a kialakult használati rend? Pl. a házban két lakás van, az egyiket (80 m2, újabb) csak Te használod, a másikat (x m2, régebbi) más (az unoka?). Vagy egy nagy lakóegység van csak, és mindenki használ mindent?

Frank2022 # 2022.03.16. 17:03

Az alsó lakást nem lakja senki,mert az unoka akinek ráírták a felét a háznak ,öregek otthonába vitték a mamát ,így csak mi lakjuk a felsőrészt amit mi építettünk az alsó üres.

osztap # 2022.03.16. 17:10

Frank2022,

Tehát van a kialakult használati rend, és a két lakás használata elkülönül. Nagyon úgy tűnik, hogy egy olyan közös tulajdonú ingatlanotok van, amin van egy, igaz írásba nem foglalt, használati megállapodás.

Miért fontos ez? Az unoka reálisan el tudja adni az ő tulajdoni hányadát önállóan, ellentétben a "mindenki használ mindent" felállással, amikor reálisan csak az egész ház forgalomképes, a tulajdoni hányadok külön-külön nem. Ha az unoka eladja a tulajdoni hányadát, a vevője helyébe lép a használati rendben, azaz csak ő használja majd az ő lakását. Ugyanez van az Te részeddel, ha Te adod el.

Nyilván a két 1/2 - 1/2 tulajdoni hányad piaci értéke a két lakás piaci értékét tükrözi, a használati megállapodás miatt. Azaz, jó eséllyel a két tulajdoni hányad értéke nem ugyanakkora.

Frank2022 # 2022.03.16. 18:38

Köszönöm a tájékoztatást,nem örülünk,mert azt hittük a felső lakás a mienk az alsót meg fele-fele arányban elosszuk,de akkor úgy látszik nem így lesz.

drbjozsef # 2022.03.16. 18:58

Frank2022,

Életében mindenki azt csinál a vagyonával, amit akar. Ha a mama úgy döntött, hogy az unokájának adja, akkor így jártál.
Ha a "ráíratta" az ajándékozási szerződést jelent, akkor ha édesanyád 10 éven belül meghal, akkor ebből követelhetsz majd az unokától köteles részt.
Hogy a fele-fele reális-e, leginkább attól függ, hogyan viszonyul egymáshoz értékben a két ingatlan. De általában, aki a szülői házra épít (tehát egy méretre kb. ugyanakkora lakást, de a telekből semennyi sem az övé), annak a felső része jellemzően jóval kevesebbet ér, mint az alsó rész+a telek. De nem szükségszerű. Ezt mi nem tudhatjuk.

Frank2022 # 2022.03.16. 19:48

drbjozsef.Köszönöm a tájékoztatást.szép estét kívánok