Albérleti szerződés


kisbalazs # 2010.08.11. 13:08

sziasztok

egy kérdéssel szeretnék hozzátok fordulni.

egy évig laktunk egy albérletben, szerződéssel, kaucióval.

másfél hónapja kiköltöztünk, megtörtént az átadás, van róla papír is, amin semmilyen megjegyzés nem szerepel a számlákkal kapcsolatos végelszámolás kivételév, ennek dátuma 06.30. volt.

most, másfél hónappal később az elszámolás még mindig nem történt meg mivel a bérbeadó vagy nem vette fel a telefonját vagy időt kért. a napokban sikerült végre utol érnem és ezek szerint a 100 ezer ft kaució felett - ami javarészt az utolsó számlákra ment el - egy festés és egy takarítás összegét is követeli az illető. az átvételkor és azután erről nem esett szó.

a festést dohányszagra való hivatkozással végezték el. ugyanakkor a szerződés megkötésekor szóban megállapodtunk, hogy lehet dohányozni a lakásban, amit teljesen kipakolva, kitakarítva adtunk át, (tisztábban, mint ahogy átvettük).

kérdésem: jogos-e a követelés, illetve van-e bármi jogi eszköz a bérbeadó kezében, hogy a festés és takarítás költségét követelje rajtunk másfél hónappal a kiköltözés után, miközben az átadásnál semmilyen probléma nem merült fel.

előre is köszönöm a választ/tanácsot.

Pankka # 2010.08.11. 12:19

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni. A barátnőimmel béreltünk egy családi házat 2 évvel ezelőtt a fősuli utolsó évében. Mindig rendesen fizettük a bérleti díjat és a közüzemi díjakat is. Azonban a gázszolgáltatással problémák adódtak. Mi soha semmire nem használtunk gázt,azonban az ott tartózkodásunk első hónapján már 30 ezres csekket kaptunk a TIGÁZ-tól. Mi szóltunk a tulajdonosnak, hogy nem használunk gázt,ezért intézkedjen, hogy ne küldjenek ilyen magas fogyasztást. Teltek a hónapok,mi csekket nem láttunk vagy nem kaptunk, így természetesen befizetés nem történt. Azonban egyszer jöttek a TIGÁZ emberei és elvitték a gázórát tartozás nemfizetése címszóval. Kiderült, hogy 200 ezer forint tartozás halmozódott fel,amit ki kellene fizetnünk,csak akkor kapcsolják vissza. Mivel mi nem fogyasztottunk,így nem is fizettünk. Utána még pár hónapig béreltük a házat,majd kiköltöztünk. Nemrég jött egy levél, hogy fizessük ki a 200ezres tartozást,mivel nem diktáltuk az óraállást,ezért halmozódott fel. Kérdésem az lenne: Ha nem szólt,hogy be kell diktálni minden hónapban,akkor jogos a követelése? A szerződésben semmilyen kitétel nem szerepel erre vonatkozóan,hogy nekünk havonta diktálni kellett volna. Ráadásul szerinte úgy kapcsolták ki,hogy mi átvettünk olyan levelet,amelyben felszólítanak minket kikapcsolásra. Mi SOHA nem találkoztunk ilyen levéllel!!!

Köszönöm a segítséget előre is!

Titiána # 2010.08.11. 11:51

Vica38
A 2 havi kaució nem a bérlés közepére van, hanem ha letelik a határozott idő, lesz olyan számla, amit még nem fizettél be vagy még nem érkezett meg, akkor abból fogja levonni.
Az utcára kitevés nem olyan egyszerű, viszont megnehezíteni meg tudja az életeket. Szerintem csak hirtelen haragú, ha rögtön így reagált, lehet, előtted olyan bérlője volt, aki nem akar fizetni. Ne gondolj rögtön rosszra, bár rosszul eshetett, amit mondott, elhiszem, viszont a nemfizető bérlőt senki sem szeretni. :( Mivel be is jelentett, ami tényleg ritka, akkor csak hirtelen düh lehetett tőle. Általában 10-e szokott lenni a max. határidő, Neked 15, ez is nagyon ritka. Ha nem fogsz máskor késni a fizetéssel, akkor biztos normálisabb lesz.

kadaj01 # 2010.08.11. 06:36

Vica38, te el vagy tévedve! Nem erre való a kaució, mivel az nem hitel!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.08.11. 06:27

Minden a szerződésedből derül ki.
Olvasd el, és ha nem érted, akkor vágj belőle be részleteket a felmondásra és a fizetési kötelezettségekre vonatkozóan.

Vica38 # 2010.08.10. 18:13

Egy hozzáértö tanácsát várom,mert nehéz helyzetbe kerültem.
Kibéreltem a lakásthavi 50000.-éert + 2 havi kaucióval.
A kisfiammail lakunk itt,rendes volt a tulaj mert megengedte hogy bejelentkezzünk állandóra,hogy a közeli (körzetes) iskolába felvegyék a gyereket.
De sajnos átmeneti pénzügyi nehézségeim támadtak.
A szerzödésünk hó 15.-töl következö hó 15.-ig szól.
Én kifizettem a bérleti dijat de a rezsit csak egy 10 nappal késöbb tudtam rátenni a számlájára.
Erre felhivott,és leüvöltötte a fejem,azzal hogy még egy ilyen és pakolhatsz a kölyködel cimszóval...
Erre én azt mondtam hogy ,már bocsi de a 2 havi kaució? Az pont erre van kitalálva szerintem,ha bármilyen rezsi fizetési gondok lennének,le lehet vonni belöle..
Erre azt mondta,ha nem fizetem be mostani hó 16.-án egyösszegben a rezsit meg a lakbért kitesz az utcára.
SOS válasz kérek!!!
Vica 38

menethil9 # 2010.08.08. 15:22

Okos tulajdonos ezt úgy megoldja, hogy felajánl a bérlőnek mondjuk 100.000 forint bánatpénzt. Ennyit talán megér a dolog, főleg egy ilyen esetben.

nandy # 2010.08.08. 10:36

Ha nem tudsz megegyezni a bérlővel, kénytelen leszel megvárni a szerződés lejártát! Illetve akár lakottan is eladhatod az ingatlant.

Azért egy picit elgondolkodhatnál azon, hogy mi lenne fordított helyzetben, ha te bérelnél egy lakást, és a bérlő akarna még a szerződés lejárta előtt mindenáron kirakni...

z-e-d # 2010.08.07. 10:53

Sziasztok,

Szombathelyen van egy lakásom amit albérletbe kiadtam 1 évre határozott időre. Úgy döntötem, hogy eladom a lakást, mert kell a pénz. Az albérlőm meg kijelentette, hogy akar kiköltözni, mert 1 évre szól a szerződés és még van fél év hátra. Sajnos a szerződésben nem kötöttük ki, hogy mi van rendkívüli felmondás esetén. Na most akkor mit tudok csinálni, hogyan tudom akár erőszakkal kilakoltatni, persze én már jó előre szóltam neki, hogy tudjon más albérletet keresni, szóval adtam neki 2 hónapot. Olyonk írjanak akik már jártak így és tudják mi a megoldás. Arról szó sem lehet, hogy várjam ameg a szerződés végét. Köszi. SOS lenne.

MajorDomus # 2010.08.02. 18:15

Hanyan laktok abban a lakasban?
2,5 ev alatt nem lehet 250.000 ft erteku vizet tulfogyasztani,az 374 m3 !!!
Arrafele nem ismerik a vizorat ?
az rogton helyreteszi a dolgot..
miert nem a meroorak alapjan szamoltok el ?

kadaj01 # 2010.08.02. 12:43

polly79, volt már pontosan ilyesmi vita. Nekem az a véleményem, hogy az általad elhasznált vízdíjat(túlfogyasztás) neked kell kifizetni. Ha perre viszi, biztos, hogy elveszíted.

SolnesM # 2010.07.31. 13:58

monalisa1 !

Majdnem !

Tehát bérlő bérbeadahatja a lakás egy részét (általában egy szobát ) ez az albérlet , szobabérlet - hónapos szoba.

Ezt korábban rendszeresen űzték a megcsonkult családok, özvegyek stb. ,akik a megszokott környezetből nem voltak hajlandók elmenni.

Bérlő az egész lakást bérbe nem adhatja - a tulaj nem igen egyezik ebbe bele.
Kivételt volt a szociálizmusban amikor a sok rabolt lakásnak se igazi tulaja se igazi lakbér nem volt. A bérlő fizetett az egész lakásért 350 ft -ot és egy szobát bérbeadott 1500 ft ért.
Még korábban az ant világban 1870 és 1945 között a bérlő ha fizetett 150 pengő lakbért, kiadott egy szobát mondjuk 50 pengőért - néha kosztra stb. még kért 50 pengőt.

Bérlő az egész lakást általában nem adhatta ki - minek ? Volt kínálat. Akinek volt pénze bérelt közvetlenül lakást, mindig a tulajtól !

nandy # 2010.07.31. 09:32

Légyszi ne kérdezz több helyen...

polly79 # 2010.07.30. 22:29

A következő kérdésem lenne: kb. 2,5 éve lakunk jelenlegi albérletünkben. Amikor megkötöttük a bérleti szerződést a főbérlővel, abban egyértelműen rögzítettük, hogy a havi bérleti díj: 40.000 Ft bérleti díj + 28.000 Ft rezsi díjat tartalmaz. Így minden hónapban 68.000 Ft-ot fizettünk neki (számla nélkül) albérlet címszóval. Majd ez év januárjában jelezte, hogy rosszul számolta ki a rezsi díjat, és az albérlet ezentúl 72.000 Ft lesz. Erről már szerződést nem írtunk... Majd februárban újból jelentkezett, hogy a Lakásszövetkezettől jelezték neki, hogy túlfogyasztás van főleg melegvíz tekintetében ezt ki kell fizetni egészen 2008-ra visszamenőleg (2010-et írunk) ez valószínű, hogy közel 200.000 Ft lenne. Ezt azóta nem erőltette, így eltelt 5 hónap ilyen "csendes" hallgatásban. Most viszont úgy döntöttünk, hogy elköltözünk és felmondom az albérletet, viszont vannak félelmeim, hogy mit követelhet rajtam. A bérleti szerződésben volt egy olyan pont, hogy szerződést bármelyik fél felmondhatja 2 hónapos felmondási idővel. Ez mit jelent? Ugye nem azt, hogy ugyan elköltözhetek, de a két havi albérletet ki kell fizetnem. Vagy igen? Követelheti - e rajtam a "túlfogyasztásból" származó összeget? Szerintem nem, hiszen nem azt írtam alá,hogy minden hónapban 40.000 + 28.000 + túlfogyasztást fizetek. Ami még fontos, hogy fizettem neki 68.000 Ft kauciót is. Kérem segítsen célravezető tanácsával!!!

kadaj01 # 2010.07.30. 08:59

Nem kell ügyvéd által készítettnek lennie, felesleges pénzkidobás. A főbérlő (tulaj) által írt, általad aláírt hivatalos szerződés.

szilvus77 # 2010.07.30. 08:35

Jó Napot Kívánok!Azt Szeretném kérdezni,hogy ha nem ügyvéd által van albérleti szerződésem az nem hivatalos?Vagy az is hivatalos papírnak számít amit a főbérlő ír le?Válaszukat köszönöm!

Berényi Miki # 2010.07.26. 10:12

Az új moratórium vonatkozik a nemfizető bérlőkre is! (Vht. 182/A.§ szerinti téli tilalom kiterjesztése történt!)

És nem, nem a nemfizetésre hajtok, nem az jár a fejemben!

kadaj01 # 2010.07.26. 09:42

"vonatkozni fog a nemfizető albérlő esetére is, bíróság előtt"

Ugyan már, nagyon kevés esetben érvényes az a moratórium. Ezentúl senki sem fizetne, nyilván neked is ez jár a fejedben.

"Lehet akár vízválasztó, érvénytelen is, ha albérlet van a szerződésben?"

Nem.

monalisa1 # 2010.07.26. 09:26

Egy lakást bérbe adnak, egy szobát meg albérletbe.

A kilakoltatási moratórium a jelzáloggalt terhelt ingatlanokra vonatkozik, tehát amikor a nemfizetés bankot/pénzintézetet érint.

"Mona"
laikus hozzászóló

Titiána # 2010.07.26. 08:53

Még egy kérdésem van: mivel érvényben van a kilakoltatási moratórium, ez vonatkozik, vonatkozni fog a nemfizető albérlő esetére is, bíróság előtt? Ha odakerül az ügy?

Titiána # 2010.07.26. 08:47

Korábban már többször írtátok, hogy nem mindegy, hogy bérlet vagy albérletről beszélünk. Ez mennyiben fontos? Lehet akár vízválasztó, érvénytelen is, ha albérlet van a szerződésben? Nekünk az előző évben - netről vettem le - bérlet volt, a mostanit ügyvéd írta, albérletként... Most épp vitában állunk a bérlővel, egy másik ügyvéd rögtön kiszúrta, hogy nem jó az albérlet, albérlő megnevezés a szerződésben... Nem tértünk ki rá, a napokban jutott az eszembe, hogy megkérdezem.

Zoltanuss # 2010.07.22. 14:19

N -től :

A felújítás a tulajdonos kötelessége, nem a bérlőé”!

Megállapodás kérdése az egész.

Ha a mennyezet valóban penészesedik, akkor szólítsátok fel írásban a bérbeadót, hogy tegyen ellene valamit, méghozzá haladéktalanul!
Felszólítani lehet, viszont megoldani szinte lehetetlen. Kell a kiszáradáshoz egy fél év.
Anno mikor lakást vettünk, a másfélhavi mustra alkalmávak 18 helyből 2 helyen is találkoztunk olyan esettel : beázás volt - az fránya felső emeleti eláztatta a födémet.
Szegény eladó titkolta, volt aki naponta festegette - csak kiszúrtuk. Nem vettük meg , de nem ezért.
Végül másért, jól válsztottunk !
Van ilyen is !!!

Zoltanuss # 2010.07.22. 14:08

És ami lemaradt :

Ismerősöm kibukott, hogy képzelik ezt?
Nem erőszak a disznótor

Kérném, hogy csak azok válaszoljanak, akik 100%-ig biztosan tudják. Köszönöm

Sajnos csak 96 pardon 92 % -ra tudom a választ.
De ez egy nyilvános fórum.
Amúgy ha ügyes vagy, az assszonyság/asszonyka rátesz még egy 10 -est.

De barna falat festeni : egy örület. Min 3 rétegben kell.
A legjobb a fehér.

Zoltanuss # 2010.07.22. 14:00

Helló Starter !
Érdekes elképzeléseid vannak !
egy lakásbérlés egy polgári gazdasági jogügylet (na ezt jólmegmondtam )

2 hónap őrült keresgélés
kettő, azaz 2 nap alatt lehet 'albérletet'
találni '

Ami úgyi bérlet mint mondák !

az ingatlanközvetítő és a tulajdonos Édesanyjával,” Minek ide ingatlan közvetítő ?
A netről elég jó szerződés mintákat lehet letölteni.

Egy pici gondom volt, az pedig a nagyszoba barna fala. A helyiség összement tőle és az előző lakó,aki nagy tartozást halmozott fel,igen rondán festette ki.
Ez így van. Barna szinre csak a sitten és tébolydába festik a falakat - meg a nagy termeket művész lelkek. A beírt költség nagyjából stimmel (anyagra) viszont a festés egy szobánál manapság kb. egy százezres tétel !!!

Így itt alkudhatsz tovább a bérbeadóval ! ( ha belemegy )

bár a szerződés határozatlan időtartamra szól és 60 napos felmondási időt kötöttünk ki.
Világos, a felmondás után 60 napot. Vagy úgy gondoltad az életed végéig ??
ha nem tetszik 2 nap alatt az igényednek(és a pénztárcádnak ) megfelelő bérletet találsz.

Tehát a kérdés az, hogy a bérlőnek kell állni a felújítás teljes költségét, vagy a bemutatott számlák alapján egészen, vagy megállapodás alapján részben számítható be a lakbérbe?

MajorDomus # 2010.07.21. 21:19

Meg korrekt volt a nő hogy egy tizessel beszallt. Varj egy honapot s akkor fesd le a plafont ist.