Albérleti szerződés


Titiána # 2010.09.10. 08:39

gyertyatartó
Sajnos muszáj bejelenteni, mert a bérlő kezében ott van a szerződés és ha megharagszik - jogosan, jogtalanul -, bmikor mehet és bejelenthet. Vagy pedig lehet, hogy nem jelent fel, csak emlegeti neked, így viszont nem tudod, hogy igaz-e. :(

Igazad van, nem biztos, hogy ki tudod adni ennyivel többért a szobát, sajnos ezzel nem lehet mit tenni. :( Azzal sem, hogy ki jelenti be és ki nem, mindenkinek ott lebeg a feje felett az apeh, vki bevállalja, vki nem.

MajorDomus # 2010.09.09. 18:15

Te nem ebben a világban élsz? Nem tudtad hogy adót kell fizetni ? Számold ki mennyi az adókötelezettséged a bérleti dij után azt sürgősen fizesd be. Nagy vész nincs mert az idei bevételről csak jövőre lesz bevallási kötelezettséged. Gond akkor van ha tavaly is nálad lakott azt nem vallottad be. Egyébként képzeld a bérbeadás adóköteles.

MajorDomus # 2010.09.09. 18:14

Te nem ebben a világban élsz? Nem tudtad hogy adót kell fizetni ? Számold ki mennyi az adókötelezettséged a bérleti dij után azt sürgősen fizesd be. Nagy vész nincs mert az idei bevételről csak jövőre lesz bevallási kötelezettséged. Gond akkor van ha tavaly is nálad lakott azt nem vallottad be. Egyébként képzeld a bérbeadás adóköteles.

gyertyatartó # 2010.09.09. 13:37

Sziasztok!

egy problémával fordulok hozzátok:
tavaly szeptembertől idén júniusig volt egy albérlőm az egyik szobában. nagyon jól kijöttünk, egészen addig nem is volt semmi gond, amíg a 3 hónapos felmondási idő ellenére június közepén szólt hogy június végén elköltözik (miután kialkudott tőlem nyárra egy nagyon jutányos árat - 25ezer+rezsi helyett 15-ezt lealkudta 12,5-re, merthogy nem lesz fent de tartaná szeptembertől). szóval aztán talált jobbat barátnőivel és mégsem akart maradni nyárra. mondtam h semmi probléma, de a kaució nyilván marad nálam. erre feljelentett az APEH-nál (pedig jogosan nem adtam vissza neki), nem fizette ki a júniusi rezsit, és a kulcsokat sem adta vissza (SOS zárcsere let belőle szombat délben...)
tehát a kérdésem, hogy mire számítsak az APEH-től (persze nem volt bejelentve), és hogy ezután már mindig be kell majd jelentenem az albérlőket, és adózni a bérleti díj meg a rezsi után is? ezt nem magam miatt nem akarom, hanem nem hiszem hogy ennyivel többért is kivennék a szobát. vagy meg lehet ezt valahogy úszni a későbbiekben?

Köszönöm a válaszotokat!

Titiána # 2010.09.03. 15:32

habfaragó
és ha lekáderezed? Írtad, hogy tudod, hogy hol laktak korábban. Kérdezd meg az előző bérlőtől, miért jöttek el, pontosan fizettek-e,bár ez utóbbi nem lehet annyira mérvadó, változnak az idők...
Kérdezd meg ezt tőlük is.
A szerződésben leírtakhoz pedig ragaszkodj, ne engedj lehetőleg egyszer sem, legyél határozott, tartsátok be az időpontokat, én úgy gondolom, hogy a bérlő nyakára kell járni, ha egyszer is nem teljesítene időben - saját tapasztalat.
Ha mégis gond lenne, akkor legyen egy nagy adag türelmed, hogy itt vagy máshol érdeklődj, kérdezz.

Ha van időd, jó, ha visszaolvasol jónéhány oldalt, hogy tanulj más hibájából, van itt jó néhány sztori, hasznos tapasztalatok, ötletek.

Sok szerencsét kívánok!

nandy # 2010.09.02. 20:11

Amíg hátralék van, addig nem írják át,

Pontosabban: az órát valóban nem írják át, de a tulajdonos kérheti másik óra felszerelését (a bérlőét lezárják), persze ennek is költsége van.

Az átírásnak azért van értelme, mert ha a bérlő nevén van az óra, akkor nem terhelik a bérbeadó ingatlanjára a tartozást.
De az át nem írásnak is van értelme.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.02. 18:56

De igen. Ha felmondani is közokiratban mond fel (és kézbesíteni is tudja), akkor végrehajtják per nélkül.

Berényi Miki # 2010.09.02. 16:40

"a közjegyző által írt szerződés volna esetleg előnyös a gyorsabb kilakoltatás szempontjából"

Attól nem lesz semmi se gyorsabb...

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.02. 15:01

tulajdonosként bármikor önállóan visszavehetem az óráimat.
Ez nem egészen így van. Amíg hátralék van, addig nem írják át, és a visszkötés költségét is neked kell megfizetned.

Erre nem vonatkozik a moratórium.

habfarago # 2010.09.02. 14:40

Köszi... közben olvasgattam is kicsit tovább azért... ;-)
Felhívtam a gázosokat meg a villanyosokat is, ők javasolták a mérők átíratását... hátrányt nem említettek ezzel kapcsolatban...azt mondták tulajdonosként bármikor önállóan visszavehetem az óráimat.
Ahogy látom, még a közjegyző által írt szerződés volna esetleg előnyös a gyorsabb kilakoltatás szempontjából, de ugye ahhoz kell tulajdoni lap, munkadíja is van és gondolom a téli moratóriumot például az sem hidalja át adott esetben.

Remélhetőleg nem kerül sor problémára, a reménybeli bérlők már két éve itt laknak egy másik - kisebb - lakásban. Csak én valahogy mindig a legrosszabb eshetőségekre készülök... általában szerencsére feleslegesen.

Kösz még1x...

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.02. 14:20

Ahogy nandy mondja. A legnagyobb garancia a bérlő körültekintő kiválasztása, no és megfelelő összegű kaució kérése. Aztán pedig gyors és jogszerű felmondás, ha hátralék keletkezik. Ha perrel kell kilakoltatni őket, az mindenképpen el fog tartani egy ideig.

nandy # 2010.09.02. 14:13

Értem én, hogy egyszerűbb és gyorsabb feltenni a kérdést, mint olvasgatni egy kicsit...

100%-os garancia nincsen. Kérj kéthavi kaukciót, a közüzemi számlákat nézd át minden hónapban, hogy rendesen fizetik-e. Vagy kérd el a rezsire is a pénzt, és fizesd be magad a csekket. Átírni a mérőket, vagy nem átírni? Mindkettőnek van előnye és hátránya.

habfarago # 2010.09.02. 12:52

Hallihó,

Olyan helyzetbe kerültünk, hogy ki szeretnénk (pontosabban kell) adnunk a lakásunkat. A bérlő elvileg már megvan, rendes család lesz 2 gyerekkel októbertől.Azonban eddig még ilyet nem tettünk és ahogy olvasom vannak kockázatai a dolognak.

Hogyan kell csinálni ahhoz, hogy nekem, mint bérbeadónak a legkisebb kockázatom legyen? Arra gondolok, hogy esetleg a bérlő nem fizeti a lakbért és/vagy pláne a közüzemi díjakat sem, miközben esetleg hónapokig kitenni sem tudom?

Van-e olyan eljárás a bérbeadásra, hogy adott esetben a bérlő könnyen eltávolítható legyen a lakásból? Érdemes-e, kivitelezhető-e, szokás-e a közüzemi számlákat átíratni a nevére?
Arra gondolok, hogy ha esetleg nem fizetővé válik, akkor legalább a közművek tekintetében ne engem terheljen az esetlegesen felhalmozott tartozás. (pár hónap alatt is olyan összeg lehet, amit messze nem fedez a szokásos kaució)

Adjatok valami jó tanácsot!

Titiána # 2010.09.02. 12:46

Végre, végre, végre, a bérlőink elköltöztek, igaz, hátrahagytak tartozást is, de ez már legyen a mi problémánk. Köszönöm, hogy segítettetek, válaszoltatok a kérdéseimre. Biztos jövök még, de akkor már másik topicba.

Titiána # 2010.08.20. 14:00

perryjudit: arra gondolsz, hogy a megemelt felújítási díjat is veled fizettetné? Ha jól értem, eddig fizettél x ft-ot, majd pár hónap múlva y ft lenne? Vagyis a felújítással növelt összeg? Én úgy gondolom, ha én lennék az albérlő, akkor a felújítási díj nem engem terhelne, mivel a felújításból származó hasznot már nem fogom élvezni, gondolom, nem több évre vetted ki a lakást. Ha nem mohó a tulaj, ezt - szerintem - neki kellene állnia. Hát, itt tényleg nektek kell megegyezni, a tv szerint a közös költséget a társasházkezelő - vagy ki - a tulajtól követeli nemfizetés esetén, ő meg legfeljebb tőled.

nandy # 2010.08.20. 09:58

A közös költség alapvetően a tulajdonost terheli, de ha kiadja a lakást, akkor megállapodhattok úgy, hogy te mint bérlő fizeted.

perryjudit # 2010.08.19. 13:17

Üdv Mindenkinek!

Sürgős kérdésem lenne.
Albérletben lakom, közös költséget is fizetek. Azt szeretném tudni, hogy a költségben szereplő házfelújítási alap összege is engem terhel, vagy az a főbérlőt terheli.

Titiána # 2010.08.17. 21:04

kadaj01 vagy aki tudja
Lehet, hogy nem voltam egyértelmű az előző hsz-mal, ha a bérlő viszi a bérleti szerződését, amin feketén-fehéren be lehet azonosítani, akkor átadják-e a levelét, ha nincs lakcímkártyája.

Titiána # 2010.08.17. 21:01

kadaj01
meglepett a válaszod, biztos vagyok/voltam benne, hogy átadják a levelét neki, ha viszi a szerződést. Olvastam az egyik kábelszolg. ált. szerzdődésében, hogy a bérlő a bérleti szerződésével is meg tudja kötni a szolgáltatást, net, tv, stb. A miénk meg is kötötte, igaz, a tudtunk nélkül...
Viszont, ha így van, akkor az ügyvéd ezt nem tudja? Mármint, hogy melyik címre küldje? Ha Sopronban lakik a bérlő, de amúgy Szegeden, akkor legf. visszamegy a levél, nehogy már a bérlőnek kelljen telefonálgatnia haza, szomszédhoz, hogy kaptam levelet? Szeretem a logikát, de ez nekem nem logikus. :( A postán is meg fogom kérdezni, pár nap múlva úgyis megyek. Kíváncsi vagyok, mit is fognak mondani.

kadaj01 # 2010.08.17. 19:54

Nem tudja a bérlő felvenni, nem adják ki a postán.

Titiána # 2010.08.17. 17:55

A bérlő át tudni venni az ajánlott levelét a postán, ha nincs lakcímkártyája a címre? Szerintem igen, furcsa is lenne, ha az ügyvéd az állandó lakcímére küldené neki a levelet, ami lehet, hogy az ország másik végén van... Kinek van igaza? Nekem vagy a bérlőnek? Csak pár nap múlva tudok menni a postára, hogy megkérdezzem, de szeritnem ez olyan általános kérdés, hogy nemcsak 1-2 bérlő nincs rendesen lakcímmel bejelentve. Ja, akkor az ügyvéd szólt volna, hogy visszajött a levél...

kisbalazs # 2010.08.13. 06:59

Titiána

igen így gondolom én is. azóta perrel fenyegetőzik, de állunk elébe, ha egyáltalán eljutna odáig a dolog, amit amúgy kétlek.

okulva a dologból csak azt tudom tanácsolni mindenkinek, h minden apróságot irassanak fel az átvételkor az átvételi papírra. sok idegeskedést meg lehet spórolni.

Titiána # 2010.08.12. 13:58

kisbalazs: ha már csak a felét követeli..., jogtalan a követelése, pénztártól való távozás után...

Panka: a tulaj szúrta el, az ő dolga a diktálás, neki kellett volna már az első csekk után mennie...

kisbalazs # 2010.08.12. 06:51

köszönöm a választ!

SolnesM # 2010.08.11. 20:26

kisbalazs !

Próbálkozik nyilván. De ez ahajó már valószinű elment !

Én pl. lakás átvételnél oda SZOKTAM ÍRNI : "KÖVETELÉSE EGYIK FÉLNEK SINCS !!"