Albérleti szerződés


bajussz # 2012.01.24. 21:44

jó estét!

nem albérlet, de ide is tartozik a dolog egy kicsit

ha a villanyt/gázt/vizet az egyik ismerős nevére iratja a tulaj, akkor akinek a nevén lesznek ezek a dolgok,milyen jogokat szerez ezzel? (ha szerez)

a tulajdonos a másik fél beleegyezése nélkül is visszaírathatja a saját nevére ezeket?

köszönöm

bajussz # 2012.01.24. 21:44

jó estét!

nem albérlet, de ide is tartozik a dolog egy kicsit

ha a villanyt/gázt/vizet az egyik ismerős nevére iratja a tulaj, akkor akinek a nevén lesznek ezek a dolgok,milyen jogokat szerez ezzel? (ha szerez)

a tulajdonos a másik fél beleegyezése nélkül is visszaírathatja a saját nevére ezeket?

köszönöm

dolfilara # 2012.01.30. 14:16

Kedves Fórumozók!

Tanácsot kérnék! Külföldön élek és addig kiadtam a házamat egy családnak.Szerződést kötöttünk közjegyző előtt.A garázskapú állítólag rázuhant a bérlőm kocsijára.Elküldtem a cég nevét és telefonszámát aki beszerelte a kaput,de ő lakatost hívott,aki persze rögtön mondta, hogy rosszul lett beszerelve( 6 éve működik rendesen a kapu).A bérlő tőlem kéri a kapu javítását meg az ő autójáét.Kértem, hogy küldjön képet a kocsiról,de teljesen felháborodott, hogy ilyet kérek.
Kinek kell ezeket a költségeket állnia?Köteles vagyok-e bizonyíték nélkül fizetni?
köszönettel:

Julianna

guba" # 2012.01.30. 19:59

Neked akkor kellene kártérítést fizetned, ha a kapunak olyan hibája miatt keletkezett volna a kár, amely a karbantartás elmulasztására lenne visszavezethető. Ebben az esetben is a károsultnak kellene bizonyítania a kár mértékét és okozati összefüggést.

zozo2727 # 2012.01.31. 08:33

Tisztelt fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni egy igen kesze-kusza történetben.
Adott egy határozott idejűnek vélt bérleti szerződés 10 hónapra, 1 hónapos felmondási idővel, minden hó 5-éig szóló fizetési kötelezettséggel, 08. fordulónapi.
Beköltözés előtt - a bérlők - megállapodtunk egymásal, hogy ha valaki elköltözik vagy talál maga helyett embert, vagy fizeti tovább a rá eső részt.
A szerződés lényeges részei: 5 fő bérlő, közülük 2 külföldi állampolgár, 80e+20e közös költség, formailag 1 tanuval, magyar nyelven, mellékletek feltüntetve rajta, de nincsenek mögötte.
tartalmilag: 2 havi kaució: bérleti díjra, közüzemi díjra, biztosításra közös költségekre, ing.-ban okozott kárra, "bármelyik fél írásban 1 hónapos felmondási idővel megszüntetheti a szerződést".
A probléma ott kezdődött hogy a bérbeadó külföldön volt, majd amikor hazajött szó nélkül elkezdett ordibálni az egyik bérlővel, ennek hatására pár nap múlva 2 bérlő e-mailben jelezte felé hogy febr végén elköltöznének. (dec.30) Válaszolva rá a bérbeadó felmondta a szerződésüket (e-mailben). Azóta az egyik bérlő eszerint elköltözött. A bérbeadó a maradó emberekre úgy tekint hogy nekik kell fizetni a bérleti díj egészét.

1. kérdésem az lenne,hogyan tekinthető a szerződés? mindenkivel külön-külön vagy egy szerződésnek? Ha felmond valakinek indoklás nélkül akkor az mindenkire vonatkozik? (tv. szerint egyetemleges felelősség)
Azóta már az egyik külföldi bérlő is elköltözött, persze a magyar jogokat nem ismervén nem mondott fel írásban, csak szóban.
Kicsit beleástam laikusan a dolgokba, nem is mondhatott volna fel törvény szerint egy határozott idejű bérleti szerződést ha nincs oka rá. Közben találtunk új bérlőt, de a beköltözés napján megvétózta a bérbeadó, mondván "csak 1 hónapot bérelt volna". Ekkor döntötte el mindenki hogy elköltözik. A bérbeadó természetesen közölte, a kauciót nem adja vissza hisz "kára keletkezett". Közben egyéb jogilag vitatható módszerekkel próbált rávenni hogy költözzünk el. (jan 24.-én el kellett volna fogadnom vmit e-mailben - 24 órán belül - hogy febr 1.éig kifizetjük a bérleti díjat, ha nem, akkor febr 4.éig elköltözünk. És még voltak hasonló levelei.
Lehet e vádolni a bérbeadót nyerészkedéssel, szerződésszegő magatartással, "szabályok" tudatos befolyásolásával?
Jelenlegi úgy áll a helyzet, hogy febr 8.áig ki van fizetve az albérlet, tegnap küldtünk neki postai úton levelet, hogy felmondjuk a szerződést a magatartása maitt, kérjük vissza a kauciót és febr 8.áig elhagyjuk a lakást. Jár neki a kaució?
Megtámadható, megsemmisithető-e a szerződés? (formaisága, törvénnyel való ütközése, csak magyar nyelvezete miatt?)
Ha igen ennek mi a menete és milyen következményekkel jár?
Lehet nekünk belőle jogi problémánk a beperel?
Válaszukat előre sz köszönettel:

Zoli

ObudaFan # 2012.01.31. 12:40

Ehhez a teljes szerződést ismerni kellene.

banosb # 2012.02.04. 22:56

Tisztelt fórumozók!
Szeretnék segítséget kérni a következő dologban:
2 éve kiadtam a lakásomat albérletbe a testvéremnek,akik tetemes mennyiségű közmű tartozást halmoztak fel.Persze az ember megbízik a testvérében és ez alapon későn jutott el hozzám ez a dolog.Amint megtudtam akkor már ők el is mentek máshová lakni,a tartozás pedig maradt.Írtunk annak idején egy albérleti szerződést 2 tanúval,valamint (amikor még beszélő viszonyban voltunk ) egy megállapodást melyben elismerte a tartozását.Most a TIGÁZ átadta a tartozást egy végrehajtó cégnek.Ők kiküldtek egy papírt,hogy elismerem e a tartozást stb.Persze nem ismertem el és mellékletben elküldtem a végrehajtónak az albérleti szerződés és a megállapodás másolatát.Erre ők vissza küldtek egy email-t,hogy írassak az illetékessel egy általuk kiküldött tartozás elismerő nyilatkozatot.Ezt nem tudom megtenni mivel nem vagok a testvéremmel beszélő viszonyban.A kérdésem a következő:
nem ér semmit az albérleti szerződés?Nincsen semmi haszna számomra?Valamint a megállapodásunk sem ér semmit?Nem számít tartozás elismerésnek?Mit tegyek???Köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2012.02.05. 11:51

A közműcég ezt behajthatja rajtad, ha a szerződést a bérlőre nem kötöttétek át. Te a bérlőtől követelheted az általad kifizetettek megtérítését, ha a bérleti szerződés szerint a bérleti díj felett a rezsit pluszban kell fizetnie.

PilgrimMAN # 2012.02.09. 19:31

Kedves Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy mennyiben tekinthető érvényesnek avagy semmisnek egy lakásbérleti szerződés esetén a szerződés azon pontja, ami arról szól, hogy "a bérlő vállalja, hogy a bérleti díj után fizetendő személyi jövedelemadó költségét magára vállalja".

Én még nem találkoztam eddig ilyen szerződéssel, de nyilván a bérbeadó ezzel próbálja kivonni magát az adóhatóság általi felelősségre vonás alól.

De felmerül a kérdés, hogy bérbeadás esetén bejelentési kötelezettsége a bérbeadónak van. Ha nem jelenti be a bérbeadás tényét, a bérlő az adót sem tudja utána kifizetni.

Továbbá, ha nincs kikötve a szerződésben konkrétan az összeg és a fizetés módja, tekinthető-e kifizetettnek ez az összeg (amit ezzel a mondattal próbálnak áthárítani a bérlőre) a bérleti díj megfizetésével, abba úgymond beépítve. Nincs nevesítve ez az összeg sehol, erre csak ez az egy idézett mondat utal.

Segítségeteket előre is köszönöm.

fkorei # 2012.02.29. 06:34

Sziasztok!

Kaucióval (foglalóval) kapcsolatban lenne kérdésem.
Meg szeretnék kötni egy bérleti szerződést. Már kifizettem a foglalót, kaptam egy papírt, hogy átvették a pénzt, és ha márc 32-ig megkötjük a szerződést akkor a foglaló beleszámít a kaucióba ha nem akkor elvész (rajta van a papíron)...
A szerződést majd később küldik...küldték viszont a szerződést elég rossz...
Az lenne a kérdésem, hogy tényleg elvész e a foglaló, ha nem tudunk megegyezni? (2 havi kaucióról van szó ami nem kevés)

Köszönöm a segítséget!

fkorei # 2012.02.29. 06:58

Természetesen Márc. 31.-ig

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.29. 09:26

A foglalót a szerződéskötéskor lehet adni, és csak írásban lehet kikötni. Tehát amit adtál, az nem foglaló.
Bár meg kellene nézni, mi is az a "papír". Hátha elmegy előszerződésnek - akkor viszont buktad.

fkorei # 2012.02.29. 17:31

Köszönöm!
Itt a papír amit adtak:
"Alulírott ... elismerem, hogy a mai napon átvettem 165500 ft foglalót ...-tól a .... utca I/6 lakásra. Amennyiben a szerződés aláírásra kerül 2012. Március 31-ig, úgy a oglaló beleszámít a kaucióba, amennyiben nem, úgy a fogaló elveszik."
dátum, aláírások, tanúk nélkül.

Ezek alapján mire lehet számítani? Jogosan kérhetem vissza a pénzt ha nem tudok velük megállapodni?

drm83 # 2012.02.29. 19:35

Tisztelt fórumozók!

Ha tudtok kérlek segítsetek! Adott egy albérlet ahol lakom de erről szóbeli szerződés született, illetve egy a kaució átvételéről szóló nyilatkozat a tulaj aláírásával, dátummal tanúval!A tujal ki akarja másnak adni a lakást mivel nekem nem felel meg az emelés mértéke! A kérdésem hogy a főbérlő megteheti-e hogy távollétemben feltöri ill lecseréli a zárat ugy hogy nem juthatok a lakásba illetve a lakásban található személyes holmijaimat visszatarhatja esetleg kiszorhatja onnan? Milyen jogaim vannak ilyen esetben?
Tanum van hogy albérleti viszonyban élek a lakásban!

ObudaFan # 2012.03.01. 07:35

Bár szóban létrejött lakásbérleti szerződés érvénytelen, de ezt nem teheti meg. A jegyzőhöz fordulhatsz birtokvédelemért.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.01. 08:29

Fkorei, ez nem a legszakszerűbb normaszöveg, de kis jóindulattal előszerződés, amelynek biztosítására foglalót adtál. Lehet próbálkozni azzal, hogy az előszerződés nem tartalmazza a megkötendő szerződés lényeges feltételeit - de őszintén szólva ebben az ügyben én nem rád fogadnék. (Bár jól fizetne.)

matthiasi # 2012.03.01. 09:35

drm83 drm83 !
Mi a probléma ??

lakást mivel nekem nem felel meg az emelés mértéke! A kérdésem hogy a főbérlő megteheti-e hogy távollétemben feltöri ill lecseréli a zárat ugy hogy nem juthatok a lakásba illetve a lakásban található személyes holmijaimat visszatarhatja esetleg kiszorhatja onnan”?
Ha nem felel meg el kell menni , vagy alkudni.
Természetesen ha olyan bérlő vagy aki nem ismeri a kötelességeit, akkor érthető a nyomás gyakorlás.
Viszont ha rendesen fizettél eddig, nincs olyan főbérlő, akarom mondani tulaj, lakás kiadó aki egy bizonytalanért feladna egy biztos bérlőt.
Ha igen, akkor mohó, és az ilyent érdemes otthagyni, mivel lehet később ráfarag.
Amúgy nem tudjuk mennyi is az a bérleti díj amit Te sokalsz !!

matthiasi # 2012.03.01. 09:43

Csak úgy elmélkedek, hogy egy notórius nemfizetőt is véd e a jegyző ?
Amúgy a jegyzőnek is kell fizetni.

Egy jólfizető bérlőt pedig csak a hülye bérbeadó tesz ki.
Ha reális a lakbér általában nem teszik ki!

Mert bizony vannak akik úgy gondolják, hogy cigarettára többet költeni mint lakásra, az a reális.
Vót persze olyan világ amikor 2 -4 kiló hús áráért lehetett bérelni lakást . Csakhogy nem jutott mindenkinek és a lakások nagyrésze lopott - rabolt portéka volt !!

matthiasi # 2012.03.01. 10:02

fkorei !!
Ennyi foglalót adni bérelt lakáshoz ( 165500 ft)
életszerűtlen.
Foglalót ad az ember 2- 5 %-ot, vagy semmit.
Előleget se ad az ember sokat.
Bérletnél az is életszerűtlen, hogy most márc elején márc 31 -re szerződünk.
Nagy kínálat, gyakorlatilag vannak lakások amikbe másnap be lehet költözni.
valószinű ez egy 80 eft -os bérlet lehet - a kaució összegéből itélve.
Mint olvasom KBS is írta, az valószinű nem foglaló , hanem egy előleg. lehet persze ennyit adni, de ilyenkor ráírja az ember pl. átvettem/átadtam 165 500 ft -ot amiből a fogalaló pl. 20 eft. Ilyen összeget foglalónak csak bolond , akarom mondani, tájékozatlan ember ad.
én tavaly egy lakás vételnél voltam hasonló cipőben. mondá az eladó, adjak ennyi és ennyi foglalót ( kb. 400 eft lett volna ) Vissza kérdeztem minek ?, mondom egy héten belül megveszem a lakást kp. -ben , ha nem teccik, adja el másnak, nem adta.

Sz.Klaudia # 2012.03.04. 10:10

Tisztelt Fórumozók!

Egy meglehetősen egyszerű kérdésre szeretnék választ kapni, ha valaki tudna segíteni.

Két éves bérleti szerződésem van egy házra, melyből eddig 7 hónap telt le.
A háztulajdonos most azt szeretné, ha mielőbb kiköltöznék a házból mivel Ő szeretne ide visszaköltözni.

Joga van-e engem csak úgy kirakni a szerződés lejárta előtt, mit tehetek ilyen esetben?

Köszönettel:

Sz. Claudia

Anikko # 2012.03.06. 12:37

Kedves Fórumozók!

Segítsére lenne szűkségem!
A következő szituációba kerültem:
Kivettünk a családommal egy albérletet, 3 hónapja páromelvesztette a munkahelyét, így a rezsiben elmaradásunk van. A bérleti díjat minden hónapban fizettünk. 2kisgyermekem van, most közelöte a tulaj, hogy költözzünk ki. 10 napot kaptunk.
Ez így jogos? Mit tehetek?
Jogilag ez rendben van? Azt honnan tudom, hogy be voltunk-e jelentve?

Előre is köszönöm a segítséget.

nanemaaa # 2012.03.06. 13:41

Kötöttél egy szerződést. Az abban vállalt kötelezettségeidnek nem tettél eleget. A tulajdonos nem kötelezhető szociális érzékenységre. A felmondásnak a szerződés szerinti felmondási idővel jogos alapja lehet.

A "bosszúból hol jelenthetném fel" című kérdésedre szerintem magad is találsz megoldást.

kadaj01 # 2012.03.06. 14:03

Nem kell bejelentenie sehova. Majd szépen bevallja, ha eljön az ideje.

Anikko # 2012.03.06. 17:22

Én nem akarom feljelenteni, búszút állni pláne nem áll szándékomban, csak próbálok tájékozódni, hogy ennek mi a hivatalos menete?

Ahoz, hogy adózzon ezután mi kell?

perfectlift # 2012.03.06. 18:50

Jó estét kívánok!
Van egy aprócska rozoga ház, amit bérbe adtunk. A bérlő(k) - egy család - tetemes közüzemi tartozást halmozott fel.A bérleti díjjal(2) is el vannak maradva.A kauciót már lelakták. Van-e jogom zárat cseréltetni?Köszönöm, hogy olvasott!