Albérleti szerződés


nandy # 2010.08.20. 09:58

A közös költség alapvetően a tulajdonost terheli, de ha kiadja a lakást, akkor megállapodhattok úgy, hogy te mint bérlő fizeted.

Titiána # 2010.08.20. 14:00

perryjudit: arra gondolsz, hogy a megemelt felújítási díjat is veled fizettetné? Ha jól értem, eddig fizettél x ft-ot, majd pár hónap múlva y ft lenne? Vagyis a felújítással növelt összeg? Én úgy gondolom, ha én lennék az albérlő, akkor a felújítási díj nem engem terhelne, mivel a felújításból származó hasznot már nem fogom élvezni, gondolom, nem több évre vetted ki a lakást. Ha nem mohó a tulaj, ezt - szerintem - neki kellene állnia. Hát, itt tényleg nektek kell megegyezni, a tv szerint a közös költséget a társasházkezelő - vagy ki - a tulajtól követeli nemfizetés esetén, ő meg legfeljebb tőled.

Titiána # 2010.09.02. 12:46

Végre, végre, végre, a bérlőink elköltöztek, igaz, hátrahagytak tartozást is, de ez már legyen a mi problémánk. Köszönöm, hogy segítettetek, válaszoltatok a kérdéseimre. Biztos jövök még, de akkor már másik topicba.

habfarago # 2010.09.02. 12:52

Hallihó,

Olyan helyzetbe kerültünk, hogy ki szeretnénk (pontosabban kell) adnunk a lakásunkat. A bérlő elvileg már megvan, rendes család lesz 2 gyerekkel októbertől.Azonban eddig még ilyet nem tettünk és ahogy olvasom vannak kockázatai a dolognak.

Hogyan kell csinálni ahhoz, hogy nekem, mint bérbeadónak a legkisebb kockázatom legyen? Arra gondolok, hogy esetleg a bérlő nem fizeti a lakbért és/vagy pláne a közüzemi díjakat sem, miközben esetleg hónapokig kitenni sem tudom?

Van-e olyan eljárás a bérbeadásra, hogy adott esetben a bérlő könnyen eltávolítható legyen a lakásból? Érdemes-e, kivitelezhető-e, szokás-e a közüzemi számlákat átíratni a nevére?
Arra gondolok, hogy ha esetleg nem fizetővé válik, akkor legalább a közművek tekintetében ne engem terheljen az esetlegesen felhalmozott tartozás. (pár hónap alatt is olyan összeg lehet, amit messze nem fedez a szokásos kaució)

Adjatok valami jó tanácsot!

nandy # 2010.09.02. 14:13

Értem én, hogy egyszerűbb és gyorsabb feltenni a kérdést, mint olvasgatni egy kicsit...

100%-os garancia nincsen. Kérj kéthavi kaukciót, a közüzemi számlákat nézd át minden hónapban, hogy rendesen fizetik-e. Vagy kérd el a rezsire is a pénzt, és fizesd be magad a csekket. Átírni a mérőket, vagy nem átírni? Mindkettőnek van előnye és hátránya.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.02. 14:20

Ahogy nandy mondja. A legnagyobb garancia a bérlő körültekintő kiválasztása, no és megfelelő összegű kaució kérése. Aztán pedig gyors és jogszerű felmondás, ha hátralék keletkezik. Ha perrel kell kilakoltatni őket, az mindenképpen el fog tartani egy ideig.

habfarago # 2010.09.02. 14:40

Köszi... közben olvasgattam is kicsit tovább azért... ;-)
Felhívtam a gázosokat meg a villanyosokat is, ők javasolták a mérők átíratását... hátrányt nem említettek ezzel kapcsolatban...azt mondták tulajdonosként bármikor önállóan visszavehetem az óráimat.
Ahogy látom, még a közjegyző által írt szerződés volna esetleg előnyös a gyorsabb kilakoltatás szempontjából, de ugye ahhoz kell tulajdoni lap, munkadíja is van és gondolom a téli moratóriumot például az sem hidalja át adott esetben.

Remélhetőleg nem kerül sor problémára, a reménybeli bérlők már két éve itt laknak egy másik - kisebb - lakásban. Csak én valahogy mindig a legrosszabb eshetőségekre készülök... általában szerencsére feleslegesen.

Kösz még1x...

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.02. 15:01

tulajdonosként bármikor önállóan visszavehetem az óráimat.
Ez nem egészen így van. Amíg hátralék van, addig nem írják át, és a visszkötés költségét is neked kell megfizetned.

Erre nem vonatkozik a moratórium.

Berényi Miki # 2010.09.02. 16:40

"a közjegyző által írt szerződés volna esetleg előnyös a gyorsabb kilakoltatás szempontjából"

Attól nem lesz semmi se gyorsabb...

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.02. 18:56

De igen. Ha felmondani is közokiratban mond fel (és kézbesíteni is tudja), akkor végrehajtják per nélkül.

nandy # 2010.09.02. 20:11

Amíg hátralék van, addig nem írják át,

Pontosabban: az órát valóban nem írják át, de a tulajdonos kérheti másik óra felszerelését (a bérlőét lezárják), persze ennek is költsége van.

Az átírásnak azért van értelme, mert ha a bérlő nevén van az óra, akkor nem terhelik a bérbeadó ingatlanjára a tartozást.
De az át nem írásnak is van értelme.

Titiána # 2010.09.03. 15:32

habfaragó
és ha lekáderezed? Írtad, hogy tudod, hogy hol laktak korábban. Kérdezd meg az előző bérlőtől, miért jöttek el, pontosan fizettek-e,bár ez utóbbi nem lehet annyira mérvadó, változnak az idők...
Kérdezd meg ezt tőlük is.
A szerződésben leírtakhoz pedig ragaszkodj, ne engedj lehetőleg egyszer sem, legyél határozott, tartsátok be az időpontokat, én úgy gondolom, hogy a bérlő nyakára kell járni, ha egyszer is nem teljesítene időben - saját tapasztalat.
Ha mégis gond lenne, akkor legyen egy nagy adag türelmed, hogy itt vagy máshol érdeklődj, kérdezz.

Ha van időd, jó, ha visszaolvasol jónéhány oldalt, hogy tanulj más hibájából, van itt jó néhány sztori, hasznos tapasztalatok, ötletek.

Sok szerencsét kívánok!

gyertyatartó # 2010.09.09. 13:37

Sziasztok!

egy problémával fordulok hozzátok:
tavaly szeptembertől idén júniusig volt egy albérlőm az egyik szobában. nagyon jól kijöttünk, egészen addig nem is volt semmi gond, amíg a 3 hónapos felmondási idő ellenére június közepén szólt hogy június végén elköltözik (miután kialkudott tőlem nyárra egy nagyon jutányos árat - 25ezer+rezsi helyett 15-ezt lealkudta 12,5-re, merthogy nem lesz fent de tartaná szeptembertől). szóval aztán talált jobbat barátnőivel és mégsem akart maradni nyárra. mondtam h semmi probléma, de a kaució nyilván marad nálam. erre feljelentett az APEH-nál (pedig jogosan nem adtam vissza neki), nem fizette ki a júniusi rezsit, és a kulcsokat sem adta vissza (SOS zárcsere let belőle szombat délben...)
tehát a kérdésem, hogy mire számítsak az APEH-től (persze nem volt bejelentve), és hogy ezután már mindig be kell majd jelentenem az albérlőket, és adózni a bérleti díj meg a rezsi után is? ezt nem magam miatt nem akarom, hanem nem hiszem hogy ennyivel többért is kivennék a szobát. vagy meg lehet ezt valahogy úszni a későbbiekben?

Köszönöm a válaszotokat!

MajorDomus # 2010.09.09. 18:14

Te nem ebben a világban élsz? Nem tudtad hogy adót kell fizetni ? Számold ki mennyi az adókötelezettséged a bérleti dij után azt sürgősen fizesd be. Nagy vész nincs mert az idei bevételről csak jövőre lesz bevallási kötelezettséged. Gond akkor van ha tavaly is nálad lakott azt nem vallottad be. Egyébként képzeld a bérbeadás adóköteles.

MajorDomus # 2010.09.09. 18:15

Te nem ebben a világban élsz? Nem tudtad hogy adót kell fizetni ? Számold ki mennyi az adókötelezettséged a bérleti dij után azt sürgősen fizesd be. Nagy vész nincs mert az idei bevételről csak jövőre lesz bevallási kötelezettséged. Gond akkor van ha tavaly is nálad lakott azt nem vallottad be. Egyébként képzeld a bérbeadás adóköteles.

Titiána # 2010.09.10. 08:39

gyertyatartó
Sajnos muszáj bejelenteni, mert a bérlő kezében ott van a szerződés és ha megharagszik - jogosan, jogtalanul -, bmikor mehet és bejelenthet. Vagy pedig lehet, hogy nem jelent fel, csak emlegeti neked, így viszont nem tudod, hogy igaz-e. :(

Igazad van, nem biztos, hogy ki tudod adni ennyivel többért a szobát, sajnos ezzel nem lehet mit tenni. :( Azzal sem, hogy ki jelenti be és ki nem, mindenkinek ott lebeg a feje felett az apeh, vki bevállalja, vki nem.

nandy # 2010.09.10. 09:14

Khmmm... nem az APEH-tól való félelem miatt kellene adót fizetni, hanem azért, mert törvény írja elő. Akkor is, ha az APEH éppen nem ellenőrzi... De mindegy.

matthiasi # 2010.09.11. 18:12

gyertyatartó !

Ráfaragtál !
bejelentkezel, és utólag adózól !
Ha elkapnak : megfizettetik az adó + még elég magas büntetés is lehet. Amúgy az a 25 % marha sok.
Pl. nem veszik figyelembe az érték csökkenést és az egyébb kiadást !
Az hogy el lehet számolni, egy mese, a kiadások időben teljesen máskor keletkeznek mint a bevétel !
Na mindegy minden állam móhó volt mióta világ a világ !!

matthiasi # 2010.09.11. 18:23

De az át nem írásnak is van értelme.

Írja Nandi.
Így van !
először is a mai bérletek elég kérészéletüek, mire egy bérlő átíratná a többség tovább is áll, aztán ezzel egy kontrol lehetőséget elveszt az ember.
Én pl. nem íratom át - viszont pénzt se fogadok el, csak a csekket viszem, hogy fizesse be.
Ha véletlenül nem fizeti be, azon nyomban jön az infó.
azután tartós nem fizetés (lakbér) esetén a közműveket se tudja kifizetni azon egyszerű ok miatt - nincs mivel , az meg, hogy az ember a számlát nem viszi hozzá, sehol sem lehet felróni- kikapcsolják a szolgáltatásból, majd csak elmegy !!

Szóval ez a

bérbeadás egy eléggé ingoványos terület !
Nem véletelen, hogy komoly vállalkozás nem is foglakozik ezzel !

Pedig régen egy tisztes vállakozás volt - nem véletelen, hogy Bp. felépült !!

matthiasi # 2010.09.11. 18:30

Most is megy a nagy szarrágás ebben az ügyben !
Hol a bankokat akarják megregulázni - rájuk fér, aztán meg fából akarnak vaskarikát csinálni.
Mondja a naiv a még naivabbnak, hogy lesz majd a bedőlt lakásból bérlakás. Ok. de miből fizeti a bérletet az aki a törlesztést se tudja fizetni ?? Vagy úgygondolják, majd más fizeti ?? (pl. az adófizetők )
Pedig rém eccerű : aki nemtud 86 m2 -es lakást fenntartani, annak meg kell elégedni 38 m2 -essel.
A többi : szarkenés !!

MajorDomus # 2010.09.11. 19:53

Odaig egyetertek, hogy az igenyeket a lehetosegekhez kell igazitani.

Titiána # 2010.09.14. 11:01

matthiasi
"... kikapcsolják a szolgáltatásból, majd csak elmegy" - ezzel vitatkoznék.
A miénk 3 hónapig nem fizetett, az émász akkor kapcsolta volna ki/szerelte volna le, ha hárman is hozzájárulunk: émász, mi és a bérlő... Ez nonszensz, a bérlő nyilván nem járul hozzá. Mondhattuk volna másnap egy másik ügyintézőnek, hogy nem lakik ott senki, de ha lesz fogyasztás, akkkor meg minket büntetnek meg hamis állítás miatt...

A vízművek nem kapcsol, mert elemi kötelesség vizet szolgáltatni, a tigázra már nem emlékszem...

Hogy mikor megy el a bérlő, az pedig rajta múlik. A zárat nálunk lecserélte, az ablakon nem mászhatunk be. A miénk pikk-pakk elköltözött, a szomszédok szóltak, hogy költöznek, a kulcsokat a ládában találtuk meg.

TSzabina # 2010.10.06. 16:26

Sziasztok,
abban kérem szakértő segítségeteket, mit tegyünk, ha a bérelt lakásunkat a felettünk álló leáztatta, bútorunk, számítógépünk ment tönkre, de sem Nekik, sem a főbérlőnek nincs biztosítása, ami minket kárpótolhatna.
Ilyenkor kinek kell "benyújtanunk" a számlát?
Főbérlő felajánlotta ugyan, hogy amíg ki nem száradnak a falak, és nem tudunk használni 2 szobát, olcsóbban kapjuk meg az albérletet, sőt idővel megcsináltatja azt, de a tönkrement ingóságainkról nem akar tudomást venni, mondván, a felettünk lakó hibázott.
Persze a felettünk lakó csőtörése sem akarattal volt, Ő mit tehetne? A ház biztosítása csak a helyreállítási munkákat fedezi.
Köszönöm válaszotokat.
Tszabina

Titiána # 2010.10.09. 12:01

Be szeretném írni a bérleti szerződésbe, hogy a lakó után adózunk. Hogy fogalmazzam meg vagy van rá vmi sablon szöveg?

MajorDomus # 2010.10.09. 20:02

Titiana
,,berbeado a berleti dij utan az szja eloleget targyho 12-ig az Apeh szja szamlara befizeti,, pont.
Szabina

Persze hogy nem akarta a csotorest,de lett. Ha a kozos vezetek ment szet, akkor a tarsashaz kozos kepviselojehez fordulj, a tovabbiakat o rendezi.
ha nem, mert mondjuk a mosogep csove durrant szet, akkor a felso szomszed koteles anyagilag helytallni a karokert. A tulajnak semmi koze a te leazasi karodhoz. Ha senki sem fizet, akkor perelheted a felso szomszedot, s szidhatod magadat hogy nem kotottel biztositast a sajat ertekeidre.