Közös képviselő felelősségre vonása és egyéb problémák!


kornyika # 2010.01.05. 05:14

a KKnak, és tőle jött a levél a SZVBnek címezve, cc nekem

ragyasdezso # 2010.01.05. 08:26

És télen nincs az a szakember, aki lapos tetőt bevállalja! (A mekk mesterekről nem beszéltem!)

MajorDomus # 2010.01.05. 17:35

Hibajavitást be kell vállalni mert tavaszig nem ázhat. Most tényleg nehéz űgy mert jégpáncél van fent. Fontos lenne hogy lapostető vagy sátortetős a ház.

kornyika # 2010.01.05. 22:30

Lapostetőről van szó (bocsánat, lehet, hogy akkor nem tetőtérnek hívják, de a lényeg, hogy én lakom a tető alatt közvetlenül). Lehet, hogy ezért Mekk Mesterek jönnek?
Rendben van, műszaki szakértőről lebeszéltetek. Akkor hogyan tudok garanciát kapni arra, hogy hozzáértő ember méri fel a helyzetet és kezd neki a javításnak? Kétlem, hogy aki a házban a vízvezetéket cserélte, az egyszemélyben a tetőszigeteléshez és más tetőn lévő szerkezetekhez valóban értene. Mellesleg bevállalná az én lakásom rendbehozatalát is, tehát egyben festő és villanyszerelő is...

MajorDomus # 2010.01.06. 20:52

Hát igen. Erről tudnék mesélni rémtörténeteket.

kornyika # 2010.01.06. 21:17

Kedves Mindenki, aki segít!

Ebben egyétértünk, azt nem tudom hogy lehetne elérni, hogy ne a mekk-elekék jöjjenek, hanem szakosodott tetőszigetelő ember.

Egyébként közben az SZVB-től fel is hívott egy hölgy, ma pedig ki is jött egy úr, ami annyiban megnyugtató, hogy legalább foglalkoznak az üggyel. Viszont
1, a hölgy is jelezte, hogy a társasház egyik épületében már elköltöttek milliókat a tetőre (több házból áll ui. a társasház) és "Isten ments, hogy ez megint annyiba kerüljön, olcsóbb megoldást kell találni". Ő is azokat a "szakembereket" javasolja, akik eddig jöttek (és a házban ők végeznek mindent a csőcserétől a villanyszerelésig, tehát nem nagy esély van rá, hogy a tetőszigetelésben profik)
2./ az úr (műszaki végzettséggel, nyugdías lehet) ötelete pedig, hogy hagyjuk ezeket a modern megoldásokat, fedjük bádoggal a tetőt! Nem értek hozzá, de ez megint elég szörnyen hangzik- létezik ilyen? Azt állítja, hogy az tartósabb és persze olcsóbb is lenne, szerinte az egész tetőt olcsóbban befedhetnénk vele, mintha egy szakaszon csak javítani kellene a jelenlegit (előre is bocs: nem tudom, most milyen szigetelés van fenn)

Szerintetek hogy érhetném el, hogy ne ilyen féllaikusok tanakodjanak a megoldásról, hanem végre egy hozzáértő ember mondjon véleményt?

(Major Domus, miről vannak rémtörtneteid -a mekk elekekről vagy a lapostetőről?)

MajorDomus # 2010.01.06. 22:20

A tetőszigetelő Mekk Elekről !

Tavaszig ki kell huznod valahogy, ahhoz ragaszkodj hogy fóliával takarják le az egész tetőt mert a hóolvadás a szobádban landol.
A legjobb ha felméreted a tető állapotát. Én azt tenném, hogy mint önjelölt Számvizsgáló Biz. elnök ajánlatokat kérnék egby tavaszi felújitásra. Legalább 3-at. Ez nem kerűl pénzbe, s legalább szakemberek mérik fel a tető állapotát. A közgyülésen képben leszel s konkrét vitaanyag lesz a kezedben.

kornyika # 2010.01.07. 13:43

Állítólag van összefolyó is, Mekk Elekék azon már dolgoztak valamit (legalábbis ezt mondták). Amit én látok a tetőn, az két kéményszerű objektum, amit a strang szellőztetőjeként emlegetnek, ha jól emlékszem. A beázás egyébként pont e 2 objektum közé és alá eső részen van, kb egy méter széles, 10-15 m hosszú sávban.

Az SZVB egyébként holnapra szervezett egy szemlét, amin a gondnok 2 SZVB tag és én leszek jelen. Ez is időhúzás szerintem, idézem az SZVB levélből azt a részt ami alapján ezt mondom:
"Megkísérelnénk kb. megállapítani, megbecsülni, hogy mi lehet a baj. ..amennyire tudunk kimegyünk a tetőre, akár esernyővel, hátha azért kicsit előbbre jutunk, és eredményes lesz a szemlénk. Én azt gyanítom, hogy nem maga a tető beton és annak szigetelése mehetett tönkre, vagy nem ez hibásodott meg, hanem valahol, a szellőzőnél, vagy a klíma kültéri egységnél, ill., ezek szerelvényezésénél, vezetékezésénél, csövezésénél valami elromolhatott, és a víz bejuthatott a tetőszerkezetbe, és innen a lakás mennyezetébe, falaiba, villany vezetékeinek nyomvonalába."
Ezt egyébként a bádogozást javasoló ember írta az SZVB-ől, aki a tetőn még nem is járt, de már szakavatott véleménye van arról, miért ne tetőszigetelő szakember mérje fel a hibalehetőséget. Amit a KK által küldött "szakemberek" nem tudtak megállapítani, majd mi laikusok biztosan megfejtjük:)
Szerintetek kellene erre valamit reagálnom? Mivel tudom őket meggyőzni arról, hogy akármi okozza a beázást (ha nem is a szigetelés hibája, hanem valamilyen szerelvény), akkor is tetőszigetlő szakembernek kellene véleményezni?

kornyika # 2010.01.07. 13:44

Állítólag van összefolyó is, Mekk Elekék azon már dolgoztak valamit (legalábbis ezt mondták). Amit én látok a tetőn, az két kéményszerű objektum, amit a strang szellőztetőjeként emlegetnek, ha jól emlékszem. A beázás egyébként pont e 2 objektum közé és alá eső részen van, kb egy méter széles, 10-15 m hosszú sávban.

Az SZVB egyébként holnapra szervezett egy szemlét, amin a gondnok 2 SZVB tag és én leszek jelen. Ez is időhúzás szerintem, idézem az SZVB levélből azt a részt ami alapján ezt mondom:
"Megkísérelnénk kb. megállapítani, megbecsülni, hogy mi lehet a baj. ..amennyire tudunk kimegyünk a tetőre, akár esernyővel, hátha azért kicsit előbbre jutunk, és eredményes lesz a szemlénk. Én azt gyanítom, hogy nem maga a tető beton és annak szigetelése mehetett tönkre, vagy nem ez hibásodott meg, hanem valahol, a szellőzőnél, vagy a klíma kültéri egységnél, ill., ezek szerelvényezésénél, vezetékezésénél, csövezésénél valami elromolhatott, és a víz bejuthatott a tetőszerkezetbe, és innen a lakás mennyezetébe, falaiba, villany vezetékeinek nyomvonalába."
Ezt egyébként a bádogozást javasoló ember írta az SZVB-ől, aki a tetőn még nem is járt, de már szakavatott véleménye van arról, miért ne tetőszigetelő szakember mérje fel a hibalehetőséget. Amit a KK által küldött "szakemberek" nem tudtak megállapítani, majd mi laikusok biztosan megfejtjük:)
Szerintetek kellene erre valamit reagálnom? Mivel tudom őket meggyőzni arról, hogy akármi okozza a beázást (ha nem is a szigetelés hibája, hanem valamilyen szerelvény), akkor is tetőszigetlő szakembernek kellene véleményezni?

MajorDomus # 2010.01.07. 22:39

Mazsola !
Nem derűlt ki, de valószinűleg gázfűtéses a ház, tehát ezek termofor kémények lehetnek. Ebben az esetben a kéménytető ázik át. Ha a szemlén kinyitják a szervizajtót rajta, meg kell nézni vizes-e az alja(mármint belül) ,ha igen akkor pár 10 ezer ft a javitás.

astor606 # 2010.01.08. 15:37

Tisztelt Fórumozók!
Egy 150 lakásos társasház tagja vagyok(tulajdonos).Van-e lehetőségem megtudni azt,hogy a közös költség 2004-2009 között miért emelkedett 44%-kal.A megnövekedett költségek nem az alapvető és mérhető költségeket érinti(víz,gáz,csatorna,stb), hanem az adminisztrációval,egyéb költséggel stb kiadásokkal kapcsolatos.
Lakógyűlés helyett az írásbeli szavazás esetén a szavazatot nem leadók esetén joga van-e a kk-nek,hogy ezeket a voksokat igennek tekintse,ha számára így pozitív az eredmény?A tulajdonosoknak joga van-e a szavazatok értékelésénél jelen lenni,ill utólag beletekinteni?
Elfogadható-e egy 60milliós költségvetésnél,hogy az elszámolás előtt az összes számla eltűnik,ezért késik az elszámolás,és a tulajdonosok számára bizonytalanná válik az eredmény?
Milyen szervhez tartozik egy társasház működésének felülvizsgálata?
A közös képviselőnek milyen időközönként kell fogadóórát tartania?
Előre is köszönöm.Üdv

astor606 # 2010.01.08. 15:37

Tisztelt Fórumozók!
Egy 150 lakásos társasház tagja vagyok(tulajdonos).Van-e lehetőségem megtudni azt,hogy a közös költség 2004-2009 között miért emelkedett 44%-kal.A megnövekedett költségek nem az alapvető és mérhető költségeket érinti(víz,gáz,csatorna,stb), hanem az adminisztrációval,egyéb költséggel stb kiadásokkal kapcsolatos.
Lakógyűlés helyett az írásbeli szavazás esetén a szavazatot nem leadók esetén joga van-e a kk-nek,hogy ezeket a voksokat igennek tekintse,ha számára így pozitív az eredmény?A tulajdonosoknak joga van-e a szavazatok értékelésénél jelen lenni,ill utólag beletekinteni?
Elfogadható-e egy 60milliós költségvetésnél,hogy az elszámolás előtt az összes számla eltűnik,ezért késik az elszámolás,és a tulajdonosok számára bizonytalanná válik az eredmény?
Milyen szervhez tartozik egy társasház működésének felülvizsgálata?
A közös képviselőnek milyen időközönként kell fogadóórát tartania?
Előre is köszönöm.Üdv

MajorDomus # 2010.01.08. 20:53

Astor !
Egy 150 lakásos társasházban kötelezően müködik Számvizsgáló Bizottság. Fordulj hozzájuk-a kárdéseiddel . Ők ellenőrzik a kőzös képviselő munkáját. Október 1 -től külső szakértővel kell az elszám olást és a költségvetést ellenőriztetni/véleményeztetni.
Az elszáMoló közgyülést május 31-ig meg ,kell tartani ez alól kibuvó nincs ! Mint tulajdonosnak jogod van betekinteni ,, az elszámolás alapjául szolgáló ,, dokumentumokba. Szavazásnál a hallgatás beleegyezés, de ha az 50 % szavazott, s a tőbbsége igennel, akkor az tiszta ügy. Január 1 óta a társasházak az ügyészség felügyelete alá-tartoznak ott rekamálhatsz.

MajorDomus # 2010.01.08. 20:53

Astor !
Egy 150 lakásos társasházban kötelezően müködik Számvizsgáló Bizottság. Fordulj hozzájuk-a kárdéseiddel . Ők ellenőrzik a kőzös képviselő munkáját. Október 1 -től külső szakértővel kell az elszám olást és a költségvetést ellenőriztetni/véleményeztetni.
Az elszáMoló közgyülést május 31-ig meg ,kell tartani ez alól kibuvó nincs ! Mint tulajdonosnak jogod van betekinteni ,, az elszámolás alapjául szolgáló ,, dokumentumokba. Szavazásnál a hallgatás beleegyezés, de ha az 50 % szavazott, s a tőbbsége igennel, akkor az tiszta ügy. Január 1 óta a társasházak az ügyészség felügyelete alá-tartoznak ott rekamálhatsz.

kornyika # 2010.01.08. 22:46

Kedves Segítőtársak,
úgy tűnik az érveitek hatott, KÖSZÖNÖM!
Engedélyt kaptam, hogy tetőszigetelő szakembert hívjak egy szemlére, ha ingyen van. Erre a szemlére össze kell szervezni még az alvállakozót, aki a tetőszigetelést eredetileg végezte, valamint Mekk Eleket (az eddigi munkákat végző "szakember") is. Remélem innentől jobbra fordulnak a dolgok.. De legalább lesz egy reményekkel teli, nyugodt hétvégém:)

MajorDomus # 2010.01.10. 14:09

Mazsola !
Részben egyetértűnk de csak részben gondolok itt az áremelésekkel -kapcsolatosan. Egyesek a holdon élnek ?
Más. Az irásbeli szavazásra vannak előirások az szmsz-ben is szabályozni kell. Komolytalan az a képviselő aki a szavazást ugy értékeli ahogy neki tetszik. A -szavazást kiértékelni a tul. Hányad alapján kell az Szb felügyelete alatt.
A tulajdonosnak törvényadta joga hogy betekintsen az iratokba de nem mindenbe ! Amelyek ,,az elszámolás alapjául szolgálnak,, .Ez nem mindegy !

MajorDomus # 2010.01.10. 18:32

Nem !
Az egész évről Neked kell elszámolnod mert te vagy hivatalban.
A-leirásodból arra következtetek,hogy kézzel könyvelsz, 507-es naplófőkönyvet. Igy nehéz átlátni a kollega 8 hónapi munkáját. Én számitógéppel (program) könyvelek,ennek megvan az a hátránya ha átveszek egy házat visszamenőleg le kell könyvelnem az egész évet mert az ART előirásai szerint a könyvelés- módján évközben nem lehet változtatni.
Az az előnye is megvan viszont hogy utólag nem kerűlök ilyen helyzetbe. Egyet tehetsz hogy számszakilag legalább 2009 egyezzen,
Az egész évet ujra kell könyvelned. Gondolj arra hogy az egyszerüsitett beszámoló és eredménylevezetés -sem fog stimmelni amit szintén Neked kell elkésziteni. Ha hiány van, azért -a kollega -felel,de köteles vagy a közgyűlésen ismertetni,érdeked is nehogy te felelj érte.
Ha 50 albetétnél nagyobb, akkor ugyis könyvvizsgálat következik, ráadásul nem látod az év -egészét.

MajorDomus # 2010.01.10. 18:32

Nem !
Az egész évről Neked kell elszámolnod mert te vagy hivatalban.
A-leirásodból arra következtetek,hogy kézzel könyvelsz, 507-es naplófőkönyvet. Igy nehéz átlátni a kollega 8 hónapi munkáját. Én számitógéppel (program) könyvelek,ennek megvan az a hátránya ha átveszek egy házat visszamenőleg le kell könyvelnem az egész évet mert az ART előirásai szerint a könyvelés- módján évközben nem lehet változtatni.
Az az előnye is megvan viszont hogy utólag nem kerűlök ilyen helyzetbe. Egyet tehetsz hogy számszakilag legalább 2009 egyezzen,
Az egész évet ujra kell könyvelned. Gondolj arra hogy az egyszerüsitett beszámoló és eredménylevezetés -sem fog stimmelni amit szintén Neked kell elkésziteni. Ha hiány van, azért -a kollega -felel,de köteles vagy a közgyűlésen ismertetni,érdeked is nehogy te felelj érte.
Ha 50 albetétnél nagyobb, akkor ugyis könyvvizsgálat következik, ráadásul nem látod az év -egészét.

MajorDomus # 2010.01.10. 19:05

Világos igy egyszerübb a helyzet.
Ha eljutsz aug 31-ig vagy ameddig a kollega lezárta a főkönyvet, lesz egy egyenleged, bankszámlán és házipénztárban.
A különbséget köteles kifizetni,én ilyen esetben mindig azt kérem hogy csekken a saját nevén- fizesse be a számlára az a tiszta beszéd.
Onnantól kezdve már az év -végéig nem lesz gondod mert egyezik a könyvelés.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.01.10. 19:16

és ha nem fizeti be?

MajorDomus # 2010.01.10. 19:23

Ha bizonyitható, márpedig a bizonylatok alapján ez nem kérdés, akkor vannak erre törvényes módszerek.
Fizetési Meghagyás és társai....

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.01.11. 08:17

:( Tudom, hogy hülyeségeket kérdezek, de amiről itt beszéltek annyira bonyolult számomra.

ragyasdezso # 2010.01.11. 09:41

MD

Csak ahhoz hogy az FMH-t kiadd kell közgyűlési határozat:
28. § (1) A közgyűlés kizárólagos hatáskörében határoz:

  1. a közös képviselő (az intézőbizottság elnöke, tagja), illetőleg a számvizsgáló bizottság elnöke, tagja (az ellenőrzési feladatot ellátó tulajdonostárs) ellen kártérítési per indításáról, illetőleg büntetőfeljelentés megtételéről;
MajorDomus # 2010.01.11. 20:29

Ez nem is -vitás,de nem ez-volt-a -kérdés.
Általában ez ugy történik-hogy megválasztanak októberben megkapom a ház iratait,sajnos-visszamenőleg-le kell -könyvelnem január 1-ig. Ekkor mondjuk novemberben,látom mi a helyzet, uj közgyűlést hivok össze ahol javaslatot teszek a szűkséges változásokra. Ha gond van a kollega munkájával itt adom elő, nehogy később rajtam verjék le az ő hűlyeségét is. Ha pénzügyi hiány van itt döntenek hogy mi legyen,mit lépjünk.

ragyasdezso # 2010.01.11. 20:56

Mazsola66

Ez nem akarom vagy nem akarom kérdése! Köteles vagy az eltérést feltárni, és a közgyűlés elé vinni. Az majd eldönti, hogy mi legyen!