Közös képviselő felelősségre vonása és egyéb problémák!


ragyasdezso # 2010.02.26. 10:47

Mazsola66

Úgy van ahogy nandy írta! Ő az eredménylevezetést és az egyszerűsített mérleget nézi.(Ha rosszul adták meg az nem az Ő sara. Benne van a szerződésben, hogy a megrendelő mit köteles a rendelkezésére bocsájtani. A mérleget és az eredménylevezetést ha a k.k.-nak nincs könyvelői képesítése könyvelővel kell elkészíttetni ára 25-30 ezer körül van!) 2 oldalas könyvvizsgálói jelentést ír az egyik a mérlegről/beszámolóról szól, a másik pedig a tervezetről és azt csatolják majd a jegyzőkönyvhöz. Szóval nem kell rögtön jelzőt írni, mert lehet, hogy mégis jó az!

ragyasdezso # 2010.02.26. 15:14

Mazsola66

Ha könyvvizsgáló akkor a 700-as és a 3400-as standard szerint dolgozik és adja ki a jelentését. A standard csak a mérleg és az eredménylevezetés vizsgálatát tartalmazza illetve véleményt a jövő évre vonatkozó pénzügyi információk vizsgálatáról. A végeredmény sokban függ az átadott anyag minőségétől. Persze, hogy nem egyformán dolgoznak, hiszen a standard mellett azért szubjektívum is létezik.

Kisbuksi # 2010.02.26. 19:19

Kedves Mindenki!

két kérdésem lenne: ha van hőmennyiség mérő a társasházban, akkor a közgyülés határozhat-e úgy,hogy a fűtésszámla 70% átalány, ( légköbméter arányban szétosztva a lakásokra) és csak 30% a hőmennyiség mérő által mért tényleges fogyasztás. én kisfogyasztó vagyok, nem szeretem a 25-30 fokot, ezért szereltem fel termosztátot a fűtőtestekre, de ennek ellenére többet kell fizetnem ezután, mert a szétosztott mennyiség több, mint amennyit eddig fogyasztottam.
A közgyülés megszavazta ezt, mert a lakások 70% két ember birtokolja és ők így döntöttek.

Tulajdonképpen bármit megszavazhatnak, hiszen bőven 50 % fölött van a szavazatuk, ezek szerint bármit megtehetnek a lakókkal?

MajorDomus # 2010.02.26. 21:59

Mazsola !
A könyvvizsgáló nem köteles aláirni a tavalyi beszámolót.
Ahogy Nandy leirta nekik előirt standard szerint kell vizsgálniuk.
Ezt meg is tette. A beszámoló és a költségvetés összeállitása a k.k dolga,ha alapvető hibák vannak benne az az ő felelőssége.
Ha nem olyan szinvonalas mint a te munkád,akkor a kollega képzettségével vannak gondok.
Azt végzi el amivel megbizták. Abban igazad van,hogy a tavalyi beszámolót és az idei költségvetést véleményeznie kellett volna,hiszen ennek hiányában a közgyűlés dbyhiket sem foigadhatja el. Akkor miről -dönt az elszámoló/tervező közgyülés és-miért- fizetik ki a könyvvizsgáló diját ?

MajorDomus # 2010.02.26. 22:09

Kisbuksi

Kevered a fogalmakat. A felosztás- nem lehet több mint a fogyasztásod,mivel a költségosztó nem mérőmüszer hanem arányszámot -mutat meg,vagyis azt hogy a nagyszobai radiátorod a ház 20 radíátorának összfogyasztásából ? %-al részesedik.

A közgyűlés többségi döntéssel bármiről (fűtésügyben)dönthet akár 90/10 % felosztásról is.

Itt a lényeg az ami az országban a leggyakoribb felosztási mód,hogy a központi hőmennyiségmérőn megmért 1000 Gjoule fogyasztás 70 %-át a költségosztók szerint, a 30 %-át a lm3 szerint osztják fel,- ezzel kompenzálva a kedvezőtlenebb adottságu ( szélső, északi fekvésü) lakások többletköltségét. Ne aggódj,senki nem csap be !

ragyasdezso # 2010.02.27. 10:50

Mazsola66

Ha az eredménylevezetés és mérleg hibás akkor nem is fog kijönni!

MajorDomus # 2010.02.27. 20:44

Ellenőrizd le a beszámoló adatait !
Ha ott hiba van, az eredménylevezetés az életben nem fog összejönni.

Kisbuksi # 2010.02.28. 15:21

Köszönöm a válaszod Major Domus.

Bizonyára nem akarják becsapni a lakók egy részét, de kétségtelen, hogy többet fizetek, mint eddig, kétszeresét, mint tavaly télen, pedig a gáz ára ugyan nött, de nem a kétszeresére. Lehet, hogy nem írtam az első kérdésemben, de a lakások felvannak szerelve hőmennyiség mérőkkel, eddig pontosan kiszámolták ki mennyit fogyaszt. Nekem sem előnyös ez a változás, mivel keveset vagyok otthon, így keveset fűtök.

Tehát a közgyülés arról is határozhatna, hogy eztán a víz fogyasztását is felosztják, annak ellenére, hogy minden lakás rendelkezik vízórával is?

Az létezik, hogy 1 köbméter melegvíz 5000 Ft?

Soma 2 # 2010.02.28. 16:49

Sziasztok!

Lehet,hogy buta kérdést teszek fel,de nem tudom mi a különbség a közös képviselet díja,és a társasházkezelés díja között.
Hozzátenném,hogy van külön gondnoki díj is elszámolva.

Köszi
Soma

MajorDomus # 2010.02.28. 17:02

Soma

A dijban semmi. ( sajnos )

MajorDomus # 2010.02.28. 17:10

Kisbuksi

Megint nem ment el a válasz akadozik a netem ?

Na az a lényeg hogy 2 kűlönböző dologról van szó.
A vizdijat a vizmü számlázza neked,abba a közgyülés nem avatkozik bele. Kivéve azt az esetet h a háznak számlázzák s a k.k szedi be.

A fütés más. Ott a költségmegosztó nem mérőmüszer mint a vizóra.
A központi hőmennyiségmérő müszeren megmért fogyasztást a költségosztók adatai alapján gyakorlatilag a % számitás szerint osztjátok szét. Ha tavaly 2500 Gjoule-t fogyasztott a ház most pedig 3000 Gjoule-t akkor most 20 %-al többet kell fizetned mert hidegebb a tél. Ha keveset vagy otthon,zárd le a termosztát szelepeket s máris spórolsz.

osmi # 2010.02.28. 19:10

Soma 2!
A közös képviselő nem feltétlenül tház kezelő is egyben.
Ez esetben valószínűleg külön válik a dolog. A közös képviselő feladata a kgy.-i döntések előkészítése és végrehajtása, valamint a közös ks. beszedése és gondoskodnia kell a tház kezelés ellátásáról.Esetetekben, feltételezem, hogy erre a feladatra megbízottat vesz igénybe. A gondnoki teendők ezen kívül esnek / nagyjából régi házfelügyelői feladatkör/.

MajorDomus # 2010.02.28. 22:55

Osmi !
Közös képviselőről csak akkor- beszélünk ha a házban lakik s m aga is tulajdonos. A t.házkezelő üzletszerüen végzi a tevékenységet mint vállalkoző, s május 11-től regisztrált kezelő. A dijban ez nem jelenik meg sajnos.

Soma 2 # 2010.03.01. 07:00

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat!

Kissé értetlenül olvastam a 2010. közös költség tervezetét. Ugyanis 2009-ben a társasházkezelés, képviseleti díj egy tételként szerepelt, most két külön tételt alkot, természetesen emelkedett mindkettőnek a díja. Egy ugyanazon személy látja el mindkét feladatot.
A k.képviselőnk nem a mi házunkban lakik, nem tulajdonos, a fia a gondnokunk, a takarítás egy rokon végzi (lényegesen emelkedett a díj)
Jó pár lakó szóvá tette ezt a felállást, a válasz: mivel Kft-je van, azt alkalmaz, akit akar, senkinek nincs köze hozzá.

Kérdezem!
A közös képviseletet csak olyan személy láthatja el, aki lakástulajdonos, a házban lakik?
Vagy ez csak papíron létező „szabály” a gyakorlat pedig lényegtelen?
A 2010-ben tervezetben már szerepel a hivatalos felszólítás a nem fizető lakókkal szemben, de szóban is hallani lehet, három fizetési felszólítás után, kilakoltatás.
Nyilván vannak notórius nem fizetők, de, sajnos egyre több az olyan lakó, aki szűkös anyagi körülménye miatt képtelen eleget tenni minden fizetési kötelezettségének.
Bizonyára én gondolom rosszul, hogy egy közös képviselőnek, a feladatai közé tartozna az is, hogy megkeresse a költségcsökkentő tényezőket.
Üresen állnak üzlet helységek, a ház fekvése alkalmas lenne különböző reklámtáblák elhelyezésesre, stb.

A mi közös költségünket 46 tétel alkotja.
Csak két dolgot említenék. (sajnos van több is)
A felvonó kezelés, ügyelet.
Ezt hivatalosan kinek kellene ellátnia?
Víz és csatornadíj.
A saját fogyasztásom mellett, még ez is szerepel a fizetési listán.
Egy bizonyos összegig rendben is lenne, mert a takarítás vízfogyasztással jár, de a heti egyszeri felmosásra használt vízmennyiség, messze nem arányos a fizetendővel.

Soma

Soma 2 # 2010.03.01. 08:11

Mazsola!

Köszönöm a gyors válaszod!

osmi # 2010.03.01. 13:05

MD!
Ezeket honnan veszed ?!

Kisbuksi # 2010.03.01. 17:43

Köszönöm a válaszod MajorDomus, de van egy olyan érzésem, hogy nem egy csűrben csépelünk, bizonyára nem írtam le elég érhetően a kérdéseimet és a hozzá tartozó dolgokat.
Talán azzal kellett volna kezdjem, hogy nem távfűtés van a házban, és minden lakáshoz külön hőmennyiség mérő van. Eddig amennyit fogyasztottunk annyit fizettünk. Most hiába zárom el a fűtőtest csapjait, akkor is többet fizetek, hiszen a ház teljes fogyasztásának a 70%-át szétosztják a lakások között légköbméter arányban. Csak a 30%-a tényleges fogyasztásom.

Szóval, a háznak egy gázórája van, arról megy a fűtés is és a meleg víz is. Tehát a meleg vízet a házban lévő kazán állítja elő s annak a köbmétere bizony nyáron is, -amikor kint is 30 fok van- közel 5000 ezer forint. Ez drágának tünik, nektek nem?

Még egy fontos kérdés: ha egy többségi tulajdonos van, akkor az fütyül, a többi "kisebbségben" lévő lakó táncol? Magyarán azt csinál, amit akar, ha ővé a többsége a lakásoknak (kb 70-75 %)????

ragyasdezso # 2010.03.01. 18:39

Kisbuksi

A kisebbség a számára hátrányos döntés ellen 60 napon belül az ügyészséghez vagy a bírósághoz fordulhat.

ragyasdezso # 2010.03.01. 18:45

Soma 2

Van beleszólásotok abba hogy kit alkalmaz, ugyanis a
közgyűlés dönti el hogy kit és mennyiért alkalmaz a k.k. csak a munkáltatói jogokat gyakorolja.

osmi # 2010.03.01. 19:15

"A kisebbség a számára hátrányos döntés ellen 60 napon belül az ügyészséghez vagy a bírósághoz fordulhat."
Csak a bírósághoz-lehetőség szerint 60 napon belül. Az ügyészséghez tv.-,SZMSZ-,A.O.rend. megsértése esetén.

ragyasdezso # 2010.03.01. 20:10

osmi

Amennyiben a többségi tulajdonos a többségével bizonyíthatóan visszaél, úgy az ügyészséghez is fordulhat.

MajorDomus # 2010.03.01. 21:16

Osmi !
A társaházkezelőknek május 11-ig regisztráltatniuk kell magukat az Ingatlanvállalkozásfelügyeleti Hatóságnál O-s adóigazolással oklevél bemutatással 2,200 ft illetékbélyeggel stb.
Aki ezt elmulasztja, május 11 után nem dolgozhat társasházban 30/2009 ÖTM rendelet.

MajorDomus # 2010.03.01. 21:19

Csak a bizonyitási teher mint felperest a kisebbséget terheli.
Ha demokratikusan csinálja akkor- viszont azt csinál- amit akar.

osmi # 2010.03.02. 08:50

MD!
"Közös képviselőről csak akkor- beszélünk ha a házban lakik s maga is tulajdonos."
Ezt honnan veszed?

Kisbuksi # 2010.03.02. 17:31

Hát...köszönöm...