Ingatlanügyek


nonolet # 2017.05.22. 13:35
Maya129 # 2017.05.22. 15:25

Kedves Fórumozók!
Édesapám eladna, majd vásárolna egy másik ingatlant, amelyet nekem kíván ajándékozni. Haszonélvezeti jogot sem kíván magának. Mivel a házastársak között illetékmentes az ajándékozás, én a felét a férjemnek ajándékoznám. A kérdésem az lenne, hogy bővítésre (tetőtér beépítés) az ajándékozást követően mikor vehetnénk igénybe a Csok-ot? Köszönöm!

drbjozsef # 2017.05.22. 18:49

Amint megfeleltek a feltételeknek.

https://hitelnet.hu/…-beepitesre/

Mikor? Hát amint Te megkaptad édesapádtól már lehetne, de a további tulajdonváltási műveleteket a csok megakadályozza, úgyhogy ha tényleg a férjednek akarod ajándékozni a felét, akkor amit az átfutott az ingatlannyilvántartáson.

atillaahun # 2017.05.22. 20:08

Segítségüket kérem, hogy mely törvény mely része szabályozza a társasházi lakások felújítását.
Az egyik helyiségben az ablakot 50 centivel megnövelném lenti irányba, ami ugye megváltoztatná a homlokzati képet. Azt szeretném tudni, hogy ilyen mértékű módosítást megtehetek magam vagy valakinek az engedélyére van szükségem?

MajorDomus # 2017.05.22. 21:03

Egyik sem!
Nem teheted meg!
Igen,a közgyűlésére,mint tulajdonos,és a Főépitész hozzájárulására!

Kata5825 # 2017.05.22. 21:20

Kedves Fórumozók! Lentebb kérdeztem valamit, senki nem tud rá választ adni?

drbjozsef # 2017.05.23. 06:59

Válaszoltak.

Ez egy jogi fórum, Te pedig nem jogi kérdést tettél fel.

Szerinted ki tudhatja itt, hogy kaphatsz-e hitelt?

Igen, kaphatsz. Elég pici eséllyel ezekkel a feltételekkel, de elvileg nincs kizárva.

Menj el egy neked szimpatikus bankba, és kérdezd meg, erre adnak-e hitelt.

Jogi akadálya mindenesetre nincsen.

Kata5825 # 2017.05.23. 08:14

drbjózsef Köszönöm a válaszod!!Üdv!

kecsandi # 2017.05.23. 08:18

Sziasztok!

Remélem jó helyre írom kérdésem...

Van egy kertes ház, ami banki jelzálogjoggal terhelt. A tulajdonos kb 6 éve nem tudja azt fizetni, ezért a bank rátette a kis kezét. Konkrétan Citibank. A banki tartozás kiegyenlítésébe beszát még egy bank is a fedezet miatt (nem tudom miért...gonodlom valami biztosítás miatt). Utóbbi bank a tőketartozás 75%-át kifizette a Citinek. Az ügy végrehajtóhoz került, de kisebb nagyobb utánajárás után kiderült, hogy közvetlen a Citibanknak is tudunk vételi szándéknyilatkozatot tenni. Ezt a szándéknyilatkozatot elbírálják, egyezkednek a másik bankkal és eldöntik elfogadják-e vagy sem.

Az ingatlanról tudni kell, hogy ez egy két generációs ház, a kisebb lakásban a tulajdonos elhunyt férjének a testvére lakik jelenleg és csakis szivességből. Semmilyen joga nem lenne ott tartózkodni, egyszerűen az örökös feleség mmegengedte neki. A tulaj nem is lakik a házban, évek óta kiköltözött és új életet kezdett.

A házban valahol csőtörés lehet, ami látszik 1-2 falon, de ez a pali nem foglalkozik vele. Ráadásul még a radiátorokat is leszedte, mosdókat, csaptelepeket és szépen eladogadta.
Beleírhatom a vételi szándéknyilatkozatba, hogy az ingatlan csőtörés, beázás stb miatt felújításra szorul?

Tehát most ott állunk, hogy a vételi szándéknyilatkozatot el kell küldenünk a bank ügyvédjének.
Kérdésem az lenne, mit tanácsoltok, mikre figyeljek amikor ezt a szándéknyilatkozatot benyújtjuk a bank felé?
Későbbiekben mire figyeljek, milyen buktatók lehetnek még?
Banki tőketartozás alá mennyire lehet menni az árral amikor az ajánlatomat megteszem?

Előre is köszönöm segítségeteket!

kecsandi

atillaahun # 2017.05.23. 14:27

MajorDomus,

értem, köszönöm.
Azért még a törvényt (vagy részletét) megtudná adni, ami ezt pontosan kimondja?

nonolet # 2017.05.23. 19:25

"Semmilyen joga nem lenne ott tartózkodni, egyszerűen az örökös feleség mmegengedte neki."

Az örökös feleség az

  • tulajdonos?

és/vagy

  • haszonélvező?

Mert, ha igen,
akkor TÖKÉLETES JOGA VAN... ott lakni a sógornak.

Kirakni sem tudod, csak az örökös feleség tudja kirakni is.

nonolet # 2017.05.23. 19:28

Így aztán főleg arra számíts, hogy

  • sem a sógor
  • a sem az örökös feleség

nem rakható ki a házból...

Ennek tudatában tervezgesd a jövőt.

MajorDomus # 2017.05.23. 21:44

Attilahun

CXXXIII/2003 tv. a társasházról

MajorDomus # 2017.05.23. 21:47

28. §37 (1) A közgyűlés kizárólagos hatáskörében határoz:

  1. az alapító okirat módosításáról, a társasháztulajdon megszüntetéséről;
  2. a közös tulajdonban álló épületrészek használatáról, hasznosításáról, fenntartásáról,átalakitásáról,és a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások vállalásáról;
  3. a közösséget terhelő kötelezettségek vállalásáról;
atillaahun # 2017.05.24. 05:19

MajorDomus,

köszönöm.
Viszont ezek szerint akkor a nyílászárókat sem cseréltethetem a közgyűlés engedélye nélkül? Mert végülis az is a közös tulajdonú főfalban van, ami gondolom már nem az enyém (?).

Nekem építész valami olyan szabályt emlegetett, hogy a homlokzati falon 1 m2 alatti változtatás nem engedélyköteles (ha az statikailag nem befolyásolja az épület szerkezetét). Csak ezt sehol nem találom leírva.

Üdv.

nonolet # 2017.05.24. 08:02

Az építészed butaságokat beszélt.

-

Bizony, az ablakcsere is részben közös ügy.
Mert az egységes homlokzatot meg kell(ene) tartani.

A falazat átalakítás meg pláne közös ügy...

Andosz76 # 2017.05.24. 11:29

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem. 2011-ben eladtam egy ingatlant részletfizetésre tulajdonjog fenntartással. Az összeg nem került kifizetésre vevő által, jelenleg is tartozik. Múlt év augusztusában járt le a határidő. Az eredeti bankszámla kivonatokkal rendelkezem. Vevő követeli a bank összesítőjét, holott neki is rendelkeznie kell a pénzbefizetés után járó nyugtával. Ezt azonban nem hajlandó a rendelkezésemre bocsátani. A szerződést háromszor szegte meg, de bevallom türelmes voltam. Követelheti ezt rajtam?, ha igen, átháríthatom a költséget vevőre, vagy egyszerűen hagyjam az egészet és álljak el az adásvételtől, ahogy azt a szerződés tartalmazza?

Köszönöm!

pazs # 2017.05.24. 12:57

Mi az a banki összessítő? Mit tartalmaz a szerződés? Mit vitat a vevő?

Hogy megszüntesd-e a szerződést, azt te tudod, mármint hogy mi áll érdekedben.

Andosz76 # 2017.05.24. 17:24

Kedves pazs!
A vevő úgy "érzi" kifizetett. Számlakivonatok alapján, amelyet a banktól kaptam még több, mint 100e Ft hiányzik a vételi árból. A banki összesítőt a bank adja, visszakeresve öt évre, hogy vevő mennyit fizetett a számlájára. Ez el is fogadható lenne, ha nem rendelkeznék az eredeti bankszámlakivonattal és nem kerülni mindez nekem 25e Ft-ba.
A ház azért került eladásra mert épp váltunk az ingatlan másik tulajdonosával. Hat éve teljesen külön életet élünk, nem hiányzik, hogy bármilyen közünk legyen újra egymáshoz (gyerek nem volt), így végre minden közös pontot lezárhatnánk.
Célunk, hogy a vevő fizessen és az egész ügyet elfelejtsük.
Tud segíteni valaki?

nonolet # 2017.05.24. 18:47

1.

Alapvetés, hogy ...

Aki állít az bizonyít!

A vevő állítja, hogy már mindent kifizetett.
Nos, akkor mutassa be a bizonylatait.

Azok alapján tudod ellenőrizni, hogy: minden megérkezett-e?!

  • * -

2.
Negatív dolgot nem lehet bizonyítani.
Azt nem tudod bizonyítani, hogy ő nem fizetett.
CSAK!!! azt, hogy nálad nincs még a teljes összeg lekönyvelve, akármiért.

Ha a vevő mást állít, akkor első körben mutassa be a bizonylatait... és kiderül mi a hiba nálad, vagy nálad.

  • * -

Szóval a labda a vevőnél van, nem nálad.
Ő tudja az állítását bizonyítani.

atillaahun # 2017.05.24. 19:08

MajorDomus,

tehát az, hogy a felújítás, homlokzati átalakítás nem építési engedély köteles a 312/2012. Korm. rendelet 1. melléklet 1. bekezdése szerint - pont nem érdekli majd a lakásszövetkezetet?

nonolet # 2017.05.24. 20:38

Ettől még az EGYÉB szabályok betartandók!

pl. az is, hogy a homlokzatra
milyen előírás érvényes
a közös tulajdon esetén.

MajorDomus # 2017.05.24. 22:04

Nem érdekli,mert arra a lakásszövetkezet alapszabálya,vagy a társasházi törvény vonatkozik! Lásd lentebb!

pazs # 2017.05.25. 06:18

Andosz76: nonoletnek igaza van, ha a vevő úgy "érzi", hogy kifizetett, akkor igazolja ő, hogy tényleg. Ezt persze lehet úgy is, hogy te szerzed be a banki összesítőt, de az akkor az ő költsége.
A tulajdonjog bejegyzési engedélyhez, gondolom, akkor jut a vevő, ha kifizeti a teljes vételárat, úgyhogy neki kéne csipkednie magát.

atillaahun # 2017.05.25. 10:57

MajorDomus és nonolet,
köszönöm a válaszokat. (;