Társasházak jogásza!


makaii84 # 2020.11.12. 18:40

Kedves Grave7!

Ezek alapján, mégis miből gondolod, hogy többet kell fizetned?
Egyáltalán van "bármi írás" arról, hogy X összeget kell havonta fizetned?

Csak a meghatározott egységárak tűnnek magasnak. A fűtés 20 forint / kwh az elég magas, nem? De igazad van, lehet, hogy kicsit előrerohantam....
mindenestre köszönöm a válaszokat.

Grave7 # 2020.11.12. 16:32

@makaii84:

2020.11.11. 18:52-kor írtad:
Nálunk mindent közüzemi díj távleolvasással történik elszámolásra és a társasház számlázza ki nekünk.

Amennyire utána tudtam járni a szolgáltatófüggő díjazás kb. 12-15 Ft/Kwh mozog, ezzel szemben a társasházkezelő nekünk 20Ft/Kwh-val számlázza a fogyasztásunkat [...]

2020.11.12. 12:54-kor írtad:
[...] még egyáltalán nem kaptunk elszámolást, mert azt állítja a közös képviselő, hogy nem működik a távleolvasás... szóval, igen, nem kaptunk méág semmit.

Ezek alapján, mégis miből gondolod, hogy többet kell fizetned?
Egyáltalán van "bármi írás" arról, hogy X összeget kell havonta fizetned?

frozen # 2020.11.12. 15:44

Hapciusz

Az elmúlt időszakban sikerült beszerezni bizonyítékként pár valótlan számlát, hiteltelen jegyzőkönyveket, illetve csináltak még jó pár hülyeséget, természetesen minden dokumentálva...

Kértem az elszámoltatásukat is, nem fogják megúszni ha rajtam múlik...

Természetesen majd elmondom, hogy mi volt, remélem hamarosan...

Köszi

Hapciusz # 2020.11.12. 14:56

Ftozen, jogos. En is kaptam.ilyen javaslatokat, csakhogy nem egyszerű megoldás ez sem.
Az rendben, ha vannak papirjaid.
Drukkolok!!!
Számolj be mindenről, hadd okuljunk mi is.

frozen # 2020.11.12. 14:51

Hapciusz

Igen, sajnos lettek papírjaim...

Ha se a társasházkezelő (akit ugye azért fizetnek a tulajok, hogy ellássa a törvények szerint minden tulajdonos képviseletét), se a jegyző, se az építéshatóság nem veszi figyelembe a rá vonatkozó törvényeket, egyszerűen lepattintják az ügyfeleket, más út nem maradt.

Az nem megoldás, hogy ilyen aljas emberek miatt én költözzek...

Köszi

makaii84 # 2020.11.12. 13:57

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Oké, de én csak próbáltam megértetni magamat. A helyzetet. Hiszen még nem számláztak/fizettettek ki velünk semmit, ezért nem tudom, hogyan fog zajlani.
Szóval, ha elszámolás történik, az úgy rendben van? Elszámoltathatnak velünk tobbet, mint amennyit ők továbbfizetnek a szolgáltatónak?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.12. 13:49

Hadd emlékeztesselek, hogy korábban nem "elszámolást" írtál, hanem "számlázást". Többször is.
Tudod, ha az ember egy kijelentő mondatot közöl (pl. "a társasház számlázza ki nekünk"), az bizony állítás. Tényállítás.

makaii84 # 2020.11.12. 11:54

Kovács_Béla_Sándor!

Igyekeztem nem állítani semmit, még egyáltalán nem kaptunk elszámolást, mert azt állítja a közös képviselő, hogy nem működik a távleolvasás... szóval, igen, nem kaptunk méág semmit.

NAgyon köszönöm a segítséget!
KCSB

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.12. 11:19

Kisebb összegbe mernék fogadni, hogy többszöri állítosaddal ellentétben nem kaptok ti erről számlát.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.12. 11:18

Ez hülyeségnek számít. Meg is kellene változtatni.

A társasház nem egy jogi személy, amely magánjogi jogviszonyokban állhat a saját tulajdonosi közössége tagjaival.

Szerintem ha bárki bejelenti törvényességi felülvizsgálatra a jegyzőnek, az meg fogja állapítani a jogellenességet. De azért egy jó érvelés az indítványba nem ártana.

makaii84 # 2020.11.12. 10:07

Kovács_Béla_Sándor!

Ez van az SZMSZ-ben:
közös költséggel együtt kell fizetni a társasház által nyújtott közműszolgáltatások (melegvíz díj, fűtési díj, hűtési díj valamint fűtési és hűtési alapdíjakat) - továbbiakban rezsi díjak - illetve hidegvíz díjat is.

2.4.4.2. Közműdíjak fizetése:
A tulajdonosok az alábbi közmű szolgáltatások díját a közös költséggel együtt fizetik a társasház üzemeltetési számlájára.
· hidegvíz- és csatorna díj m3 fogyasztás alapján
· melegvíz-és csatorna díj m3 fogyasztás alapján
· fűtési díj GJ fogyasztás alapján
· gépészeti alapdíj (a használati melegvíz előállításához rendelve) tulajdoni hányad/hó
Az ingatlanonként előirányzott mennyiségek becsülve lesznek, majd a közműórák mérési eredményei alapján készül az elszámolás.

Nem tudom ez minek számít....
Köszönöm
KCSB

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.12. 09:38

Makaii84, eleve a számlázás aggályos. Már ha tényleg az, és nem csak te hívod így.

Zoltanuss # 2020.11.12. 08:55

Nos megismétlem : Van egy 1,1 millós munka az alábbiak szerint :
Ráadásul előirányzatnak a költségvetésben 1, 1 millió van fel véve. És a közgyűlés megszavazta. Akkor éppen akadályoztatva voltam (kórház), így csak most értesültem erről. Véleményem szerint :

  1. valaki kitalálta, hogy ezt kellene csinálni,
  2. terv és ajánlat kell,
  3. ha van ajánlat akkor kell tételes költségvetés

Ekkora munkánál ha terv nincs is de egy tételes költségvetés csak létezik. Van e jogom mint tulajdonosnak kikérni ??
Lehet 3 -5 lap 10 - 15 tétellel. Ma már elektronikusan vannak ezek megadva. Nálam már kis munkáknál is elektronikusan adták 10 éve is az ajánlatot.

makaii84 # 2020.11.12. 08:09

Köszönöm.
És tud nekem esetleg valamit mondani ezzel kapcsolatban? Csinálhatnak olyat a társasházkezelők, hogy többet számláznak a lakóknak, mint amit fizetnek a szolgáltatónak?
Bekérhetem, mint lakó a közüzemi számlákat?
Előre is köszönöm a válaszát.
KCSB

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.12. 07:50

Igen.

makaii84 # 2020.11.12. 07:07

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Előző üzenete nekem volt válasz?

Nem egyértelmű, hogy mi is történik. Ha valóban "számlázás", az valószínűleg visszaélés.

Előre is köszönöm,
KCSB

Hapciusz # 2020.11.11. 22:19

Frozen,

Èvekig tartó pernwk nèzel elèbe. Ha vannak papirjaid, szakèrtői ès orvosi szakvèlemènyek,amijet csatolni tudsz, igazolni tudsz a törvènysèrtő állapotokra,akkor gyorsabb lefolyású lehet a per. Hacsak nem támadják meg folyton ... és tetemesek kehetnek a költsègek :-(
Eladáson nem gondolkoztál? Járhatóbb út lenne és idegileg is kímèlőbb megoldás

frozen # 2020.11.11. 20:46

Hapciusz

Beadtam a keresetet a társasház ellen pár hónapja az eredeti állapot helyreállítása, a pincefödém szigetelés eltávolítása, egészségkárosítás stb. miatt.

Most már letelik a 75 nap, már kellene jönni valaminek; de eddig nem kaptam semmit.

Hiánypótlást nem kértek, akkor valószínűleg nem volt benne hiba, én írtam meg sk.

Egyelőre csak polgári per...

Hapciusz # 2020.11.11. 20:25

Szia frozen,

sajnálom, hogy nem jött össze egyszerűbben a dolog. De a mi esetünkben sem volt egyszerű végigvinni évek alatt, hogy végre megszabaduljunk a szélhámosoktól.

milyen tárgyalás lesz?

frozen # 2020.11.11. 19:42

Hapciusz

Üdv!

Örülök, hogy sikerült valami, sajnos én se a jegyzővel, se az építési hatósággal, sem az új képviselővel nem jutottam semmire...

Több százezer forinttal nem tudnak elszámolni, a többi tulaj meg...

Jelenleg a tárgyalás időpontjára várok.

Magad uram...

....

Üdv Zoli ecsém!

Nem lehet mindenki (telefon)szerelő...

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.11. 18:13

Nem egyértelmű, hogy mi is történik. Ha valóban "számlázás", az valószínűleg visszaélés.

makaii84 # 2020.11.11. 17:52

Üdvözletem,

Egy új építésű társasházba költöztünk (teljesen új, birtokbaadás júliusban történt meg, tehát még nem volt közgyűlés sem, meg semmi). A kivitelező cég társasházkezelő cége végzi a közös képviseletet.
Nálunk mindent közüzemi díj távleolvasással történik elszámolásra és a társasház számlázza ki nekünk.

Amennyire utána tudtam járni a szolgáltatófüggő díjazás kb. 12-15 Ft/Kwh mozog, ezzel szemben a társasházkezelő nekünk 20Ft/Kwh-val számlázza a fogyasztásunkat és a melegvíz felmelegítési költsége is jóval magasabb, mint másik hasonlóan modern társasházaknál szokott lenni.
Felmerült bennem a kérdés, hogy a közös képviselet miért alkalmaz esetünkben egy 25%-os árprémiumot, miért nyerészkedik, miért nem csak a közvetlenül a szolgáltató által megállapított költségeket fizetteti ki velünk.

Jogilag mi a helyzet ezzel? Csinálhatnak ilyet? Megtámadható, vagy le kell váltanunk a képviseletet, ahhoz hogy ez megváltozzon?

Minden segítséget köszönettel veszek,
KCSB.

Zoltanuss # 2020.11.11. 17:45

Azért az ügyes közös képviselő ügyel arra, hogy mértéktelenűl ne nyúljon le semmit.

Pl.nálunk most hátsó lépcsőházi strang csere van napirenden-

Korábban 4 szinten volt kb ugyan ennyi lakás. ahol a szennyvízcső vékonysága miatt un. közös WC voltak.

Ma már legalább 10 éve ezek a hátsó WC funkciót vesztettek.
Gyakorlatilag lomtárként használják.
Ennek ellenére most a legutóbbi közgyűlésen mint fentebb írtam csere lesz. Kérdem minek ha eleve kamrák lesznek.
Ráadásul előirányzatnak a költségvetésben 1, 1 millió van fel véve. És a közgyűlés megszavazta. Akkor éppen akadályoztatva voltam (kórház), így csak most értesültem erről. Véleményem szerint :
1. valaki kitalálta, hogy ezt kellene csinálni,
2. terv és ajánlat kell,
3. ha van ajánlat akkor kell tételes költségvetés.

Kérdésem kiadják vagy megnézhetem e ??

Előzetes kalkulácó alaján az anyag költség nem több mint 100 eft

Hapciusz # 2020.11.11. 16:47

Northface,

guglizd ki a jegyző hatáskörét a törvényességi felügyeleti eljárásban. Konkrétan le vannak írva a ügypontok.

A mi ügyünkben azt írta a jegyző, amennyiben nem állítjuk helyre a zörvényes működést a kifogásolt pontokban (közgyűlési határozatok, szmsz és egyéb hiányosságok), akkor, idézem:
a pert a th ellen kell megindítani, azonban ha a th működésének törvényessége a közösképviselő, illetve az intézőbizottság jogsértő magatartása miatt nem biztosítható, az IB elnökével és tagjaival szemben is meg kell indítani a pert.

Szomorú örökös # 2020.11.11. 16:06

Northface

Az a döbbenet, hogy ha egy jegyző ilyet megállapít, akkor neki nem kötelessége hivatalból megindítani ezt az illetékes szerveknél.

A jegyző egy hivatalnok, nem hatóság. Neki egyetlen lehetősége van, felszólítja a társasházat a törvényes működésre. A feljelentést, ha úgy gondolod, hogy visszaélés történt, már neked vagy összefogva a lakóközösségnek kell megtennie a rendőrségen. Viszont arra készülj, hogy mindent nektek kell bizonyítani tényekkel és hivatalos bizonylatokkal, nem a közös képviselőnek.