elbirtoklás


ObudaFan # 2012.12.02. 11:16

TMRT

A már bekövetkezett elbirtoklás nem szakítható meg. Viszont az elbirtokló a jóhiszemű vevővel szemben nem hivatkozhat az elbirtoklásra, ha nem tüntette fel tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásban. Ebben az esetben az eladóval szemben lehet kötelmi igénnyel élni.

ObudaFan # 2012.12.02. 11:20

bongyi

Ha az elbirtokló nem tüntette fel a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásban, akkor sokat tenni nem lehet. Az eladókkal szembeni kötelmi igény is elévült. Kivéve persze, ha a 20m2-s sávon az elbirtoklók ott maradtak.

bongyi # 2012.12.02. 16:26

Ez a 20 négyzetméter "elbirtoklás úgy értendő, hogy a tulajdonosok lakó, és melléképületei végig vannak a telekhatáron, így nem tünhetett fel a földmérés előtti évtizedek alatt, hogy ezt a telekhosszban az épületek mögötti rész még a tulajdonosokhoz tartozott.Az történt, hogy az épületek 1920 táján nem a birtokhatárra épültek, hanem hagyák mögötte a majdnem csak eresz alatti területet, amely földsáv összesen adja ki az elbirtokolni kívánt 20 nm-et.Tehát nem volt feltűnő az összes jóhiszemű tulajdonosnak ez a nem túl széles sáv, minden vevő is úgy hihette, hogy a megvásárolt négyzetmétert az úgy kell érteniük,mintha az épületek a mezsgyére épültek volna. A birtokló sem tudta a felmérést megelőzően, hogy ez az elbirtoklási lehetőségük fennáll.Amikor a tulaj általi felmérés megtörtént, mindenki attól fogva tud erről. Elbirtoklók jelen voltak a kitűzésnél, a földmérők aláíratták velük az átadott példányt a tényről.A tulajdonosok kérték is vissza a területet a tudomás szerzéskor, jegyzői birtokvédelmet is kértek. De ott a válasz: mivel 1 évnél régebbi a történet, bíróságon kérjék a helyes birtokhatár visszaállítását.Elbirtokló a jegyzőnél készült jegyzőkönyvben sem mondták még, hogy elbirtokolni akarnak, hanem visszaadásról szól az írás.De elmentek ügyvédhez, és csak attól fogva akarnak elbirtokolni, de ugyanakkor azt állítják régi térképet mutatva, hogy a tulajdonos épületei inkább vannak az ő területükön. Nincs megértés, igen ellentmondásos minden.Földhivatali térkép szerint meg a tulajdont visszakérőé a földsáv. (jóformán csak eresz aljának mondható a szélesség, inkább a hosszból adódik a 20 nm.a)

bongyi # 2012.12.02. 16:35

Ennélfogva az elbirtoklóknak nem nehéz ott maradni a földsávon, hiszen a tulajdonos nem is tudná önhatalmúlag visszavenni, mert nem léphet az elbirtokló telkére ehhez. Nincs bejegyeztetve elbirtokló részére semmi még.Ezért kérdezném, hogy erre az esetre melyik időszak elbirtoklási §-t alkalmazhatja bíróság, ha nem lehet ellene tenni? Most olvasom újságban, hogy valami 80§ által módosítás lesz ingatlan-nyilvántartásban. Valami 60 naptól 3 év elteltéig nincs biztonságban még a visszterhes vevő sem az ilyen elbirtoklók jogával, ők is kérhetik a tulajdonjog törlését 3 éven belül? Nem értem jól persze ezt, hogy mit is értsek alatta.

ObudaFan # 2012.12.02. 17:17

Az elbirtoklás idején hatályos szabályt kell magára az elbirtoklásra alkalmazni, de itt azért nem kizárólag az elbirtoklás megtörténtét kell megítélni, hanem azt is, hogy a vevők tulajdonszerzését ez érinti-e, és ha nem, akkor viszont velük szemben is bekövetkezett-e az elbirtoklás. Na, az ezekhez szükséges adatok a leírásból teljesen hiányoznak.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.02. 17:18

72-től még kétszer elbirtokolhatott a szomszéd.

bongyi # 2012.12.02. 19:12

Valóban, akár háromszor is megtörténhetett az elbirtoklási idő lejárta régebben. De a vevők nem tudtak az adásvételkor, sem mostanáig a telekhatár kitűzésig arról, hogy az általuk megvásárolt ingatlan területe nem egyező a valóságos használttal szemben. Pontosabban, hogy nem tudott róla egyik fél sem, hogy hol a gyakorlatban használt, és a térkép szerinti adatoknak megfelelő birtokhatár. Itt kerítés soha nem volt egyik fél részéről sem, nem volt látható jel az eltérésről. A tulajdonlapi négyzetméter az új tulajdonosoknak az adásvételiben helyesen van írva, csak a használat tért el mindig. A szomszédos ingatlanok között soha kerítés nem volt, mivel épületek voltak végig.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.02. 19:32

Valahogy nem akarod elárulni, mikor volt az a vétel.

bongyi # 2012.12.02. 19:44

Elnézést, de a vevők tulajdonszerzését hogy érthetem, hogy érinti-e? Szabályos adásvételi szerződéssel szerzett egy házaspár fele-fele arányban tulajdont, és konkrétan szerepel, hogy hány nm telek területet vettek meg, és rendesen bejegyzett tulajdonosok. Az akkor örökösként eladó 3 eladó férfi sem él már. "Elbirtoklónak" nevezettek 75 évesek, a tulajdonosok 60-65 évesek most.
A tulajdonosok perelni fogják a 20 nm-es területüket átadni részükre, mert szeretnének kerítést készíteni a kitűzött birtokhatárra.

ObudaFan # 2012.12.02. 20:54

Pontosan megmondtuk, hogy minek van jelentősége, ezt az egy adatot valamiért nem írod le, miközben színes, de teljesen lényegtelen részletekkel traktálsz minket. Ez nem baj, de így használható választ ne várj.

bongyi # 2012.12.03. 09:10

Akik 1961-1972-ig tulajdonosok voltak, azok 1996-és 1999-ben haltak meg, gyerekeik 2000-ben adták el a jelen tulajdonosoknak az ingatlant. Azóta folyamatosan adásvétellel tulajdonosok.
Elnézést, nem tudtam, hogy ez a legfontosabb.

ObudaFan # 2012.12.03. 10:06

Akkor viszont a vevőkkel szemben nem biztos, hogy lehet hivatkozni az elbirtoklásra, mert ők jóhiszeműen szerezhettek, velük szemben viszont az elbirtoklás akkor még nem következett be. Esetleg annak lehet jelentősége, hogy a vevők eleve úgy tudták, hogy az a rész nem az övék és az nem része az adásvételüknek.

bongyi # 2012.12.03. 12:05

Köszönöm a választ, mint írtam nem tudták a vevők, hogy mi tartozik hova, csak azt, hogy 805 nm szerepelt a tulajdoni lapon, ők ennyiért fizettek.

alibi73 # 2012.12.22. 07:48

1994 ben vásároltunk földet, kárpótlás útján igaz 2 helyrajzi számon szerepel, de egymás mellett van a föld, csak az egyik kisebb sáv! Akkor ki is lettek mérve a földek, úgy vettük meg. Egyik oldalt a szomszéddal semmi gond, a túl oldalról sem volt semmi, csak kb:8 éve lett egy új tulaj és most jut eszébe hogy az ő földje kicsi stb! Egy maszek földmérő hivatallal ki mérette a földjét és bele mértek az én földembe 15 métert, amit ő gyorsan ki is szántott! Én mentem ügyvédhez és az mondta hogy már mi azt a területet 18 éve használjuk és "még ha netán nem is lenne pontos a mezsgye" akkor minket illet, mivel 15 év után elbirtoklás van!? A földünkről 94 ota meg van az adásvételi papír át is van íratva a nevünkre! Az ügyvéd azt mondta hogy a szomszéd ebben az esetben birtokháborítást követett el mert bele is szántott a földünkbe! És ezekről a tevékenységeiről, minket ki sem levélben sem szóban nem értesített!!! Mi a teendő most!!!????

alibi73 # 2012.12.23. 04:18

Tisztelt Fórum!
Segítsenek nekem abban, hogy én 1994 ben vásároltam adásvételi szerződéssel földterületet, kárpotlásilag vették annó azok is akiktől én vettem, és abban az időben, gondolom ki mérték a földeket, mivel mikor ki mentünk a határokat meg nézni, meg mutatták hogy ettől eddig tart a főld! Én 94 óta úgy is művelem! De most let kb: 8 éve egy új tulaj és most jut az eszébe hogy ő viszont ki méreti a földjét! Valami maszek mérnök ki is mérte neki, és az én területembe bele esett úgy 25 méter, amit el is szántott, de nagyon gyorsan!!!! Most mi a teendőm!!!!?????

Nagyon meg köszönném ha segítene valaki!!!

Üdvözlettel: Albert.

bongyi # 2012.12.29. 18:57

Tiszteletem Mindenkinek!
A lentebbi elbirtoklással kapcsolatban új tényre bukkantunk a még kézzel, könyvekbe vezetett ingatlan-nyilvántartásban.
Ezért azt szeretném kérdezni, hogy ha a jelenleg elbirtokolásra hivatkozó pár jogelődjeinek előttük rég lejárt a saját elbirtoklási idejük, de nem jegyeztették be a tulajdonjogot, mert nem tudtak az elbirtoklási lehetőségükről.A lejárt elbirtoklási idejükön felül újabb 8 évig voltak még tulajdonosok, majd elhunytak.
Az ő mostani jogutód örököseik erre a plusz 8 évre hivatkoznak, meg amióta ők birtokolják az örökölt ingatlant, így volna meg a saját elbirtoklási idejük.
Tehát eddig nem mondták az elbirtokolni akarók, hogy jogelődjüknek már egyszer letelt az elbirtoklási ideje. Majd az elbirtoklandó ingatlant az elbirtoklási idő lejárta után ajándékozási szerződéssel szerezték meg új tulajdonosok. Ez után az előzőleg már lejárt elbirtoklási idő, és ajándékozással szerzett tulajdonosváltás után a mostani tulajdonosok jogelődei újabb 8 év elbirtoklási időt szerezhettek halálukig.Bonyolult lett a helyzet, ezért kérdezném, hogy a jelenleg elbirtokolni akarók a jogelődeik lejárt elbirtoklási idején felül szerzett 8 évet hozzáadhatják-e a saját elbirtoklási idejükhöz? Lehet-e többször lejárt, de be nem jegyeztetett elbirtoklási idővel így tulajdonjogot szerezni? Valahol olvastam, hogy csak akkor folytatható elbirtoklási idő jogelőd után, ha annak nem járt le elbirtoklási ideje. A mostani "elbirtoklóknak" nem kellett volna már örökölni a jogelőd által elbirtokolt földet?

ObudaFan # 2012.12.29. 20:49

alibi73

Ha rossz a mérés, akkor birtokvédelmi eljárás indítható. Ha jó, akkor legfeljebb elbirtoklási epr, ha a feltételei fennállnak.

ObudaFan # 2012.12.29. 20:54

bongyi

A jogutód a jogelőd elbirtoklási idejét a magáéhoz hozzászámíthatja. A földhivatali bejegyzés elmulasztásának akkor van jelentősége, ha jóhiszemű visszterhes szerző megszerzi az elbirtokolt ingatlant a bejegyzett tulajdonostól, mert vele szemben nem hivatkozhat a tulajdonjogára az elbirtokló. Persze, újabb 15 évi elbirtoklással újra el lehet birtokolni.

házinyúl # 2013.01.27. 11:08

Üdvözlök mindenkit.
Kérdésem a következő lenne:
A végrehajtási jog bejegyzése megszakítja-e az elbirtoklást?

Történet röviden:
1996-ban került bejegyzésre az előző tulajdonos egy 3150 négyzetméteres telekre. A telekre 2010-ben a DÉMÁSZ kezdeményezésére végrehajtási jogot jegyeztek be. 2012 novemberében egy ismerős árverés útján megvette. Kimérette, a telek több mint fele 1700 négyzetméter hiányzik. Helyesebben egy oldalsó és egy hátsó szomszéd használja. Egyik sem hajlandó visszaadni.
A dolog pikantériája, hogy ennek a teleknek (és az utcában minden teleknek) az utcafronti kerítése kilóg az önkormányzat területére, abból 200 négyzetmétert foglal.

Gyakorlatilag semmi nincs a helyén. Mit lehet ez esetben tenni?

lajcsó # 2013.01.27. 11:25

A végrehajtási jog bejegyzése nem szakítja meg az elévülést. Önkormányzati tulajdont is el lehet birtokolni.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.27. 11:51

Viszont az elbirtokló - mivel nem jegyeztette be a megszerzett tulajdonjogát - nem hivatkozhat az elbirtoklásra azzal szemben, aki a nyilvántartásban bízva, jóhiszeműen, ellenérték fejében szerzett tualjdont. (Szóval rossz volt a kérdés, mert nem a lényegre irányult, nincs jelentősége az elbirtoklás megszakításának.)

ObudaFan # 2013.01.27. 12:23

Az előző tulajdonossal szemben lehet kötelmi igénnyel fellépni.

házinyúl # 2013.01.27. 12:35

Köszönöm a válaszokat.
Teljesen laikusként kérdeztem, így talán megbocsátható a rossz kérdés.
Mit tehet azért, hogy a szomszédok által használt területeket sajátjaként tudja használni (egyik sem akarja vissza adni)?
Ill. még egy kérdés, (mert most látom ObudaFan hozzászólását) mit jelent az előző tulajdonossal szembeni kötelmi igény?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.27. 15:20

Birtokvédelmi per.

alter # 2013.01.30. 22:08

Tiszteletem Mindenkinek!
A következőben szeretnék segítséget kérni:társasházi közös tulajdon (az ingatlanomhoz vezető folyosó,mely csak hozzám vezet,senki más nem közelíthető meg innen)a vásárláskor is már ráccsal volt az ingatlanhoz csatolva,én így vettem meg az üzletet.1995-ben történt az adás-vétel.Az eladó már 1999-ben -kérésemre,amikor kiderült,hogy ez a rész nem szerepel a tulajdoni lapon- nyilatkozott,hogy ő is így vette meg 1993-ban az alapításkor az önkormányzattól az üzletet,így adta el nekem, és ez tanukkal is igazolható.
Most a társasházi SzMSz tervezetben van egy pont,hogy a rács elbontandó és a folyosó közös tulajdon +retorziók. Én két okból is vitatnám ezt:1.Így vettem meg,az akkori ügyvéd és a lakók is tanúsíthatják ezt.2.Elbirtoklás.
Szakértő segítséget kérnék,hogy mi a jogi helyzet ilyenkor?Köszönettel:Alter