Monalisa tudom, hogy inkább száz irigyem legyen, mint egy sajnálom, de az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a mh.em a kórházban ez év ápr.1-én már megszünt, de éltem azzal a lehetőséggel, hogy az elöbbiekben megfogalmazottak szerint maradtam és másik szakmában vállaltam munkát. No nem azért, mert én most akartam meggazdagodni, hanem még van 3 gyerekem akik tanulnak és egyedül nevelem őket ugy, hogy lassan 10 éve még gyerektartást sem fizet utánuk az apukájuk.Üdv
nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő
Te már VÉGLEGESEN nyugdíjas vagy, ezt nem lehet sehogy másként értelmezni. Szerintem szerencsés voltál az által hogy egyáltalán foglalkoztattak még.
Segítségét kérném a következő problémám megoldásához.Ez év áprilisában előrehozott öregségi nyugdíjba mentem, munkaviszony megtartása mellett. Ez év szeptemberében közölték, hogy a kórház összevonások miatt az én munkahelyem 2008. januárjától jogutód nélkül megszűnik és az összevonásban szereplő kórház telephelyeként fog müködni. Én ezt a minimális kis jogi ismereteim szerint úgy értelmezem, hogy 2008. január 1-e után nem tudom majd érvényesiteni azt a jogom sem, hogy ha véglegesen nyugdíjba megyek, megkapjam a 8 havi felmentési időmet ill. az arra járó összeget.
Köszönettel: Ani50
plajos, köszönöm a válaszodat.
Hello! Munkajogilag, a felmentéshez a "Végzés öregségi nyugdíjelőlegről" elegendő, vagy meg kell várni a rendes határozatot is?
"1950.09.01 született férfi 38 éves munkaviszonnyal ebben az évben elmehet e előrehozott nyugdijba"
Csak abban az esetben ha:
- - van korkedvezményre jogosító munkaviszonya (melegüzemi munka, vasutas, földalatti munka stb.)
- - munkáltatója kifizeti a 3 év (remélem jól számolom) korendegményes nyugdíját egy összegben.
Ha egyik feltétel sem egyezik akkor legkorábban 2009.09.01-én mehet 59 évesen előrehozott öregségi nyudgíjba.
####
Lajos
Sziasztok. Nekem az lenne a kérdésem ,hogy szerintetek 1950.09.01 született férfi 38 éves munkaviszonnyal ebben az évben elmehet e előrehozott nyugdijba.Mert én már annyi féle táblázatot látam,hogy már belekavarodtam.
Előre is köszönöm.
Üdvözlet mindenkinek!
Arra szeretnék választ kapni itt a jogok utvesztőjében, hogy a párom 1951-10-08 án született, igy mikor jöhet el leghamarabb nyugdíjba és melyiket tudja igényelni (korengedményest-ha belemegy a melóhelye, vagy előrehozott öregségit? a szükséges munkaviszonya megvan.
- A másik kérdésem most lesz elinditva a szolgálati idő elismerése iránti kérelem- ehhez a munkaviszonyos papirokat, okleveleket ,a katonai időről szóló igazolást kell beadni. De mivan akkor ha a TB kiskönyvben lévő bejegyzés szolgál igazolásnak azt elfogadják ha elküldjük fénymásolatban.
Ha esetleg van még valami okosság-tapasztalat ezzel kapcsolatban légyszi irjátok meg:))- és mennyi ennek az ügyintézési ideje? vagy ha valaki tudja hogyan történik az ügyintézés, hálás lenék ha megosztaná velem.
Köszönettel
Kedves tudor!
2009. január elsejétől a nők is 59. életévének betöltése után mehetnek előrehozott öregségi nyugdíba. Ha innem nézzük akkor anyukádnak szerencséje van, hogy nem 1 évvel később született. Persze tudom ez téged nem vigasztal, csak tudod a félig töltött pohár is lehet féli üres, félig tele nézőpont kérdése.
####
Lajos
Kedves Mindenki !
Lehetséges, hogy létezik esetleg valamilyen munkanélküli ellátás erre a problémára ?
Vagy ezentúl ne fogát összeszorítva dolgozzon édesanyám, hanem menjen táppénzre ?
Kérdés, hogy ezek mennyiben befolyásolnák az amúgy is kedvezőtlen nyugdíjszámítását ?
Tudni illik attól fél, hogy ha táppénzen van akkor az ha bele is számít a szolgálati idejébe, de még jobban lehúzza majd a várható nyugdíját.
Várom a válaszokat.
tudor
Kedves Plajos Úr !
Köszönöm a gyors választ. Valójában lehetőséget keresek arra, hogy hogyan tudnám megakadályozni, hogy emiatt a fél év miatt hátrány érje édesanyámat a nyugdíj számításánál. Az életét fizikai munkásként töltötte és ha megéri az 57. életévét 40 év szolgálati ideje lesz. Húsz éve diagnosztizálták nála a magas vérnyomást és az évek során munkaköreiből adódóan az izületei is rendesen tönre mentek. Tavaly októberben a kezével volt itthon 10 napig táppénzen, jelenleg pedig több testrészére kap kazeléseket izületi és izomgyulladásra. A vérképe szerint több, mint 4-szeres volt a vérsüllyedése. Mindezek ellenére nem akarja magát leszázalékoltatni, már csak azért sem mert nem hiszi, hogy sikerülne. A vérnyomásából adódóan soha nem volt táppénzen mindig lojális volt a munkahelyéhez és a munkatársaihoz. Úgy tűnik azonban, hogy rosszkor született. Nincs kibúvó, 57. éves kora előtt nem mehet nyugdíjba. Összesen két munkahelye volt. Az előzőt azért hagyta ott, mert nem bírta. (Mezőgazdasági szövetkezet tagja volt. Többek között a magtárban szó szerint zsákolt és a sertéstelepen a hízlaldán volt, aki csinálta valamikor tudja, hogy sok férfi sem bírja sokáig nemhogy nő.)
Ha van valami kapaszkodó ötlete szívesen venném, ha tájékoztatna róla.
Köszönettel : tudor
Kedves tudor!
Bocs, hogy "belepofázok", de a mostani nyugdíjszabályok nem teszik ezt lehetővé, mivel nőknél jelen pillanatban ez egybeesik az előrehozott nyugdíj időpontjával. Max. 5 évvel az öregségi nyugdíjkorhatár előtt küldhet a munkahely korengedményes nyugdíba (62-5=57), ami jelenleg egybeesik az előrehozott öregségi nyugdíj időpontjával. Ha édesanyádnak nincs korkedvezményre jogosító munkaköre (pl. vasutas stb.) akkor csak az 57. életéve betöltésekor mehet nyugdíba.
####
Lajos
Kedves Lyonee !
Édesanyám 2008. júniusában tölti be az 57. életévét. Jelenleg 39 év szolgálati idővel rendelkezik és közalkalmazotti jogviszonyban áll (konyhalány egy általános iskola konyháján). Szeretne korengedménnyel még az idén nyugdíjba menni. Úgy tudom ehhez a munkáltatójával megállapodást kell kötnie arról, hogy a munkáltató előre befizeti jelen esetben erre a 6 hónapra a nyugdíjfolyósító által kiszámított nyugdíjat és a postaköltséget. A megállapodással talán nem is lenne gond, de mint ismeretes az iskolák nem igen vannak anyagilag elengedve. Tehát az anyagi terhet nem biztos, hogy vállalják. Lehetséges az, hogy mi ezt a pénzt az iskolától átvállaljuk ? (Befizetnénk a számlájukra ők pedig tovább utalnák a nyugdíjfolyósítónak, vagy ez törvényellenes ?) Vagy esetleg alkalmazni lehet a köztisztviselőkre vonatkozó korengedményes nyugdíjánál leírtakat : "Amennyiben a munkáltató a fizetési kötelezettségének nem tesz eleget, a nyugdíjbiztosítási szerv nem szünteti meg a nyugdíj folyósítását, hanem a megtérítés fizetése a továbbiakban a központi költségvetést terheli." Nem igen tudok eligazodni ezen a központi költségvetési szerveknél közszolgálati jogviszonyben foglalkoztatottak korengedményes nyugdíján !!! Ez csak a köztisztviselőkre vonatkozik, vagy a közalkalmazottakra is ? Amennyiben megszületne a megállapodás és az iskola nem fizet, mert a költségvetése nem engedi és esetleg a közalkalmazottakra is alkalmazhatóak a fent leírtak, nem éri-e valamilyen hátrány az iskolát, ha ezt az anyagi terhet a központi költségviselés fizeti meg ?
Köszönettel : tudor
Van egy határozatlan időre szóló szerződés. A többieket kirugják október 1-el, akiről én írok annak engedik hogy maradjon október 6-ig a nyugdíjazás napjáig. Utóbbi nem kaphat semmi pluszt- felmentés, felmondás stb.? Tehát a legelső beírás az téves volt a határozott idejü szerződésre. Határozatlan van és október 6-ig eltürik, hogy maradjon.
Eaglet!
"Ezen a napon jár le a munkaszerződés." =>határozott i. szerz.
"Tehát van egy határozatlan időre szóló szerződés."
Most akkor mi van?
plajos!
Annyi időre kéri visszamenőleg, hogy ne lépje túl. Az illetménnyét csak össze tudja hasonlítani a minimálbérrel.
Nem írtam le az esetet pontosan. Tehát van egy határozatlan időre szóló szerződés. A többieket kirugják október 1-el, akiről én írok annak engedik hogy maradjon október 6-ig a nyugdíjazás napjáig. Utóbbi nem kaphat semmi pluszt- felmentés, felmondás stb.
„júliusban 6 hönapra visszamenőleg kéri a nyugdíjazását, akár jan. 14 -től.”
És mi van akkor, ha ebben a 6 hónapban többet keresett mint a minimálbér 12-szerese?
Megszünteti a munkaviszonyát, és nyugdíjat sem fog kapni a 12X túllépés miatt ezen időponttól?
Vagy rosszul értelmezem a törvényt?
####
Lajos
A határozott idejű szerződésnél, a szerződés lejártakor megszűnik a jogviszony, nem kell egyik félnek sem felmondania, felmentési idő sem jár természetesen. Az utolsó napot is ugyanúgy végig kell dolgozni, mint a tőbbit.
Öregségi előrehozott nyugdijkorhatárt október 6-án elérőnél végig kell-e a munkáltatónál dolgozni vagy jár-e felmentési idő. Ezen a napon jár le a munkaszerződés.
Pontosabban kölcsönösen megegyeznek ebben a napban. A többi dolgozót kirugják október 1-től, ennek megengedik hogy maradjon október 6-ig.
Pontosabban kölcsönösen megegyeznek ebben a napban. A többi dolgozót kirugják október 1-től, ennek megengedik hogy maradjon október 6-ig.
Pontosabban kölcsönösen megegyeznek ebben a napban. A többi dolgozót kirugják október 1-től, ennek megengedik hogy maradjon október 6-ig.
Pontosabban kölcsönösen megegyeznek ebben a napban. A többi dolgozót kirugják október 1-től, ennek megengedik hogy maradjon október 6-ig.
Pontosabban kölcsönösen megegyeznek ebben a napban. A többi dolgozót kirugják október 1-től, ennek megengedik hogy maradjon október 6-ig.
Pontosabban kölcsönösen megegyeznek ebben a napban. A többi dolgozót kirugják október 1-től, ennek megengedik hogy maradjon október 6-ig.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02