GYED,GYES, táppénz


Hokoré # 2017.03.23. 09:21

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi problémával kapcsolatban kérem szíves segítségét.

Január 1-jétől próbaidőre vett fel a munkáltatóm határozatlan időre. A próbaidő alatt tudtam meg, hogy terhes vagyok, amit közöltem a munkáltatómmal, ahogy beállt a 12 hét. A munkáltatóm ekkor módosította a szerződésemet határozott idejű szerződésre, a szülést megelőző hónap első napjával megszűnik így a jogviszonyom, és így nem lesz meg a szülés várható ideje és a jogviszony megszűnése között szükséges 42 nap a CSED-re való jogosultságig.
A munkáltató bérszámfejtője azt mondja, nem gond, menjek el álláskeresésire ezzel folyamatos lesz a társadalombiztosításom, és ennek nem lesz kihatása a CSED folyósításra, mivel a folyamatos tb-m szerint (rendelkezem az elmúlt 2 évben 180 nap megszakítás nélküli biztosítási idővel) a jogosultság megnyílását megelőző 3. hónap utolsó napjától vissza visszafelé fogják azt kiszámolni, amelybe az álláskeresési az elmondásuk szerint nem kavar be, viszont nekem erről eltérő információim vannak, mert egy másik bérszámfejő azt mondta, hogy ilyenkor az előző jövedelmet nem veszik figyelembe, hanem csak a minimálbért.
Az is kérdés, hogy így, hogy határozott idejű lett a szerződésem, ha esetlegesen elmegyek táppénzre, a táppénz beszámítható lesz-e a CSED-be úgy, hogy időközben a munkaviszonyom megszűnik?

Tisztelettel köszönöm válaszát.

Évi 58 # 2017.03.23. 09:18

Tisztelt Szakértők!
Férjem 2016.augusztus óta beteg!Inzulinra állították egyből,olyan hirtelen lett magas a cukra!December végéig többet volt táppénzen,mint dolgozott!Kiderült időközben,hogy csont áttéte és tüdő embóliája is van!Most volt felülvizsgálaton.Ebben az évben nem is dolgozott.A felülvizsgáló doktornő arra kíváncsi,hogy a táppénz joga meddig tart!Le akarják százalékolni!Mondta a férjem,hogy csak januártól van folyamatosan betegállományban.Azt mondta nem az számít!Mi úgy hallottuk,hogy 1 év folyamatos betegállomány szükséges ehhez,de időben már előtte el kell indítani a leszázalékolást!Tud valaki segíteni abban hogy ez a valóságban hogyan működik?Honnan számítják akkor a táppénz kezdetét,folyamatosnak kell lennie,vagy megszakításokkal együtt számolják ki az 1 évet!Köszönöm szépen előre is a segítséget!Évi

kingaanyu # 2017.03.22. 10:43

Tisztelt Szakértő!
2016. 08. 25-én szültem. Eddig CSED-et kaptam, most váltottunk GYED-re, de nem értek egyet a munkáltató által megállapított GYED összegével.
Tudna segíteni a pontos kiszámolásban?

kovacsorsolya06 # 2017.03.22. 09:22

Tisztelt Szakértő!

2005 óta vagyok közalkalmazott, pedagógusként dolgozom. 2014 februárjában veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre mentem, majd 2014 október 1-től kezdtem a szülési szabadságon, majd Gyed a gyerek 2 éves koráig. Jelenleg GYES-en vagyok, és 2017. október1-ig kértem a munkáltatótól fizetés nélküli szabadságot.
Időközben újra gyereket várok, ezzel kapcsolatos a kérdésem:
A második gyerek 2017. október végén születik. Van-e arra lehetőségem, hogy kivegyem az időközben felgyűlt szabadságomat, majd a szülésig újra táppénzre mennem?
Előre is köszönöm a választ.

Üdvözlettel:
Orsolya

Szilárd21 # 2017.03.21. 10:31

Kedves Szakértők és Mindenki! :)

Egy olyan problémával néz szembe nővérem, hogy kisfiának édesapja külföldi állampolgár, jelenleg nem is élnek együtt több mit egy éve, illetve nem is támogatja kisfiát.
Egy hónapja beadtuk a GYES igénylő lapot, majd ezt továbbküldték a Nemzetközi Kapcsolatok Osztályára. Így egy hónap múlván felhívtuk őket, merre tart a folyamat? Majd 1 óra várakozás után mire felvették, közölték 6 hónapig ne is várja, mert sok a munkájuk... Anno a GYED-nél is hasonló probléma volt, de írtam egy szép kis levelet így 3 hónap után sikerült elbírálni. Most is hasonlón gondolkodom, hogy egy méltányossági kérelmet írnék, amiben az ügy megsürgetésére kérném őket. Hiszen 12 ezer Ft-ból nehéz megélni, úgy hogy más bevétele nincs nővéremnek. Bár gondolom tudjátok egy gyermek havi mennyi pénzt visz el, etetni kell, öltöztetni stb.

Szerintetek mikkel lehetne érvelni? Esetleg valami törvény?
Van-e egyáltalán értelme egy méltányossági kérelemnek?
Ok lehet egy ilyen ügyben a "sok a munka ezért 6 hónap"?

Tippek, vélemények? :)

Köszönöm!

Impossible # 2017.03.21. 09:32

Ti szoktatok talizgatni? :D

pazs # 2017.03.20. 09:35

Három hete találkoztam vele, semmi baja a Kaledóniával :)
Nem, máshol dolgozom.

Impossible # 2017.03.20. 09:05

Hát igen, kacsa biztos megöregedett kikopott a Kaledóniából :D Te még ugyanott dolgozol, ahol akkoriban?

pazs # 2017.03.20. 08:07

Vicente22: há' én is ezt mondtam (hogy fizetés nélküli szabadság alatt nem küldhetnek el). A 2012-es a legújabb jogszabály.

Imp: gondolom, megszűntek, 4-5 éve voltam utoljára a Kaledóniában ezügyben.

Johei # 2017.03.20. 06:50

Tisztelt Szakértő!
2017. Májusában születik meg kislányom. 2016 szeptembere óta 9-es kóddal táppénzen vagyok. Érdeklődnék, hogy ebben az esetben a CSED számításánál a betegállomány alatt kapott összeget veszik figyelembe és abból számolják vagy az azt megelőző, vagyis a 2016. Szeptember előtti időszakra kapott fizetésből.
Köszönettel

Vicente22 # 2017.03.18. 11:11

Tisztelt jogi szakèrtő!

Ùgy néz ki, hogy idén június közepétől megszűnik a csapat, ahol dolgozom egy multinnál, és szeretném tudni, hogy mi fog történni a gyedemmel. Jelenleg Gyed extrával dolgozom részmunkaidőben, és közben kapom a gyedet. Érdekelne, hogy a kedvezményes BKK bérletet továbbra is igénybe tudom-e venni a szerződés megszűnte után, és ha igen, akkor ki fogja kiállítani negyedévente az ehhez szükséges igazolást? Eddig ez a multi tette ezt.
Valamint az is eszembejutott, hogyha a gyed lejárta előtt (2018.május.5.) újra teherbe esek, és még nem lesz új munkahelyem addig, akkor a 2. gyerekre a CSED-et, majd a GYED-et mi alapján fogom kapni?

Előre is köszönöm a választ!

Üdvözlettel,

Adrienn

Szonyó # 2017.03.17. 22:34

Tisztelt Cím!
Ne haragudjon, hogy levelemmel zavarom.
2012. májusában elkezdtem dolgozni egy cégnél. 2013. májusában táppénzre mentem terhességem miatt. 2013.11.14-én megszületett a Kisfiam. 2015.01.17-én pedig a Kislányom.
2016.11.12-én vissza mentem a munkahelyemre dolgozni heti 30órában.
Szeretnénk még egy babát. Júniusig szerernék dolgozni utána szeretnék táppénzre menni a szülésig.
Hogyan kell kiszámolnom a táppénzt és a gyedet?
A bruttó keresetem 158.000.- + GYES ( nem tudom, hogy ez számít-e)
Nagyon szépen köszönöm ha segít nekem.
További szép napot!

Impossible # 2017.03.17. 18:09

"Imp: voltam én ott valaha aktív? :)"

Mit nevezünk aktívnak? Mindenesetre régen írtál oda. A találkozók is megszűntek már?

Vicente22 # 2017.03.17. 14:31

Kedves pazs!

Köszönöm a vàlaszt.

Az alàbbi informàciòt kaptam még a tèmàban:

" 3 év alatti gyermekkel rendelkező anyukáknak fel kell, hogy ajánljanak ekvivalens poziciòt, ha van a cègnèl nyitva

  • a gyermeke 3 éves koráig jogosult fizetés nélküli szabadságra, esetleg menjen vissza GYED-re, és akkor ha másban nem, passzív állományban marad, ott érinthetetlen."

Ha jòl látom, a törvenykönyv 66 § -ban szerepel ez. Meg tudnà mondani, hogy hol tudom online megnèzni a legfrissebb munkajogi törvènykönyvet? Csak a 2012-es verziòt talàltam meg online.

Köszönettel,

Adrienn

pazs # 2017.03.17. 10:57

Imp: voltam én ott valaha aktív? :)

Luca1234: az átlagost mindenképpen meg kell kapnod, ha nincs ugyanolyan munkakörű.

kitiro3 # 2017.03.17. 09:57

Tisztelt Szakértő!
Kisfiam 6 hónapos kora óta újra dolgozom 4 órában, ugyanoda mentem vissza dolgozni, csak telephelyet változtattak és a munkaköröm nevét, de ez kategória váltást nem jelentett. Jelenleg 10 hetes terhes vagyok, kisfiam 1 éves. A picire számított gyed a 4 órából lesz számítva, vagy mint kisfiam esetében? Válaszát előre is köszönöm!

Luca1234 # 2017.03.16. 15:55

Köszönöm! Már csak egy elméleti kérdéssel rabolnám az idejét:
Sajnos azonos munkakörben dolgozók között is nagy bérkülönbségek vannak. Mivel én a jobban keresők között vagyok, előfordulhat az, hogy "bérfelzárkóztatásra" hivatkozva nem kapom meg az átlag emelést?

Impossible # 2017.03.16. 15:13

nahát, pazs néni, ide tetszett elbújni? :D a jó öreg joghallgatók rovatra már nincs se idő, se energia, se kedv? :P

pazs # 2017.03.16. 14:02

Egészen pontosan a jogszabály így rendelkezik:

A munkáltató a 127-132. §-ban meghatározott távollét megszűnését követően ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó.

A 127-132. § pedig többek között a szülési szabadság, gyereknevelés céljából a gyerek hároméves koráig járó fizetés nélküli szabadság kiadásáról rendelkezik.

Szóval elsősorban az azonos munkakörűek, másodsorban az összes munkavállaló átlagát kell alapul venni visszatéréskor (nem pedig a munkabér nagyságától függő bérnövekedést), de szabad annál többet adni.

Luca1234 # 2017.03.16. 13:51

Kedves Pazs!
Köszönöm válaszát. Igen, a béremelés mindenkire vonatkozik, csak különböző bérnagyságnál más-más % van meghatározva. Ebből a szempontból a kollégáim átlagos emelése a mérvadó, vagy a fizetésemhez rendelt %? Elég nagy a szórás a bérekben..
Ezel szerint ha visszamegyek gyed után, akkor rögzítjük szerződésbe.

pazs # 2017.03.16. 13:25

Amennyire az ugyanabban a munkakörben dolgozók kaptak, ha nincs ugyanabban a munkakörben dolgozó, akkor az összes munkavállaló átlaga. De csak akkor, amikor majd visszatérsz a munkába. (A csedet már megállapították, az nem emelkedne amúgy sem.)

Luca1234 # 2017.03.16. 13:13

Üdvözletem!
Jelenleg csed-en vagyok. Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben 10%-os béremelés van a munkahelyemen, aminek a fele fix, a másikfele differenciáltan adható, akkor én mennyire vagyok kötelezően jogosult?
Ezt munkaszerződésben mikor kell rögzíteni?
ÜdvLuca

pazs # 2017.03.14. 09:54

Vicente22: sajnos az ilyen felmondások ellen csak az véd, ha konkrétan fizetés nélküli szabadságon vagy gyereknevelés céljából, a gyed extra önmagában nem. De azalatt is lehet közölni a felmondást, csak a felmondási idő nem kezdődne meg a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt.

Tundibogar: szüneteltetik a gyed folyósítását, ha a jogosult (azaz te) munkavégzése nélkül a gyereket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsődében, mini bölcsődében, munkahelyi bölcsődében családi bölcsődében, napközbeni gyermekfelügyeletben) helyezik el. Kérdezd meg a miniovit, hogy ők ennek minősülnek-e (simán lehet, hogy játszóház gyerekfelügyelettel és akkor nem).

Tundibogar # 2017.03.14. 09:07

+Tisztelt Szakértők!

Jelenleg GYED-en vagyok kisfiammal, aki júniusban tölti a 2 évet. Dolgozni csak szeptembertől tervezek visszamenni a munkahelyemre. Mivel nagyon szereti a gyerek társaságot szeretném beiratni a kisfiamat hetente 3szori reggel 8től fél 12ig tartó "minioviba". Az lenne a kérdésem, hogy emiatt felfüggeszthetik a GYED folyósítását, mivel ez gyermekfelügyeletnek minősül?

Előre is köszönöm!

Vicente22 # 2017.03.10. 14:54

Tisztelt jogi szakértők!
Jelenleg Gyeden vagyok 10 hònapos kisfiammal ès Gyed extràval ùjra dolgozom januàrtól rèszmunkaidőben egy multinàl. Ma közöltèk, hogy a csapatom megszűnik az èv màsodik felètől. Kèrdèsem az, hogy van-e bàrmifèle jogi vèdelem, ami engem mint kisbabàs anyukàt megillet ès ami megakadàlyozza, hogy ezàltal utcàra kerüljek? Jövő hétfőn lesz megbeszèlès a HR-rel a vègkielègìtèsi csomagról ès szeretnèk felkèszülten menni,tisztàban lenni azzal, hogy mire vagyok jogosult.
Előre is köszönöm mielőbbi vàlaszukat!
Üdvözlettel,
Adrienn