GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.07.13. 15:59

szufi:

A TGYÁS még járni fog, de a GYED már nem. A munkáltató nem bírt volna 4 napot várni? Nektek is azt tudom mondani, hogy érdemes lenne a TGYÁS után munkanélkülire menni, és onnan GYED-re.

nandy # 2009.07.13. 15:57

Karcsika:

Annak az ügyintézőnek sajna igaza van. De nem kell elkeseredni, van megoldás.
Miután lejár a TGYÁS, ne kérjen egyből GYED-et, hanem menjen vissza pár napig munkanélkülire, és onnan...

Egyébként ha munkanélküliről megy szülni, az más, mintha a munkaviszony megszűnése után menne... Nem könnyű kibogozni a jogszabályokat.:((

Karcsika # 2009.07.13. 15:07

Kedves Mindenki!

Valaki legyen szíves határozza meg nekem a passzív TGYÁS, és a passzív GYED fogalmát, mert ilyet én nem találok sehol....

Azt mondták a kedves ügyintézők , hogy kérjünk irásbeli állásfoglalást az ügyünkben.

A helyzet a következő:
A párom elvben biztosítotnak számit, mivel éppen álláskeresési járadékot kap.A szülés időpontjában is jár ez az ellátás,amit szüneteltetni fog és innentől kap TGYÁS-t.Azt mondta az "ügyintéző" hogy ha lejár a TGYÁS akkor csak és kizárólagosan GYES-re lesz jogosult, nem pedig GYED-re.Mielött elbocsájtották volna 4 évig folyamatos munkaviszonya volt, megszakítás nélkül, májustól passzív táppénzen volt, csak utána jelentkezett a munkaügyiben (junius 20-tól)
Kiváncsi vagyok, hogy a kedves szakértők hogyan értelmezik a helyzetet, mert én már elvesztettem a fonalat.Az "ügyitéző " meg meg sem találta))))

Válaszokat köszönöm
Üdv Karcsika

szufi # 2009.07.13. 14:31

Kedves válaszolók!

Utolsó munkaviszonyom 2008. szept. 1-től 2009. március 6-ig tartott. Március 6-tól TGYÁS-on vagyok, amit a munkáltatóm intézett. Gyermekem március 10-én született.
Az volna a kérdésem, hogy jelen helyzetben a gyed igénylést magamnak kell-e intéznem, és ha igen, hogyan és kitől kell igényelnem, valamint hogy a legutolsó fizetésem (több mint 180 napot dolgoztam) alapján, vagy más alapján fogom kapni?
Az ezt megelőző időben hallgató voltam, illetve amellett volt nem állandó munkaviszonyom.

Válaszukat előre is köszönöm
Kata

benevar # 2009.07.13. 11:15

T. Kiskocsi!

Felszámolás alatt lévő társaság képviseletére a felszámolást végző cég által kijelölt felszámolóbiztos jogosult. Ha a társaságnál a szülés óta nem volt béremelés, akkor ezzel az ellátás alapját nem tudod befolyásolni. Ráadásul, ha a cégnek bérfizetéskor nincs elegendő forrása, akkor bérgarancia alapból fizeti a havi béreket, több heti csúszással. Azt viszont nem tudom, hogy állásidőre igényelheti-e. Szerintem csak bosszúságokkal járna.

Ha Gyed alatt szülsz, az ellátást az előző szülés jövedeleméből kiindulva számítják ki. Ha Gyes folyósítása mellett munkát végzel, akkor az így elért jövedelmet veszik figyelembe.

cserike # 2009.07.13. 10:58

Tisztelt Válaszadók,

2008.04.09-en született első kisfiam.

  • szeptembertől visszamennék dolgozni, hogy kapjak munkáltatói igazolást és mehessen bölcsödébe.
  • én kiveszem a bent maradt szabadságaimat szeptembertől, arra az időre teljes fizetést kapok, majd amint ez lejár (kb.2 hónap), elmennék táppénzre, mert jelenleg 3 hónapos veszélyeztetett terhes vagyok a második babánkkal.
  • ezt megtehetem ugye? meg is beszélném a munkáltatómmal előre, hogy ne támadjam őket hátba. ha nekik nem tetszik a dolog, akkor is megtehetem, igaz?
  • a következők érdekelnének:
  1. mennyi lenne a táppénz, amit kapnék a szülésig? milyen alapból számolják?
  2. mennyi lenne a TGYÁS és a GYED a második gyerek után? (180 napot már nem fogok tudni dolgozni) (az első gyerek után max. GYED-et kaptam)
  3. jobban járnék, ha nem a pici után, hanem még az első gyerek után néhány hónapig igényelhető GYED-et kérném majd?
  4. mennyi lenne a második gyerek után járó TGYÁS és GYED, ha egyáltalán nem megyek vissza dolgozni, ergo táppénzre sem megyek? nagy lenne a különbség?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Cserike

benevar # 2009.07.13. 10:54

Kedves Nandy!

Bemásolom a módosító törvény vonatkozó részéit, amire a válaszomat alpoztam. A jogosutltság megállapításásnál nem az igénybenyújtás időpontja, hanem a keresőképtelenség bekövetkezésének az időpontja az irányadó. Ha valami elkerülte a figyelmemet, megköszönném, ha beidéznéd a jogszabályi helyet.

67. § (1) Az Ebtv. 46. § (1) bekezdésének e törvény 28. §-ával megállapított a) pontjában, az Ebtv. 48. §-ának e törvény 29. §-ával megállapított (8) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a 2009. július 31-ét követõen bekövetkezõ keresõképtelenségre, az Ebtv. 55. §-ának e törvény 49. § (3) be kezdésével megállapított (7)–(9) bekezdéseiben foglalt rendelkezéseket a 2009. december 31-ét követõen bekövetkezõ üzemi balesetre kell alkalmazni.

29. § Az Ebtv. 48. §-ának (8) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
„(8) A táppénz összege folyamatos, legalább két évi biztosítási idõ esetében a figyelembevehetõ jövedelem nap tári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idõ esetében vagy a fekvõbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdõ napján érvényes minimálbér 400 százalékának, a biztosítási jogviszony megszûnését követõen a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.”

49. § (1) A Munka Törvény könyvérõl szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) 137. §-ának (3) bekezdésében a ,,80 százaléka” szöveg rész helyé be a ,,70 százaléka” szöveg lép.

71. § Az Mt. 137. §-ának e törvénnyel módosított (3) bekezdését a 2009. július 31-ét követõen bekövetkezõ keresõképtelenség esetén kell alkalmazni.

kiskocsi # 2009.07.13. 10:26

Tisztelt Válaszolók!!

SOS!!!!!!!
Nagyon-nagyon szorít az idő, sürgősen szükségem lenne a szakszerű válaszra és minden okos ötletet szívesen fogadok

2007.10.21-én született a kislányom. Jelenleg Gyeden vagyok. Előtte való hónapban igényeltem a tgyást. Előtte 2 hónapig táppénzen voltam, az előtt pedig kivettem az azévi szabadságaimat. A második babánkat szeptember elejére várjuk, tehát még a gyedbe fogok szülni. A cég, ahol dolgoztam (2003 óta) jelenleg felszámolás alatt van. Mielőtt még ezt tudtam volna azt gondoltam, hogy szülés előtt egy hónappal visszamegyek „dolgozni“, vagyis kiveszem a felgyülemlett szabadságaimat és esetleg kifizettetem a maradék napokat, hogy ezzel is növeljem a következő Gyedem összegét. De most, hogy felszámolják a céget, nem tudom, hogy mit tegyek, illetve mit tehetek. Hogy tudnám növelni a második baba után járó Tgyást, Gyedet (a bruttó bérem 100 eFt volt)?
Meg lehet-e azt lépni, hogy lemondom a gyedet, helyette Gyest igényelnék és egy másik munkahelyre mennék dolgozni a szülés előtti hónapban? Akkor mi a teendő a jelenlegi munkahelyemnél, amit felszámolnak? Mivel ott biztosan nem tudnak foglalkoztatni, kötelező lenne ott kivennem a szabadságaimat, vagy ők kötelesek nekem állásidőt biztosítani?(Úgy tudom már csak én vagyok az egyedüli munkavállaló a cégnél, mert mindenkit kirúgtak, csak a tulajok vannak?) Így már az a bér lenne a Tgyásom és Gyedem alapja amit a szülés előtti hónapban kapnék?
Mivel már közel a szülésem időpontja, kérem, amilyen gyorsan csak tudnak, válaszoljanak.
Előre is köszönöm

nandy # 2009.07.13. 10:21

Milcsi:

A 180 nap az naptári nap. Beleszámít a szabadság és a betegszabadság is. De ha táppénzre mész a továbbiakban, az nem számít bele a bérezett napokba.

Ha az alapbéred magasabb a minimálbér kétszeresénél, akkor igen, megkapod a max. GYED-et.

nandy # 2009.07.13. 09:30

hatena:

Nem tudom, elfogadták-e már a törvénymódosítást, de a tervezet szerint te nagy valószínűséggel már az új szabályok szerint lennél jogosult a GYED-re. De feltételes módban kár beszélni, 2010. márciusáig még bármi változhat.

nandy # 2009.07.13. 09:26

Apró pontosítás:

Könnyen elképzelhető, hogy érintik a változások.

Ha "normál" táppénzről lenne szó, akkor igaz az, hogy az új szabályok a 2009. július 31. után bekövetkező keresőképtelenség esetén hatályosak.

DE a "passzív" táppénzről úgy rendelkezik a Mód. tv., hogy a 2009. július 31-ét követően benyújtott igény esetén...
Tehát teljesen mindegy, mikor lett beteg, ha aug. 1-jén vagy utána adja be az igénylést, akkor más csak 30 nap jár, és max. a minimálbér 150%-a lehet az ellátás alapja.

benevar # 2009.07.12. 13:42

T. Zalabt!

"Jár-e részemre táppénz?"
Igen jár.

Aktív vagy passzív jogon?
Ha 10-15-e belesesik a felmentési időszakba (nem más ütemezésben kérte), akkor erre az időszakra átlagkereset jár és 16-tól passzív jogon táppénzre jogosult feltéve, ha egyidejűleg nem áll fenn másik foglalkoztatási jogviszony.

"A végkielégítés ideje,befolyásolja-e a táppénz jogosultságot, valamilyen formában?"
Nem.

Ha jogosult vagyok táppénzre,mennyi időre?
Passzív jogon 45 napig, Önt még nem érintik az augusztus 1-től hatályba lépő változások.

hatena # 2009.07.12. 10:57

Tisztelt válaszolók !

Tényállás : 2003 március óta dolgozom mint közalkalmazott , 2007 januártól határozatlan időre szóló szerződéssel, a bruttó fizetésem 142000 Ft. volt. 2007 júniusban kiderült hogy terhes vagyok, mivel veszélyeztetett terhes voltam 2007 július végéig szabadságon azt követően táppénzen voltam a baba születéséig azaz 2008 feb. 14. Jelenleg gyed-en vagyok 2010 március 1-ig .
Kérdés: Ha a másodig babánk június 2010-ben születik miből számítják majd a TGYÁS, GYED-et? Az új törvény alapján biztosítva vagyok. Hogy a legmagasabb gyed-t megkaphassam a második baba után, 2010 március 1-ől lejár a gyed az első baba után ,ha nem leszek veszélyeztetett terhes, mire mennyek szabadságra, táppénzre, vissza dolgozni?
A MEP ügyfélszolgálatnál nem tudottak pontos választ adni.
A válaszokat előre is köszönöm !!

zalabt # 2009.07.12. 10:46

Kedves Mindenki.
2009 július 15 én felmondási időm lejár. Mivel a cég mondott fel így 2 havi végkielégítést kapok.Július 10 én betegállományba kerültem.

  • Jár-e részemre táppénz?
  • Aktív vagy passzív jogon?
  • A végkielégítés ideje,befolyásolja-e a táppénz jogosultságot, valamilyen formában?
  • Ha jogosult vagyok táppénzre,mennyi időre?

    Előre is köszönöm a választ.

    zalabt

kattta # 2009.07.12. 10:18

Kedves mindenki és hozzáértők!

Kicsit összezavarodtam, ugyanis nem tudom mi vonatkozik most már azokra a gyerekekre, akik a bajnai csomag életbe lépése előtt, de a törvény megszavazása után születnek.

Jelenleg gyesen vagyok első gyerekkel. A gyesbe fogok beleszülni a másodikkal, de még idén - tehát úgy értelmeztem ránk nem vonatkozik a 2 évre való leszorítás.
Mivel a bérem több mint a minimálbér kétszerese, azt már megérdeklődtem a munkahelyemen, hogy ezek szerint nem a szerződéses bérem hanem a minimálbér kétszeresének 30-ad része lesz a tgyás és a gyed alapja... viszont azt az információt kaptam, hogy annak is a 60%-a. .... Holott a legtöbb ilyen hivatalos gyedgyes-es oldalon 70% van írva. Most akkor a gyed összegére mégis vonatkozik a bajnai féle változtatás? vagy mitől változik nekem egy még idén születendő babának a gyed összege negatív irányba?

Válaszokat és útmutatót vagy pontos információt adó lap elérhetőségét előre is köszönöm!
üdvözlettel
Kata

Milcsi2 # 2009.07.11. 21:21

Kedves Anne!

Köszönöm a válaszod. Sajnos már az előző babával is veszélyeztetett voltam többszöri vetélés miatt, így biztos hogy nem vállalom el a munkát.
Szeretnék még pontosítani ill. kérdésem is lenne, hogy a 180 nap az naptári vagy munkanap? Jól értem ha nem dolgozom ill. nincs meg a 180 napom ugyanazok a feltételek? szerződés szerinti bér (mikori szerződés, ugye a gyed és gyes nem lehet az alap?) az alap de max. a minimálbér 2x,így megkapnám én is a maximum gyedet? Ha a szabadságomat töltöm már az is bérezett napnak számít ugye? Nekem eddig kb. 100 napom van. Ha még is meg lenne valahogy a 180 napom,akkor is csak a tgyás összege módosulna?

A gyest mindenkép lemondanám mert így végig táppénzen lehetnék, de átadám a nagyszülőnek, neki is lehet ugye? Elintézhető ez egy nap alatt ha személyesen be megyünk vagy hosszabb az ügyintézés? Másnaptól szeretnék táppénzre menni?
Megoldható ez?

szufi # 2009.07.11. 19:48

Kedves válaszolók!

Utolsó munkaviszonyom 2008. szept. 1-től 2009. március 6-ig tartott. Március 6-tól TGYÁS-on vagyok, amit a munkáltatóm intézett. Gyermekem március 10-én született. Az volna a kérdésem, hogy jelen helyzetben a gyed igénylést magamnak kell-e intéznem, és ha igen, a legutolsó fizetésem (több mint 180 napot dolgoztam) alapján, vagy más alapján fogom kapni? Az ezt megelőző időben hallgató voltam, illetve amellett volt nem állandó munkaviszonyom.

Válaszukat előre is köszönöm
Kata

krizozsu # 2009.07.11. 19:47

Tisztelt Szakértők!
Azt szeretném megtudni, hogy a 2009. decemberében születendő gyermekem után kapott terhességi gyermekágyi segély már maximalizálva lesz-e a megváltozott táppénzszabályoknak megfelelően? Befolyásolja a THGY összegét, hogy már 2009. július 31. előtt betegszabadságon/táppénzen vagyok?
A választ előre is köszönöm.

anne01 # 2009.07.11. 13:06

Milcsi2:
Munkáltatód ajánlata vállalható kompromisszum a te állapotodban. Vélhetően azért jelezted a munkába állási szándékodat, mert dolgozni szeretnél. Állásidő nem azt jelenti, hogy nem kell bemenni a munkahelyedre, legfeljebb nem tudnak munkát biztosítani számodra. Persze a munkáltató el is tekinthet attól, hogy bemenj. A terhesség tényét, (ami felmondási védelmet jelent), illik közölni, így tudni fogják mennyi időre számíthatnak rád. A terhesség nem feltétlenül jelent keresőképtelenséget is.

Alapszabályok tgyás, gyed esetén:

Ha nem dolgozol egy napot sem, tgyás alapja a szerződés szerinti bér, max. minimálbér kétszerese, gyed alapja ugyanez

ha dolgozol, de nem éred el a 180 napot, tgyás és gyed alapja tényleges bér, max. minimálbér kétszerese
(betegszabadság (nem táppénz!) is bérnek számít)

ha dolgozol és eléred a 180 napot, tgyás alapja a 180 napra kapott béred, gyed alapja szintén max. minimálbér kétszerese.

Tgyás a szülést megelőző 28. naptól igényelhető.

Táppénz esetén:
Gyes mellett igényelt táppénz alapja a minimálbér (ha nincs gyes melleti munkavégzésből 180 bérezett napod), és csak annyi napra jár, ahány bérezett napod volt előtte.
Gyest lemondhatod, apuka megigényelheti, így max. 1 évig jár táppénz, és a te esetedben alapja a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg lesz, ha nincs 180 bérezett napod.

anne01 # 2009.07.11. 12:23

Facsemete:

Szociális segélyt igényelhetsz az önkormányzattól. Tgyás-hoz, gyed-hez biztosítási jogviszonyba kell kerülnöd (munkaviszony, megbízási jogviszony stb.), különben csak gyes-re leszel jogosult.

Facsemete # 2009.07.10. 15:56

Tisztelt Szakértők!
Szeretnék segítséget kérni!
Munkanélküli ellátás alatt estem teherbe.17 hetes vagyok és most szűnt meg az ellátás.
Igényelhetek-e valamilyen ellátást,és ha igen honnan?
Terhességem eddig rendben zajlott,de egy veleszületett betegség miatt-amiről még nem számoltam be az orvosomnak-simán veszélyeztetett terhesnek minősíthetnek.Eddig ezt nem szorgalmaztam,mert alkalmi m.könyvvel tudtam dolgozni ,de most ez a munkalehetőség megszűnt.
Összességeben 2 évnél több a munkaviszonyom 2 munkáltatótól.
Nagyon kérem adjon tanácsot!

Milcsi2 # 2009.07.10. 15:35

Nagyon tanácstalan vagyok, nem tudom mi lenne a legjobb megoldás számunkra. Most azt gondolom hétfőn bemegyek a megbeszélésre és bejelentem hogy babát várunk. A gyest lemondanám és átadnám a nagyszülőnek, én pedig táppénzre mennék. Elintézhető ez egy nap alatt,ha személyesen bemegyünk? Milyen összegű táppénzre számíthatok így? Ebben az évben 3 hónapot "dolgoztam" és 10 napig betegszabin voltam. Számít ez valamit, vagy csak ha meg lennne a 180 napom? Az előző babával 2006-ban márciustól táppénzen, novembertől tgyás majd gyeden voltam és kb.160-170 volt a bruttóm, most 260. Mekkora gyedre számíthatok, februárra várjuk a tesót?

Nagyon várom a segítségeteket, tanácsotokat!!!

Milcsi2 # 2009.07.10. 12:49

Az előző levelemet szeretném kiegészíteni azzal, hogy ma felhívtak a cégtől hétfőre be kell mennem egy egyeztető megbeszélésre, de azt már elmondták most hogy 44 munkanapig tartó adatrögzítői munkavégzésre köteleznének, az aktuális béremmel fizetve. Van ilyen lehetősége a cégnek valóban? Mit kell erről tudni? Mire kell figyelni, hogy nehogy felmondjanak még idő előtt?
Szeptember végéig mindenkép "dolgoznom" kéne hogy meglegyen a 180 napom újra, hogy a 2. babával is megkapjam a max. gyedet.
Nagyon sürgős lenne a válasz, előre is köszönöm.

Milcsi2 # 2009.07.09. 22:21

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Jelenleg még 2009 novemberéig Gyesen vagyok és áprilistól állományban is. A felhalmozott szabadságom 1 hete lejárt, de mivel a régi munkaköröm megszünt és újat még nem ajánlottak,így továbbra is itthon vagyok.
Úgy tudom nem vagyok köteles más munkakört, bért elfogadni és így kivárhatom a gyes lejártát itthon???
Időközben kiderült hogy jön a tesó is: ), mikor kell, érdemes ezt a munkáltatómmal közölni? Esetleg megtehetem, hogy nem megyek a gyes lejárta után táppénzre ,hogy továbbra is állásipénzt kapjak és mondjuk csak valamivel a szülés előtt (februárban)már egyből tgyásra mennék? Kötelezhetnek táppénre? A gyes lejárta után felmondhatnak, vagy védettséget jelent a terhesség?

b.suzy # 2009.07.09. 13:42

Kedves válaszolók !

Ma hívott fel az egyik munkatársam ( jelenleg szabin vagyok ), hogy a referensünk közölte ,már csak pár nap esetleg hét és bezárják az üzletet ahol dolgozom. Már több mint 3 éve vagyok itt és jelenleg 4 hónapos terhes vagyok. Áthelyezni nem akarnak sem engem , sem a munkatáraimat. Így én gondolom tp. -re megyek. Eddig úgy tudtuk, hogy csak szeptember végén zárnak be, így ez most váratlanul ért. Szeretném tudni, hogy ebben az esetben milyen jogszabályok védenek minket. Attól félek ha előtte nem megyek tp.-re akkor elém tolják a felmondásomat különféle okokra hivatkozva. Habár eldöntöttem, hogy semmit nem írok alá. Ezt megtehetem? És az utolsó pillanatban kiíratnom magam? Van valami törvény arra, hogy valamivel a bezárás előtt írásban közölniük kell velünk a tényeket? Megteheti-e a cég, hogy nem fizeti ki a többieknek a végkielégítést? Bármi okra hivatkozva. Segítségüket előre is köszönöm !
Suzy