GYED,GYES, táppénz


fodi0405 # 2009.07.21. 13:15

Sziasztok!

A segítségeteket kérném.

2,5 éve dolgozom a munkahelyemen, június 1-vel kiszerveztek minket egy munkaerő-kölcsönző céghez, ahol 90 napos munkaszerződést kellett aláírnunk. Mai nap felmondtak nekem 12 hetes terhesen. Ahogy átolvastam ezt próbaidő alatt megtehetik.

A kérdésem az, hogy most mit csináljak, hogy kaphassak Tgyás-t illetve GYED-et? Az ügyintéző a munkaerő-közvetítőcégnél azt mondta, menjek el passzív táppénzre és onnan pedig végig munkanélkülin legyek. Így akkor jogosult leszek GYED-re?

Illetve még annyi, hogy a felmondásomat nem írtam még alá, mert gondoltam megbeszélem a főnökömmel, Ő viszont külföldön van jelenleg. Az ügyintéző erre azt mondta, hogy nem baj, igyis-úgyis kijelent. Ez törvényes, ha nem írom alá?

Kérlek, segítsetek, mert teljesen összezavarodtam már.

Köszönöm szépen
!

szgabo79 # 2009.07.21. 12:21

Sziasztok kedves Szakértők!

Kérlek segítsetek nekem, a helyzetem a következő: 2008. jan. 15-én született a fiam, már 2007. dec. 20-tól tgyás-on voltam, mert 2007. dec 31-én megszűnt a munkahelyem, de így minden jár (tgyás, gyed). Most tehát nincs munkaviszonyom, passzív gyeden vagyok. Viszont úgy néz ki a helyzet, hogy jövő márciusra érkezne a kistesó. Hogy a 180 nap biztosított jogviszony meglegyen, (amibe ugye a tgyás beleszámít) munkaviszonyt fogok létesíteni a családi kft-ben. Kérdés: mennyi idő után lehet elmenni táppénzre új munkaviszony esetén? Van ehhez kapcsolódó szabály?
Miből fogják számítani a tgyás-t ill gyed-et így? Az én értelmezésem szerint, mivel 2009-ben nem lesz meg 180 napi jövedelem, és a szülést közvetlenül megelőzően sem, így a minimálbér kétszereséből számolnak. Nem tudom, jól gondolom e? És ha így számolnak, az megegyezik a max gyeddel?

Kérlek írjátok meg a véleményeteket!

Hálás köszönettel: Gabi

szgabo79 # 2009.07.21. 12:20

Sziasztok kedves Szakértők!

Kérlek segítsetek nekem, a helyzetem a következő: 2008. jan. 15-én született a fiam, már 2007. dec. 20-tól tgyás-on voltam, mert 2007. dec 31-én megszűnt a munkahelyem, de így minden jár (tgyás, gyed). Most tehát nincs munkaviszonyom, passzív gyeden vagyok. Viszont úgy néz ki a helyzet, hogy jövő márciusra érkezne a kistesó. Hogy a 180 nap biztosított jogviszony meglegyen, (amibe ugye a tgyás beleszámít) munkaviszonyt fogok létesíteni a családi kft-ben. Kérdés: mennyi idő után lehet elmenni táppénzre új munkaviszony esetén? Van ehhez kapcsolódó szabály?
Miből fogják számítani a tgyás-t ill gyed-et így? Az én értelmezésem szerint, mivel 2009-ben nem lesz meg 180 napi jövedelem, és a szülést közvetlenül megelőzően sem, így a minimálbér kétszereséből számolnak. Nem tudom, jól gondolom e? És ha így számolnak, az megegyezik a max gyeddel?

Kérlek írjátok meg a véleményeteket!

Hálás köszönettel: Gabi

kika1011 # 2009.07.21. 11:55

Sziasztok!

Valószínűleg volt már ilyen kérdés,de két gyerkőc mellett nincs időm átolvasni az összes oldalt.

Szóval:

  • jelenleg gyeden vagyok(2009.január 7.-2010.júliusig),előtte tgyáson voltam.
  • 2010.februárra vagyok kiírva a harmadik babával

a kérdés:-mi alapján fogják számolni a tgyást,gyedet?
-az idei gyed beleszámít a 180 napba?
(úgy tudom:igen,és ennek az alapja lesz a köv.gyed alapja.De akkor ugyanannyit fogok kapni,mint eddig??)

Előre is köszönöm a választ. Kriszta

kika1011 # 2009.07.21. 11:54

Sziasztok!

Valószínűleg volt már ilyen kérdés,de két gyerkőc mellett nincs időm átolvasni az összes oldalt.

Szóval:

  • jelenleg gyeden vagyok(2009.január 7.-2010.júliusig),előtte tgyáson voltam.
  • 2010.februárra vagyok kiírva a harmadik babával

a kérdés:-mi alapján fogják számolni a tgyást,gyedet?
-az idei gyed beleszámít a 180 napba?
(úgy tudom:igen,és ennek az alapja lesz a köv.gyed alapja.De akkor ugyanannyit fogok kapni,mint eddig??)

Előre is köszönöm a választ. Kriszta

Mónika-24 # 2009.07.21. 05:43

Köszönöm szépen a választ.
Egy picit elkeserítő, h. ennyit kell taposni azért, h. ne kerülj számodra kellemetlen helyzetbe.
Miközben 6 éven keresztül minden munkanap fél ötkor kelve; 6 órakor munkába indulva, d.u.6-ra hazaérve dolgoztam. Az előző munkahelyemről nem is szólva.
Annyit nem kerestem,h. félre tudjak tenni, de örültem,h. van munkahelyem. Míg más különböző "okok" miatt nem tudott dolgozni...(munkaundor, stb.) és több mindenük és kevesebb ráncuk van!
Elnézést ezért a kis kirohanásért, de tényleg elkeserítő.

kiskocsi # 2009.07.20. 13:44

Nandy,

köszönöm szépen a választ. Akkor keresek egy olyan céget, ahol nem ütközök problémába. Még azt kérdezném, hogy ha elhelyezkedek egy másik cégnél, akkor milyen bejelentési kötelezettségem van a jelenlegi munkáltatómnál, ami felszámolás alatt van? Illetve az megoldás-e, ha egy Bt-nél kültag leszek, persze bejelentett bérrel és munkakörrel?
üdv

Attilee # 2009.07.20. 11:16

Nagyon szépen köszönöm a segitéget és az infokat.
Üdv

attilee

nandy # 2009.07.20. 08:54

kiskocsi:

Benevar már válaszolt neked korábban, eszerint nem érdemes az állásidőre járó bért kérni, de még a szabadságot sem kivenni, mert az ellátás alapját valószínűleg nem emelné meg. Továbbá nem kevés bosszúsággal járhat a pénz behajtása. Miért kérnél fizetés nélküli szabit? Jelenleg is azon vagy. Ráadásul úgy, hogy közben biztosítottnak minősülsz...

Ha van másik álláslehetőség, és legalább a minimálbér duplájával be is jelentenek, akkor válts. De azt tudnod kell, hogy az OEP mostanában előszeretettel ellenőrzi a hasonló körülmények között létrejött biztosítási jogviszonyt, és ha a cégben rokon a tulaj, cégvezető, akkor bizony visszamenőleg törölhetik a jogviszonyt. Ami azt jelenti, hogy a régi béred lenne továbbra is az ellátás alapja.

Ennél már az is jobb, ha lemondod a GYED-et, kiváltod az egyéni vállakozói igazolványt és magad után fizeted arra az egy-másfél hónapra a minimálbér duplája utáni járulékot.

kiskocsi # 2009.07.20. 08:11

Kedves Válaszolók!

Köszönöm a gyors választ, de még nem minden világos.
A cég, ahonnan eljöttem szülni, felszámolás alatt van. Az első gyermekem 2007 októberében született. Jelenleg Gyeden vagyok, a második baba szeptember elején fog születni. Szeretném növelni a második baba után járó Thgy-t és Gyed-et, ezért a következő lenne a kérdésem:
A munkáltatómnál már csak én vagyok egyedüli munkavállaló, mert mindenkit kirúgtak (engem ugye nem tudtak). Szeretnék a szülés előtti hónapban dolgozni egy magasabb bruttóval egy másik cégnél, hogy az legyen a Thgy és Gyed alapom. Megtehetm-e ezt és hogy a legcélszerűbb? A régi munkáltatóm nem hiszem hogy tudna foglalkoztatni (már csak én dolgozok ott) a felszámolás miatt is. Kérhetem-e, hogy állásidőt biztosítsanak számomra, már ha ők nem tudnak munkát adni, vagy kénytelen vagyok kivenni a felgyülemlett szabadságaimat? Vagy esetleg elmehetek fizetés nélküli szabadságra? Az együttműködés a munkáltatóm részéről nem hiszem, hogy menne, mert nem a legjobb viszonyban váltunk el, és csak a törvényileg előírt dolgokat kérhetném tőlük, mert azt kénytelenek lennének betartani.
Hogy járok a legjobban? Két gyereknél a mai gazdasági helyzetben minden fillér nagyon számít!

Előre is köszönöm a válaszokat és ötleteket, hogy érhetném el célomat.

Mivel július végén már dolgoznom kéne, mert szept elején vagy augusztus végén szülök, kérem sürgősen válaszoljanak!!!!

Köszönöm!!!!

nandy # 2009.07.19. 22:51

Terhességi gyermekágyi segély.

Attilee # 2009.07.19. 15:29

Nagyon szépen köszönöm az infokat.
Már csak egy kérdés? :-)
minek a röviditése a Thgy?
Elöre is koszonettel
attilee

anne01 # 2009.07.19. 08:10

Stabika:

Igazad van. Mónika24-nek még 45 napig fog passzív táppénz járni, mivel júliusban kezdődik a keresőképtelensége. Ezt elnéztem.

benevar # 2009.07.19. 06:49

Kedves Attilee!

Elhamarkodtam a választ. Gyed-re akkor leszel jogosult, ha biztosítási jogviszonyban állsz, ill. a biztosításod a Thgy folyósítás időszaka alatt szűnik meg. Arra ügyeljetek, hogy a Thgy-t a munkaviszony fennállása alatt igényeld, ill. a bejelentéshez munkavégzés is kapcsolódjon.

benevar # 2009.07.19. 06:43

Kedves Attilee!

A Gyed a számítás időszakában figyelembe vehető 2%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles jövedelem 70%-a. Az alapba beleszámít a bruttó munkabér, a betegszabadság. Betegszabadság nélkül bruttó 3.267 Ft/nap.

benevar # 2009.07.19. 06:37

"A passzív tápénz tudtommal nem 30, hanem 45 napig jár!"

2009. július 31-e után bekövetkező keresőképtelenség esetén már 30 nap a jogosultság.

Stabika # 2009.07.19. 06:33

anne01 nek.

A passzív tápénz tudtommal nem 30, hanem 45 napig jár!

Milcsi2 # 2009.07.18. 20:27

Kedves Szakértők és Fórumozók!

Kicsit összetett a dolog, de a tények röviden:
2006. márciusától táppénzen voltam, a kisfiam 2006 novemberében született, ekkor kb 160 volt a bruttóm.
Tgyás, Gyed majd 2008 novembertől Gyes.
Jelenleg Gyes mellett április 1-el kezdődően a felhalmozott és idei szabimat töltöm, ami e hónap 24.vel jár le.
Július 27-től táppénzre mennék, mert várjuk a tesót 2010 március elejére.
Sajnos nem lesz meg a 180 bérezett napom, csak kb. 120.
Ebben az esetben hogyan alakul a táppénz, tgyás és gyed?
Azt hallottam, ha gyes mellett megyek táppénzre és nincs meg a 180 nap akkor a minimálbér az alap és csak annyi ideig lehetek táppénzen, amennyi bérezett napom van, de a 120 nap nem tart ki a szülésig?
De azt is hallottam ha lemondanám vagy átadnám (a rokkant nyugdíjas nagyszülőre gondoltam) a gyest, akkor is a minimálbérből számolják ugyan, de viszont 1 évig is kaphatom a táppénzt?

Attilee # 2009.07.18. 19:14

Munkanélküli voltam 2008 oktobertöl-2009 julius 17 ig.
Terhes vagyok.Egyik ismerösöm bejelentett hogy legyen munkaviszonyom. 140 ezer forintra.De csak januárig.Én 2010 februárba szülök.Januárba elmegyek GYermekágyi segélyre szülésig.
Kérdésem?
a gyedet hogy számolják?mennyi lesz a gyed összege az én esetemben?
elöre is köszönettel:

anne01 # 2009.07.17. 18:56

Ha nem hosszabbítják meg a szerződésed, 2009.08.31-től passzív táppénz 30 napig, utána álláskeresési járadék igénylése, álláskeresésiről pedig tgyás-t, gyed-et igényelhetsz, bár ennek megvan a "trükkje". Ezzel kapcsolatban olvass vissza pár oldalt, sokszor leírták itt a fórumon.

Mónika-24 # 2009.07.17. 17:21

Mónika-24 vagyok és nagyon várom valakinek a segítségét!
Köszönöm

monalisa1 # 2009.07.16. 22:22

Bereniké

A jubileumi jutalom munkaviszonyhoz kötött.

A fizetésnélküli szabadság ideje alatt a munkaviszony szünetel, bár továbbra is alkalmazásban áll. A munkavállalót "passzív" állományba veszik, majd az engedélyezett időtartam leteltével ismét folytatódik az érdemi munka.

Járulékfizetés ez idő alatt nem történik.

Én laikus hozzászólóként ezt tudtam összegezni.

Tessék beírni a Google keresőbe a "fizetésnélküli szabadság" kifejezést, és az első 1-2 oldalnyi találatból lásd a fentiek lényege.

Mónika-24 # 2009.07.16. 17:18

Tisztelt Fórumozok!

10 hetes terhes vagyok. 6 éve dolgozom ugyanannál a vállalkozónál. Mától táppénzre vettek.
A szerződésem lejár 2009.08.30-án. Minden félévben szoktuk újítani.
Az lenne a kérdésem,hogy a szülésig minden hónapban kapok táppénzt?
Illetve, ha nem újítja meg a szerződésemet a főnököm, akkor milyen juttatás után érdeklődjek? Vagy a táppénz akkor is járna tovább?
Nagyon nehéz lenne kereset nélkül véghez vinni a terhességet!
KÉREM SEGÍTSENEK!!!

Dödölle1 # 2009.07.16. 12:28

Tisztelt Segítők!

Passzív táppénzzel kapcsolatban lenne egy égető kérdésem.
2009. április 30.-án, csütörtökön délután megkaptam az azonnali hatályú felmondásomat a munkahelyemen.
Ezután péntek május 1.-je volt, munkaszüneti nap, majd hétvége (május 2.-3.-a) következett.
Az egészségi állapotom eléggé leromlott, ezért az ELSŐ lehetséges MUNKANAPON az orvosom felvett passzív táppénzre. A szükséges papírokat benyújtottam az OEP-hez. Időközben szerencsémre sikerült elhelyezkednem, de kb. 30 napig betegállományban voltam.
Sajnos az imént kaptam kézhez az OEP levelét, miszerint nem kapok táppénzt ezen időszakra, mert több, mint 3 naptári nap telt el az elbocsájtásom és a betegállományba vételem között.
Az a kérdésem, van-e lehetőségem fellebbezni, ugyanis úgy érzem, LEHETŐSÉGEM sem lett volna előbb kiiratni magam az orvossal, mert nem a köztes napok munkaszünetek és hétvégék voltak.

Várom szíves válaszukat.

Üdvözlettel:

Kovács Zoltán --------------
Válasz.

1. A jogorvoslathoz való jog alkotmányos alapjog, tehát van lehetőséged fellebbezni. A módját (kihez, milyen határidőn belül) megtalálod az elsőfokú határozat rendelkező részében.

2.Az általad közölt adatok szerint a másodfokú hatóság a határozatot helyben fogja hagyni, mivel a döntés megfelelt a hatályos jogszabályoknak.

3. Az orvosnak van lehetősége (jogszabályi felhatalmazása) arra, hogy a keresőképtelenséget az orvosnál történő megjelenéstől eltérően, 5 nappal visszamenőleg igazolja. Az, hogy Ő él-e ezzel a lehetőséggel az az Ő belátására van bízva, ez orvosszakmai kérdés.

(A jogalkotó tehát gondolt az általad felvázolt esetre is, azaz rendelkezett arról is, hogy hogyan lehet eljárni akkor, ha a beteg a hétvégék (munkaszüneti napok, munkanap áthelyezések stb.) halmozódása miatt nem tudott orvoshoz menni.)

Hangsúlyozom , hogy ez lehetősége és nem kötelessége az orvosnak!

4.Mit tehetsz? A Ebtv. 45.§. (4) alapján kérheted az ORSZI-t, hogy utólag igazolja a keresőképtelenségedet visszamenőleg. (A jogszabály úgy fogalmaz, hogy ezt az ORSZI, ezt csak kivételesen indokolt esetben teheti meg. A gyakorlat az, hogy egy náthával nem, daganatos, vagy más súlyos betegség esetén esetleg igazolja a keresőképtelenséget visszamenőleg is.)

A válaszomat megalapozó jogszabályok:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

45. § (1) A betegség okozta keresőképtelenség elbírálásánál az a foglalkozás, illetőleg az a munkakör az irányadó, amelyben a biztosított a keresőképtelenségét közvetlenül megelőzően dolgozott.

(2) A keresőképesség elbírálására az egészségügyi szolgáltató finanszírozási szerződésben nevesített orvosa és a keresőképesség elbírálására jogosító szerződést kötött orvos jogosult.

(3) A keresőképtelenség a vizsgálatra jelentkezés időpontjától eltérően, legfeljebb öt napra visszamenőleg is igazolható.

(4) Kivételesen indokolt esetben - a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően - az orvosszakértői szerv a keresőképtelenséget a vizsgálatra jelentkezés időpontjától legfeljebb hat hónapra visszamenőleg is igazolhatja. ---------------
43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy annak megszűnését követő első, második vagy harmadik napon keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett. ----------------------
Üdv. :)
Bereniké # 2009.07.16. 11:18

Tisztelt Szakértő!
Jubileumi jutalom kifizetésével kapcsolatban kérném állásfoglalását.
Munkavállalónk közalkalmazotti jogviszonyának kezdete 1979. 09. 01.
2009. 09. 01-én lenne jogosult a 30 éves jubileumi jutalomra. A dolgozó 2007. 10.12-től 2009. 08. 31-ig kérésére, személyi-és családi körülményeire való hivatkozással fizetés nélküli szabadságot kapott.
A fizetés nélküli szabadság időszaka beleszámít-e a jubileumi jutalomra jogosító időbe?
Egyéb fizetés nélküli szabadságon lévő időszakok pl. gyes, gyed, közeli hozzátartozó ápolása stb. beleszámíthatóek-e a jubileumi jutalomra jogosító időbe?

Segítő válaszát előre is köszönöm!