GYED,GYES, táppénz


Sz.ka # 2014.03.04. 09:17

Tisztelt Szakértők!
Szeretném a segítségüket kérni a következőben:
Harmadik gyermekünket várom,20, hetes kismama vagyok a szülés várható időpontja jul.19.!
2013.márc.12-ig Gyesen voltam, utána április 2-augusztus 27.ig volt (2 órás) munkaviszonyom! szeptember 3-március 2,-ig határozott idejű (részmunkaidős:6órás) munkaviszonyban álltam! Jan.27.-től táppénzen voltam, az állapotomra való tekintettel nem hosszabitottak szerződést! Szeretném tudni, hogy mi tévő legyek, hogy szülésig biztositott maradjak és igényelni tudjam a Tgyást, Gyedet! Menjek munkanélkülire esetleg vagy tehetek mást is?
Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel!

linastux # 2014.03.04. 09:41

Segítséget kérnék!

A 2013. évi CCXXIV. törvény egyes törvényeknek a gyermekgondozási ellátások átalakításával, valamint a szociális hozzájárulási adó megfizetése alóli kedvezmény bővítésével összefüggő módosításáról szerint:

„42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha
a gyermekgondozási díj első igénybevétele a gyermek egy éves kora után kezdődik, az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását - ellenében munkát végez vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen folytat, kivéve, ha az igénylő a gyermekre tekintettel terhességi-gyermekágyi segélyt vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal.”

Ez most azt jelenti, hogy én 2014. január 23-al lemondtam a gyesről. Férjem 2014. január 23. nappal igényelte a gyed-et az Auchan-nál (ott dolgozik), és akkor 2014. március 23-ig nem jogosult gyed-re?

Edit1027 # 2014.03.04. 12:10

Kedves Szakértők!

Gyesen lévő kismama vagyok, kisfiam 2011.10.20-án született. Előtte 2008.10.27-től 2011.06.30-ig dolgoztam a jelenlegi munkahelyemen (bankban), bruttó fizetésem 209.500,- Ft volt. 2011.07.01-től szabadságon voltam, illetve táppénzen, 2011. október 1-től szülési szabadságon, majd gyeden.
A munkáltatóm a helyemre határozott időre felvett kolléganőm munkaidejét 2013. decemberében napi 4 órára csökkentette, így ha visszamegyek dolgozni 3 év után, 2014. 07.01-én, rám is ez vár! Valószínűleg a közeljövőben nem is fogják visszaállítani 8 órára, így feleannyi lesz a fizetésem, mint volt!
Az lenne a kérdésem, hogy ha teherbe esnék, mielőtt visszamegyek dolgozni, akkor milyen ellátások illetnének meg, illetve milyen összegű? Ilyen esetben mi a számítás alapja? Jobban járnék, ha most lennék terhes, vagy inkább, ha visszamegyek dolgozni, és később vállalunk gyereket (és a 4 órás munkaidőm után járó fizetésem lesz a gyed alapja)?

Nagyon köszönöm a választ!

Üdv, Edit1027

nandy # 2014.03.04. 17:47

A 4 órás munkabér lesz az ellátások alapja. Vagy esetleg minimálbér.
Nehéz így válaszolni...

nandy # 2014.03.04. 17:48

linastux: igen.

nandy # 2014.03.04. 17:50

sz.ka, pont a kérdésed előtt beszéltünk arról, hogy ilyen helyzetben mit tehet a kismama. Álláskeresési járadék, és utána esetleg vállalkozás indítása, ennek viszont van költsége is.

linastux # 2014.03.04. 19:39

nandy: köszönöm a választ

nem örülünk neki, mert nagy szükségünk lenne a kieső ellátásra :(
ugyanis én már nem kapom a gyes-t, mert le kellett mondanom ahhoz, hogy a férjem igényleni tudja a gyed-et
most viszont kiderült, hogy ő meg nem kapja az igényléstől számított 60 napig

Julcsa2013 # 2014.03.04. 20:30

Kedves Fórumozók!
Szeretném megosztani tapasztalatom, remélem lesz akinek hasznára válik.
2013.09.15-én mentem nyugdíjba, annak rendje, módja szerint megállapították a nyugdíj összegemet.
Ma kaptam a Nyufi-tól egy határozatot, hogy az ellenőrzés folyamán megállapították, hogy a GYES alatt 2 hónapot dolgoztam, amit az elszámolásnál nem vettek figyelembe, de most elismerik, és újból megállapították a nyugdíjamat, ami közel 400 ft-al kevesebb mint az eredeti megállapítás volt.
Telefonos érdeklődésemre tájékoztattak, hogy a munkabér-megbízási díjból vontak nyugdíjjárulékot, tehát nem ez volt a probléma, "sajnos így működik a program" mondta a kedves ügyintéző.
Tehát megállapítható, hogy azért mert GYES mellett dolgoztam, azzal büntetnek, hogy a nyugdíjam kevesebb lett. Ezt soha nem tudtam volna meg, ha véletlenül nem felejtik ki az első elszámolásból.
Gondoltam nem árt erről tudnotok, javaslom mielőtt elmentek dolgozni, tájékozódjatok, nehogy később kapjátok a büntetést, vagyis több nyugdíjjárulék fizetés után, kevesebb nyugdíjat kaptok.

moevaaz # 2014.03.06. 14:49

Kedves fórumozók!
Remélem valaki tud nekem segíteni, mert az iskolában, munkahelyen nem tudnak felvilágosítást nyújtani, az OEP pedig elég érdekes választ adott...Emiatt írok, hát ha valakinek hasonló az esete, vagy tud róla valamit.
A gyermekemet 2014. júl. 25.-re várom, 2012. dec. 14-óta 4 órában dolgozom. 2013 szept. óta pedig főiskolára járok. Azt már tudom, hogy a főiskola után nem kapok GYED-et mert biztosított vagyok a munkahelyemnél, de az OEP azt mondta, hogy ne aggódjak, mert a munkahelyemen igényelem meg a GYED-et de a Diplomás GYED összegét kapom. A minimálbér 70%-át. Most ez hogy lehet? 2x is rákérdeztem, és azt mondta, hogy -igen, igen, a 101 x ezer 70% jár-. Nem keresem meg a minimálbért 4 órába...bruttó 64.000 a fizetésem, ezt az OEPnek is mondtam. A ledolgozott időből számítják ki nem?
Előre is köszönöm a segítséget!
E.

capisca # 2014.03.06. 15:33

Kedves moevaz!

Azt, hogy te hány órában dolgozol TGYÁS és GYED esetében nem számít, az a lényeg meg van-e a biztosítási időd (elmúlt két évben 365 nap, ami ha jól látom megvan)

Igen jól mondták, jár neked.

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 42/E.§ (5)-(6) bekezdését olvasd el.

kergyo81 # 2014.03.09. 07:39

Sziasztok!

Remélem valaki tud nekem segíteni! Új vagyok itt, nem tudom mi a menete, hogy valaki válaszoljon nekem, remélem működni fog azért...! :)
2012.május végén megszületett kislányom Hanna, előtte határozott munkaviszonnyal /2 éves megvolt,söt elötte másik helyen is voltam 3 évig határozatlan viszonyban/ dolgoztam, tehát nevezzük X munkahelynek ezt, szóval innem kaptam a TYGYÁST és a GYEDET is. Munkaviszonyom megszünt 2012 szeptemberben, de a hr-es azt mondta passziv gyeden leszek a gyerek két éves koráig, nem lesz gond vele. Ez igy is volt tavaly novemberig, mert voltam olyan hülye, hogy Y munkahelyre mentem dolgozni, remélve hogy majd jó lesz, gyerek bölcsis lesz, önállósodik, én meg emberek között lehetek végre. Keresetem ugyanannyi mint a GYEDem volt. Sajnos nem úgy alakultak a dolgok, ahogy képzeltem, s hétfőn beadom a felmondásomat.
Kérdésem az lenne, hogy a GYEDET szereteném majd újra kérni, csak nem tudom kitől kell majd arra a két hónapra április és május hónapban? Az X munáltatómtól, akitől ezelőtt is kaptam, vagy az Ytól, akitől a fizum mellé már kaptam GYED EXTRA-t, vagy a MÁK-tól? Mindeki azt mondja, hogy megjár, csak azt senki nem tudja megmondani, hogy kitől???? Márc 31-ével remélem sikerül eljönnöm onnan, és ha addig nem találok melóhelyet, akkor muszáj lesz megélnünk vmiböl.

Köszönöm előre is a segítő válaszokat, tanácsokat.

Gy.

Vica0820 # 2014.03.11. 11:32

Sziasztok!

Kérdésem lenne, hogy jogosult vagyok-e GYED-re?
2012.08.13-tól 2013.12.23-ig dolgoztam napi 8 órában. 2013. októberben kiderült, hogy babát várok, 2014 júniusra. Sajnos határozott idejű szerződésem volt, ezért 2013.12.23.-án lejárt a szerződésem. Senki sem tudta pontosan megmondani, hogy mit tegyek, bejelentkezzek munkanélküli vagy ne. Végül 2014.02.03.-án bejelentkeztem munkanélkülire, ahonnan 51 nap álláskeresési járadékot kapok, ami lejár 2014.03.26.-án. Nem tudom, hogyan tovább, van ismerős aki betudna jelenteni szülésig, de nem tudom, hogy lenne-e értelme, és azt sem tudom, hogy akkor mi alapján számolják, majd ki a GYED összegét. Brutto bérem 180.000 Ft volt. Kérem szakértő segítségét, mit tegyek, vagy mit ne.

Köszönettel: Évi

capisca # 2014.03.11. 13:27

Kedves Évi!

GYED-re jogosult vagy, mert van két éven belüli biztosításban töltött 365 napod van.

A GYED-ed összege a minimálbér 50 %-a lesz.

Ha be is jelent egy barátod, akkor sem lesz több az ellátás összege (nincs folyamatos 180 napi jövedelem)

capisca # 2014.03.11. 13:33

Kedves Gy!

A MÁK csak a GYES-t utalja tőle GYED-et soha nem fogsz kapni.

OEP, mert megszünt munkaviszony esetén már ők folyósítanak.

nandy # 2014.03.12. 11:24

kergyo:

Ha a munkahelyed TB-kifizetőhely, akkor a munkaviszony megszűnését követően is ők folyósítják a GYED-et.
Ha nem kifizetőhely, akkor OEP-től.

nandy # 2014.03.12. 11:35

Évi:

TGYÁS és GYED jogosultsághoz feltétel, hogy a szülést megelőző két évben legalább 365 nap biztosítási jogviszonyod legyen, és a szülés napján legyél biztosított. (vannak speciális szabályok is, de most nem részletezem...)

nandy # 2014.03.12. 11:40

folyt....

Leírásod alapján jogosult lehetsz mindkét ellátásra, ha az ismerősöd bejelent.
Itt jegyzem meg, hogy az ún. szívességi bejelentést nem nagyon javasoljuk, mert egy esetleges ellenőrzés során visszamenőleg törölhetik a biztosítási jogviszonyt, és akkor a befizetett járulékok ellenére is csak gyes fog járni.

Az ellátások összegével kapcsolatban:
Mivel az előző munkaviszonyod vége és az álláskeresési járadék folyósítása között több mint 30 nap eltelt, így a tavalyi munkahelyedről származó jövedelem nem képezheti az ellátások alapját.

Ezért az ellátások alapja, ha az ismerősöd bejelent, abból a jogviszonyból származó jövedelmed lesz. De 180 bérezett nap hiányában a TGYÁS alapja is legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet.

Amit capisca írt, azt hagyd figyelmen kívül!!

nandy # 2014.03.12. 11:42

capsica, ha segíteni akarsz, akkor tanulj még kicsit, mert nem jó dolog félrevezetni a kérdezőt...

letaan # 2014.03.12. 23:06

Tisztelt Cím!

A mi történetünk a következő,1 éve született meg a kislányom és azota se gyest se családi pótlék nem kapunk, mert apa Londonban dolgozik.A MAK ki küldte a pairokat Londonba hónapokat várva vissza utasitoták.Be hozztam a erről szóló levelet a MAK ba azota megint csak varunk hiába a szóbeni a személyes meg keresés csak annyi a válasz nincs még elbirálva, emailra meg nem is válaszolnak.Kérdésem hová tudok menni panaszt tenni? Itt Magyarországon vagy esetleg Brüszel?
Előre Köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel Bereczkiné Létai Anita

NMV0 # 2014.03.17. 08:54

Szép napot!
Jelenleg terhességi táppénzen vagyok ,most 20.án tölti a kislányom a 2 évet.igényelhetem én a táppénz mellett a gyest?
Közalkalmazott ként dolgozom,de az ottani munkaügyön semmit nem tudnak erről.

pazs # 2014.03.17. 09:35

NMV0: igen.

Zsoka3386 # 2014.03.17. 14:41

Tisztelt hozzáértő!
Olyan kérdéssel fordulok önhöz hogy 2009 április 1 én jelentettek be a munkahelyemre, 2009 dec 27 én megszületett az első kisfiam aki után rendesen kaptam a tgyást gyedet és a 3 évben a gyest egészen 2012 aug 3 áig mivel akkor született a második kisfiam és megvonták a gyest mivel ujra gyedre kerültem! Most viszont küldtek egy levelet hogy 2014 márc 11 től megszüntetik a gyedet és igényeljek gyest mivel nincs annyi biztosítási időm! Ezt nem nagyon értem! Tényleg lehetséges ez hogy így van? A másik kérdésem hogy ha 3.ik babát vállalunk azelőtt mielőtt a pici betölti a 3 évet jár e tgyás és gyed, és mennyi ideig? Köszönöm válaszát!
Nagyné Zsóka

bigdady # 2014.03.18. 21:32

Sziasztok

Ha valaki aki elmult pár evben alkalmazasban volt majd kirugják:

  1. és erre rá pl 9 honap mulva szül annak jár a teljes gyed?
  2. és a munkaviszony megszuneset koveto 12 honap+1 nap mulva szül csak akkor már nem?

Ui: Ergo csak akkor jár a gyed ha munkaviszony megszuneset koveto 3 honapon belul valaki teherbe esik? (Mivel +9 honap még a kihordás :) )

Csupi77 # 2014.03.18. 21:59

GYED csak a szülés napján biztosítási jogviszonyban álló szülőnek jár, illetve aki terhességi-gyermekágyi segélyben részesült és jogviszonya ennek folyósítása alatt szűnt meg. Passzív jogon nem jár GYED!

anne01 # 2014.03.19. 08:32

Ha nincs biztosítási jogviszonyban, nem kaphat gyedet.
ld.: http://www.oep.hu/…_2013_02.PDF