GYED,GYES, táppénz


anikocska1 # 2014.01.31. 11:29

Tisztelt Szakértő!

Főiskola mellett heti 8 órában gyakornokként dolgozom. Diákszövetkezeten keresztül történik a foglalkoztatásom. Jövedelmemből csak az adó kerül levonásra.
Érdeklődni szeretnék, hogy ilyen feltételek mellett van lehetőségem gyed-hez vagy tgys-hez jutni?

Segítségét előre is köszönöm!

anne01 # 2014.02.01. 07:43

eszgabor

Ez csak akkor lenne igaz, ha szimplán gyesen lenne, de mivel dolgozik is, a táppénz és gyáp is jár.

anne01 # 2014.02.01. 07:45

óraadó

Az alanyi jogon járó ellátások fognak járni: anyasági támogatás, családi pótlék, gyes.
Mivel nem leszel biztosítási jogviszonyban tgyást, gyedet nem igényelhetsz.

anne01 # 2014.02.01. 07:52

anikocska1

Ha nem fizetnek járulékot, akkor nem leszel jogosult tgyásra és gyedre, illetve lehetőség van a diplomás gyedre, ha megfelelsz a feltételeinek:
http://www.oep.hu/…OZLEMENY.PDF

Fee2 # 2014.02.03. 21:21

Üdv,kaphatnék választ a január 24.-én feltett kérdésemre?

capisca # 2014.02.04. 07:05

Kedves Fee2!

Ha jól látom megszünt a munkaköröd. Ilyenkor másik munkakört kell neked felajánlani, ha nem fogadod el akkor úgy kell tekinteni, hogy "felmondtál"
Természetesen a munkáltatóüdnak a korábbival azonos vagy hasonló munkakört kell felajánlania.

Fee2 # 2014.02.04. 08:39

Köszönöm capisca!
Biztos vagyok,hogy nem szűnt meg a munkaköröm,csak átalakulhatott.Gondolom én,hogy hozzájött ez meg az.Még nem kaptam róla infót.Ez olyan munkakör ami nélkül nem létezhet az a részleg a Cégnél.Ha nem fogadom el a felajánlott munkakört,akkor felmondtam? Szuper.Ha elfogadom akkor is kirúghatnak utána,nem igaz?Köszönöm!

capisca # 2014.02.04. 11:03

Kedves Fee2!

Amint visszamész dolgozni megszűnik a felmondási védelem.

Ez olyan munkakör ami nélkül nem létezhet az a részleg a Cégnél.
Akkor kérd meg a céget, hogy indokolja miért szünt meg a munkaköröd. Az adott munkakör ki között került szétosztásra.

Amennyiben bizonyítható a céged válaszából vagy valószínűsíthető, hogy meg van a munkakör. Akkor munkaügyi pert kell indítani.

Fee2 # 2014.02.04. 13:40

Köszönöm capisca!

VojtZsóka # 2014.02.05. 18:33

Üdvözletem
Nekem egy olyan problémám lenne, hogy közmunkaprogram keretében tanfolyamra kellene járnom,ahonnan maximum 10% a megengedett hiányzás. Ha ezt túllépem vissza kell fizetni a tanfolyam árát. Múlt hét csütörtökön viszont volt egy kis probléma és a miskolci kórház nőgyógyászati ambulanciájára kellett mennem, ahol veszélyeztetett terhesnek minősítettek és szigorú ágynyugalmat javasolt az orvos. Ezzel a papírral elmentem a háziorvoshoz, aki felvett táppénzre, és szóltam az önkormányzatnak is, a történtekről. Itt viszont azzal fogadtak, hogy a tanfolyam miatt nem mehetek táppénzre, hanem vigyek el minden orvosi papírt a terhességemről ők azt lefénymásolják és január 31. napjával megszüntetik a munkaviszonyom. Ma alá is íratták velem a szerződés bontást amin közös megegyezés szerepel. Ezzel kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy jogszerűen járt-e el az önkormányzat, illetve ha nem, akkor mi ilyenkor a teendő? Válaszukat megköszönve tisztelettel
Erzsébet

Fee2 # 2014.02.06. 16:05

Kedves VojtZsóka! Én is csak egy fórumozó vagyok,aki itt kér és kap tanácsot a szakemberektől,de véleményem szerint azt igen nem jól tetted,ha aláírtad a közös megegyezést.Rosszul látom szakértők?

capisca # 2014.02.07. 08:24

Kedves VojtZsóka!

Most már veszett fejsze nyele az egész, mert aláírtad a közös megegyezést, nem tudsz mit tenni.

VErika24 # 2014.02.07. 23:17

Tisztelt Szakértő!

Nekem olyan kérdésem lenne,hogy 2009 óta dolgozom,de voltak munkahely váltások.Lényegébe folyamatosnak számított.2011.11 - 2013.12.17 ig volt munkám. 2013.12.18-tól munkanélküli vagyok. Szeretnék viszont gyereket 2 éven belül.Mennyi ledolgozott időnek kell lenni-e,hogy jogosult legyek gyesre/gyedre.Illetve ,ha hamarább jön a gyerek milyen kedvezményeket tudok igénybe venni? Érdemes-e 4 órás munkát elvállalni,mégha csak pár hónap? Köszönöm

Kismama09 # 2014.02.08. 10:11

Tisztelt Fórumozók!
Munkahelyemen váratlan helyzet állt elő, hirtelen döntési helyzetbe kerültem, ehhez kérnék segítségek, mert pontos összegeket senki nem tudott ott nekem mondani.
2 év munkaviszony után 2009 novemberében mentem el szülni. Tgyás, majd gyed után másfél év múlva ismét várandós lettem, veszélyeztetett terhesként táppénzre mentem, 2012. februárjában szültem ismét. Most jár le a gyed-em, decemberben jeleztem a munkáltatónak, hogy szeretnék visszamenni dolgozni. Sajnos csak most derült ki, hogy közben a munkaköröm megszűnt, a munkáltató által felajánlott új munkakör szerint a bruttó 300000 forintos korábbi bérem 200000-re csökkenne. Időközben részemről is új helyzet állt elő, mert ismét várandós lettem. Tehát ha vissza is térek a munkába, a felhalmozott szabadságom kivétele után legfeljebb 3 hónapot tudnék munkában tölteni. Olyan a munkahelyem, hogy ez a munkáltatónak sem érné meg, hiszen ez nagyjából egy betanulási időszak lenne, előmenetelre sem számíthatnék, tehát én is rosszul járnék az új besorolással. Azt tanácsolták, hogy menjek ismét táppénzre, így mindenki jól jár. Én viszont 4 éve folyamatosan csak az anyasági ellátásokban részesülök, nem tudom, mekkora lenne így a következő fél évre a táppénz, valamint aztán a tgyás összege. (Gyed-em jelenleg a maximum.) Mikor járok jobban, ha kiveszem az összegyűlt szabadságomat (3,5 hónap), de így akkor átkerülök a 30%-kal alacsonyabb bérbesorolásba), s eztán megyek táppénzre, vagy ha rögtön táppénzre megyek, a szabadságaim megmaradnak, maradok a bruttó 300000-es bérkategóriában, viszont így rögtön gyed-ről mennék gyesre? (Harmadik lehetőség lenne, ha nem fogadom el a felkínált munkakört, a munkáltató felmond nekem, de ez nem tudom, milyen hátrányokkal járna, hiszen a következő szülés időpontja még 7 hónap mostantól, tehát felmondási idővel és munkanélküli segéllyel együtt sem húzható ki addig ez az időszak.) Sürgősen döntenem kell az ügyben, nagyon megköszönöm, ha bárki tud így az összegeimmel kalkulálni és tanácsot adni.
Köszönöm!
K. Magdolna

Dödölle1 # 2014.02.10. 11:14

V„Erika24 # e-mail 2014.02.08. 00:17

Tisztelt Szakértő!

Nekem olyan kérdésem lenne,hogy 2009 óta dolgozom,de voltak munkahely váltások.Lényegébe folyamatosnak számított.2011.11 - 2013.12.17 ig volt munkám. 2013.12.18-tól munkanélküli vagyok. Szeretnék viszont gyereket 2 éven belül.Mennyi ledolgozott időnek kell lenni-e,hogy jogosult legyek gyesre/gyedre.Illetve ,ha hamarább jön a gyerek milyen kedvezményeket tudok igénybe venni? Érdemes-e 4 órás munkát elvállalni,mégha csak pár hónap? Köszönöm

A GYES alanyi jogon jár. Összege 28.500 Ft.-

THGY és GYED főszabály szerint annak jár aki a szüléskor biztosított ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött idővel (naptári nappal).

szpjucus # 2014.02.11. 11:19

Tisztelt Szakértő!
A munkahelyem pénzhiányra hivatkozik és nem fizette ki ebben a hónapban a GYED-emet. TB kifizető hely,eddig tőle kaptam. A kérdésem az lenne,hogy ilyenkor mi a teendő? Ha mégis valami csoda folytán utólag megkapom,akkor is szeretném kérni,hogy ezentúl a MÁK-tól kapjam,nehogy még egyszer ilyen helyzetbe kerüljek. A munkahelyem még nem szűnt meg,így nem tudom van-e erre lehetőség. Válaszát előre is köszönöm!

pazs # 2014.02.11. 12:47

Fizetési felszólítás, fizetési meghagyás, per.
Nem kérheted, hogy egyenesen a MÁK-tól kapd.

szpjucus # 2014.02.11. 14:16

És amíg a per zajlik,én hónapokon keresztül egy fillért se kapok sehonnan? Létezik,hogy ilyen megtörténhet? Köszönöm a gyors választ és tényleg nem akarok értetlenkedni,csak teljesen kétségbe vagyok esve!

anne01 # 2014.02.11. 19:06

szpjucus

Fordulj az OEP ellenőrzési osztályához.

szpjucus # 2014.02.11. 19:34

Köszönöm szépen!!!

malta9 # 2014.02.23. 16:40

Kedves Szakértők!

Abban a kérdésben szeretnék segítséget kérni, hogy az új GYED extra szabályok alapján jogosult vagyok -e akkor is a GYED-re, ha nem arra a munkahelyre térek vissza dolgozni, ahol szülés előtt dolgoztam. Olyan Kft-vel létesítenék munkaszerződést, amelyben rendelkezem tulajdonrésszel. Gyermekem 2013. január hónapban született.Ebben az esetben megilleti a Kft-t a GYed-ről, gyesről visszatérők SZOCHO kedvezménye, mivel nem lenne GYED-ről való lemondás. Milyen bejelentéssel kell élnem a munkáltatóm felé, ahol jogosulttá váltam a GYED-re és számfejtik azt?

Válaszukat előre is köszönöm!

MM1986 # 2014.02.23. 20:08

Kedves Jogi Fórumozók!

2012. március óta dolgozok egy multinál határozott idejű szerződéssel. Eddig 4-szer hosszabbították a szerződésem, jelenleg 2014. december 31-ig szól.
Most értesültünk róla, hogy 2014. április 15-től jogutód nélkül megszűnik a cég. A feladatainkat a minisztérium veszi át. A minisztérium a jelenlegi állomány egy részét újra interjúztatni fogja és ajánl új szerződést. (A kormánytisztviselői státusz miatt valószínűleg a jelenlegi fizetésünk töredékéért...)
Én jelenleg 13 hetes kismama vagyok, a munkahelyemen még nem jelentettem be.
Több kérdésem lenne:

  • Ha most bejelentem a terhességet, akkor a jogutód nélküli megszűnéstől függetlenül védve vagyok?
  • Ha megszűnik a cég és nekem a terhesség miatt vagy ettől függetlenül a minisztérium nem ajánl szerződést, akkor igaz, hogy a határozott időtartamra szóló fizetésemet ki kell fizetniük?
  • Ha veszélyeztetett terhesként most eljövök táppénzre, akkor mi a helyzet? Ha megszűnik a cég, attól én még kapom a táppénzt és biztosítottnak számítok?

Hirtelen ennyi megoldás jutott eszünkbe, de szívesen veszek bármilyen járható utat/kiskaput.

Előre is nagyon köszönöm a segítségüket,
MM

nandy # 2014.02.24. 12:27

Ápr. 15. lesz a felszámolás / végelszámolás (?) kezdőnapja, ám addig még sok idő eltelik, mire a cég valóban meg is szűnik.
Azt javaslom, hogy haladéktalanul jelentsd be a terhességed tényét, mert onnantól védve leszel.

Ha nem vesz át a minisztérium, akkor mindaddig maradsz a megszüntetés alatt álló cégben, amíg azt nem törlik a cégjegyzékből, de legkésőbb 2014.12.31-ig, mert addig szól a határozott idejű szerződésed.

nandy # 2014.02.24. 12:32

malta9:

Teljesen mindegy, hogy a régi helyedre mész vissza, vagy új munkahelyre, idén januártól lehet GYED mellett is dolgozni.

malta9 # 2014.02.24. 14:31

Kedves Nandy!

Köszönöm a válaszod! SZOCHO kedvezmény figyelembe vehető?