GYED,GYES, táppénz


clody0604 # 2014.01.01. 12:50

Tisztelt Forum!!!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy 3 gyermekem van a legkisebbel gyeden vagyok 1 èves múlt, a másik kettő gyermekem 5 ès 6 éves ès tartós betegek.A kèrdésem az lenne hogy most akkor a gyed mellett igényelhetem még a két gyerkőcre a gyest is ami 10 éves korukig jár?? Köszönöm mielöbbi válaszát ès segítségét!!!

anne01 # 2014.01.02. 11:16

clody0604

Csak akkor lenne lehetséges, ha a harmadik gyermek 2013.12.31. után született volna.

posel # 2014.01.02. 13:00

Tisztelt Cím!

A GYED extra bevezetésével lehetőségem nyílik, hogy heti 40 órás munkaviszonyban visszamenjek dolgozni. Kislányom másfél éves, csak júliusban tölti be a 2. életévét. Az új szabályok értelmében nem kell visszamondanom a GYED-et. Kérdésem lenne, hogyha ismét teherbe esnék, és veszélyeztetett terhes lennék (mert a kislányommal is az voltam sajnos), tehát táppénzre küldenének, akkor a GYED-et vissza kellene-e mondanom, vagy megkaphatom mindkét ellátást egyszerre. Valamint ha visszamegyek dolgozni, és a kislányom beteg lesz, igényelhetek-e gyermekápolási táppénzt vagy sem.
Válaszát előre is köszönöm!

Edit4 # 2014.01.04. 18:40

Tisztelt Szakértő!
Menyemnek három hónapja van magyarországi munkaszerződése, napi négy órát dolgozik otthonról, távmunkában.
Kérdésem: mikor lesz meg a gyed jogosultsághoz szükséges biztosítási jogviszonya? (egy év? vagy részmunkaidő esetén ez másként alakul?)
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel
Edit4

Gorgo # 2014.01.05. 14:49

Tisztelt Szakértő!
2014. január elsejével visszakerültem 8órás munkaállományba. Az új rendelet alapján most ne mondjam le a gyest, ami 2014. augusztus 3-ig járna,vagy le kell mondanom?
Köszönettel

sebarbi # 2014.01.07. 14:05

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy az új GYES szabályok vonatkozásában, én igényelhetem-e a GYESt. 2011.júl.27-én született a gyermekem, GYEDet igénybe vettem rá.2013.július 28-tól visszatértem munkahelyemre. Mivel 2014. január 1-től GYES mellett lehet 8 órában dolgozni, igényelhetem-e most a GYESt január 1-től? VAgy azokra vonatkozik csak, akik még ezután kezdenek dolgozni, ill. ezután igénylik a GYESt?
Válaszát előre is köszönöm.

Üdv

BSB

rizsa30 # 2014.01.07. 19:32

Tisztelt szakértők!
A feleségem 2012.09.10-én szülte meg kislányunkat. Jelenleg gyed-en van.2014 juniusára várjuk a második babánkat.
Kérdésem a következő lenne:

  • 2014 Januártól visszamenne dolgozni de mivel 2012 januárjától a szülésig táppénzen volt ezért szabadsággal kezdene,majd veszélyeztetett terhesként elmenne táppénzre akkor járna neki a gyed és a táppénz egyszerre a szülésig?

Jogilag ez kivitelezhető? A munkahelyén tudnak a második terhességről és nyilatkoznunk kellene.
Tarthat-e a az esetleges elbocsátástól? Ő egy nagy multinál dolgozik 6 éve.
Köszönettel
rizsa30

Laula # 2014.01.08. 21:47

Tisztelt Szakértők!
Jelenleg gyeden vagyok áprilisig utána pedig gyesen még 1 évig. Szeretnék 8 órában dolgozni, de a régi munkahelyem megszűnt. Vagyis csak abban a városban ahol Én dolgoztam.
Szóval mennék Én más munkáltatóhoz, de mivel ennél a cégnél több mint 3 éve vagyok és jár egy havi végkielégítés ezért nem szeretnék Én felmondani illetve közös megegyezéssel kilépni. Így pedig úgy vélik Ők nem mondhatnak fel a gyermekem 3 éves koráig. Amennyiben megszüntetném a fizetés nélküli szabadságot, felmondhatnak e azzal az indokkal hogy megszűnt a lakóhelyemhez legközelebb eső üzlet? Egy másik 60 kilométere van tőlünk és nem fizetnek utiköltséget, és buszom sem lenne hazafelé zárás után. De ha itt megszűnik a munkaviszonyom és még nem találok másikat, akkor az oep fizetni fogja nekem a gyedet. Mert ez a munkahely gyed kifizető hely. Azért kéne megtennem ezeket a lépéseket mert ha találok másik munkahelyet ott mindig azonnal kell kezdeni és a sok procedúra hosszadalmas ideje miatt elesnék a lehetőségtől. Illetve még azt is olvastam, hogy a munkáltató engedélyével másik helyen is dolgozhatok miközben náluk is állományban vagyok, csak azt mondták akkor nem vagyok jogosult a gyedre. Vagyis a gyed melletti 8 órás munkavégzés csak 1 munkáltatóval valósítható meg. Úgy nem, hogy náluk gyeden vagyok a másiknál meg 8 órában dolgozok. Hogy tudnám megoldani ezeket a problémákat? Hiszen a gyes alatt mindenképpen dolgoznom kell. De ha nem mondhatnak fel a gyermek 3 éves koráig akkor nekem kell vagy közös megegyezéssel akkor pedig elesek a végkielégítéstől.

Köszönettel!

kriszi19@hotmail.com # 2014.01.09. 08:51

Tisztelt Szakértők!

Kérdésem a következő: 2 éves gyermekemmel jelenleg GYED-ben részesülök, szeretnék munkába állni orvosként. Azt szeretném megtudni, hány órára illetve hány ügyeletre vagyok kötelezhető?

Köszönöm!

Jucipók # 2014.01.09. 13:34

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy az új GYES szabályok vonatkozásában, én igényelhetem-e a GYESt. 2011.okt. 08-án született a gyermekem, GYEDet igénybe vettem rá.2013.augusztus 31-ig visszatértem munkahelyemre. Mivel 2014. január 1-től GYES mellett lehet 8 órában dolgozni, igényelhetem-e most a GYESt január 1-től? VAgy azokra vonatkozik csak, akik még ezután kezdenek dolgozni, ill. ezután igénylik a GYESt?
Válaszát előre is köszönöm.

anne01 # 2014.01.09. 16:44

Jucipók

Dolgozhatsz. GYES, GYED melletti munkavégzésnél nem feltétel, hogy mikor született a gyermek, vagy mikor álltál újra munkába.

posel # 2014.01.10. 13:14

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék érdeklődni, hogy kapok-e választ a 2.-án feltett kérdésemre, mert nagyon sürgető lenne!

Köszönettel

Gabo82 # 2014.01.10. 13:29

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni a következő kérdésben:

2012.04.03-án született kisfiam után 2014. áprilisig GYED-ben részesülök, majd azt követően Gyes-t szeretnék igényelni. Lombik kezelés alatt állok, remélhetőleg február hónapban megtörténik a beültetés. A munkáltatómmal már beszéltem a terveinkről, és abban maradtunk, hogy újra állományba kerülök, és a szabadságom kivételét követően táppénzen leszek, mint veszélyeztetett terhes, a baba születéséig.

A kérdésem az lenne, hogy a táppénz jár-e nekem 2 éves kisfiam után a Gyes?

Válaszár előre is köszönöm!

NMV0 # 2014.01.12. 07:26

Üdvözlöm!

Az lenne a kérdésem hogy megyei kórház közalkalmazottjaként táppénz állományban vagyok várandósság miatt!

A férjem kapta eddig a Gyed-et a kislányunk után aki /2012,03,20/ született.
Most a férjem vissza megy dolgozni,így Én szeretném táppénz alatt igényelni a kislányunk után a GYES-t!

Lehet-e táppénz alatt GYES-t igényelni???

Katalin65 # 2014.01.12. 20:25

Köteles-e a munkáltató részmunkaidőben foglalkoztatni a Gyes-en lévő munkavállalót?
Ha igen, köteles-e ugyanabban a munkakörben alkalmazni, amelyben a szülési szabadság megkezdése előtt dolgozott, vagy foglalkoztathatja-e más, a végzettségének megfelelő munkakörben?

Vali77 # 2014.01.13. 08:28

Tisztelt Szakértő!

Én jelenleg gyeden vagyok 2015.03.29.-ig a kislányommal, a maximum gyedet kapom.

Tervezünk még egy babát mi az a legutolsó időpont, amíg a kistestvérnek meg kell érkeznie, hogy ugyan így a maximum gyedet kapjam?

Ha gyesen vagyok, és úgy szülök, akkor miből számolnak? És számít-e, hogy hány hónapot vagyok gyesen, ha pár hónapon múlik?

Válaszodat előre is köszönöm

kuzin # 2014.01.14. 12:18

Tisztelt Szakértő,
Szeretnék segítséget kérni.
Most töltöm várandósságom 24. hetét. Az orvosom ma mondta, hogy jó lenne lassan otthon maradnom sajnos. Május 1-re várjuk a babát. Az lenne a kérdésem, hogy ha otthon kell maradnom, akkor a TGYÁS-ig a táppénzt tudom csak igényelni, ugye? A táppénz összegét hogy tudom kiszámolni? Bruttó 250000 Ft esetén mekkora a táppénz összege? És ha én igényeltem eddig a családi adókedvezményt, azt táppénz mellett is igényelhetem, ehhez kell külön nyilatkozat, vagy elég amit a munkahelyen leadtam?

Köszönettel,
Kuzin

wert123 # 2014.01.15. 14:30

Tisztelt Szakértők!
Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy ilyenkor mit tehetek és kihez fordulhatok?
Lejárt a GyED-em. Ezt 40 nappal előtte írásban jeleztem a munkáltatómnál,(tértivevényes levelet átvette) és szeretnék menni dolgozni gyes extrát igénybe venni. A munkáltatóm nem válaszolt, telefont nem veszik fel. Ilyenkor mit tehetek? Kihez fordulhatok? Nekem már az is elég volna ha kiadnák a papírjaimat és máshol tudnék dolgozni. De nem tudom elérni sehogy. Kérem, mielőbbi válasza nagyon fontos lenne. Köszönettel: wert123

nail # 2014.01.15. 19:38

A napokban Magyarországról váratlanul kivonult, az itteni részleget felszámoló nemzetközi cégnél vagyok alkalmazásban, jelenleg GYED-en, ami augusztusban jár le. Az aktív dolgozókkal már felvették a kapcsolatot és aláíratták velük a kilépési papírokat (több havi fizetést kapnak végkielégítésként), velünk, GYED-en lévő dolgozókkal azonban még nem vették fel a kapcsolatot. Minket a magyar törvények szerint elbocsátani nem lehet, mire számíthatunk? Elvileg az új rendelkezések szerint akár vissza is mehetnék (akarhatnék menni) dolgozni, GYED mellett is. Várjak tovább, mert mindenképpen keresni fognak, vagy lépjek én? Mik a jogaim, amelyekhez ragaszkodhatom?

Köszönettel

nail

j.ivett # 2014.01.17. 15:43

Tisztelt szakértők!
Azzal a problémával fordulok önökhöz, hogy 2013 május 22-én aláírtam egy munkaszerződést, melyet a munkáltató aláírt, lebélyegzett. A szerződés egy bruttó 200.000 ft-os személyi alapbért és 4 órás munkaviszonyt foglalt magában. Erre azért volt szükség, hogy a 2013 decemberében született kisfiam után némileg megemeljük a TGYÁS, illetve GYED összegét. A jelenléti íveket is minden hónapban tisztességgel aláírtam, ám ezeken kívül más papírral pl. bérszámfejtés, pénztári kifizetés, stb. nem találkoztam a hónapok alatt. Mint ahogy szóban megegyeztünk pénzt nem vettem át, mivel abból fizették az utánam fizetendő járulékokat. Azonban most megkértem a könyvelőt, hogy állítsa ki nekem a TGYÁS-hoz szükséges jövedelemigazolást, hogy mihamarabb pénzhez jussunk. Meg is kaptam a papírt, ám azon bruttó 49000.-ft-os fizetés volt feltüntetve. Kérdésemre miszerint ez mégis hogy lehetséges azt a választ kaptam, hogy az ügyvezető utasítására a minimálbérre jelentettek be, aminke a 4 órás változata bruttó 49000 forint. Én erről semmilyen szerződést sem papírt nem írtam alá és nem is láttam az elmúlt 9 hónapban. Tehát jelenleg szülési szabadságon vagyok és a várt TGYÁST,nem tudom igénybe venni, mert erre a bejelentettre az összege csaknem megegyezik a GYES összegével! Hogyan tudnék pénzemhez jutni, illetve mit tudok tenni hogy a szerződésemet érvényesíthessem és az abban szereplő összeg után kaphassam meg a TGYÁST ?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

takacszita # 2014.01.20. 07:27

Üdvözlöm!
Segítségét szeretném kérni.
Gyesen lévő kismama vagyok, 2,5 éves a gyerek. Jeleztem a munkáltatómnál, hogy a 3 éves kora előtt vissza szeretnék menni dolgozni 6 órában.
A munkakörömet 2 ember tölti be, akiket akkor vettek fel határozatlan idejű szerződéssel, amikor én szülési szabadságra mentem.
Megkeresésemre azt a választ kaptam, hogy nincs üresedés a munkáltatónál.
Kérdésem az, hogy a munkáltató nem köteles e a korábbi munkakörömet felajánlani nekem annak ellenére, hogy az most más tölti be (hiszen ez az én munkaköröm, és nem az én hibám, hogy helyettem nem határozott időre vettek fel valakit)?
Illetve milyen jogszabályokra hivatkozhatok a munkám megtartásának érdekében?
Válaszát előre is köszönöm.

capisca # 2014.01.20. 08:25

Kedves takacszita!

Köteles a munkáltatód ugyanabba a munkakörbe visszavenni, amelyikből elmentél szülni.

Mt. 133.§ nézd meg.

Véleményem szerint jobb lesz, ha keresel egy másik állást, mert úgy látom nem szívesen várnak vissza.

Kedves j.ivett!

Munkaügyi pert kell indítani, de sürgősen.

Sziszmarek # 2014.01.20. 12:26

Tisztelt Szerkesztő!

Azt gondolom,hogy a problémám nem egyedi még is érdekes.
Jelenleg GYED-en vagyok 2. gyermekemmel.(kb.100 nap felhalmozott szabadsággal, mert sorba jöttek a gyerekek egymás után)A munkáltató nem vesz vissza mert már nincs meg a pozícióm,létszámstop van meg egyébként is sokan vannak!

  • Valóban nem köteles visszavenni?
  • Ha máshol kapnék állást akkor ki kell neki fizetnie a szabadságaimat?
  • Előfordulhat az, hogy azért nem állhatok munkába jelen munkáltatóm al-vállalkozójánál mert a meglevő munkáltatómnál a szabadságomat nem vettem ki (szerinte törvényi szabály miatt nem fizetheti ki)az új munkahelyen pedig azonnal kellene kezdeni.Van itt akkor megoldás?

Köszönöm

pazs # 2014.01.20. 12:51
  1. De. Viszont azonnal fel is mondhat például azért, mert megszűnt a munkaköröd.
  2. Nincs összefüggés a kettő között. Ha felmond, akkor a bennmaradt szabadságaidat is ki kell fizetnie.
  3. Nem egészen értem, de az nem igaz, hogy nem lehet kifizetni a szabadságot, pláne ha megszűnik a munkaviszonyod.
renci24 # 2014.01.20. 13:14

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok, pár hónap múlva angliába költözöm, le kell mondanom a gyedet?

Nem kaphatom tovább angliában? Nem fogok kinnt egyhamar dolgozni.

Segítene nekem értelmezni ezt az írást?

Köszönöm:Renci24.

A tagállamok többsége biztosítási alapon működteti a gyed-hez hasonló ellátásokat. Amennyiben valamelyik tagállam bizonyos biztosítási időt követel meg egy szociális ellátás igényléséhez, és az igénylő nem rendelkezik az adott országban az ehhez szükséges idővel, a koordinációs rendelet összesítés elvének alapján köteles elfogadni a másik tagállamban megszerzett biztosítási időt. Ehhez az S1 jelű (korábbi E 104) formanyomtatvány kiváltása szükséges annál a biztosítónál, ahol az illető biztosított.

A gyermekgondozási díjat (gyed) ugyan az egészségbiztosítási törvény szabályozza, továbbá megállapítása a korábbi biztosítási jogviszonyra tekintettel történik, de - ellentétben a terhességi-gyermekágyi segéllyel - a tartalmát és az általa lefedett kockázatot figyelembe véve családi ellátásnak minősül. A magyar egészségbiztosításban érvényesülő szolidaritási elv miatt továbbá a gyed nem tekinthető elő-takarékossági formának, és ezen az sem változtat, hogy a gyed összege a korábbi keresettől függ (a jogszabály által előírt mértékben).

Magyar vonatkozásban - a Cst. végrehajtására kiadott 223/1998. (XII.30.) kormányrendelet 27/F. § (1) bekezdése értelmében - a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló közösségi rendeletek alkalmazása szempontjából pénzbeli családi ellátás a családi pótlék, a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás és a gyermekgondozási díj