GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.12.03. 13:56

Kozmáné:

A gyet melletti jövedelem nincs korlátozva, csak a munkavégzés ideje, ezért úgy gondolom, hogy már a szabadságok igénybevétele alatt is igényelhetsz gyet-et, mert ténylegesen nem dolgozol.

nandy # 2009.12.03. 13:54

Mivel a közlés időpontjában már terhes volt, ezért a második baba 3 éves koráig védelmet élvez. Akár elmegy táppénzre, akár nem.

Béluskám # 2009.12.03. 13:17

Szervusztok!Engem is a csoportos leépítés esete érdekelne, mert húgom tegnap kapott egy levelet a munkáltatótól, értesítés csoportos leépítési szándék címmel. Ő jelenleg gyeden van, de babát vár.
Elmehet betegállományba gyed helyett? Szülés után újra gyedre? Vagy nem, mert nem volt betegállományba, amikor kapta ezt az értesítőlevelet?
Üdvözlettel:
Béla

Kozmáné P.M.A. # 2009.12.03. 10:48

nandy:

Azt értem, hogyha visszamegyek dolgozni, kiveszem a TGYÁS és a GYED idejére eső szabit... Azt nem tudom pontosan, hogyha itthon maradok GYET-en, akkor ez hogy történik. Letöltöm a szabit és utána eljövök fizetetlen szabadságra? Mikor kell beadni a GYET igénylést, csak ezt követően?

Gangi # 2009.12.02. 20:55

Sziasztok!

Tud valaki segíteni?

Már jártam itt, de most konkretizálódott helyzetem, és azt szeretném tudni, hogy jól gondolom/tudom-e a jogszabályokat, nehogy félre értsem.
Kislányom júl.-én lesz 2 éves. Ekkor visszamegyek dolgozni, és igénylem a GYES-t. Kiveszem a szabadságom, majd még dolgozok kb. 4 hónapot december végéig, hogy meglegyen a 180 nap. Eközben szeretnék teherbe esni. Majd januártól táppénzen lennék szülésig.
Ekkor a táppénz és majd a TGYÁS is a 180 napi bérem alapján számol? A GYES-t egyáltalán igényelhetem, végig? Vagy meddig lehet, és ez nem zavar be. Viszont míg nem vagyok terhes mindenképpen kellene, mert különben kirúg a főnököm, úgy tudom csak ez véd.

Várom válaszotok, előre is köszönöm

Angéla

Alda # 2009.12.02. 19:57

Üdvözletem! Kérnék egy kis segítséget amennyiben lehet! Gyes utáni felmondásról lenne szó. 2009.12.08.án tölti kislányom a 3 évet felvettem a kapcsolatot a munkáltatómmal aki közölte hogy nem kíván foglalkoztatni írjam alá a közös megegyezést kifizeti a szabadságomat meg ami jár az Ő megfogalmazása szerint.
Sajnos a táppénzem papírjaimat sem adták le annak idején sőt még a Gyedemnek is én jártam utána.
Én 1976-ban születtem kislányom 2006-ban egyedül nevelem.
2006.06.01-óta dolgoztam ott bruttó 62.500ft-os bérrel, 2006.10.12-12.05-ig táppénzen voltam, 2006.12.06-12.31-ig Gyáson.
Utána Gyeden és Gyesen
A szabadságokat elvileg kiszámoltam remélem jól
2006 11nap
2007 23nap
2008 21nap
A kérdésem az lenne hogyan tudom a szabadságok pénzbeni összegét kiszámolni valamint mi jár még? Köszönettel

Zsoffancs # 2009.12.02. 16:50

Más: képzeld/képzeljétek
Tegnap egy 3 hete gyes mellett dolgozó kismamát rendkívülivel elküldtek a cégemnél, mert az egyik kerámiagépet nem megfelelően használta, így elromlott és több napra kiesik a munkafolyamatból.
Ez az ok törli valóban a védettséget, ugye?

Zsoffancs # 2009.12.02. 16:38

"gyes után táppénzre mész, ez idő alatt kapod meg a levelet. Közben terhes leszel. Csak a táppénz végéig (+ 15 vagy 30 nap) vagy védett."
és akkor csak gyest kapok?

Zsoffancs # 2009.12.02. 15:40

Ha kirúgnak, kérhetem a cégtől, hogy a szabimat napokban adják ki, tartva addig a biztosításom vagy csak szabimegváltás jöhet szóba?

Zsoffancs # 2009.12.02. 15:39

véletlen elküldtem az előbb hamarabb :(
csak azért, mert van valami olyasmi, hogy annyi nap táppénz jár, amennyi dolgoztam....
de, ha nem dolgoztam, akkor nem jár egy sem, vagy ki kell vennem a szabikat, ami meg már nem védett..ugye?
a védelem csak gyes folyósításakor áll vagy a gyerek 3 éves koráig?

Zsoffancs # 2009.12.02. 15:37

gyes alatt, után lehet mennyi 0 bérezett nappal betegállományba? mennyire?

Zsoffancs # 2009.12.02. 15:37

"Ha a terhesség alatt kapod meg a tájékoztatást, akkor a gyermek 3 éves koráig nem mondhatnak fel.:)"
akkor ha már terhes vagyok, akkor a betegállományról tégyásra váltáskor meg a tégyásról gyedre-váltás esetén védett vagyok, ennél a váltásnál rendben van minden és nincs az, hogy a tégyás és a gyed nem állt fen a szándékközléskor?

nandy # 2009.12.02. 15:16

Írok néhány példát:

  1. gyes-en vagy, de még nem terhes, megkapod a tájékozatást. A gyes végéig (+30 nap) vagy védett.
  2. gyes-en vagy, megkapod a tájékoztatást, aztán elmész táppénzre. A gyes végéig (+30 nap) vagy védett.
  3. gyes után táppénzre mész, ez idő alatt kapod meg a levelet. Közben terhes leszel. Csak a táppénz végéig (+ 15 vagy 30 nap) vagy védett.
nandy # 2009.12.02. 15:12

Ha a terhesség alatt kapod meg a tájékoztatást, akkor a gyermek 3 éves koráig nem mondhatnak fel.:)

Zsoffancs # 2009.12.02. 14:54

Köszönöm a válaszod.

Abban az esetben, hogy ha terhes vagyok és már betegállományban,amikor megkapom a levelet, akkor a szülés napján vagy a szülés után 3 hónappal rúghatnak ki vagy mikor?

nandy # 2009.12.02. 14:29

buculka:

A történetedben több minden nem kerek.

  1. Ha gyes mellett dolgozol, nem rúghatnak ki.
  2. Ha mégis megtették, akkor valószínűleg közös megegyezést írtál alá, ami utólag már nem támadható.
  3. Ha csak 3 hónappal a kirúgás előtt jelentett be, akkor lehet, hogy még próbaidőn voltál. Ilyenkor nincs felmondási védelem.
  4. Ha be sem voltál jelentve, nem tudom, hogy kaphattál GYED-et.
  5. Nem tudok olyan szabályról, hogy ha a válság miatt küld el, 3 hónapig nem vehet fel a helyedre senkit. Inkább arról lehet szó, hogy munkakör megszűnése okán mondott fel, és akkor valóban életsezrűtlen, ha napokkal később már más dolgozik a helyeden.

Tehát nem tudom, mi történt, de ha nem közös megegyezéssel szűnt meg a munkaviszonyod, hanem kirúgtak, akkor nagyon gyorsan fogadj ügyvédet, és menj bíróságra. Erre a jogellenes felmondás kézhezvételétől számítva 30 napod van.

nandy # 2009.12.02. 14:23

kozmáné:

Nem halmozódik a szabadság, mert az csak a TGYÁS idejére és a GYED első évére jár, kb. a gyermek másfél éves koráig. Utána már nem.

nandy # 2009.12.02. 14:22

Ha kirúgnak, akkor igen, az lenne a legjobb, ha találnál másik állást, és onnan mennél szülni.
Nem volt felesleges az eddigi munka, mert a biztosítási időd legalább meglesz.

Zsoffancs # 2009.12.02. 13:40

Köszönöm.
És, ha lejár a gyes, akkor a második babával hiába lennék jogosult tégyásra és gyedre, mert eddig a suli utáni összes napot ledogoztam és fizettem a járulékokat, de nekem mégsem jár semmi, csak gyes, ugyanugy, mint annak, aki életében nem volt hajlandó dolgozni és nem fizetett semmiféle járulékot, mert egyenlőnek néznek vele?

Mi történik, hogy ha kirúgnak és én még a szülés előtt elhelyezkedem valahova? Az, miben és hogyan segítene rajtam, ha már ennyire felesleges volt az eddigi évek munkája?

Kozmáné P.M.A. # 2009.12.02. 12:42

Köszi nandy!

Mi történik a szabadságommal, tovább halmozódik?

buculka # 2009.12.02. 11:27

köszi a választ!:)
és tényleg jár a gyes alatt állóbér?

buculka # 2009.12.02. 11:25

köszi a választ!:)
és tényleg jár a gyes alatt az állóbér?
visszamenőleg is megtudom igényelni a munkáltatótól?

kuko # 2009.12.02. 11:08

Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen jogszabályból lehet kiolvasni azt, hogy hogyan kell a Gyed-et kiszámolni. Mivel mindenki mást mond ezzel kapcsolatban.
Jövedlemnek számít-e pl a táppénz?
5. gyerekünket várjuk és idén dec 22-én jár le a gyes.
Mire célszerű menni táppénzre, hogy megmaradjon a szabi? Vagy szabira, mert a táppénz miatt kevesebb lenne a GYED TGYÁs?

nandy # 2009.12.02. 09:39

Ha már megtörtént a közlés, és abban az időpontban még nem voltál terhes, akkor valóban csak a mostani gyes lejártáig vagy védett.

Zsoffancs # 2009.12.02. 07:00

Szia!
Még mindig én. :(

"De ha gyes alatt közlik, aztán később terhes leszel, és lemondod a gyest, hogy táppénzre mehess, az már nem fog védelmet nyújtani. szerintem. Csak az az állapot, ami a közlés időpontjában fennáll"

Ha csak az az állapot számít, ami a közlés napján fennáll és én akkor még vagyok terhes, akkor ha lejár a gyes az első babával, akkor át tudok váltani a második babával tégyásra és megmarad a munkaviszony vagy nem? Mert amikor a szándékot közölték, akkor nem volt még meg az új baba és az utána keletkező gyerekekre nem jár védettség ebben az esetben se keresőképtelenség se tégyás,gyed során, mert a szándék közlésekor az első babához kapcsolódóan volt a védelem? Vagy lehet a védelmi okokat váltogatni csak betegre menni nem lehet?
Asszem ezt nem értem, de lehet, hogy ez másoknak egyértelmű, de köszönöm előre is.

Zsó