GYED,GYES, táppénz


katkamano81 # 2012.07.20. 20:46

Kedves Szakértő!
Jelenleg gyes-en vagyok 28 hónapos kislányunkkal, és második gyermekünket várjuk. 1981. június 29-én születtem. 2006. január 26. óta dolgoztam a munkahelyemen közalkalmazottként. 2009. augusztus 1-je óta táppénzen voltam, kislányunk születéséig, 2010. március 09-ig. Második babánkat 2013. március végére várjuk. Az lenne a kérdésem, hogy milyen ellátásra vagyok jogosult, és mikor járok jobban, ha táppénzre vetetem magam, vagy pedig, ha a szülésig gyes-en maradok. Mi a teendőm, s lehet-e azt tudni, hogy milyen összegű ellátásra számíthatunk? Köszönöm válaszát!

anne01 # 2012.07.22. 09:52

tatyka

Ez egy számolgatós történet. Álláskeresési 3 hónapra jár. Kérdés, hogy hány nap munkanélkülit állapítanak meg neked, de ezt csak a munkaügyi központban tudják megmondani. Ha jól tudom, most már minden 10. ledolgozott nap után jár 1 nap munkanélküli, de ennek utána kell nézni. (www.afsz.hu) Tgyást a szülés időpontját megelőző 28. naptól igényelhetsz munkanélküli szüneteltetésével (nem megszüntetésével!).
http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF

Csirkusz # 2012.07.22. 18:34

Segítséget kérnék! 2. gyermekemmel vagyok még tgyás-on, lassan gyed-en. A Kft. ahol dolgoztam 2005. óta végelszámolás alatt állt, 21.-ével megszünt. csak szóbeli igéretet kaptam arra, ha visszamennék meglesz a helyem. Szabadságot kifizetik. Jár végkielégítés ilyen esetnen? Jogutód nélkül szünt meg. köszönöm

intentio # 2012.07.23. 05:55

EniZay 2012.07.20. 19:13 Kedves Szakértő!

Kérdésem a GYED időtartamára vonatkozik. 2004 decembere óta dolgozom a cégnél. Ezidő alatt két gyermekem született, első 2007 (2007 júniustól 2008 augusztusig voltam itthon), második 2010 szeptember (azóta itthon vagyok). Kérdésem az lenne, hogy ha szeretnék 3. gyereket kötelező 2 évet előtte munkában töltenem hogy ő utána is 2 éves koráig járjon a gyed vagy ezen időszakok (gyed, gyes a 2. gyerekkel) is beleszámítanak a folyamatos biztosításba? Elég csak a 180 bérezett napot kitölteni (a magasabb juttatások érdekében)?

Köszönöm

Kérdésében három különböző dologról van szó.

Az első az ellátásra való jogosultság.

Tgys-t követően az jogosult GYED-re, aki biztosított és (az új) szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel. Tekintettel arra, hogy az Ön jogviszonya 2004 óta jelenleg is fennáll -amennyiben a szülésig nem áll be változás- jogosult lesz az új babára is GYED ellátásra.

A második az un. igény jogosultság, azaz ha jogosult GYED-re azt mennyi ideig kaphatja.

Az Ebtv. 42/A (2) szerint ha valaki szül és GYED-et igényel, amennyiben 2 éven belül már részesült egy másik babával GYED-ben a GYED ideje nem lehet kevesebb, mint amennyi ideig azt az előző babára folyósították.

Magyarul, ha a jelenlegi babával jogosult a gyermek 2 éves koráig GYED-re, úgy anélkül, hogy munkába állna ezen babával is kaphatja a GYED-et a gyermek 2 éves koráig. Fontos, hogy ezen kedvezmény csak akkor alkalmazható, ha 2 éven belül már részesült egy másik babával GYED-ben! (Minden más esetben más szabályok érvényesek, amelyre most nem térek ki.)

A harmadik az összeg.

Ha a GYED, vagy GYES ideje alatt szül és nem áll munkába az új baba születéséig, azaz nincs jövedelme az irányadó időszakban akkor is kaphat GYED-et,mégpedig a munkaszerződésében szereplő jövedelme (alapbér) alapján. Ez azonban legfeljebb a minimálbér kétszereséig vehető figyelembe.

Bővebb tájékoztatásért forduljon a jelenlegi ellátást folyósító szervhez, illetve további informácikat találhat itt:

http://www.oep.hu/…C22_11-1.PDF

Ebtv=1997. évi LXXXIII törvény.

nandy # 2012.07.23. 10:14

Iwettke:

Először is jelentsd be írásban (postán legalább ajánlva, vagy személyesen átvetetve) a munkaadód felé a várandósságodat, lehetőleg orvosi igazolással alátámasztva.
Amint ez megtörtént, úgy a terhességed okán -is- védett leszel.

Mert egyébként a munkáltatódnak igaza lenne abban, hogy ha visszamennél dolgozni (vagy akár a szabidat kiveszed, mert végeredményben ugyanaz..), akkor már nincs védettség a gyermek 3 éves koráig.
igaz lenne, ha közben nem lennél terhes :)

Aztán utána lehet azon gondolkodni, hogy mit válassz, de ki nem rúghatnak :)

ngfh # 2012.07.24. 12:55

Tisztelt Szakértők!
Azt szeretném kérdezni,hogy a Gyed is jövedelemnek számít?Illetve,hogy a Gyedből is tilthatnak a bankok?Mert sajnos én olyan helyzetben vagyok hogy a volt élettársammal van egy lakásunk és a fele ingatlan az enyém,és én vagyok mellette az adóstárs.De én már több mint 4 éve nem lakok benne.És jelenleg Gyeden vagyok a kisfiammal.És sajnos nem lehet megbeszélni vele azt sem hogy adjuk el a lakást.
Várom mihamarabbi válaszukat.

Köszönettel

Zsanett 85 # 2012.07.25. 12:16

Tisztelt szakértő!!

Egy nagy kérdéssel fordulok Önhöz mivel nagyon tanácstalan vagyok, mert sajnos mindenhol más-más választ kapok a kérdésemre!
Január 23-a óta táppénzen vagyok kismamaként.Várhatóan szeptember 4-én születik a babám!Előtte már igényelhetem a TGYÁS-t már kiderítettem.Az a helyzet,hogy a Komáromi Nokiában dolgozom már 6 éve és most voltak az elbocsájtások, és mivel én inaktív állományban vagyok engem is elküldtek,csak mivel védettséget élvezek a terhességem miatt azért rám csak akkor lesz érvényes az elküldés ha már vissza kellene mennem dolgozni!Felajánlották a közös megegyezéses elküldést amit eddig nem vettem igénybe!Sajnos arra az elhatározásra jutottam hogy még a szülés előtt leszámolok a végkielégítés miatt ami nem kevés összeg mert nem bízom benne hogy 2 év múlva még kapok-e végkielégítést!
a kérdésem a következő lenne:
Ha a szülés előtt szűnik meg a munkaviszonyom, akkor jogosult leszek GYED-re?Mert a munkáltatóm azt mondta hogy nem de én úgy olvastam ha le van dolgozva 180 napom előző évben akkor igen!Ha jogosult vagyok akkor a kérelmet a GYED-re hová kell beadnom a TGYÁS után mivel már nem lesz munkahelyem??
Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát!
Tisztelettel:
Polgár Zsanett

tatyka # 2012.07.26. 10:52

anne01
köszönöm a választ. Ha jól értem, a munkaviszonyom vége és a szülésem közti 3és fél hónapot le tudom fedni 3 hónap álláskeresési járadékkal (4 év folyamatos munkaviszonnyal) és és TGYÁS-sal. Az álláskeresési járadék szolgálati viszonynak számít? (a GYED miatt kérdezem, ennek összegét befolyásolja e)
köszönöm

pazs # 2012.07.26. 11:20

A munkáltatód jól mondta, nem leszel gyed-re jogosult, ha igényléskor éppen nincs munkaviszonyod, ugyanis a 180 nap és az igényléskori státusz egyszerre feltétel.
már miért ne kapnád meg 2 év múlva a végkielégítést? A helyedben nem írnám alá a közös megegyezést, csak ha teljesen kifizetnek a védettségi idő lejártáig mindennel, ami addig járna, de te tudod.

Sylviia # 2012.08.03. 20:50

Kedves Szakértő!

Abban kérném a segítségét, hogy 2010.12.13-án született meg kislányom, akivel jelenleg még idén 12.13-ig gyed-en vagyok.
Időközben a munkaviszonyom megszűnt 2012.12.31-én, mert határozott idejű státuszom volt és a kismamáknak nem hosszabbították meg senkinek, így nekem sem.
A helyzet, hogy a pocakomban van az új jövevény, aki várhatóan 2013. 03-ban fog megszületni.
Kérdésem az lenne, hogy mivel munkaviszonyom nincs és valószínűleg terhesen nem vesznek fel sehová tehetek-e valamit, hogy kapjak gyed-et, esetleg bejelentkezzek-e munkanélkülire, vagy nem éri meg?
S ha nem jár a gyed, akkor a gyest csak egy gyerek után fogom kapni, vagy kettőre?
Kérem szíves tanácsát!
Köszönöm!

nandy # 2012.08.06. 11:35

GYED annak jár (egyszerűen fogalmazva), aki a szülés napján biztosítási jogviszonnyal rendelkezik.

Valóban célszerű lenne átmenetileg álláskeresési ellátást igényelni, hogy a biztosításod ne szűnjön meg.

nandy # 2012.08.06. 11:40

Ha a szülés előtt szűnik meg a munkaviszonyom, akkor jogosult leszek GYED-re?Mert a munkáltatóm azt mondta hogy nem de én úgy olvastam ha le van dolgozva 180 napom előző évben akkor igen!Ha jogosult vagyok akkor a kérelmet a GYED-re hová kell beadnom a TGYÁS után mivel már nem lesz munkahelyem??

A TGYÁS, GYED jogosultsághoz 365 nap biztosításban töltött idő kell. Emellé az is, hogy a szülés napján legyen biztosítás (leegyszerűsítve...). Ha az egyik feltétel hiányzik, akkor ugrik az ellátás. Tehát én biztos nem szüntetném meg a munkaviszonyom még szülés előtt.

180 nap (bérezett nap) az ellátások összegének megállapításánál játszik.

sissy074 # 2012.08.07. 11:13

Tisztelt fórumozók!
Június 14-én lejárt a GYED-em első gyermekem után,mivel második gyermekemre szerettem volna igényelni újból a GYED-et,megküldtem a nyomtatványt munkáltatómnak.A levelem visszajött a címemre,mert azt nem vették át.Ezután elküldtem azt az OEP-nek,hogy kérjék be ők hivatalból a foglalkoztatóit hozzá.Az OEP-től kaptam egy levelet melyben tájékoztattak,hogy munkáltatómat felszólították a hiányzó irat megküldésére.De a hiánypótlás nem számít bele az ügyintézésbe.Akkor ezek szerint ha munkáltatóm azt a levelet se veszi át,akkor én nem fogok GYED-et kapni???Nincs semmi megoldás???

nandy # 2012.08.07. 11:29

A hiánypótlás nem számít bele az ügyintézési határidőbe (magyarán annyival csúszik az igényelbírálás).

Egyelőre most várják a munkáltatótól a papírokat. Ha nem küldi meg, végső soron ellenőrzést is indíthatnak a cégnél, hogy a hiányzó iratokat beszerezzék, illetve azért is, mert ha a tiédet nem továbbította a munkáltató, akkor talán más dolgozóét sem...

sissy074 # 2012.08.07. 16:31

Köszönöm a választ!Akkor ha a munkáltatóm az OEP-es levelet se veszi át,vagy füle botját se mozgatja.Akkor én hónapokig pénz nélkül leszek?Vagy évekig is??:-(

intentio # 2012.08.08. 06:05

A megoldást a 2012.07.01-től hatályos Ebtv. módsosítás tartalmazza.

Ezek szerint:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

39/B. § (1) Pénzbeli ellátásra való jogosultság esetén, amennyiben a pénzbeli ellátás összege az elbíráláshoz szükséges adatok hiánya miatt - a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 33. § (3) bekezdésének figyelmen kívül hagyásával - harminc napon belül nem határozható meg, a rendelkezésre álló adatok alapján az igénylő részére végzésben előleget kell megállapítani.

A pénzbeli ellátás határozattal történő megállapításakor a pénzbeli ellátás összegébe a folyósított előleg összegét be kell számítani.

(2) Amennyiben az igénylő a pénzbeli ellátás iránti kérelmét visszavonja, a folyósított előleget felróhatóságra való tekintet nélkül, a visszafizetésre kötelező határozat jogerőre emelkedésétől számított harminc napon belül köteles visszafizetni.

(3) Amennyiben az ellátást folyósító szerv az előleg folyósítását követően megállapítja, hogy az igénylő pénzbeli ellátásra nem jogosult, az igénylő köteles a folyósított előleget felróhatóságra való tekintet nélkül, a visszafizetésre kötelező határozat jogerőre emelkedésétől számított harminc napon belül visszafizetni.

(4) Amennyiben az előleg folyósítását követően az ellátást folyósító szerv megállapítja, hogy az igénylő részére a pénzbeli ellátás a folyósított előleg összegnél alacsonyabb összegben jár és az a megállapított ellátás összegébe nem számítható be, az igénylő köteles a különbözetet felróhatóságra való tekintet nélkül, a visszafizetésre kötelező határozat jogerőre emelkedésétől számított harminc napon belül visszafizetni.

Fentiek alapján nem maradhat ellátatlan, a MEP 30 napon belül köteles végzésben előleget megállapítani.

Magyarország Alaptörvénye

XIX. cikk
(1) Magyarország arra törekszik, hogy minden állampolgárának szociális biztonságot nyújtson. Anyaság, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibáján kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

(2) Magyarország a szociális biztonságot az (1) bekezdés szerinti és más rászorulók esetében a szociális intézmények és intézkedések rendszerével valósítja meg.

XXIV. cikk
(1) Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék. A hatóságok törvényben meghatározottak szerint kötelesek döntéseiket indokolni.
(2) Mindenkinek joga van törvényben meghatározottak szerint a hatóságok által feladatuk teljesítése során neki jogellenesen okozott kár megtérítésére.

2004. évi CXL.
törvény
a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól1

4. § (1) Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog

Jhonnie # 2012.08.08. 08:48

Tisztelt szakértők!

Párom nemrég ment vissza dolgozni gyed-ről, viszont most kiderült, hogy ismét terhes, ami rendkívül nagy öröm számunkra, a munkáltatónak már kevésbé.., valamint párom nagyon aggódik, hogy JOGOSULT LESZ-E GYED-re és, hogy azt MI ALAPJÁN FOGJÁK SZÁMOLNI? Sajnos a munkaügyestől nem tudunk segítséget kérni mert még nem jelentettük be a terhességet.

A páromnak 2008-tól van folyamatos munkaviszonya, 2010 szept 28.-tól gyed-en volt, majd 2012.06.01.-től visszament dolgozni 138.000 bejelentett bérrel+ Gyes. 2013.04.-től jár-e neki a gyed?

Előre is köszönöm!
Üdv
József

nyuszi.,12 # 2012.08.08. 11:17

Tisztelt Szakértők!
Egyelőre egy nagyon általános kérdésre általános választ szeretnék, mivel nincsenek kezemben az adatok.
Lányom 2013.január 13.-án született gyermek után tgyást kapott kb 80000 Ft/hó összegben, ennek lejárta után a tegnap 40.000 Ft körüli összeget kapott gyed címén a számlájára.
Lehetséges ez, úgy tudtuk, hogy a tgyás és a gyed összege kb egyforma?
Még nem kapott határozatot, vagy végzést az OEP-től.
Várom szíves válaszukat

pazs # 2012.08.08. 11:31

nyuszi,12: fuss neki még egyszer, még meg sem született az unoka :)
a válaszhoz meg azt kéne tudni, hogy mennyi jogosító ideje van és mennyi a bruttó bére, amiből számoltak.

nyuszi.,12 # 2012.08.08. 13:16

T. Pazs!
A 2013-as születés erre a babára persze nem igaz, de reméljük lesz akkor is:D

2012.01.13.-án született Krisztián.Anyuka 10 év megszakítás nélküli munkaviszonya 2011.június 26.-án megszűnt, álláskeresési támogatás június 27.-től.
2011. évi járulékalapot képező jövedelme 933466 Ft, álláskeresési támogatás 2011. évben 552745 Ft.
Az a kérdés, mitől lett a gyed összege kb.a fele a tgyás összegének.
Köszönöm,

pazs # 2012.08.08. 16:08

Drukkolok :)

Az álláskeresési járadék kitartott a szülés napjáig? (Nem emlékszem, hogy tavaly nyáron mennyi ideig folyósítottak.) Mindenesetre azért jóval kevesebb a gyed, mert 2011-ben nem volt 180 napnyi jövedelme (hiszen a munkaviszonya 2011. június 26-án szűnt meg), ekkor a minimálbérből számítják a gyed-et, annak 70%-a. A tgyás-t a minimálbér kétszereséből számították, annak 70%-a volt.

nandy # 2012.08.09. 09:27

József, a feleséged minél előbb jelentse be a terhességét, lehetőleg írásban! Amíg nem jelenti be, addig nem áll felmondási védelem alatt.

GYED annak jár (leegyszerűsítve), aki a szülés napján biztosított. Ezért is fontos, hogy a munkahelyén megszerezzze a védettséget.

TGYÁS és GYED összege nagyjából a 138.000 ft bére után. (gyes, táppénz stb... soha nem alapja egy másik ellátásnak, vagyis nem "rontja le")

nyuszi.,12 # 2012.08.10. 13:51

T. Pazs!
Az álláskeresési járadék ideje alatt született a gyermek, azt meg kellett szüntetni és az OEP-nél igényelni a tgyást, annak lejárta után visszalépni álláskeresési státuszba 1 napra, utána igényelni a gyed-et.
Mivel a 180 napot említette T. Pazs, az a kérdés, hogy az álláskeresési járadék időszaka nem számít bele a bérrel, jövedelemmel ellátott időszakba, hanem csak a munkaviszony?

malta9 # 2012.08.11. 09:44

Kedves Mindenki,

GYED számítással kapcsolatban szeretném a segítséget kérni. A szülés tervezett időpontja 2013. március.
Azt olvastam, hogy a számítás alapja az igénylést megelőző évben 180 nap bérezett átlaga vagy közvetlenül az igénylést megelőző 180 nap átlaga, azonban különböző GYED kalkulátornál az éves jövedelmet kell megadni és ezt nem 180 nap átlagával számolja, hanem 365 nap átlagával( ebbe nem számolható bele a táppénz, mert abból nem vonják a 2%-ot.). Nagyon nem mindegy. Esetemben 250.000 havi bruttó bérrel, ha valóban 180 napot veszünk átlagolva, akkor a maximum összeg jön ki, ha pedig éves átlagot, akkor 60 ezer körüli bruttó összeg.
Mivel az első 4 hónapban táppénzen voltam, így, ha elegendő a maximumhoz a 180 nap, akkor elegendő, ha októberig dolgozom.
Köszönöm a segítséget!

nandy # 2012.08.12. 18:36

A kieső napok számával csökkenteni kell az osztószámot.

Csak halkan jegyzem meg, hogy a keresőképtelenséget nem te döntöd el, hanem az orvosod. Bár a legtöbb már enyhe náthával is kiír, ezt tudjuk...