GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.12.15. 22:16

A levél teljes egészében:

A munkáltatónak – az érvényes munkaszerződés alapján – foglalkoztatási kötelezettsége van (Mt. 102. 1/ bek.). A munkaszerződés lényeges eleme a munkakör, munkavégzés helye és a munkabér (Mt. 76. §. 5./ bek.). A munkakör (stb…) módosítása a munkaszerződés módosításával jár együtt, melyhez mindkét fél beleegyezése szükséges (Mt. 82. §).
fizetés nélküli szabadság csak a munkavállaló kérésére engedélyezhető (Mt. 138. §).
Ha a munkáltató nem tud munkát adni, az állásidőre köteles személyi alapbért fizetni (Mt. 151. §. 4.).

nandy # 2009.12.15. 22:12

Tehát a levél valahogy így nézne ki (nálam):

A munkáltatónak - az érvényes munkaszerződés alapján - foglalkoztatási kötelezettsége van (Mt. 102. (1)). A munkaszerződés lényeges eleme a munkakör, munkavégzés helye és a munkabér (Mt. 76. §. (5)). A munkakör (stb...) módosítása a munkaszerződés módosításával jár együtt, melyhez mindkét fél beleegyezése szükséges (Mt. 82. §).

Továbbá: Mt. 151. § („4) A munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kiesett munkaidőre (állásidő) személyi alapbére illeti meg. ”Tehát ha a munkáltató nem tudja a munkavállalót az eredeti munkakörében foglalkoztatni, és a munkavállaló nem vállal el más munkakört, akkor a munkáltató köteles az állásidőre bért fizetni. Kivétel ezelól az átirányítás, de akkor sem adhat kevesebb bért, és az átirányítás időtartama korlátozva van.

nandy # 2009.12.15. 22:03

És még:

76. §. (5) A feleknek a munkaszerződésben meg kell állapodniuk a munkavállaló személyi alapbérében, munkakörében, illetve munkavégzési helyében. A munkáltató a munkavállalót a munkaköri feladatokról, a munkakör betöltéséhez szükséges iskolai végzettségről - kivéve, ha ezt jogszabály határozza meg - a 76. § (7)-(8) bekezdésében foglalt rend szerint tájékoztatja.

nandy # 2009.12.15. 22:02

Medus:

Munka törvénykönyve - 1992. évi XXII. törvény

90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:
e)
a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának
időtartama.

102. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződés, a munkaviszonyra vonatkozó szabályok, illetve az egyéb jogszabályok szerint foglalkoztatni.

nandy # 2009.12.15. 21:56

armatus:

Valóban az a gond, hogy álláskeresésiről mentél szülni. Ebben az esetben az álláskeresési alapját képező jövedelem lesz az ellátások (tgyás, gyed) alapja is.
az álláskeresésit pedig a megelőző négy naptári negyedév átlagkeresete alapján állapítják meg.

anne01 # 2009.12.15. 20:58

armatus:

Nálad valóban az volt a gond, hogy a biztosításod nem szakadt meg 31 napra. Az elgondolás jó volt, a kivitelezés kevésbé. Vagy az álláskeresési segély megszűntét követően kellett volna megszakítani a biztosításod 31 nappal, vagy még segíthetett volna egy magas összegű 2008. év végi jutalom. A gyeden lehet még esetleg javitani, ha tgyást követően év végéig szabadságon vagy (bár ez legalább 28 nap szabadságot jelentene) és január 1-től igényled a gyedet. Ha azonban már igényeltél gyedet, ez sem fog működni és további lehetőségek már nincsenek. Talán ha van valamilyen tőkejövedelmed, akkor azzal ki tudnád egészíteni a gyedet. Tudok olyan kismamáról, akinek többszázezres jövedelme volt bérbeadásból gyed mellett, persze nem ez az általános.

Tény, hogy a jelenlegi rendszer nem igazságos. Könnyedén előfordulhat, hogy valaki nappali tagozatos középiskola/főiskola elvégzését követően pár napot lejárulékol (szélsőséges esetben), és utána a befizetett járulékok többszörösét veszi fel másfél évig. Előfordulhat viszont az is, hogy valaki több évig, magas összegű bérért dolgozik, majd elveszti a munkáját, kimeríti az álláskeresési segélyt és biztosítás nélkül még pénzbeli ellátást sem kaphat.

Nem véletlenül szígorítanak a gyed szabályain és nem véletlen az sem, hogy mostanában rendszeresen ellenőrzik azokat, akik 2-3 hónap járulékfizetés után igényelnek ellátásokat.

anne01 # 2009.12.15. 19:49

fruskababa:

Ha gyes mellett dolgozol, valóban a gyermek 3 éves koráig védett vagy. Ha nem igényelnél gyest ez a védettséged nem lenne.

Medus # 2009.12.15. 19:35

Bocsánat, véletlenül kitöröltem egy sort .
Szóval az lenne a kérdésem, hogy hova van lefektetve, hogy a munkáltató köteles a kismamát visszavenni a Gyed után, amennyiben jelzi a munkáltató felé, hogy újra munkába szeretne állni. Korábban 3 évig egyedül voltam egy adott munkakörben, ezt most átkeresztelték és 3 fő végzi a tennivalókat, ami lényegében megegyezik azzal, amit én csináltam. Főnököm viszont közölte, hogy átszervezés történt és a régi munkaköröm már nincs meg. Eddig hiába ígérték, többszöri telefonbeszélgetés után sem kaptam konkrét választ, így most eljött az ideje az írásos formának. Ebbe a levelembe szeretném beleszőni a törvényi rendelkezést is. Előre is köszönöm a segítséget.

Medus # 2009.12.15. 19:25

Kedves Szakértők!

Arra lennék kíváncsi, hogy melyik törvény tartalmazza azt, hogy ha GYED-ről szeretnék visszamenni, akkor a köteles számomra munkát biztosítani. Természetesen írásban is fogom jelezni munkába állási szándékomatvol(személyesen már voltam) a pontos dátum megjelölésével, csak ebbe a levélbe szeretném betenni a törvény számát is.
Előre is köszönöm.

fruskababa # 2009.12.15. 18:53

Kedves Fórumozók !

Azzal kérdéssel fordulok hozzátok, mely ahogy olvastam elég sok kismamában ez megfogalmazódott.
Én januárban kénytelen vagyok visszamenni dolgozni, azt tudom , hogy a GYEDről le kell mondanom ( babám most volt 1 éves )és nekem kell a GYESt megigényelnem.
Nem is ezzel van a gondom, hanem azt szeretném tudni, hogy tényleg védett vagyok gyermekem 3 éves koráig ?
( ismerve a mai gazdasági helyzetet, és mert pici a gyermek, nem igazán szeretik a munkáltatók visszavenni a kismamákat - tisztelet a kivételnek )

nandy # 2009.12.14. 22:25

pandas:
Nem ugyanaz az alapja. A táppénz alapja főszabály szerint az előző évi jövedelem.
Mindkettő beleszámít a munkaviszonyba.

nandy # 2009.12.14. 22:24

A gyed/gyes időszaka alatt védett vagy, a munkáltatónak pedig kötelessége foglalkoztatni, ha kéred.
Jelezd tértivevényes levélben a visszatérési szándékod, pontos dátum megjelölésével.

juditkol # 2009.12.14. 08:35

Kedves Fórumozók!
A következőben kérnék tanácsot:
Jelenleg GYEDen vagyok, márciustól pedig GYESen. Már többször jeleztem a közvetlen főnökömnek telefonon, hogy szeretném megint munkába állni, de azzal hitegetve, hogy majd visszahív egyáltalán nem jelentkezett több hónap alatt sem...
Mit lehet ilyenkor tenni? Esetleg levélben jelezzem?
Ha szeretnék visszamenni, vissza kell venniük?
Ha visszavesznek van valami "védelmi" időszak?

Köszönettel
juditkol

pandas # 2009.12.13. 19:01

Sziasztok!

A 15 napos betegszabadságnak, és a táppénznek ugyanaz az alapja? Csak a % más?
Munkaviszonyba melyik számít?

nandy # 2009.12.13. 11:51

A munkaviszonyba beleszámít a gyermek gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság, így te 4,5 év munkaviszonnyal rendelkezel az adott cégnél, jár az egyhavi végkielégítés (Kollektív szerződés esetén lehet több is).

Mr. Kiváncsi # 2009.12.13. 11:50

Sziasztok,

Feleségem a 4. gyermekkel van otthon GYED-en. Februárban lesz 2 éves a gyerek, és az anya nem szándékozik visszamenni előző munkahelyére. A kérdésem, hogy a GYED lejárta után ha "visszamegy" letölteni a felgyülemlett szabadságát, amellett a GYES-t is igényelheti?
És amennyiben a szabadság elfogy, úgy ha felmond és elmegy hivatásos anyának, a GYES akkor is jár a legkisebb gyermek 3 éves koráig?

Köszönettel

Tulipánviragzat # 2009.12.12. 21:30

Én 1,5 évig dolgoztam egy cégnél, és eljöttem mert gyermeket szültem, de a fönököm kijelentette hogy nem vesz vissza, és majd menjek be az irodába ha 3 év letellik akkor mondjak fel közösmegállapodással, hát hülye leszek. Nemsokára letellik az idő, és az ex kolléga nőim azt mondták, hogy végkielégitésre sem számíthatok,mert csak 1,5 évig dolgoztam a cégnél!
Meg teheti ezt a munkáltató??
Kérem valaki mondjon valamit! Mert teljesen tanácstalan vagyok és ügyvédet nem tudok fogani nincs arra pénzem hogy még pereskedjek!

Valmi jogi tanács kéne!!

armatus # 2009.12.12. 14:38

nandy!

Sajnos a megszakítás nem éri el a 30 napot az álláskeresési segély miatt. 5 napra kaptam segélyt a két állás között. Ezért kapok most kb nettó 50 e Ft tgyás-t és gyed-et 80 e Ft helyett.
Kértem jóváírást, és beküldtem a nyilatkozatot.

Köszönöm a válaszodat.

mockingbird # 2009.12.12. 12:19

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne. Olvasgattam itt a fórumon, hogy a terhesség alatti táppénz hogy számolják ki...stb de csak jobban belekavarodtam.
Én November 24-től vagyok táppénzen veszélyeztetett terhesség miatt (3 éves folyamatos munkaviszonnyal).
Valószínűleg az első hónap lezárása December 21-vel történik majd. Természetesen December első hetében a novemberi béremet megkaptam.
Kérdésem az lenne, hogy a Decemberi hónapra (gondolom csak a lezárt időszakra kapok pénzt) hogy fogják bérszámfejteni a pénzemet? Illetve amúgy hogy számolják ki? Mert ha a bruttó fizetés 70%-akkor kb 100.000-110.000 ft lesz a táppénz?
( Bruttó bérem 146511 a törzsbér+délutáni pótlék 12000 tehát 158511 Ft).

Köszönettel

Mb

nandy # 2009.12.11. 14:02

armatus:

Mivel 30 napnál hosszabb időre megszakadt a biztosítási jogviszonyod, ezért csak a 2008.11.03-tól kezdődő időszakban megszerzett jövedelmet lehet figyelembe venni.
Az ellátás alapja kb. 138.000,-Ft/hó, ennek 70%-a 96.600,-forint.
TGYÁS-ból csak 18% szja-t vonnak, GYED-ből szja-t és 9,5% nyugdíjjárulékot.
(Az szja kulcsa jövőre 17% lesz).
Ha adójóváírást kértél, akkor havi kb. 6.000,-Ft szja-t és 9.100,-Ft nyugdíjjárulékot vonnak, így a nettó kifizetés 81.500,-ft körüli összeg havonta.

Elképzelhető, hogy nem kértél adójóváírást, vagy nem küldted be az szja-nyilatkozatot az OEP-nek, ezért most a legmagasabb 36%-os kulccsal számolják a jövedelemadódat.

Béluskám # 2009.12.11. 10:43

Szia!
Mi történik akkor, hogy ha valaki nem veszi át ezt a szándéklevelet, amit kipostáztak? Másik kolléganő, aki szintén gyesen van, jelenleg külföldön él, így hiába postáznak neki, nem él a házukba senki, megbízottjuk nincss. Ilyenkor, ha nem sikerült a kézbesítés, mikortól érvényes a szándéklevél közlése, ha nincs itthon?
Elnézést, ezt már egyszer kérdeztem, de sajnos kimaradtam és még nem kaptunk erre választ. Köszönöm a segítséget:
Béla

armatus # 2009.12.11. 09:49

Dödölle1 !

Jogszerű, de nem logikus. Kevesebb munkaviszonnyal több juttatásra lennék jogosult... pedig akkor kevesebb járulékot fizettem volna.

Mivel nincs jogszabálysértés, bírósághoz nem fordulhatok.

Köszönöm a segítséget.

armatus # 2009.12.11. 09:44

Tisztelt anne01!

2007.01.01. –től 2007.06.30. : Főiskolai tanulmányok. 2007.06.30-án véget ért a főiskolai jogviszonyom.

„A” munkahely
2008.04.01. – 2008.10.02. : 138 ezer Ft/hó bruttó, mely részarányosan kerül kifizetésre.
Heti 20 órás munkaidő.
2008.07.01-től 2008.07.18-ig fizetés nélküli szabadság.
Nem voltam táppénzen

2008.10.14 – 2008.10.19. álláskeresési segély : havi 27600Ft, napi 920 Ft

„B” munkahely
2008.11.03. – tól kezdődik a munkaviszonyom, mely jelenleg is tart. 138000 Ft/hó bruttó
2009.04.20 – 2009.05.15. : táppénz
2009.05.16 – 2009.10.31. : terhességi gyermekágyi segély
2009.06.07. : szülés időpontja

igényeltem adójóváírást.
Azt szeretném elérni, hogy 80ezer Ft tgyás-t és gyed-et kapjak.

Köszönöm a segítőkészségét.

nandy # 2009.12.10. 16:17

bemobo:

Egyáltalán nem vagy köteles aláírni a módosítást!
Jelenleg gyes-en vagy, így ki sem rúghat...

jozsibacsi # 2009.12.10. 13:59

Üdvözlöm az olvasókat,
a kérdezőnek válaszolnék, én a www.felmondas.info nevü honlapon láttam a témával kapcsolatban válaszokat.
Az az igazság, hogy elég sokan érintettek az ügyben, remélem sikeresen megoldódik a probléma. :(