GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2009.12.20. 20:21

Jutka70:

Közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermek után legfeljebb annak a tanévnek a végéig folyósítható családi pótlék, amelynek időtartama alatt a gyermek a 23. életévét betölti.
Jövőre ez egyébként változni fog.
Elég furcsának találom, hogy másik hozzászólásodban azt mondod gyest is kapsz, az pedig nem megy együtt a szociális segéllyel.
Családi pótlékról: http://www.allamkincstar.gov.hu/rovat/130
Gyesről: http://www.allamkincstar.gov.hu/rovat/131

Dödölle1 # 2009.12.20. 19:10

Tehát ha Németországban vagyok biztosított akkor nem jár sem Tgyás, sem Gyed, sem Gyes?
Illetve a magyar munkaviszonyom sem maradhat meg?

Küldtem egy e-mailt.
Remélem segít.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.12.20. 19:08
Azt szeretném kérdezni, hogy melyik az a rendelet/törvény, amely kimondja, hogy élhetek azzal a jogommal, hogy táppénzre menjek a gyed alatt/helyett. ----------
Válasz:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.12.20. 19:04

A táppénzből mit vonnak le, mielőtt kézhez kapom? Maximum milyen hosszú ideig lehet valaki táppénzen? És miért nem szabják meg a max. Táppénzt, amit kifizethetnek?
Én míg terhesen táppénzen voltam 77 000 Ft-ot kaptam. A gyed-em 83 000 Ft!!! Egy ismerősöm nem szeret dolgozni, és már 8! hónapja táppénzen van és így is 100 000 Ft-ot kap kézhez és nem vonnak tőle le semmit. Ez biztos, mert láttam a bérpapírját. Amíg dolgoztam én is megkerestem a bruttó 150–160 000-Ft-ot. A Gyed-et maximalizálják, és a táppénz elhúzhatják évekig, anélkül, hogy kirúgnák?( azért ment el táppénzre, mert ki akarták rúgni)Havi 100 000 Ft- táppénz mellett én is verném itthon a f@szomat...Hol itt az igazság?

-----------

1. Az igazság odaát van.

2.Az utolsó előtti mondat szóhasználata nem ebbe a fórumba való.

3. 2009.08.01-től a táppénz és a passzív táppénz is maximálva van.

4.A táppénz adóköteles ellátás, tehát adóelőleget vonhatnak belőle. (Ez függ a jövedelemtől, kedvezményektől...)

5.Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban 1 évig.

6.A foglalkoztató jogosult a dolgozó keresőképtelenségének indokoltságát vizsgáltatni a REP Egészségügyi Osztályával.

Dödölle1 # 2009.12.20. 18:56

Sziasztok, remélem jó helyre teszem fel kérdésemet – és elnézést, lehet hogy van már rá válasz az elmúlt 3500 hozzászó­lásban…
Tehát: egy ismerősöm próbaidejét tölti egy cégnél, most terhes lett, erről az igazolása a jövő hét folyamán lesz meg. Jelenleg betegállományban van. Felmondhatnak neki ezen a héten?
köszi
tatti

-----------
Igen, a próbaidő alatt bármikor, indokolás nélkül megszüntethetik a munkajogviszonyát.

Üdv. :)

csibe31 # 2009.12.20. 13:28

A táppénzből mit vonnak le, mielőtt kézhez kapom? Maximum milyen hosszú ideig lehet valaki táppénzen? És miért nem szabják meg a max. Táppénzt, amit kifizethetnek?
Én míg terhesen táppénzen voltam 77 000 Ft-ot kaptam. A gyed-em 83 000 Ft!!! Egy ismerősöm nem szeret dolgozni, és már 8! hónapja táppénzen van és így is 100 000 Ft-ot kap kézhez és nem vonnak tőle le semmit. Ez biztos, mert láttam a bérpapírját. Amíg dolgoztam én is megkerestem a bruttó 150-160 000-Ft-ot. A Gyed-et maximalizálják, és a táppénz elhúzhatják évekig, anélkül, hogy kirúgnák?( azért ment el táppénzre, mert ki akarták rúgni)Havi 100 000 Ft- táppénz mellett én is verném itthon a f@szomat...Hol itt az igazság?

Jutka70 # 2009.12.19. 20:46

Jó estét!

Kérdésem az lenne.
Kapom a szociális segélyt, de közbe járok esteli iskolába.
Igényelhetnék mellé családi potlékot is?
Köszönöm válaszát elöre is.
22 éves fiatal embere lenne szó.

üdv

regenye # 2009.12.19. 12:48

Tisztelt Szakértők!

2008. május 30-án született a kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok 2010. május 30-ig. Mivel ismét babát várunk, szeretném ezt a GYED-et megszakítani és helyette táppénzre menni egészen a kistestvér születéséig. Elméletileg tudom, hogy van erre lehetőségem anélkül, hogy a munkáltatómnak ebbe beleszólása lehetne. Azt szeretném kérdezni, hogy melyik az a rendelet/törvény, amely kimondja, hogy élhetek azzal a jogommal, hogy táppénzre menjek a gyed alatt/helyett. Anyagilag sajnos nem mindegy, hogy gyed-et vagy inkább táppénzt kapok a kistestvér születéséig. S ezt a táppénzt maximum hány napig vehetem igénybe?

S még egy kérdés. Ellentétes információkat kaptam azügyben is, hogy mennyi szabadság jár a Tgyás illetve a gyed alatt. Én 2008. március 21-én dolgoztam utoljára, s legközelebb 2012. július 1-én szeretnék újra munkába állni. Igaz, hogy nem minden évemre jár a rendes, életkor szerint is megállapított szabadság? (1974-ben születtem.) Mennyi szabadságom lesz/lehet, amikor visszamegyek dolgozni?

KÖSZÖNÖM A VÁLASZOKAT ELŐRE IS!

nandy # 2009.12.18. 22:02

De, éppen hogy járhat. Bár nem ismerem a német jogszabályokat, de azok valószínűleg megfelelnek az EU-s irányelveknek. Az irányelvek szerint pedig egy adott személy csak egyetlen tagállamban lehet biztosított, de a biztosítási idejébe bele kell számítani a más tagállamban szerzett időt.

Cseresznyemag # 2009.12.17. 13:35

Köszönöm nandy.
Tehát ha Németországban vagyok biztosított akkor nem jár sem Tgyás, sem Gyed, sem Gyes?
Illetve a magyar munkaviszonyom sem maradhat meg?

.pókica. # 2009.12.17. 12:39

Tisztelt Szakértő/-k!

A kérdésem a következő lenne: EGT-tagállam állampolgárának (Szlovákia) milyen feltételek szükségesek a GYES igényléséhez?
2006 óta tartózkodom életvitelszerűen Magyarországon.
2008 januárjáról fizetem az egészségügyi szolgáltatás járadékát.
Válaszukat előre is köszönöm!

mukika # 2009.12.17. 08:26

Sziasztok. Segítséget szeretnék. 2010.07.hóban fog várhatóan megszületni a kisbabám. Voltam 365 napot foglalkoztatva az elmúlt 2 évben, de csak minimál bérrel. 2009.12.15.-én ki lettem jelentve, 2010.02.01.től leszek egy másik céghez bejelentve 150e Ft bruttóval. A kérdésem: így is a 2009-es évi keresetemből számolják ki a gyedet, vagy mivel több mint egy hónapra megszakad a munkviszony így beleszámít a 2010-es jövedelmem is. Nem értem miért csak az előző évit néznék, az nem lényeges h. közvetlen szülést előtt mennyit keresek?

tatti # 2009.12.17. 07:52

Sziasztok, remélem jó helyre teszem fel kérdésemet - és elnézést, lehet hogy van már rá válasz az elmúlt 3500 hozzászólásban...
Tehát: egy ismerősöm próbaidejét tölti egy cégnél, most terhes lett, erről az igazolása a jövő hét folyamán lesz meg. Jelenleg betegállományban van. Felmondhatnak neki ezen a héten?
köszi
tatti

nandy # 2009.12.17. 07:47

kornikosz:

Jövedelem hiányában a szerződés szerint béred lesz az ellátások alapja. De mivel az igénylést megelőző időszakban nem lesz 180 bérezett napod, ezért a TGYÁS maximuma is a minimálbér kétszerese lehet (jövőre 147.000,-Ft 70%-a)

nandy # 2009.12.17. 07:45

Cseresznyemag:

Az ellátás alapjába valóban nem számít bele a másik tagállamban szerzett jövedelem, de jogszerző időnek számít. Az itteni biztosító fogja igazolni a kintinek a biztosítási idődet.

nandy # 2009.12.17. 07:43

A táppénz, TGYÁS, GYED alapjába nem számít bele a korábbi táppénz.

nandy # 2009.12.17. 07:42

sussi:

Ezek szerint jövőre szeretnéd igénybe venni az ellátásokat.
Így azok alapja a 2009. évi jövedelmed lesz (0ha van 180 bérezett napod).
A keresőképtelenség első 15 munkanapjára betegszabadság jár, ami a jövedelem 70%-a. A táppénz 60%, a TGYÁS és GYED 70%. A GYED maximuma a 2010. (2011?) évi minimálbér kétszerese lesz.

sussi # 2009.12.16. 21:19

Kedves Szakértők!

Három kérdéssel fordulok hozzátok.
1.Bruttó 158511 ft-ra kb mennyi táppénz jár, ha már több mint 2 éve biztosított vagyok (éves szinten 1983498 ft, amibe a délutános pótlék is beletartozik, 2008-as)
Betegszabin nem voltam.Én igazából arra lennék kíváncsi, hogy a napi összegem mennyi, mindenféle levonások után.
2. Ha egy hónapos táppénz után vissza szeretnék menni dolgozni, a szülésig, ami még 4 hónap, akkor ezzel nem csinálok-e magamnak valami galibát? Jól járok vele vagy maradjak inkább tp-en?
3.
A THGYÁS számításánál figyelembe veszik, hogy egy hónapig / esetleg végig táppénzen voltam?

Köszöm a választ!

Jutka70 # 2009.12.16. 17:45

Jó estét!

Lenne még egy kérdésem.
Gyest kapok és megigényeltema z özvegyi nyugdíjat is.
A kettö lehet igényelni?
Köszönöm válaszát.

üdv jutka

Jutka70 # 2009.12.16. 17:43

Jó estét!

Kérdésem az lenne.
Kapom a szociális segélyt, de közbe járok esteli iskolába.
Igényelhetnék mellé családi potlékot is?
Köszönöm válaszát elöre is.
22 éves fiatal embere lenne szó.

üdv

armatus # 2009.12.16. 15:33

Anne01!

Nagyon köszönöm a válaszát.

Cseresznyemag # 2009.12.16. 14:47

Kedves tanácsadó Segítők,
egy összetett kérdéssel fordulok hozzátok.
Februárban fogok szülni, mivel a férjem német ezért lehetséges, hogy Németországban.
6 év magyar munkaviszony van mögöttem, jelenleg táppénzen vagyok.
Ha elveszítem a magyar biztosítotti mivoltomat (tehát Németországban leszek biztosított a férjem által)
jár-e

  • Tgyás,
  • GYED,
  • GYES,
  • megmaradhat-e a magyar munkaviszonyom az elkövetkező 3 évre

Mit tudok tenni, hogy a lehető legjobban jöjjek ki? Mivel Németországban nincs megelőző munkaviszonyom így pénzt is ehhez mérten kapnék, ezért szeretném fenntartani a magyar támogatási rendszert, amíg csak lehet.
Viszont ha Németországban töltöm az időm egy részét, lehet, hogy ésszerű lenne, ha itt lennék biztosított a férjem által.

Köszönöm előre is.
Cseresznyemag

lewho # 2009.12.16. 13:51

egen

kornikosz # 2009.12.16. 08:31

Kedves Szakértők!

2008.szeptember 29-én született meg gyermekem akivel azóta gyeden vagyok. 2010 júliusában várom következő gyermekemet. A kérdésem az volna hogy mennyi ideig kaphatok gyedet? Előtte 8 éves állandó munkaviszonyom volt 156000 bruttó besorolási bérrel. És hogy jogosult vagyok-e a második gyermekkel gyed maximumra? Vagy kevesebb lesz a gyedem?

Köszönettel

Medus # 2009.12.16. 04:58

Kedves Nandy!

Nagyon szépen köszönöm a segítségét! Így már remélem minden rendben lesz!
Üdvözlettel