GYED,GYES, táppénz


Fokalany # 2012.05.24. 10:13

Tisztelt Szakertok!

En egy 27 eves fiatal leendo anyuka vagyok, akinek Magyarorszagon sosem volt munkaviszonya. Angliaban elek immaron tobb, mint ket eve a parommal. Par honappal ezelott ugy dontottunk hazakoltozunk, es otthon probalunk szerencset. A felmondasi idom csaknem 3 honap itt, ezert fel kellett mar mondanom, viszont 3 hettel ezelott kiderult, gyermeket varunk. Ennek ellenere szeretnenk hazakoltozni, viszon abba a faramuci helyzetbe kerultunk, hogy ugy fest, semelyik orszagtol sem fogunk semmilyen tamogatast kapni. Angliaban azert nem, mert mire elmehetnek GYES-re addigra mar megszunik a munkaviszonyom, otthon pedig tudtommal csak a GYED-re leszek jogsult, ami nem tul magas osszeg.
Kerdesem a kovetkezo: Azt olvastam, hogy kulfoldi (EU-s orszagban kapott) jovedelem utan is lehetseges otthon GYES-t kapni. Ennek valoban van valami alapja? Ha igen, milyen papirok beszerzesere lenne szuksegem? Ha nem, meg tudna valaki mondani, hogy mire szamithatok ha hazaerkezem? Vagy legalabb azt, hogy kihez vagy hova erdemes fordulnom informacioert.

Valaszukat elore is nagyon szepen koszonom!

Tisztelettel!

odoragi # 2012.05.24. 13:23

Tisztelt Szakértők!
2012.július 13-ra vagyok kiírva szülésre második gyermekemmel. 2011.november 29.óta veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. TGYÁS-t szeretnék igényelni a szülés kiírt időpontja előtt 28.nappal. A táppénz automatikusan megszűnik, ha igényelem a TGYÁS-t vagy külön intéznem kell, hogy megszűnjön a táppénz? Háziorvosnál? Nőgyógyásznál? Nőgyógyászati javaslatra vagyok táppénzen, mivel veszélyes anyagokkal is dolgoztam munkahelyemen. Mik a teendők, határidők a fentiek intézésében? Előre köszönöm a választ!

juccc23 # 2012.05.25. 12:15

Tisztelt Szakértő!

Még nem vagyok várandós, csak érdeklődni szeretnék affelől, hogy amikor még terhes leszek, akkor táppénzt kapok,amikor megszületik a gyerek utána mi jár? és miből számítják ki? 2 éve vagyok egy cégnél, ez az első munkahelyem, 17 hónapig 6 órás részmunkaidős voltam, most pedig már szeptember óta 8órás vagyok! Tehát ezeknek az átlagából számolják ki a GYEDET vagy nem is tudom mit, amit kapok azután, ha megszületett a baba?

Köszönöm válaszát!
dv: Judit

maki70 # 2012.05.26. 07:15

Kedves Szakértő!

Táppénz/gyed/tgyás kérdédem lenne.
Történetem:
2009-ben havi bruttó 371000 ft jövedelmem volt, egész évben max 2 hét táppénzen voltam, de lehet, még annyi sem volt, már nem emlékszem.
2010-ben márc 27-ig dolgoztam (szintén bruttó 371000 havi jövedelem), majd veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam, júliusban kivettem az éves szabadságom, kb 21-22 nap volt, majd ismét veszélyeztetett terhesként táppénz nov 17-ig, mikortól tgyást kaptam.
2011-ben május elejéig (ha jól emlékszem 8-a) járt a tgyás, onnantól kezdve max gyedet kapom.
A gyedem elvileg 2012 november 24-én jár le.
Jelenleg újra babát várok,nov 28-ra vagyok kiírva,és sajnos vérzés miatt ismét veszélyeztetett terhes lettem.
A kérdésem az lenne, hogy ha most elmennék táppénzre, mennyi lenne az összege, illetve mennyi tgyást/gyedet kapnék ezzel a gyermekkel, vagy inkább maradjak gyeden?
Sajnos a bérszámfejtőnket hiába kérdezem, nem válaszol a kérdéseimre. :(
Előre is köszönöm a választ!
Timi

Dczikora # 2012.05.26. 08:39

Tisztelt Szakértők!

A következő lenne a kérdésem: Mire vagyok jogosult?
2010.szeptemberben volt munkahelyem, aztán
2011. februárjától munkanélkülit kaptam 6 hónapig.
2011. decemberétől-2012. márciusig társas vállakozásomban vagyok ügyvezető.
2012.áprilistól még mindig táppénzen vagyok.
2012. június végére vagyok kiírva szülésre.

Nem tudom, hogy pontosan mit is igényelhetek, illetve mi éri meg jobban!

Válaszokat előre is hálásan köszönöm!!!

sziszi84 # 2012.05.29. 10:29

Tisztelt Szakértő!

Egy olyan problémám lenne, hogy ha jól számoltam június 3-án fog lejárni a tgyás, de még nem kaptam az oep-től semmilyen határozatot, hogy mikor jár le stb.
(Ismerősőm már a lejárat előt majdnem 1 hónappal megkapta+ nyomtatványt a gyed-hez)
Mi lehet az oka, hogy én még nem kaptam?
talán azért, mert passzív tgyást kapok?(ugyanis tgyás igénylése közben megszűnt a munkaviszonyom)
Reklamáljak az oep-nél?
köszönöm

chrisnemeth # 2012.05.30. 06:17

Tisztelt Szakértők!

Ha valaki megszakítja a GYED-et és munkába áll, még a gyermek 1 éves kora előtt, de pár hónap múlva úgy dönt, hogy mégis visszamegy GYED-re, akkor a GYED összeget ugyanaz mint korábban, vagy újraszámolják?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Gaben76 # 2012.05.31. 10:31

Tisztelt Szakértők!

Telefonon jeleztem a HR-s kolléganőmnek, hogy hamarosan megszakítanám a fizetés nélküli szabadságomat,és visszatérnék dolgozni.Érdeklődtem, hogy ezt milyen írásos formában és kinek jelezzem.Azt a választ kaptam, hogy írásos formának megfelel az e-mail is, neki és a közvetlen vezetőmnek küldjem el.Ez így valóban megfelel,eleget teszek ezzel a jelzési kötelezettségemnek?
Válaszukat előre is köszönöm!

gubics1981 # 2012.05.31. 11:01

Tisztelt Szakértő!
Kislányom 3 éves kora óta munkanélküli segélyen voltam(2011)idén (2012)március 20-ig aktívkorúak ellátásában részesültem(25000ft) azóta dolgozom.Jelenleg bruttó 105000 ft a fizetésem.2013 -ban szeretnénk második babát,én most nyári kisbabát szeretnék(lehet furán hangzik,de nem túl nagy a lakás viszont a kert annál jobb).Viszont nem tudom hogyha ez év végén már elmegyek táppénzre akkor mennyi gyedet fogok kapni?
Köszönöm a segítséget!

Nikole8701 # 2012.05.31. 12:33

Tisztelt Szakértő!!!

Van egy 2,5 éves kislányom és születése után teljes járandóságaimat megkaptam, mivel volt 3,5 év folyamatos bejelentett munkaviszonyom,de mikor betöltötte az 1 évet megszűnt az a cég ahol dolgoztam!!Azután szeretnék érdeklődni,hogy most várandós vagyok a másik babámmal,és a második gyermekem után is megkapom az összes járandóságot vagy így már nem???Ha igen akkor hova mehetnék intézkedni ez ügyben???

Előre is köszönöm a segítséget!

tunde8 # 2012.05.31. 15:33

Kedves Dödölle1!

2012. május 27-én betöltötte kisfiam a 2. életévét. 2012. május 29-től egyéni vállalkozó vagyok. Június 1-jétől igényeltem a gyes-t. Egyéni vállalkozásomat június 4-től szüneteltetem. Ha jól tudom, így nem vagyok köteles fizetni magam után a járulékokat. /Tbj. 29§(3),(4)./
A kérdésem az lenne, hogy ha szüneteltetem egyéni vállalkozásomat a biztosítási idő az ugyanúgy ketyeg?????

Előre is köszönöm szépen válaszát!
Üdvözlettel: Tünde

carnages # 2012.06.04. 09:11

A következő kérdéseim lennének:
2011-ben januártól szeptemberig egyéni vállalkozóként dolgoztam majd szeptembertől decemberig ugyanezt a tevékenységet folytattam egy BT-n belül, aminek egyedül én vagyok a tagja. Most 2012 márciusától táppénzen vagyok, októbertől pedig TGYÁST illetve GYED-et fogok igényelni. Ebből a munkámból kb havi bruttó 108 000 Ft volt a keresetem.
Emellett megbízsásos jogviszonyban álltam egy pályázaton belül, amivel további bruttó 73 000 Ft-ot kerestem, de mivel volt fő munkahelyem, ezért innen nem vonták a 2%-os egészségbizt. járulékot. Most a táppénzem harmadát nekem kell fizetnem (mivel a saját BT-m én magam vagyok így a munkavállaló is és a munkáltató is én vagyok) Minden hónapban jön a táppénzem, plusz jön a BT-nek a felszólítás, hogy fizessem be a táppénz harmadot. Amit csak a kifizetett táppénzből tudok, mert pénzt nem kereshetek, számlát, ha jól tudom nem adhatok ki táppénz alatt, tehát a BT-m most nulla forgalmas.
Két kérdésem van:

  1. A GYED és TGYÁS után is kell-e nekem harmadot fizetnem vagy bármi más összeget a BT nevében?
  2. A megbízásos jogviszonyomból származó plusz bruttó 73 000 Ft nemcsak a táppénzbe nem számít bele, hanem a GYED-be TGYÁS-ba sem?

A válaszukat előre is köszönöm!

Noncsus # 2012.06.06. 12:55

Tisztelt Szakértő!
Várandós kismama vagyok,terveim szerint szeptemberig szeretnék dolgozni,az utolsó pár hónapot már otthon szeretném tölteni. Ekkor táppénzre leszek jogosult.A kérdésem az hogy szülés után milyen összegeket fogok kapni.Illetve még a a táppénz összegére is kíváncsi volnék. Bruttó 108000Ft a jövedelmem.Január óta ennyi.Biztosítási időszakom is bőven megvan.

Köszönöm válaszát!

tilinkoo # 2012.06.06. 18:19

Tisztelt Szakértő,

29 hetes kismama vagyok.
A munkáltatóm szerint a hallgatói jogviszonyom és a munkába lépés kezdete között túl sok idő telt el, így nem biztos, hogy jogosult vagyok GYED-re. Én a tájékoztatókban nem találtam erre utaló információt, (a szülést megelőző két évben összesen megvan a 365 nap, igaz nem folyamatos) ezért szeretném a véleményét kérni.
Másik kérdésem az összeg kiszámítására vonatkozik. A szülést megelőző naptári évben nincs összesen 180 nap jövedelmem, tehát jól gondolom, hogy a szülést megelőző 180 nap átlagkeresetét fogják alapul venni?
Harmadik kérdésem, hogy a lentiek alapján hány napig leszek jogosult GYED-re, illetve melyik támogatási formát mikortól vegyem igénybe úgy, hogy a lehető legjobban járjak?

Röviden az eddigi jogviszonyaim
egyetem: 2006.09.07 - 2011.02.01 (ez az államvizsga napja, arra nem találtam pontos dátumot, hogy mikor szűnt meg a hallgatói jogviszonyom)
1. munkahely: 2011.02.15 - 2011.03.31 (bruttó 120000 Ft/hó)
Regisztrált munkanélküli: 2011.04.04 - 2011.09.25 (semmilyen támogatásban nem részesültem)
2. munkahely: 2011.09.26 - idáig (18 nap szabadság, 15 nap betegszabadságáll még rendelkezésemre)

Kereset: 2011.09.26 - 2011.12.31-ig bruttó 160000 Ft/hó, 2012. 01.01-től bruttó 177500 Ft/hó

A szülés várható időpontja: 2012.08.12

Válaszát előre is köszönöm!

putyu # 2012.06.06. 18:45

Kedves Dödölle1!

Tanácsot szeretnék kérni a következő probléma kapcsán.
A Keresztlányom terhes lett,ezért táppénzre ment! Az erre való jogosultsága április 14.-én lejárt! A munkáltató csak 24.-én értesítette erről és felajánlotta, hogy felveszi a kapcsolatot az OEP-el és megkérdezi, mi a módja a méltányossági táppénz igénylésének! Május közepéig, nem sikerült vele beszélni, ugyanis nem telefonált és Ő sem tudta elérni! Ekkor hívta fel Ő OEP-et, ahol közölték, hogy töltse ki az igénylő lapot és vigye be személyesen! Ezután végre sikerült beszélni a munkáltatóval és lett neki szólva, hogy a kifizetési papírok alapján (melyek nála vannak) töltse ki és küldje el az egészségbiztosítási járulékokat, havonkénti lebontásban! Ez azóta sem történt meg, pedig napi szinten "zaklatja"! Én úgy tudom, hogy a méltányossági táppénz igénylésére 15 nap áll rendelkezésre!!! Ez azt jelenti, hogy önhibáján kívül már kifutott az időből és nem kaphatja ezt az ellátást?
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv: putyu

Hné Évi # 2012.06.07. 06:42

Kedves Szakértő!
Én a főiskola után rögtön 2008.05.01-től határozatlan idejű munkaszerződéssel, 138000Ft munkabérrel munkaviszony. (184 nap)

1. gyermek - Natasa 2008.11.06-án született
TGYÁS 2008.11.01-től
Utána GYED, majd GYES.
TGYÁS, GYED számítás a munkabér alapján.

2. gyermek - Szilveszter 2011.10.22-én született- GYES ideje alatt
TGYÁS a szülés napjától - GYES lemondva.
TGYÁS a munkabér alapján számolva megkaptam, majd most a 168 nap lejárta után 04.06-tól GYED jogosultságot állapítottak meg, de a minimálbér alapján, és csak 2013.04.06-ig a gyermek másfél éves koráig. Az ügyintéző az OEP-nél azt mondta, hogy ez egy 2012.01.01-i rendelet alapján van így, hogy aki GYED, GYES szül újra, akkor csak minimálbér alapján kap ellátást, az időt nem tudta megmagyarázni.

Ön szerint ez valóban így van, mert van egy másik kolleganő akinél ugyanez a helyzet és ő nem a minimálbér alapján kapja az ellátást.
Mindjárt leírom azt is.
Most az ő adatai, mert a ügyintéző szerint neki is minimálbér után kellene kapnia, de neki nem azt számfejtettek - persze a cégtől semmiféle papírt nem kap./Kifizető hely a cég/

Határozatlan idejű munkaviszony 2003.01.06-tól folyamatos 140000Ft munkabér

1. gyermek: Balázs 2008.09.11. TGYÁS szüléstől, utána GYED, GYES.

GYES lejárt 2011.09.11-én. 2011.09.12 munka, majd 2011.09.13-tól szabadság egészen Anna születéséig 2011.10.23. onnan TGYÁS, majd 2011.04.07-től GYED. Ön milyen összegben és mennyi időre állapítaná meg a GYED-et, mert az ügyintéző az OEP-nél már engem is elbizonytalanított.

Válaszát előre is köszönöm.

Ikres Márti # 2012.06.07. 15:03

Tisztelt Szakértők!

2001. óta tartó munkaviszonyom mellett 2009.03.31.-én ikergyermekeket szültem, kikkel 2011.09.04.-ig voltam otthon.
2011.09.05.-én GYES mellett munkába álltam eredeti munkahelyemen heti 30 órában.

A gyermekek bölcsődébe járnak, mellyel sajnos együtt járnak betegségek is, amiket ezidáig a nagyszülők oldottak meg 90%-ban. Ennek ellenére a munkáltatóm megfenyegetett, hogy visszaküld gyesre.

2012.05.21.-én mindkét gyermekem kórházba került tüdőgyulladással, természetesen velük mentem én is. 2012.05.31.-én hazaengedtek bennünket, de orvosi javaslatra még 2 hétig itthon maradunk a teljes gyógyulás érdekében.

Ezt jeleztem a munkáltatómnak, aki közölte, hogy keresik az utódomat, és szerinte vissza kellene jönnöm gyesre (az ikrek után ugye iskolaérettségig lehetek gyesen).

Kérdésem, hogy ezt megtehetik-e, illetve akár fel is mondhatnak? És mi lesz a helyzet a július 1.-én életbe lépő változások után?

Segítő válaszukat előre is köszönöm!

Mjuriele # 2012.06.08. 09:25

Tisztelt Szakértő,

Várhatóan 34 nap múlva szülni fogok.
Eddig regisztrált pályakezdő munkanélküli vagyok több mint 365 napja.
Az egészségügyi hozzájárulást minden hónapban fizettem, jelenleg szociális segélyen vagyok.
Mit vehetek igénybe még esetleg szülés után?
Méltányossági gyes-re illetve Tgyás-ra jogosult vagyok?

Üdvözlettel:Mjuriele

pazs # 2012.06.08. 11:52

Csak gyesre, az alanyi jogon jár. Az egészségügyi járulék fizetésével pénzbeli ellátást nem lehet vásárolni, csak természetbelit (azaz ellátnak a kórházban, de táppénzt, gyedet stb. nem kapsz).

pazs # 2012.06.08. 11:54

Ikres Márti: a munkáltatód nem küldhet gyesre. Természetesen kereshet helyettest, de nem küldhet el rendes felmondással, amíg védett vagy (a gyerekeid betegsége pedig nem ok a rendkívüli felmondásra). Július 1-től viszont védettséged nem a gyerekek hároméves koráig tart, hanem csak annyi ideig, amíg táppénzen/fizetés nélküli szabadságon vagy.

Mancikácska # 2012.06.11. 18:05

Kedves Szakértő!

A segítségét szeretném kérni. A problémám a következő.
Közel négy év után, orvosi beavatkozás után jött a gyermekáldás nálunk. Munkahelyemen a terhességem 17. hetéig dolgoztam mikor is többszöri megalázó és sértegető kijelentés után betelt a pohár. Bár a fizetésre nagy szükségem volt, mégis úgy döntöttem, hogy a babám egészsége érdekében kérem a betegállományba vételemet. A háziorvos a nőgyógyász kérésére fel is vett. A munkáltatómat telefonon értesítettem a veszélyeztetett terhességről és még aznap amikortól kiírtak ajánlottan feladtam a táppénzes papírt részére.
Ezután kaptam a cégemtől egy figyelmeztető levelet amit feltehetőleg az ügyvédje írt miszerint a táppénzes papíromat nem fogadja el, annak hitelességét vitatja illetve egy napon belül jelenjek meg a munkahelyemen ellenkező esetben a munkaviszonyomat rendkívüli felmondással, azonnali hatállyal megszünteti.
Továbbiakban még úgy tudom, hogy a táppénz folyósításához szükséges a munkáltató részéről kiállítandó dokumentumok nem kerültek továbbításra az OEP felé, így itt leszek várandósan minden pénz nélkül.
Kérem szíves tanácsát az ügyemmel kapcsolatban. Köszönöm.

putyu # 2012.06.11. 18:37

Kedves Szakértők!

Tanácsot szeretnék kérni a következő probléma kapcsán.
A Keresztlányom terhes lett,ezért táppénzre ment! Az erre való jogosultsága április 14.-én lejárt! A munkáltató csak 24.-én értesítette erről és felajánlotta, hogy felveszi a kapcsolatot az OEP-el és megkérdezi, mi a módja a méltányossági táppénz igénylésének! Május közepéig, nem sikerült vele beszélni, ugyanis nem telefonált és Ő sem tudta elérni! Ekkor hívta fel Ő OEP-et, ahol közölték, hogy töltse ki az igénylő lapot és vigye be személyesen! Ezután végre sikerült beszélni a munkáltatóval és lett neki szólva, hogy a kifizetési papírok alapján (melyek nála vannak) töltse ki és küldje el az egészségbiztosítási járulékokat, havonkénti lebontásban! Ez azóta sem történt meg, pedig napi szinten "zaklatja"! Én úgy tudom, hogy a méltányossági táppénz igénylésére 15 nap áll rendelkezésre!!! Ez azt jelenti, hogy önhibáján kívül már kifutott az időből és nem kaphatja ezt az ellátást?
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv: putyu

Georgina0218 # 2012.06.12. 14:30

Tisztelt Szakértő!

Én Gyes-en vagyok 5 éve dolgozok a munkáltatómnál,ami egy multinacionális cég.Érdelkődök,hogy milye módon mondjak fel,hogy végkielégítés is járjon?Mert költözünk Németországba,így ha akarnék se tudnék ide vissza menni dolgozni.
Válaszát előre is köszönöm
Üdvözlettel:Georgina

Edike02 # 2012.06.12. 17:32

Tisztelt Szakértő!

Olyan kérdéssel fordulnék Önhőz, hogy 2012 március közepén munkába álltam egy új munkahelyen. Előtte GYEDEN voltam ami augusztus 18-án járt volna le. A próbaidőm alatt kiderült, hogy terhes vagyok ismét. Szeretném megtudni, hohy mi alapján fogják számolni a GYED összegét, és, hogy jogosult vagyok-e TGYÁSRA, GYEDRE. Úgy tudom, hogy 180 napomnak meg kell lenni, és akkor jogosult vagyok mindenre.

Köszönöm

csillagpor # 2012.06.13. 15:44

2évig jár a gyes most akkor vagy 3évig?
köszi