GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.12.28. 15:31

Vicka: nem számoltam utána, de nagyjából stimmel a munkáltató által kiszámolt szabadságod.

mozilla # 2010.12.27. 16:01

A következőre várnék választ:
nappali egyetemi joghallgatói viszony januárban véget ér a diploma megvédésével. Májusban esedékes a szülés.
A közti időszakban mit lehet tenni, hogy lesz meg a jogosultság a gyed-re, majd a gyes-re.

dido2121 # 2010.12.27. 13:55

Tisztelt Cím!

Érdeklődni szeretnék, hogy a szakközépiskolai tanulmányaimból a GYES-re való jogosultságba bele számít-e valamennyi idő? Gyermeket szeretnék, de még csak 5 hónap munkaviszonyom van, és előtte 1 évig álláskereső voltam (pályakezdőként), ez idő alatt a helyi önkormányzat szociális alapon fizette a TB-met. A kérdésem az, hogy mindenképpen kell-e még 7 hónapot, hogy meglegyen a jogviszonyom, vagy az iskolai időből is beszámítandó valamennyi?

Vicka # 2010.12.27. 13:03

Azt még elfelejtettem beleírni,hogy én 1978-ban születtem.
Köszönettel:Vicka

Vicka # 2010.12.27. 12:43

Tisztelt Szakértő!
Első gyermekemet 2003.09.17-én szültem, 45nap szabit kaptam utána.A másodikat 2007.12.20-án és 37napot számoltak ki szabinak.2006.nov.20-2007.máj.16-ig dolgoztam az első gyerek után,ebből 9napot vettem ki szabiba.Az lenne a kérdésem,hogy ez a szabadság reális,vagy rosszul számoltak?Én személy szerint keveslem,mivel mondták,hogy két gyerek van valaminyivel több lesz,de inkább kevesebb.2007-ben én igényeltem a gyerekszabit,utána a párom,azt is bele kell számolniuk?
Elöre is köszönöm a válaszát.

fnora # 2010.12.27. 12:28

Tisztelt Nandy!

2003. októbere óta folyamatos a munkaviszonyom. 2009. áprilisában született meg kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok. Úgy tűnik ismét kisbabát várunk, és orvosom tanácsára 2011. januárjától táppénzre mennék. A szülés 2011. augusztusában esedékes.
Kérdésem az lenne, hogy mi alapján fogják számolni a táppénzemet, a TGYÁS-t, és a GYED-et. Az eddigi ellátások alapjait képező jövedelmem ( 2008-as munkabér) brutto 600.000 Ft volt. A kedvezmény szabály alapján ez lesz az irányadó a táppénzre a jövőben is? Van-e maximum korlát?

Előre is köszönettel: fnora

nandy # 2010.12.26. 13:45

A táppénz, TGYÁS, és a GYEd alapja is a 2010-es jövedelmed lesz, azaz nagyjából a havi 147 ezer forint után állapítják meg az ellátásokat, de ezt még egy kicsit lerontja a keresőképtelenség első 15 napjára fizetett 70%-os betegszabadságos bér.

nandy # 2010.12.23. 20:45

Egy kicsit kevés az információ. 2010. áprilisa előtt nem volt munkahelyed?

Preszil # 2010.12.22. 19:45

Kedves Nandy!
Köszönöm a segítséget, én is ezt gondoltam, csak megerősítést vártam. Amúgy a 180 napom bőven meg volt 2010-ben.
Kellemes Ünnepeket!

gizmo1982 # 2010.12.22. 11:47

Kedves Nandy!

Köszönöm a válászát!

marianna20 # 2010.12.22. 09:34

Azt szeretném megtudni hogy terhes táppénzen vagyok és lejárt a szerződésem. Maradhatok még táppénzen vagy mit kell tennem. Még nem mentem be leszámolni.De úgy halottam még ilyenkor lehetőség van passzív táppénzre.Előre is köszönöm válaszát.

nandy # 2010.12.22. 09:32

gizmo: Ezt inkább a REP nemzetközi ügyekkel foglalkozó osztályától kérdezd.

nandy # 2010.12.22. 09:31

albika:
Használd nyugodtan a 2010-es kalkulátort, az ellátások megállapítása nem változott.

Nem vagyok abban biztos, hogy megéri "nagyobb összegre bejelenteni", mert ez egyértelműen magasabb összegű ellátás megszerzésére irányuló csalás,. Ehhez pedig egyébként sem szeretnék segítséget nyújtani.

nandy # 2010.12.22. 09:27

nyerreg:

Amit korábban írtam, annál többet most sem tudok mondani. Rengeteg mindenen múlik az ellátások összege, regényt lehetne írni arról, hogy milyen esetben mi jár éppen.

Ha bővebb információt szeretnél, akkor keresd fel személyesen a REP ügyfélszolgálatát.

nandy # 2010.12.22. 09:25

legfeljebb a minimálbér 50%-ának a 70%-a lehet, napi kb. 857,–Ft.

Pontosabban: max. a minimálbér 50%-a lehet, napi kb. 1.225,-Ft.

nandy # 2010.12.22. 09:24

boboty:
A táppénzes időszak valóban megszakítja a szabadságodat, hiszen szabadságot csak olyan napra lehet adni, amikor egyébként munkavégzési kötelezettséged lenne, márpedig táppénz esetén nincs ilyen kötelezettség.

Azt neked kell eldöntened, hogy a szabival, vagy a gyáp-pal jársz-e jobban. A gyáp összege (mivel gyes mellett dolgozol) legfeljebb a minimálbér 50%-ának a 70%-a lehet, napi kb. 857,-Ft.
De gyáp-ra csak az jogosult, aki a beteg gyermek után a gyes-t kapja (ha kapja...), tehát ha a gyes-t átadod a nagyinak, akkor nem vagy jogosult a gyáp-ra.

nandy # 2010.12.22. 09:17

Ha továbbra is azt állítják, hogy neked nem jár táppénz, nyugodtan tegyél írásos panaszt a REP, valamint a munkáltatód felé!
Borzasztó, hogy ennyire hiányos tudással rendelkező emberek dolgoznak a "munkaügyi osztályon"...

nandy # 2010.12.22. 09:16

Kirtan: ha a gyes mellett dolgozol, akkor jár a táppénz!

Eb. Tv. 47. § (2) Nem jár táppénz

  1. a gyermekgondozási segély folyósításának az idejére, ide nem értve a segély mellett végzett munka alapján járó táppénzt,
nandy # 2010.12.22. 09:14

A megszakítás nem befolyásolja a TGYÁS összegét. Ellenben ha 2011-től kéred, és 2010-ben nem volt 180 bérezett napod (tehát az év nagyobb részében táppénzen voltál), akkor a TGYÁS maximuma a minimálbér kétszeresének 70%-a lehet, hiába magasabb ennél a jövedelmed.

Preszil # 2010.12.22. 08:31

Kedves Nandy!

Azt szeretném megkérdezni, hogy meg kell-e szakítanom a 2010-ben indult folyamatos táppénzemet januárban, hogy a TGYÁS-t a 2010-e jövedelmem alapján kapjam? Januárban várható a szülés.
Előre is köszönöm a választ!

nyerreg # 2010.12.20. 14:47

Kedves Nandy!
Köszönöm a válaszát!
Ha jól értem, de kérem erősitse meg röviden 3 pontban:

  • Ha simán a gyes- alatt szülök akkor a tgyás és a gyed alapja maximum a minimálbér kétszerese lehet? (csak nem mindegy hogy a gyes melyik részén)
  • Ha pl. a 3. év végére ( a gyes vége felé) esik a szülés időpontja, tehát több mint 180 napot eltöltök gyes-en akkor az összeg kevesebb lesz? Ebből kifolyólag ha még nem vagyok 180 napot gyes-en és úgy esik a szülés időpontja jobban járok anyagilag? Mennyivel?
  • Az 2009-es szabadságaim mind meg vannak, gyed-en 2010. január közepétől vagyok 2011 július 28-ig, akkor mennyi szabadság jár pontosan?

Nagyon sokat segitene, Tisztelettel köszönöm: Lovasiné P.Judit.

Kirtan # 2010.12.20. 14:34

Tiszteletem!
Elnézést kérek, ha volt mostanában hasonló kérdés, de nagyon felidegesített a munkaügyi osztály, sajnos már sokadszor!
2,5 éves gyermekem bölcsibe jár október óta, én jelenleg gyes mellett dolgozok 8 órában. Múlt héten beteg volt a kislány és itthon voltam vele táppénzen. Ma közölte a munkaügyi osztály, hogy gyes alatt nem jár táppénz. Én úgy értelmeztem egy hozzászólásban, hogy ha dolgozok gyes mellett, akkor jár táppénz. Szeretném megtudni, hogy akkor most kéne kapnom vagy a munkaügynek van igaza? Előre is köszönettel:
Kirtan (Kriszta)

C a s a b l a n c a # 2010.12.20. 13:48

Ha valaki szabadságon van és beteg lesz közben a gyereke, akkor nem szokott táppénzt igényelni, főleg azért, mert annak összege jóval alacsonyabb, mint a fizetett szabadságé...
Egyébként táppénzre bármikor elmehetel, de minek, hiszen ugyebár ott a nagymama, aki vigyázna a gyerekre, illetve a táppénz még mindig nagyon alacsony összegű...

Miért is akarsz táppénzre menni???

boboty # 2010.12.20. 13:09

Kedves Nandy!

Már tisztul a kép. de még mindig vannak kérdéseim...
Januártól felveszem a munkát, amit a felhalmozódott szabadság kivételével kezdek. Ha ezalatt valamelyik gyermekem megbetegszik, elmehetek-e gyermekápolási táppénzre vele a szabadságot megszakítva? A szabadságom leteltével visszamondom a gyes-t, és a nagymama fogja igényelni (van egy tartósan beteg kislányom, aki még csak 8 éves lesz) én pedig munkába állok, de ha valamelyik másik gyermekem beteg lesz, elmehetek-e vele én táppénzre, vagy csak a nagymama?

albika # 2010.12.20. 08:04

Kedves Nandy!

Szeretném a segítségét kérni annak az összegnek a megállípításában, hogy mi az a minimum bejelentett összeg 2011-ben ami után megkapom a maximum juttatásokat 2012-ben. Jelenleg minimálbéren vagyok bejelentve, és ha levonják a járulékokat a fizetésemből bejelentenek többre, úgy gondolom megéri befizetni a járulékokat hiszen 2 év alatt megtérül az összeg. Sajnos 2011-re nem találtam kalkulátort csak 2010re.
Köszönöm.