GYED,GYES, táppénz


nandy # 2011.01.07. 22:57

oro585: A gyes összege független a jövedelemtől. A mindenkori öregségi nyugdíjminimummal azonos összegű (28.500,-Ft), és idéntől 10% nyugdíjjárulékot vonnak belőle.

nandy # 2011.01.07. 22:55

dranklyn:

mivel a feleségednek sem a szülés előtt, sem a szülés napján nem volt aktív biztosítási jogviszonya, ezért a harmadik babával csak gyes-re lenne jogosult. Így érdemes inkább az ikrek utáni dupla gyes-t kérni, és annak lejártával a harmadik gyermek után.

nandy # 2011.01.07. 22:52

kera:

A GYED után is igénybe vehető a családi adókedvezmény. De érdemes lenne számolni egy kicsit, mert ha apukának magasabb a jövedelme, akkor ő jobban ki tudja használni a kedvezményt, szóval érdemes lenne megosztani, vagy az apukának adni.
Ne felejtsétek el, hogy van még adójóváírás is! :)

nandy # 2011.01.07. 22:49

Beáta: ha gyes-en maradsz, akkor a TGYÁS és GYEd alapja is a minimálbér kétszerese lesz.

Ha kiveszed a szabikat, és után a táppénzre mész, akkor egy kicsivel kevesebb lesz az alap, viszont a táppénz összege több a gyes-nél.

(Egyébként 2011-től már gyes mellett is nyugodtan el lehet menni táppénzre, nincs korlátozás. De a szabik miatt viszont le kell mondanod legalább arra az időre a gyes-t.

nandy # 2011.01.07. 22:46

Egyetlen reális javaslat lehet: akkorra tervezd a babát, amikor már állásod is van.
Biztosítási jogviszony hiányában csak gyes-re leszel jogosult.

Virgil585 # 2011.01.07. 14:26

Kedves Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogy milyen juttatásra lennék jogosult, ha teherbe esnék. Jelenleg álláskeresési járadékot kapok, és ugyebár azt előre nem tudom, hogy a terhesség alatt tudnék-e munkát vállalni.
A ledolgozott időm bőven meghaladja a gyedhez kiírt limitet, a 2010-es éves jövedelmem durván 1 700 000 Ft volt.
Viszont az álláskeresési juttatás 3 hónap múlva lejár, gondolom így semmiképpen nem kaphatom meg a tgyás-t és a gyed-et...
Arra van-e esetleg valami lehetőség, hogy valamilyen módon biztosított lehessek? Persze csak, ha nem tudok munkát találni, vagy dolgozni a terhesség miatt.

Ön szerint mi lenne a legjobb megoldás számomra?

Válaszát előre is köszönöm!

Virgil

Beáta1017 # 2011.01.07. 12:33

Tisztelt Szakértő! Először leírom az adatokat, aztán a kérdést:

  • 2008.10.hótól táppénzen vagyok(határozatlan idejű szerződésem van a munkahelyemmel, bruttó 170e fizetéssel)
  • 2009.02.hótól Gyed, mely 2011.02-ben lejár
  • 2.gyermek várhatóan 2011.08-hóban

Kérdések:

  • A gyed lejárta után mi jobb anyagilag, kivenni a szabadságot és táppénzre menni szülésig, vagy gyesen lenni?
  • Hogy kapnék a 2.gyerek után is max gyedet, tgyást?
  • Ha táppénzre mennék, a férjem igényelhetné-e az 1. gyerek után a gyest?

Előre is köszönöm válszt!

Adri0000000000 # 2011.01.07. 10:17

Köszönöm a válaszokat! Az egyes stílusokat nem... üdv

hel267 # 2011.01.07. 08:15

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy:

  • felsőoktatásban töltött 6 év (okleveles közgazdász, BCE, végzés dátuma 2010. július 1)
  • 1 év teljes munkaidős diákmunka (folyamatos)
  • fél év határozott idejű munkaviszony (MOL Nyrt, bruttó 250eFt)

...után jogosult leszek-e Gyes-re a 2011 évi szabályok szerint?

December 30-án járt le a szerződésem, elvileg ma jelentkezek majd be álláskeresőként a Munkaügyi Központban.
Úgy tudom, hogy eddig a felsőoktatásban töltött évek beleszámítottak a Gyes-hez szükséges 2 év munkaviszonyba. A diákmunkáról nem tudok semmit ebben a vonatkozásban.

Ezek alapján ahhoz, hogy igényelhessek majd Gyes-t, Gyed-et, most:
=> még 1,5 év munkaviszonyra van szükségem gyermekvállalás előtt
=> még fél év munkaviszonyra van szükségem gyermekvállalás előtt
=> mindenképpen állást kell találnom gyermekvállalás előtt
=> akár most rögtön alapíthatunk családot, és minden rendben lesz e téren?

Válaszát előre is köszönöm!
K. Diána

oro585 # 2011.01.06. 19:31

Tisztelt Szakértő!

ezúton szeretnék érdeklődni, hogy a gyes összegének megállapításakor figyelembe veszik-e a gyest igénybe vevő bruttó bejelentett fizetését? Ha igen, akkor meddig visszamenőleg számít ezen bruttó bér összege?
További kérdés lenne, hogy abban az esetben, ha a rendszeres bevétellel/jövedelemmel nem rendelkező édesapa megy gyesre az újszülött gyermekkel, akkor mi az ő részére juttatandó gyes összege? Meghatározott-e, hogy az újszülött gyermek mennyi idő korától mehet gyesre az édesapa, v. akár egészen az újszülött kortól van-e erre lehetőség?

Válaszukat előre is köszönöm!

P.Andrea
oro585@citromail.hu

dranklyn # 2011.01.06. 18:42

Elnézést!

Az előbbi bejegyzésemben az első kérdés helyesen:

  • Igényelhetünk-e a harmadik gyermekünk után GYED-et, figyelembe véve azt, hogy időközben megszűnt a feleségem munkahelye? (Valahol olvastam olyat, hogy ha az előző GYED lejárata UTÁN 2 éven BELÜL újra igényeljük a GYED-et, akkor azt mindenképp megkapjuk. Akkor is, ha megszűnt a korábbi munkaviszony. Ez a határidő nálunk most februárban telik le!)
dranklyn # 2011.01.06. 18:39

Tisztelt Hölgyem/Uram!

2007-ben ikergyermekeink születtek, akik után az iskolakezdésig (2013. szept.) kapjuk a dupla GYES-t. 2010 decemberében megszületett harmadik gyermekünk is. Viszont feleségem munkahelye a gyes-időszaka alatt megszűnt.
Az alábbi konkrét kérdéseim lennének:

  • Igényelhetünk-e a harmadik gyermekünk után GYED-et, figyelembe véve azt, hogy időközben megszűnt a feleségem munkahelye? (Valahol olvastam olyat, hogy ha az előző GYED lejárata előtt 2 évvel újra igényeljük a GYED-et, akkor azt mindenképp megkapjuk. Akkor is, ha megszűnt a korábbi munkaviszony. Ez a határidő nálunk most februárban telik le!)
  • Ha igen, a harmadik gyermek után megítélt GYED lejárta után (2012. dec.) fogjuk-e újra kapni az ikrek után járó dupla GYES-t?
  • A legfrissebb szabályok szerint mekkora összeget jelent a GYED? (Az ikergyermekek után járó GYES jelenleg nettó 51.585.-Ft. Tudni szeretném, hogy ettől az összegtől nagyobb lenne-e a harmadik gyermek utáni GYED. 2007-ben, amikor megigényeltük az ikrek után a GYED-et, kb. bruttó 115.000 Ft volt a feleségem keresete.)

Várom mielőbbi megtisztelő válaszát!

Köszönettel: D. Sándor

AMircsi # 2011.01.06. 14:05

13 hónap (teljes munkaidős) munkaviszonnyal rendelkezem. A munkaviszony megszűnését követően nappali tagozatos egyetemi hallgató lettem. Ebben az esetben jogosult vagyok-e GYED-re, majd GYES-re, hol kell ezeket a papírokat intézni? Befolyásolja-e a GYED összegét a hallgatói jogviszony? Ki finanszírozza ezeket a juttatásokat?
Amennyiben munkaügyi központban regisztrált álláskeresőként van valaki számon tartva, ez esetben milyen változás, illetve lehetőségek vannak a fenti juttatásokat illetően?

LucreziaBorgia # 2011.01.06. 10:31

Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben:
Ha az özvegyi nyugdíjat két árvaellátásra jogosult gyermek miatt kapja az özvegy, azonban már új élettársi kapcsolatban él és az új élettárssal közös gyermeket szeretnének vállalni, akkor a közös gyermek megszületése után jár e az özvegyi nyugdíj /házasságot nem terveznek/, illetve az özvegyi nyugdíj mellett jár e a gyed illetve gyes /az özvegy jelenleg dolgozik/.

Előre is köszönöm a válaszokat.

racz.eti # 2011.01.06. 10:18

kiph!

Bár én nem jogász vagyok, de ha minden igaz, akkor helytálló az infóm: egy családban csak egy dolog folyósítható, vagy gyes vagy THGY, GYED. Legalább is engem így világosítottak fel a OEPnél.

racz.eti # 2011.01.06. 10:09

Köszi Pazs!

Amúgy épp most jöttem rá, hogy a kjt csupán a spéci szabályokat tartalmazza, és a munkatörvénykönyvében rátaláltam a védelmi részre. Csak tudod, holnap jelentem be a munkáltatómnak és nem szeretném, ha tájékozatlanul mennék oda és megvezetne. Biztos bepróbálkozik majd amúgy, de ez a tudás kell ahhoz, hogy higgadtan tudjam elviselni a hülyeségét.

Igyekszem tényleg nyugodt lenni.

Köszönöm ismét!

Eti

pazs # 2011.01.06. 09:52

Orvosi kérdésekben hallgass a nőgyógyászodra, jogi kérdésekben meg inkább ne. (Valószínűleg arra gondolt, hogy már nem kell indokolás a megszüntetéshez a munkáltató részéről, de ez nem jelenti azt, hogy a felmondási védelmek ne élnének.)
Nyugi :)

racz.eti # 2011.01.06. 09:37

Kedves fórumozó jogásztok!

SOSben kérnék segítséget!

Most voltam a nőgyógyászomnál, mivel terhes vagyok és táppénzre szeretnék menni. Azt mondta, hogy el lehet küldeni a kismamát is táppénz idején is. Tényleg nincs már felmondási védelem a kismamára?
Közalkalmazott vagyok,határozatlan idejű tanár, a kjt-t most néztem át, abban sem találtam erre semmi mentőt.
Eddig teljesen nyugodt voltam, de most nem mondanám magam annak.

Segítségeteket előre is köszönöm!

Eti

kera # 2011.01.06. 08:10

Kedves Nandy!
Iszonyatosan jó ez a fórum, szerintem minden kérdező egyértelmű és azonnali választ kap és emiatt velem együtt nagyon hálásak.
Rövid, tömör, egyértelmű és konkrét választ kaptam én is. Köszönöm.

Utólag még egy kérdés?
Aki Gyed-et kap, annak is jár a gyermekkedvezmény 2011-ben és előtte kaphatott adókdevzeményt?
Úgy tudom a Gyedből vonnak SZJA-t?(talán még nyugdíjjárulékot, eddig magánynyugdíjpénztárit és talán aeü.járulékot.Ezekről mit tudtok?

Nagyon köszönöm és megfogadom a tanácsaid!
További sok sikert és BUÉK!

Üdvözlettel:K.Erika

kitta24 # 2011.01.05. 13:05

Tisztelt szakértő!
Az lenne a kérdésem hogy ha 2011.01.03 tól táppénzen vagyok de előtte 2010.10.29 től volt munkaviszonyom vagy is bedolgozói jogviszonyom amit most a cég meg akar szüntetni, kiszámolta nekem egy ismerősöm hogy kb 3.5 hónapig járna a munkanélküli. de persze előtte ha lehetséges igénybe venném a passzív táppénzt. Sajnos így sem lenne elég ahhoz hogy a szülésig ami 2011.06.29 re várható kitartson. De így elesnék a gyed től. Mit tehetnék, hogy ez a fennálló kb 1.5 hónapom meglegyen? Ha a jogviszony megszűnése után elmegyek passzív táppénzre ami ugye 30 nap és utána pl 3 hónapig fizetem magam után a tbt és csak ezek után veszem igénybe a munkanélkülit akkor ez megoldás lehet számomra? vagy ez lehetséges e egyáltalán? Előre is köszönöm.

Manióka # 2011.01.05. 09:41

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz:
2006.évtől köztisztviselőként dolgozom Bruttó 220ezer Ft fizetéssel.
2009.októberben megszületett Kisfiam, előtte 5 hónapig táppénzen voltam, ez idő alatt több pénzt kaptam, mint a bérem.Jelenleg maximális gyedet kapok. 2011.júliusban vagyok kiírva szülésre a 2.babámmal. Érdeklődnék, hogy elmehetek-e táppénzre gyed helyett, illetve hogy éri meg nekem a legjobban?
Mennyiben változik a szülésig, illetve a szülést követő járandóságaim?
Válaszát előre is köszönöm!

Betti0129 # 2011.01.05. 07:26

Kedves Szakértő(k)!

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy megtudjam, hogy jár-e nekem a gyed vagy sem? A jelenlegi helyzetem az az, hogy kevesebb, mint egy hónapos terhes vagyok.(Várható születés Kb: 2011. augusztus-szeptember.

Rövidke élettörténet(ami hasznos lehet):

2009.06.30-án végeztem el a tanítóképző főiskolát.És azon a nyáron sehol nem dolgoztam.

2009. augusztus tól- 2010. 06. 30. -ig tanítottam, majd 2010. 07. 02-től 2010. 09. 05-ig munkanélkülin voltam.

És sikerült 2010. 09.05. től - 2011.06.30-ig egy szerződést kapnom havi bruttó 132.000-es fizuval. Szoval én, amikor ez a szerződésem lejár kb. 6-6,5 hónapos terhes leszek, és nincs lehetőség a hosszabbításra, mert visszajön a gyesból, akinek a helyére engem felvettek. És itt jönnek a gondok. Két eshetőséget látok magam előtt.

1: Elmegyek munkanélkülire, amíg nem szülök. Én úgy tudom, hogy ilyenkor már nekem nem jár a gyed. Csak a gyes. Kérem javítsanak ki ha tévedek!

2: Még mielőtt lejárna a szerződésem, elkérem magam táppénzre a szülésig. Úgy tudom, hogy így jár a gyed. De nem biztos, mert a táppénz alatt megszűnik a szerződésem.

Szóval, kérem segítsenek, mert első baba, és nagyon nem vagyok otthon ebben a világban, és tudom hogy az informáltság már félsiker.

Előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Betti

Dödölle1 # 2011.01.04. 17:00

Dolgozhat, és még táppénzt is kap?

Igen, -hangsúlyozva hogy egyidejűleg fennálló két különböző jogviszonyról van szó, amelyekben a foglalkoztatás nem éri el a Tbj-ben meghatározott heti 36 órát- előfordulhat.

Pl. a kérdező 20 órában a kórház infektológiáján adminisztrátor.

Amennyiben a házi/kezelőorvosa szerint az osztályon előforduló fertőző megbetegedések veszélyeztetik a magzatot keresőképtelenné nyilváníthatják.

(Erről így ír a kérdező: "nem kockáztatot a kórház, hogy esetleg a baba életét kockáztassa a munkája miatt..."

Ebben a jogviszonyában -amennyiben az egyéb feltételeknek megfelel- táppénzre jogosult.

A másik 20 órában egy KFT-nél végez hasonló munkát, amely azonban a magzatot nem veszélyezteti, így a keresőképtelenség megállapítása nem indokolt, azaz munkabérre jogosult.

(Erről pedig ezt írta a kérdező: "a másik fél állásában olyan munkát végez, amely nem veszélyezteti a baba életét.")

Nem egyedi és a gyakorlatban rendszeresen előforduló eset, hogy pl. egy helyi önkormányzati képviselő, aki különben társas vállalkozás tagja csak a tagi jogviszonyában nyújt be táppénz igényt, ugyanakkor a választott tisztségviselői (megbízásra irányuló egyéb) jogviszonyát viszont ellátja, a tiszteletdíjat teljes egészében felveszi, azaz bért (tiszteletdíjat) és még táppénzt is kap.... Ugyanez előfordul egyéb, egyidejűleg fennálló többes jogviszony pl. 20-30 órás rész munkajogviszony és megbízási jogviszony esetében is.

Hangsúlyozom, hogy mindkét jogviszonyában megfizeti a 2%-os peb. járulékot, amiért cserébe a biztosítási esemény bekövetkezésekor és a tv-i feltételek fennállása esetén táppénz ellátás jár, azonban mivel a keresőképtelenséget jogviszonyonként/munkakörönként külön-külön kell elbírálni nem biztos, hogy mindkét jogviszonyában keresőképtelennek minősül....

Amennyiben a fenti válasz a kérdező számára nem fogadható el, úgy a kérdéssel javasolom megkeresni a tárgyban illetékes REP PEEO osztályvezető kollégát.

Fentiekről különben kb. 2-3 alkalommal már volt szó ezen a fórumon is.

Kedves Nandy!

Úgyanez a kérdés fogalmazodott meg bennem is.

Neked mi a véleményed(amit én írtam)?

Mindkét helyen táppénz tűník ésszerűnek…

Csak ha az orvos mindkét jogviszonyában indokoltnak látja a keresőképtelenség fennállását!!!

Mitől keresőképtelen valaki ott, ahol nincs pl. fertőzésnek kitéve?

Üdv. :)

Adri0000000000 # 2011.01.04. 13:04

Kedves Nandy!

Úgyanez a kérdés fogalmazodott meg bennem is.

Neked mi a véleményed(amit én írtam)?

Mindkét helyen táppénz tűník ésszerűnek...

kiph # 2011.01.04. 13:03

Tisztelt Szakértők!

Gyermekemmel jelenleg GYES-en vagyok. A kistestvér április elején születik. Szülés előtt 1 hónappal már lehet igényelni a TGYÁS-t, viszont akkor le is kell mondanom a GYES-ről ugye? Férjem igényelheti a GYES-t a nagyobbik gyerekre áprilistól - még október végéig járna( akkor lesz 3 éves)? ő vállalkozó.
Köszönettel: Anita