GYED,GYES, táppénz


mici2006 # 2010.10.28. 12:02

Tisztelt Szakértő!

Milyen járandósság jár annak, aki 2011.06. hóban fog szülni.
2009.09.hóig dolgozott.
Azóta nincs jövedelme, biztosítási jogviszonya.
Valószínüleg nem is fog dolgozni.
Neki a gyes jár?
Ha igen meddig?
Köszönöm a válaszukat

Dödölle1 # 2010.10.28. 12:50

mici2006

Tisztelt Szakértő!

Milyen járandósság jár annak, aki 2011.06. hóban fog szülni.
2009.09.hóig dolgozott.
Azóta nincs jövedelme, biztosítási jogviszonya.
Valószínüleg nem is fog dolgozni.
Neki a gyes jár?
Ha igen meddig?
Köszönöm a válaszukat

Igen, jár, valamint ha igényli kaphat családi pótlékot és a szülést követően egyszeri anyasági támogatást.

GYES a jelenleg hatályos jogszabály alapján a gyermek kétéves koráig folyósítható. (Előfordulhat, hogy jövőre változik...)

Bővebb információért a tárgyban hatáskörrel rendelkező Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodájának Ügyfélszolgálatához lehet fordulni, illetve a www.allamkincstar.gov.hu honlapon lehet tájékozódni.

kozsu # 2010.10.29. 16:24

Tisztelt Szakértők!

2002 óta dolgozom a munkahelyemen, 2009 október 2-től táppénzre mentem, nov. 21-én szültem, utána tgyást kaptam 2010 május elejéig, jelenleg gyeden vagyok 11 hónapos babámmal. Szeretnénk második babát, jó volna ha még a gyed alatt megszületne. Bruttó 330 ezer volt a bérem mielőtt az elsővel szülni mentem.

Kérdésem, hogy ha a gyed alatt szülnék, mit kellene tennem, hogy ne a minimálbér alapján kapjak ellátást, hanem a korábbi jövedelmem alapján? Illetve mi a legjobb variáció, ami ebből a szituációból kihozható? Előre is nagyon köszönöm.

Üdv Konczné Zsuzsa

Köszönöm

melcsa # 2010.11.01. 06:44

Sürgős segítséget szeretnék kérni!!!2009 máj.18-tól 2010 márc.10-ig álláskeresési támogatást kaptam.Márc 11-től aug 25-ig passzív jogon tgyást.2010 aug.26-tól szept.1-ig ismételten álláskeresési támogatást.Beadtam a gyed igénylésemet szept 2-től(szept.1-jén még kaptam álláskeresési pénzt).Elutasították a kérelmemet,azzal az indokkal,hogy szept 2-án már nem vagyok biztosított,ezért nem jár gyed.Második körben beadtam az igényt szept.1-jei dátummal,mivel akkor még biztosított vagyok,2.-ától van megszüntetve az álláskeresésim.Tudom,hogy egy nap nem kaphatok két helyről pénzt,ezért egy illetékes ember(ő másik kirendeltségnél dolgozik,mint ahol nekem kell igényelnem) azt mondta,hogy azt az egy napot elutasítják,és másnaptól megállapítják a gyedet.Az én ügyintézőm váltig állítja,hogy nem vagyok jogosult gyedre,igaz már 4 féle indokot is mondott,mindig mást.Az lenne a kérdésem,hogy jár-e nekem gyed???Több,mint 2 hónapja húzódik ez a dolog,azóta egy fillért sem kaptam,ezért is lenne nagyon fontos a válasz!Már a második körben a 22 nap ügyintézés 10 napja lejárt,de semmit sem kaptam postán.Megjegyzem kb 6 éve folyamatos munkaviszonyom volt az álláskeresési előtt,és azóta sincs egy napom sem,ami kimaradt volna,folyamatosan biztosított vagyok.A választ előre is nagyon köszönöm!!!!

nandy # 2010.11.01. 13:05

kozsu: az adoforum.hu-n már kaptál választ.

nandy # 2010.11.01. 13:07
nandy # 2010.11.01. 13:12

izoldalorincz

A táppénz, GYED stb. alapjába soha nem számít bele a korábban kapott álláskeresési ellátás, táppénz srb.

Ha sikerül legalább fél évig dolgoznod, akkor az lesz a táppénz alapja. Ha nem sikerül, akkor az álláskeresési járadék megállapításánál figyelembe vett jövedelem (valószínűleg minimálbér).

TGYÁS alapja a 2010. évi bérjövedelem (bér ,betegsazbira fizetett 70%-os bér) még akkor is, ha esetleg nem lesz meg a 180 nap. A korlátozás nálad nem lényeges, mert 180 nap hiányában legfeljebb a minimálbér kétszerese lehetne az alap, de a te jövedelmed kevesebb ennél.
GYED alapja szintén a 2010. évi bérjövedelem lesz.

nandy # 2010.11.01. 13:13

melcsa, várd meg Dödöllé-t.

rzsofi # 2010.11.02. 21:01

Tisztelt Szakértők!

Babát várunk, 2011. január közepére vagyok kiírva. Jelenleg van egy főállásom, alapítványnál dolgozom, heti 40 órás alkalmazottként, és egy részmunkaidős állásom, ami heti 20 órás, ez utóbbi határozott idejű munkaszerződés részmunkaidőre (további jogviszony keretében), 2008. áprilisától 2011. júniusáig tart.
A főállásomban azt tanácsolták a béren kívüli juttatások miatt, hogy minél később menjek el TGYÁS-ra, innen január elejétől mennék el 15 nap betegszabadságra, utána következne a TGYÁS. A munkáltatóm 100 %-osan fizetné a 15 napos betegszabadságomat.
Kérdéseim a részmunkaidős állásommal kapcsolatosak. Elmehetek-e itt is párhuzamosan a főállásommal 15 napos betegszabadságra, vagy csak a főállásomban tehetem meg ezt? (egymásnak ellentétes válaszokat kaptam erről eddig).
Ha fel kell bontanom a munkaszerződést a részmunkaidős állásomban, akkor van-e jelentősége a TGYÁS szempontjából, hogy melyik napon szűnik meg a szerződésem (december 31. vagy január 1.) vagy nincsen, hiszen a főállásomban továbbra is alkalmazott maradok? (2010. évi bérem alapján szeretnék TGYÁS-t kapni.)
Megtehetem-e, hogy kiveszem a 2011. évre járó szabadságomat január elején (csak a részmunkaidős állásomban tenném ezt, a főállásomban majd egyben szeretném a Gyes lejárta után)? Miközben szabadságon vagyok, a főállásomban lehetek-e ezzel párhuzamosan betegszabadságon?

Egyáltalán, hogy járok a legjobban? :)

Előre is köszönöm a válaszukat.

R. Zsófi

gabek # 2010.11.02. 21:23

Sziasztok,

Gyed-em lejára előtt jeleztem a munkáltatómnak, hogy szeretnék visszamenni dolgozni, amint elkezdődik a GYES.
Kijelentette, hogy nem tud munkát adni, és fizetni sem. Védettségem van, kirúgni nem tud, de még a szabadságaimat sem akarják kifizetni, közös megegyezés fel sem merült, mivel azt mondta nincs pénz már a cégben.

Telik az idő, nem dolgozom, mert minek menjek be ha úgysem kellek, de pénzt nem kaptam.

Ilyenkor be tudom hajtani valahogy a nekem járó összeget?

Előre is köszönettel:

Gabek

nandy # 2010.11.03. 10:03

Ha nem tud munkát adni, akkor is köteles az állásidőre bért fizetni + a szabadságaidat.

Írj neki felszólítást, melyben kéred, hogy haladéktalanul fizesse ki az elmaradt béredet, és utána havonta az aktuálisat. Ellenkező esetben bírósági úton érvényesítheted a követelésed.
(Ügyvéd közreműködése javasolt)

nandy # 2010.11.03. 10:05

Ja, és ha a visszatérési szándékodat eddig csak szóban jelezted, akkor azonnal jelentsd be írásban is, konkrét dátum megjelölésével. Ez a dátum sajna már nem lehet visszamenőleges, így a munkáltató nyert pár hónapot...

Ezért remélem, hogy korábban is írásban jelezted a kérésedet.

nandy # 2010.11.03. 10:07

rzsófi:
A betegszabadság minden munkaviszonyban jár, így a mellékállásban is.
De mivel félévkor megszűnik az a jogviszonyod, így arányosítva kb. 7-8 nap betegszabadság jár neked, míg a főállásodban 15 nap.

nandy # 2010.11.03. 10:08

Miközben szabadságon vagyok, a főállásomban lehetek-e ezzel párhuzamosan betegszabadságon?
Lehetsz.

gabek # 2010.11.03. 13:21

Kedves Nandy,

Köszönöm a gyors választ :-)

Írásban jeleztem, konkrét dátumot is írtam :-)

Találkoztunk egyszer a főnökömmel, azt mondta, nincs a cégben pénz, és mit képzelek én, hogy az ő saját fizetéséből fog finanszírozni engem.
Tehát pénz nincs ebben a cégben, ahová én be vagyok jelentva, de több vállalkozásban is van érdekeltsége. Ügyvéddel be lehet hajtani, ami nekem jár?

Nagyon köszönöm,

Gabek

nandy # 2010.11.03. 17:30

Nem feltétlenül kell ügyvédhez fordulni, de több okból is ajánlott. Az ügyvédi felszólításoknak általában nagyobb hatása van, mint neked. Ha bíróságra kell menni, akkor is jobb.
Majd ő megmondja, hogy az adott cégtől mi várható.

laszlo640 # 2010.11.03. 17:32

Kedves Fórumozók!

Az előbb találtam rá a www.jogikerdesek.com oldalra, ahol szintén jogi tanácsadással foglalkoznak.
Az élettársam tett fel egy családjoggal kapcsolatos kérdést a gyerekeire vonatkozóan, amire kb. 20 perc alatt válaszoltak is, de úgy láttam, hogy munkajoggal kapcsolatban is lehet tőlük kérdezni.

Szerintem kérdéseiteket ott is fel tehetitek nyugodtan, így több válaszból könnyebb kitalálni hogy is legyen tovább.

üdv. Laci

nandy # 2010.11.03. 17:51

Helyes! Dolgozzanak csak minél többen azon, hogy jó válaszok szülessenek... természetesen ingyen és bérmentve!

gabek # 2010.11.03. 20:41

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!!!

Regina13 # 2010.11.04. 09:34

Kedves Fórumozok!

17 évig folyamatosan dolgoztam, idén augusztusban munkanélküli lettem. 2011. májusára várjuk gyermekünk megszületését. Kérdéseim:
Mi lesz a Gyed kiszámításának az alapja az álláskeresési járadék?
Amennyiben a szülés előtt el tudok helyezkedni, tehát lenne 180 napom akkor a 180 nap szolgálja a Gyed kiszámításának az alapját vagy a 2010-es év? És akkor is két évig jár a Gyed?

Köszönöm válaszukat!

rzsofi # 2010.11.04. 17:09

Kedves Nandy!

Köszönöm a válaszokat!!
R.Zsófi

katogocsy # 2010.11.05. 15:11

Tisztelt Szakértő!

A következő lenne a kérdésem: 2007. június 1 óta dolgozom a jelenlegi cégnél, 2010.május 25 óta táppénzen vagyok. 2011. januárra 16-ra várjuk a babánkat.
Ebben az esetben ha januárban kezdem meg a tgyást amikor a baba születik akkor mi lesz a tgyás alapja? A minimálbér 2*-e mivel nincs meg a 180 nap biztosítási idő?
Ha már 28 nappal előtte kiveszem a tgyást akkor lehetséges, hogy a 2009-es év alapján fogják számolni?

Köszönettel: katogocsy

leskovacs # 2010.11.05. 20:18

Tisztelt szakértő!

Kislányom másodikén töltötte be az 1. évet. Párommal tervezzük a második babát. Még a terhességem alatt megszűnt a munkaviszonyom, de jogosult vagyok GYED-re, így azt kapok. Az lenne a kérdésem, ha a 2. éve előtt megszületne a második baba akkor is GYED járna?
Ha igen, annak összegét hogy számolják? (Jelenleg brutto 88e a GYED-em, brutto 123e volt a bejelentettem amikor dolgoztam.)
Válaszát előre is köszönöm!

Abacska # 2010.11.05. 22:02

Tisztelt Szakértő!
1999 óta dolgozom jelenlegi mh-emen és 2007. december 14-én született első gyermekem. Második gyermekemet most 2010 december 6-ra várom. Idén július 1. óta betegszabadságon, majd táppénzen vagyok és emiatt július 01-től férjem kapja a Gyest első gyermekünk után. Kérdésem, hogy mikor mondjuk vissza a Gyest, hogy nehogy belefussunk a szülésbe? Ha esetleg előbb szülnék, mint amikorra kiírtak, akkor van-e arra lehetőség, hogy férjem visszamenőleges dátummal adja be a Gyes lemondásáról szóló kérelmet a MÁK-nak? Mit javasol, hogyan járjunk el, hogy szülés után a legmagasabb ellátást kapjuk? Mondjuk vissza már most a Gyest biztos ami biztos alapon?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Abacska

bogi27 # 2010.11.08. 12:43

Én 2007.11.06-2008.10.31.-ig volt munkaviszonyom,utánna megszünt.2008.10.27-én megszületett a kisfiam.Az lenne a kérdésem,hogy szeretnénk kistesót ,mi járna a második babára?
Jelenleg gyesen vagyok.